Praktiski
Manas tiesības

Pēc kādas formulas aprēķina neapliekamo minimumu?1

Foto: Andrii Yalanskyi/SHUTTERSTOCK

“No šā gada 1. janvāra noteikts, ka neapliekamais minimums ir 300 eiro mēnesī. Bet, painteresējoties ģimenes un draugu lokā, katram tas tomēr ir atšķirīgs. Gribētos zināt, pēc kādas formulas vadās, aprēķinot neapliekamo minimumu, un vai tas var mainīties atkarībā no apgādājamo skaita,” jautā Līvija Dobelē.

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) sabiedrisko attiecību speciāliste Kristīne Augstkalne-Jaunbērziņa skaidro, ka gada diferencētais neapliekamais minimums tiek aprēķināts saskaņā ar Ministru kabineta noteiktu formulu un piemērots rezumējošā kārtībā, maksātājam iesniedzot taksācijas gada ienākumu deklarāciju.

 

Neapliekamā minimuma un nodokļa atvieglojumu apmērs (eiro mēnesī) 2019. un 2020. gadā

 

No 2020. gada maksimālais diferencētais neapliekamais minimums 300 eiro mēnesī tiks piemērots iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) maksātāja ienākumiem līdz 500 eiro mēnesī. No 2020. gada neapliekamā minimuma aprēķina formulās ir precizēts piemērojamais koeficients.

Šogad maksimālais gada neapliekamais minimums ir 2760 eiro (230 eiro mēnesī), gada apliekamais ienākums, līdz kuram piemēro maksimālo gada neapliekamo minimumu, – 5280 eiro (440 eiro mēnesī).

Ir papildināta arī VID prognozētā mēneša neapliekamā minimuma aprēķina formula ar paredzamo ienākumu pieauguma koeficientu (1,09), lai IIN maksātājiem, pieaugot ienākumiem, nerastos IIN piemaksas.

Minētā ienākumu pieauguma koeficienta ieviešanas mērķis ir aprēķināt VID prognozēto mēneša neapliekamo minimumu iespējami tuvu nodokļa maksātāja faktiskajiem taksācijas gada ienākumiem.

Ienākumu pieauguma koeficients tiks piemērots, aprēķinot VID prognozēto mēneša neapliekamo minimumu, ko piemēro taksācijas gada laikā, bet nodokļa maksātājam rezumējošā kārtībā, iesniedzot taksācijas gada ienākumu deklarāciju, tiks aprēķināts taksācijas gada diferencētais neapliekamais minimums atbilstīgi nodokļa maksātāja faktiskajiem taksācijas gada ienākumiem.

Saistītie raksti

Neapliekamais minimums nemainās atkarībā no apgādājamo skaita. Tas ir atalgojuma daļa, ko neapliek ar nodokļiem.

Kopš 2018. gada Latvijā spēkā ir Valsts ieņēmumu dienesta prognozētais mēneša neapliekamais minimums un gada diferencētais neapliekamais minimums. To apmērs atkarīgs no visu personas gūto ienākumu apjoma kādā noteiktā periodā vai visā gadā.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

AD
Artis Drēziņš
Latvijā
Lauris pēc trieciena palicis bez apziņas un mēdz nekontrolējami staigāt. Kāpēc dzērājšoferi Jāni apcietināja tiesas zālē? 22
9 stundas
AJ
Atis Jansons
Ekonomika
Čakarē, “lien pakaļā” un azartiski izlec pretējā joslā – kā “vidējais latvietis” brauc pa Rīgas apvedceļu 2
2 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
VIDEO. “Nolaupītā vērtība varētu būt pusmiljons eiro, bet Balandinu atstāja dzīvu kā brīdinājumu,” Krieķis atklāj patiesību 4
1 stunda
TA
Tavs Auto TV
Ekonomika
Lietuvā lietoti automobiļi ir lētāki. Kādēļ?
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Daudzi vienā pilsētā un “Dinamo” sportisti: lielajam Covid-19 inficēto skaitam “pa pēdām”
4 stundas