“Nasdaq Riga” zvans
“Nasdaq Riga” zvans
Foto: Ieva Čīka/LETA

Vai ir vērts investēt Lietuvas enerģētikas milža “Ignitis group” akcijās? 0

Aktīvo investoru “burbulī” jau kādu laiku nerimst sarunas par 21. septembrī sākto Lietuvas enerģētikas milža “Ignitis group” sākotnējo publisko piedāvājumu jeb IPO.

Reklāma
Reklāma
Mūsdienās daudzi pat nav dzirdējuši par šiem PSRS laiku mācību priekšmetiem: 7 aizmirstas “disciplīnas” 52
Kokteilis
Koka čūskas gads tuvojas. Ko tas nesīs katrai zodiaka zīmei 2025. gadā
Izskan jauns brīdinājums par Trešā pasaules kara draudiem: ieskicē, kāds scenārijs iespējams Baltijas valstīs
Lasīt citas ziņas

Tiek prognozēts, ka minētais IPO būs lielākais šāda mēroga notikums Baltijas biržu vēsturē, kas pavisam noteikti atdzīvinās interesi par investīcijām, atvedīs uz biržu jaunus interesentus un varbūt iedrošinās uzņēmuma īpašniekus veikt līdzīgus soļus.

Pēdējos gados “Nasdaq” Baltijas biržās ik pa laikam parādās jauni uzņēmumi – 2016. gadā biržā ienāca “LHV Group” – lielākā vietējā kapitāla finanšu grupa Igaunijā. 2017. gadā savas akcijas sāka kotēt mūsu dabiskās kosmētikas ražotājs “MADARA Cosmetics”.

CITI ŠOBRĪD LASA

2018. gadā piedzīvojām Igaunijas ostas “Tallinna Sadam” un Lietuvas tūrisma operatora “Novaturas” IPO, bet 2019. gadā savas akcijas nolēma emitēt Igaunijas banka “Coop Pank”.

No šodienas pozīcijām raugoties, šo uzņēmumu akciju cenām ir dažādas sekmes.

Ir uzņēmumi, kuri spējuši uzrādīt ievērojamu kāpumu, kā, piemēram, “Madara Cosmetics” un “LHV”, bet ir tādi, kuru akciju cena ir būtiski samazinājusies, piemēram, “Novaturas”, kaut gan daļēji tas skaidrojams ar koronavīrusa izraisīto krīzi tūrisma jomā.

Nav noslēpums, ka pirms IPO uzņēmumi cenšas uzspodrināt savas spalvas un parādīt sevi no vislabākās puses.

Pirms IPO tiek aktualizētas biznesa ambīcijas, sakārtotas dividenžu, vides, “zaļās” u. c. politikas, nereti arī parādot augstvērtīgus peļņas rādītājus. Uzņēmuma īpašnieki cer pārdot akcijas par iespējami augstāko cenu.

Šo iemeslu dēļ daļa investoru iet ar līkumu visiem IPO.

Nereti šie investori vēlas redzēt, kādas sekmes uzņēmums spēs uzrādīt turpmākajos gados, vai tas spēs izpildīt noteiktās prognozes, kāda būs īpašnieku tālākā rīcība – vai tie paturēs savas akcijas vai mēģinās tās pārdot utt.

Tikmēr otra daļa investoru uzreiz metas iekšā IPO, ticot tālākai uzņēmuma izaugsmei. Iegādājoties akcijas par sākotnējo cenu, var gadīties labi nopelnīt. Labs piemērs šajā ziņā ir “MADARA Cosmetics”.

Reklāma
Reklāma

2017. gada nogalē, kad notika “MADARA Cosmetics” IPO, jebkurš privātais investors varēja kļūt par šī uzņēmuma līdzīpašnieku. Piesakoties IPO laikā, vienas akcijas cena bija 6,25 eiro, bet tagad, pēc nepilniem trim gadiem, akciju cena pārsniedz 12 eiro. Domājams, ka vairākums investoru ir apmierināti ar šādu rezultātu.

Atgriežoties pie “Ignitis group” – līdzīgi kā “Latvenergo” Latvijā, tas ir enerģētikas uzņēmums Lietuvā. Tā īpašnieks ir Lietuvas valsts.

Pēc akciju laišanas biržā kontrolpakete tiks saglabāta Lietuvas valsts rīcībā, vienlaikus dodot valsts iedzīvotājiem iespēju ieguldīt akcijās un kļūt par līdzīpašniekiem uzņēmumā ar skaidru dividenžu politiku.

“Ignitis group” ir iecerējis veikt lielas investīcijas enerģētikas attīstībā – radīt jaunus vēja parkus un saules energostacijas, modernizēt elektropārvades līnijas, atjaunot transformatoru apakšstacijas u.c.

Plāno nostiprināt savas pozīcijas Baltijā, Polijā un Somijā un kļūt par vienu no reģiona vadošajiem uzņēmumiem. Ir skaidra dividenžu politika – katru gadu cer palielināt izmaksāto dividenžu apjomu par 3%, bet pašas dividendes izmaksāt divas reizes gadā.

Uzņēmumam ir stabils un prognozējams tirgus, sakārtota naudas plūsma, parādu līmenis normas robežās. Skaidrs, ka uzņēmumam ir ilgtspējīga attīstības stratēģija, un tas nekur nepazudīs arī pēc 10 gadiem.

Vai vērts investēt “Ignitis group”, tas katram pašam jāizlemj. Ilgtermiņa investoriem būtu jāizvērtē, cik reāls ir izstrādātais biznesa modelis, vai apmierina prognozējamais dividenžu ienesīgums, kāds vispār ir investīciju mērķis un laika nogrieznis!

Bet īstermiņa spekulantiem pirmām kārtām būtu jāskatās uz iepriekšējiem IPO rezultātiem, gan tas, kā ir veicies Baltijas uzņēmumiem, gan kā ir veicies pasaules enerģētikas sektora uzņēmumiem – īpaši 2020. gadā.

Jau oktobra sākumā varēs uzzināt, kā ir veicies šim enerģētikas milzim – vai tas spēja pārliecināt privātos investorus Lietuvā, Latvijā un Igaunijā, vai lielie institucionālie investori, pensiju un ieguldījumu fondi nenobijās šajos laikos investēt, un vai vispār būs pietiekami daudz interesentu.

Ja uz šiem jautājumiem tiks rastas pozitīvas atbildes, tad arī rezultāts neizpaliks.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.