Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto: Fotolia

Latvijā cer izvietot Inovāciju centru 0

Raivis Šveicars, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Lasīt citas ziņas

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) sadarbībā ar Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūtu (EIT) izstrādājusi Latvijas valdības un EIT saprašanās memoranda projektu, kas veicinās sadarbību starp Latvijas partneriem un EIT zināšanu un inovāciju kopienām.

Memoranda mērķis ir rosināt EIT un inovāciju kopienu aktivitāti, kā arī to līdzatrašanās centra (angļu val.: “co-location center”) izveidi Latvijā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Memoranda parakstīšanas datums vēl nav zināms – pēc informatīvā ziņojuma izskatīšanas valdībā, memoranda projekts vēl būs jāsaskaņo ar Eiropas Parlamentu, bet paredzēts, ka tas varētu notikt līdz gada beigām.

IZM norāda, ka memoranda parakstīšana ir būtisks solis, lai veicinātu EIT zināšanu un inovāciju kopienu līdzatrašanās centra izveidi Latvijā un Latvijas dalībnieku sekmes kļūt par partneri kādā zināšanu un inovāciju kopienā.

Tāpat memorands nodrošinās savlaicīgu informācijas apmaiņu, fokusējot aktivitātes Latvijas viedās specializācijas stratēģijas jomās.

Vienlaikus memoranda neesamība kavē sasniegt potenci­ālu starptautiskās sadarbības zinātnes un inovācijas jomās, kā arī lielāku EIT finansējuma piesaisti.

“Iespējams, memorands arī dos priekšrocības Latvijas partneriem dalībā konsorcijā topošajam kultūras un radošo industriju centram. Pašlaik memorands neparedz konkrētu projektu līdzfinansējumu no ministrijas puses, tādēļ izmaksu un ieguvumu aprēķins nav veikts, bet, ja tiks pieprasīts nacionālais līdzfinansējums, tad, protams, rūpīgi to izvērtēsim,” sacīja IZM Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta nozares eksperts Aleksandrs Mārtiņš Blūms.

Kādas ir cerības Latvijā izvietot līdzatrašanās centru? Kopš 2016. gada Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta klimata zināšanu un inovācijas kopienas “Climate-KIC” partneris ir arī Rīgas Tehniskā universitāte (RTU).

Universitātes Dizaina fabrikas projektu vadītājas Liene Briede “Latvijas Avīzei” uzsvēra, ka Latvijai ir lielas iespējas izveidot gan kontaktpunktu, gan uzņemties reģiona pārstāvniecības lomu, ņemot vērā Latvijas sniegumu iepriekšējā periodā un iesaisti gan zināšanu kopienu pārstāvniecību ieviešanā, gan attiecību stiprināšanā ar EIT: “Nodibinot Latvijā līdzatrašanās centru, tiktu gan stiprināta Latvijas un reģiona pārstāvniecība EIT un to esošajās un plānotajās struktūrās, gan nodrošināta ātrāka un veiksmīgāka sadarbība starp lokālajiem partneriem un Eiropas inovāciju un tehnoloģiju pārstāvniecībām. Vienlaikus tiktu stiprināta Latvijas līdera pozīcija inovāciju un koprades jomā.”

Briede skaidroja, ka pēc lēmuma pieņemšanas centrs tiktu dibināts mēneša laikā, lai pēc iespējas ātrāk varētu īstenot darba plānu, kas izstrādāts jau pērn.

Nepieciešamās investīcijas centra izveidē gan vēl nav zināmas, jo to apjoms ir atkarīgs gan no EIT uzstādījuma, gan lokālās pārstāvniecības pieejamiem resursiem.

Reklāma
Reklāma

“Šobrīd plānojam, ka centra darbība būtu abpusēji finansēta – gan no EIT puses, gan Latvijas puses,” sacīja RTU pārstāve.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.