Publicitātes foto

Huawei publisko ziņojumu “Viedā pasaule 2030” par nākamā gadu desmita tendencēm 2

Huawei kopā ar saviem nozares partneriem rīkoja forumu Intelligent World 2023 (Viedā pasaule 2030). Uzņēmuma izpilddirektors un IKT produktu un risinājumu virziena prezidents Deivids Vans (David Wang), publiskojot šī foruma ziņojumu Viedā pasaule 2023, vērsās pie auditorijas ar programmatisku runu par to, kā izpētīt viedo pasauli 2030 (Exploring the Intelligent World 2030).

Reklāma
Reklāma
TESTS: Atbildi tikai uz 6 jautājumiem un mākslīgais intelekts izrēķinās tavu vecumu!
Izrādās, gurķus ar tomātiem nedrīkst ēst kopā! 8 produktu kombinācijas, no kurām labāk izvairīties 37
Pasaule visdrīzāk tomēr ir plakana – astrofiziķis izpētījis zemi visaugstākajā precizitātes līmenī
Lasīt citas ziņas

Šī bija pirmā reize, kad Huawei izmantoja kvantitatīvas un kvalitatīvas metodes, lai sistemātiski raksturotu viedo pasauli nākamajā gadu desmitā, vienlaikus prognozējot nozares tendences, palīdzot dažādām nozarēm identificēt jaunas iespējas un atklāt jaunu vērtību.

Pēdējo trīs gadu laikā uzņēmums Huawei ir piedalījies padziļinātās sarunās ar vairāk nekā 1000 akadēmiķu, klientu un nozares partneru, organizējis vairāk nekā 2000 darbsemināru un izpētījis datus un metodes, ko nodrošina tādas autoritatīvas organizācijas kā ANO, Pasaules Ekonomikas forums un Pasaules Veselības organizācija.

CITI ŠOBRĪD LASA

Huawei gūst informāciju zinātniskos žurnālos, piemēram, Nature un IEEE, un mācās no attiecīgajām nozares asociācijām un konsultāciju uzņēmumiem, kā arī no Huawei un citiem ekspertiem. Viss minētais ir palīdzējis uzņēmumam Huawei izstrādāt ziņojumu Viedā pasaule 2030, kurā sniegti ieskati par IKT tehnoloģijām un lietojumprogrammu tendencēm nākamajos desmit gados.

Deivids Vans prezentē ziņojumu Viedā pasaule 2030.
Publicitātes foto

Ziņojumā izpētei makroekonomikas līmenī tiek piedāvāti astoņi starpdisciplināri un starpnozaru virzieni. Tajā izskaidrots, kā IKT tehnoloģijas var izmantot kritiski svarīgu cilvēces attīstības problēmu un izaicinājumu risināšanā un kādas jaunas iespējas var pavērties organizācijām un cilvēkiem. Nozares līmenī ziņojumā apsvērtas komunikācijas tīklu, datorikas, digitālās pasaules un viedo automobiļu risinājumu nākotnes tehnoloģijas un attīstības virzieni.

“Pirms 30 gadiem mēs nolēmām bagātināt dzīvi ar komunikācijas palīdzību,” teica Vans. “Pirms 10 gadiem nolēmām nodrošināt savienojumu ar ikvienu pasaules nostūri, lai veidotu labāku un savienotu pasauli. Tagad mūsu vīzija un misija ir piegādāt digitālos risinājumus ikkatram cilvēkam, mājai un organizācijai, lai tādējādi nodrošinātu pilnībā savienotu un viedu pasauli. Mēs esam cieši pārliecināti, ka izcili vieda pasaule tuvojas arvien ātrāk un ātrāk.”

Forumā uzstājās daudz ievērojamu viesu, to skaitā plaši zināmais futūrists Stīvens Džonsons (Steven Johnson), Pasaules Elektrisko transportlīdzekļu asociācijas (World Electric Vehicle Association — WEVA) dibinātājs un priekšsēdētājs rotācijas kārtībā Čens Čingkvans (Chen Qingquan), Global Management Committee līdzprezidents Denis Depuro (Denis Depoux), kā arī Ķīnas Informācijas un komunikāciju tehnoloģiju akadēmijas (China Academy of Information and Communications Technology — CAICT) viceprezidents Vans Žičins (Wang Zhiqin). Šie eksperti dalījās savās pārdomās par viedo pasauli, arī pievēršoties tam, kā IKT var labāk veicināt sociāli ekonomisko attīstību.

Reklāma
Reklāma

Ievērojamais futūrists un zinātnisku publikāciju autors Stīvens Džonsons uzskata, ka mēs piedzīvojam eksponenciālas izaugsmes laikmeta sākumu. Nākamie gadu desmiti būs raksturojami kā cilvēku un mākslīgā intelekta sadarbības zelta laikmets, kurā algoritmi papildinās cilvēka intelektu. Eksponenciāla tehnoloģiju attīstība dos labumu visai sabiedrībai.

Forumā Viedā pasaule 2030 uzņēmums Huawei pirmo reizi sistemātiski dalījās jaunākajos pētījumos un idejās par nākamo gadu desmitu. Šī dalīšanās ar zināšanām būs ļoti vērtīga sabiedrības attīstībai, it īpaši no globālās digitalizācijas un digitālās tautsaimniecības aspekta.

Iztēle noteiks, cik tālu mēs dosimies nākotnē, bet rīcība noteiks, cik ātri mēs šo nākotni sasniegsim, un labākais veids, kā prognozēt nākotni, ir to radīt. Ceļā uz viedo pasauli joprojām ir daudz pārvaramu izaicinājumu. Deivids Vans savu uzrunu beidza ar vārdiem: “Mēs uzskatām, ka lielākā gudrība ir meklējama idejās, ar ko dalāmies. Sapņi ir sociālā progresa galvenais virzītājspēks. Tuvojoties nākamajam gadu desmitam, strādāsim kopā, lai veidotu labāku, viedu pasauli.”

Pētījuma kopsavilkums

Prognozes par viedo pasauli 2030. gadā: 2030. gadā dzīve būs labāka. Būs vairāk pārtikas, plašākas telpas dzīvošanai, atjaunojamie energoresursi un digitālie pakalpojumi, un nebūs vairs satiksmes. Varēsim aparātiem uzticēt atkārtojošos un bīstamu darbu, un mums būs droša pieeja digitālajiem pakalpojumiem. Lai sasniegtu šos mērķus, esam noteikuši astoņus pētījumu virzienus, tostarp attiecībā uz veselību, pārtiku, dzīves kvalitāti un transportu.

2030. gadā mēs spēsim identificēt potenciālas veselības problēmas ar sabiedrības veselības un medicīnas datu aprēķināšanu un modelēšanu, mainot fokusu no ārstniecības uz profilaksi. Precīzi medicīniskie risinājumi, kuru pamatā ir lietu internets un mākslīgais intelekts, kļūs par realitāti.

2030. gadā būs plašas vertikālās fermas, kuras neietekmēs klimats, lai svaigu pārtiku mēs varētu nodrošināt visiem pasaules iedzīvotājiem. Trīsdimensionālā druka ļaus ražot mākslīgo gaļu, lai apmierinātu mūsu uztura vajadzības.

Mūsu mājas un biroji kļūs par oglekļa nulles emisijas ēkām. Nākamās paaudzes lietu interneta tehnoloģija nodrošinās adaptīvu vidi mājās, kura saprot mūsu vajadzības.

Jaunās enerģijas transportlīdzekļi kļūs par mobilo “trešo telpu”. Jauni lidaparāti nodrošinās efektīvāku neatliekamās palīdzības dienestu darbu, samazinās medicīnas preču izmaksas un mainīs veidu, kā mēs pārvietojamies uz darbu un mājup no tā.

Papildus veselības aprūpei, pārtikai, dzīves telpām un transportam uzņēmums Huawei interesējas arī par pilsētu nākotni, energoresursiem, uzņēmumiem un digitālo uzticību. Esam gandarīti par iespēju sadarboties arī ar jums, lai izpētītu bezgalīgās iespējas 2030. gadā.

Komunikāciju tīkls 2030. gadā: nākamajā gadu desmitā tīklu savienojamības objekti un robežas turpinās paplašināties. 2030. gadā, turpinot attīstīties tādām tehnoloģijām kā XR, neapbruņotas acs 3D displeji, digitālā skārientehnoloģija, kā arī digitālā smaržošana, “digitālā redze, digitālā tauste un digitālā oža” radīs iesaistošu un iespaidīgu pieredzi ar nākamās paaudzes tīklu palīdzību.

Vienlaikus attīstīsies arī tīkli — no miljardiem cilvēku savienošanas līdz simtiem miljardu lietu savienošanai, kas nozīmē, ka tīklu attīstības fokuss mainīsies no cilvēku kognitīvajiem aspektiem uz mašīnu uztveri. Mēs pieredzēsim jaunas vairākpakāpju aprēķinu infrastruktūras izveidošanos simtiem miljardu lietu un masīviem datu apjomiem, kā arī jaudīgus skaitļošanas tīklus, kas nodrošinās savienojamību.

Turklāt pakāpeniski par realitāti kļūs četri nākotnes tīklu scenāriji. Tie būs tīkli, kas nodrošinās pastāvīgu pieredzi mājām, birojiem, transportlīdzekļiem, satelīta platjoslas internetam, industriālajam internetam, kā arī jaudīgs skaitļošanas tīkls.

Viedajā pasaulē 2030. gada komunikācijas tīkls attīstīsies un veidos kubiskus platjoslas tīklus, nosakošas pieredzes, iebūvēta mākslīgā intelekta, veselības aprūpes sistēmu, drošības un uzticamības, kā arī zaļas pieejas un mazoglekļa tīklus. Huawei prognozē, ka 2030. gadā tiks sasniegts 200 miljardu globālo savienojumu kopskaits. Tajā pašā laikā uzņēmumu piekļuve tīkliem, cilvēku piekļuve platjoslas pakalpojumiem, kā arī individuāla bezvadu piekļuve pārsniegs 10 Gbit/s ātrumu, tā sākot 10 Gbit/s savienojumu laikmetu.

Skaitļošana 2030. gadā: 2030. gadā digitālā un fiziskā pasaule būs tik nevainojami savienota, ka cilvēki un aparāti varēs sadarboties uztveres un emociju līmenī. Mākslīgais intelekts būs visuresošs un palīdzēs pārvarēt cilvēciskos ierobežojumus. Šis intelekts būs kā mikroskops un teleskops zinātniekiem, palīdzot mums visu izprast — no vissīkākajiem kvarkiem līdz visplašākajiem kosmosa fenomeniem.

Nozares, kas jau tagad plaši izmanto digitālās tehnoloģijas, ar mākslīgā intelekta palīdzību kļūs vēl viedākas. Skaitļošanas jaudas efektivitāte būtiski uzlabosies, vedot mūsu tuvāk bezoglekļa skaitļošanai. Digitālās tehnoloģijas var kļūt par rīku, kas palīdzēs sasniegt globālo oglekļneitralitātes mērķi.

Skaitļošana tuvojas savām fiziskajiem robežām, tāpēc attiecībā uz programmatūru, arhitektūru un sistēmām ir nepieciešams novatorisms. Vēl svarīgāk — visai nozarei ir kopīgiem spēkiem jāmeklē jauns pamats skaitļošanai, ir jānoārda pusvadītāju fiziskie ierobežojumi, kā arī jāpadara skaitļošana zaļāka, drošāka un viedāka. Huawei prognozē, ka līdz 2030. gadam cilvēce ieies jotabaitu datu ērā, vispārējās lietošanas skaitļošanas jaudai palielinoties desmitkārt un mākslīgā intelekta skaitļošanas jaudai pieaugot par 500 reizēm.

Digitālā jauda 2030. gadā: nākamajā gadu desmitā sākies cilvēces digitālās jaudas ēra. Būs centieni virzīties uz mazoglekļa risinājumiem, elektrifikāciju un viedām pārmaiņām. Jauni atjaunojamie energoresursi, tajā skaitā saules un vēja enerģija, pakāpeniski aizstās fosilos energoresursus. Energoelektronikas un digitālā tehnoloģija ir dziļi saistītas, lai visā energosistēmā nodrošinātu “bitu, kas pārvalda vatu”, un izmanto dažādas “energoresursu mākonī” pieejamas viedas lietojumprogrammas.

Huawei prognozē, ka līdz 2030. gadam saules enerģija kļūs par vienu no galvenajiem energoresursiem, atjaunojamo resursu īpatsvaram globālajā elektrības ražošanā sasniedzot 50%, bet elektrības īpatsvars kopējā elektroresursu patēriņā būs virs 30%, kamēr pārdoto elektroautomobiļu skaits pārsniegs 50% no visiem pārdotajiem transportlīdzekļiem un atjaunojamie energoresursi tiks izmantoti 80% digitālās infrastruktūras.

Viedie automobiļu risinājumi 2030. gadā: nākamajā gadu desmitā elektrifikācija un intelekta izmantošana būs neapturamas tendences un IKT tehnoloģijas savīsies ar autoindustriju. Tā piedzīvos viedas autovadīšanas attīstību, viedas telpas, viedus pakalpojumus un viedus procesus. Huawei cer izmantot savas IKT tehnoloģijas, lai radītu viedu autoindustriju un palīdzētu ražotājiem ražot labākus spēkratus.

Galvenais viedās autovadīšanas mērķis ir tādu tehnoloģiju izmantošana, kā autonoma autovadīšana, lai ievērojami samazinātu ceļa negadījumu skaitu un nodrošinātu efektīvu un nevainojamu ceļošanas pieredzi lietotājiem. Patlaban viedā autovadīšana lielākoties notiek slēgtos ceļos, tajā skaitā ātrgaitas lielceļos un universitāšu pilsētiņās, bet paredzams, ka pakāpeniski tā arvien vairāk ienāks publiskajos ceļos, tajā skaitā pilsētvidē. Spēkrati kļūs par jaunu viedo telpu.

Ar IKT atbalstu tādas tehnoloģijas kā mākslīgais intelekts, biometriskā atpazīšana, optiskie sensori spēkratos un papildinātā un virtuālā realitāte nodrošinās jaunas funkcijas transportlīdzekļos. Viedie spēkrati patiesi mainīsies no elastīgas mobilās telpas uz inteliģentu dzīves telpu, kurā integrēta virtuālā un fiziskā pasaule.

Huawei prognozē, ka līdz 2030. gadam 20% Ķīnā pārdoto transportlīdzekļu būs autonomi, vairāk nekā 50% jauno transportlīdzekļu būs elektriskie, transportlīdzekļu skaitļošanas jauda būs virs 5000 triljoniem terabitu operācijām, un tīkla pārraides ātrums automašīnā katrā saitē pārsniegs 100 gigabitus sekundē.

Plašāku informāciju skatiet vietnē https://www/huawei.com/en/giv

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.