Foto: Andrii Yalanskyi/SHUTTERSTOCK

Pēc kādas formulas aprēķina neapliekamo minimumu? 1

“No šā gada 1. janvāra noteikts, ka neapliekamais minimums ir 300 eiro mēnesī. Bet, painteresējoties ģimenes un draugu lokā, katram tas tomēr ir atšķirīgs. Gribētos zināt, pēc kādas formulas vadās, aprēķinot neapliekamo minimumu, un vai tas var mainīties atkarībā no apgādājamo skaita,” jautā Līvija Dobelē.

Reklāma
Reklāma
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 27
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 5
TV24
“Jāklausās, ka esam šmaukušies.” Par netaisnību un piemaksām tiem pensionāriem, kuri strādājuši padomju laikā 189
Lasīt citas ziņas

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) sabiedrisko attiecību speciāliste Kristīne Augstkalne-Jaunbērziņa skaidro, ka gada diferencētais neapliekamais minimums tiek aprēķināts saskaņā ar Ministru kabineta noteiktu formulu un piemērots rezumējošā kārtībā, maksātājam iesniedzot taksācijas gada ienākumu deklarāciju.

Neapliekamā minimuma un nodokļa atvieglojumu apmērs (eiro mēnesī) 2019. un 2020. gadā

CITI ŠOBRĪD LASA

No 2020. gada maksimālais diferencētais neapliekamais minimums 300 eiro mēnesī tiks piemērots iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) maksātāja ienākumiem līdz 500 eiro mēnesī. No 2020. gada neapliekamā minimuma aprēķina formulās ir precizēts piemērojamais koeficients.

Šogad maksimālais gada neapliekamais minimums ir 2760 eiro (230 eiro mēnesī), gada apliekamais ienākums, līdz kuram piemēro maksimālo gada neapliekamo minimumu, – 5280 eiro (440 eiro mēnesī).

Ir papildināta arī VID prognozētā mēneša neapliekamā minimuma aprēķina formula ar paredzamo ienākumu pieauguma koeficientu (1,09), lai IIN maksātājiem, pieaugot ienākumiem, nerastos IIN piemaksas.

Minētā ienākumu pieauguma koeficienta ieviešanas mērķis ir aprēķināt VID prognozēto mēneša neapliekamo minimumu iespējami tuvu nodokļa maksātāja faktiskajiem taksācijas gada ienākumiem.

Ienākumu pieauguma koeficients tiks piemērots, aprēķinot VID prognozēto mēneša neapliekamo minimumu, ko piemēro taksācijas gada laikā, bet nodokļa maksātājam rezumējošā kārtībā, iesniedzot taksācijas gada ienākumu deklarāciju, tiks aprēķināts taksācijas gada diferencētais neapliekamais minimums atbilstīgi nodokļa maksātāja faktiskajiem taksācijas gada ienākumiem.

Neapliekamais minimums nemainās atkarībā no apgādājamo skaita. Tas ir atalgojuma daļa, ko neapliek ar nodokļiem.

Reklāma
Reklāma

Kopš 2018. gada Latvijā spēkā ir Valsts ieņēmumu dienesta prognozētais mēneša neapliekamais minimums un gada diferencētais neapliekamais minimums. To apmērs atkarīgs no visu personas gūto ienākumu apjoma kādā noteiktā periodā vai visā gadā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.