Foto – Shutterstock

Kā izaudzēt krāšņas gladiolas no vairsīpoliņiem? Pieredzē dalās pieredzējuši puķkopji 0

Pirmo gadu savā dārzā iestādīju gladiolas. Kad noraku sīpolus, pie katra bija izaudzis skaists čemurs ar vairsīpoliņiem. Gribu no tiem izaudzēt skaistus, jaunus sīpolus, bet nekur neatrodu informāciju, kā tas darāms. LIENĪTE RĪGĀ

Reklāma
Reklāma

Kur glabāt

Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 63
Kāda būs Ukraina 5-10 gadus pēc kara? Zelenskis aicina nefantazēt, bet divas lietas viņš apsola
Lasīt citas ziņas

Kolekcionārs Modris Paegle ar 35 gadu pieredzi gladiolu audzēšanā iesaka izraktos sīpolus nomazgāt, jo slapjos rudeņos tie ir dubļaini. Nest tādus telpā un pēc tam tīrīt smiltis nav prāta darbs. Nomazgātos sīpolus žāvē istabas temperatūrā un visu laiku uzmana, kad no jaunā bumbuļsīpola viegli atdalās vecais, sakaltušais sīpols kopā ar saknēm. Ja notur par ilgu siltumā, saknes piekalst pie sīpoliem un tās var noraut tikai ar spēku, riskējot sabojāt jauno sīpolu. Tad vēl pāris nedēļu sīpolus tur istabas temperatūrā (lai gan virsējās segzvīņas izskatās nožuvušas, dziļākās kārtas var būt mitras, un sīpols var sapūt). Pēc tam tos noliek vēsumā, vislabāk +5 °C temperatūrā. Ja gladiolas audzē dārza skaistumam un nav vairāk par 20–50 sīpolu, tos var salikt kaprona zeķē un līdz pavasarim glabāt ledusskapja apakšējā nodalījumā.

Galvenais − laba dīdzība

Vairsīpoliņi ir galvenais šķirņu pavairošanas un atjaunošanas materiāls, tāpēc gladiolu audzētājam jādara viss, lai vairsīpoliņiem būtu laba dīdzība. Tā atkarīga no sēšanas laika, augsnes mitruma, glabāšanas apstākļiem ziemā (+2…+5 °C), apstrādes paņēmieniem pirms sējas. Dažādām šķirnēm vairsīpoliņu dīdzība un augšanas intensitāte atšķiras. Ja iesēj vēlu un augsnē trūkst mitruma, tie var sadīgt tikai augustā. Pavairošanai vajadzētu izvēlēties tikai rupjākos vairsīpoliņus, kas nav mazāki par 4–5 mm diametrā.

CITI ŠOBRĪD LASA

– Lai augi strauji attīstītos, vairsīpoliņiem vajag uzmanīgi nolobīt cieto miziņu. Pirms stādīšanas tos nevajag mērcēt, bet gan tūlīt sēt zemē. Ja nav pacietības nolobīt visus, vismaz jaunākajām un labākajām šķirnēm vērts to izdarīt. Vairsīpoliņus var arī nelobīt, tikai pārspiest cieto apvalku, protams, nesašķaidot pašu sīpoliņu. Arī šis paņēmiens ir visai efektīvs, – stāsta gladiolu audzētājs.

Otrs tikpat izplatīts variants ir vairsīpoliņu mērcēšana siltā ūdenī līdz 24 stundām un pēc tam diedzēšana, sajaucot tos ar mitrām smiltīm, kūdru vai zāģskaidām. Tie katru dienu obligāti jāpārbauda, jāapgroza, vajadzības gadījumā jāmitrina. Tiklīdz parādās pirmās saknītes, vairsīpoliņi jāizsēj, lai nesabojātu sakņu sistēmu, jo šajā laikā saknītes aug ļoti strauji un dažās dienās jau būs vairākus centimetrus garas.

Pēc sīpolpuķu audzētājas Lolitas Muhlinkinas teiktā, vairsīpoliņus atkarībā no laika apstākļiem stāda aprīļa beigās vai maija sākumā. Nav vēlams to darīt pārāk agri, jo aukstā zemē gladiolām, tāpat kā kartupeļiem, bumbuļsīpolu attīstība aizkavējas. Stādīt vēlāk (jūnija sākumā) ir riskanti, jo tad ziedus un normālus sīpolus ir cerības iegūt tikai īpaši labvēlīgās vasarās. Amatieri bieži vien kļūdās, sīpolus stādot nepareizā dziļumā. Pareizi ir lielos sīpolus stādīt 7–10 cm, bet zirnīšus 3–5 cm dziļi, lai tiem pirmajā gadā būtu vieglāk izlīst no zemes. Vairsīpoliņus izvieto 0,5 cm attālumā citu no cita.

Ar vairsīpoliņiem pavairoto gladiolu ziedēšana atkarīga no šķirnes. Dažām no vairsīpoliņa jau pirmajā gadā izaug pirmā lieluma sīpols (pāri par 3 cm diametrā) – tik lieli sīpoli zied nākamajā vasarā. Savukārt, piemēram, Aleksandra Muhlinkina veidotā ‘Aijiņa’ zied, kad sīpoliņi vēl mazi.

! Jo lielāki gladiolu sīpoli, jo tiem piemetas vairāk slimību, arī ziedi vairs nav tik kvalitatīvi. Tāpat kā cilvēkiem – spēcīgāki un veselīgāki ir gados jaunākie. Visskaistākos ziedus var iegūt no gladiolām, kam ir jauni, apaļīgi vidēja izmēra sīpoli 2–2,5 cm diametrā.

Reklāma
Reklāma

Kāpēc vairsīpoliņi slikti dīgst

• Iepriekšējā vasarā vairsīpoliņi nav kārtīgi nobrieduši (gladiolas vēlu stādītas, slikti aprūpētas, par agru izraktas). Rokot uzreiz var zināt, jo labi nobrieduši vairsīpoliņi viegli nobirst no lielā sīpola.

• Žāvēšanas laikā vairsīpoliņi ir pārkaltēti.

• Glabāšanas laikā tie atradušies pārāk siltās telpās (bieži vien istabas temperatūrā) un līdz pavasarim nav paspējuši iziet miera periodu. Tad vairsīpoliņi var uzdīgt tikai vasaras vidū, un līdz rudenim no tiem nekas prātīgs neizaugs.

• Dažas šķirnes augšanas laikā vairsīpoliņam izveido divas sauso zvīņu kārtas. Tādi vairsīpoliņi obligāti jāizloba.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.