Kā izvērtēt to, vai D vitamīns tiek lietots pareizi? 17

Pēdējā laikā sabiedrībā aktuāls kļuvis jautājums par drošu D vitamīna lietošanu, it īpaši attiecībā uz bērnu veselību. Kāpēc D vitamīns ir nepieciešams, kā to pareizi lietot, un kur vēl neapzināti uzņemam D vitamīnu? Visus šos jautājumus apskatīsim tuvāk.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šajos 5 datumos dzimušas īstas kompānijas dvēseles, viņi burtiski izstaro gaismu visur, kur iet
Kokteilis
FOTO. “Neizsakāmi lepojamies!” Madaras Raabes un Kiviča meita godam pārstāvējusi Latviju starptautiskā līmenī
13 pazīmes, kas liecina – tavs partneris ir “toksisks” un zog tavu laimi 9
Lasīt citas ziņas

D vitamīns ir jāuzņem visas dzīves laikā

D vitamīns ir neatsverams teju visu orgānu veselības uzturēšanā – tas it īpaši vajadzīgs bērna kaulu un zobu normālai attīstībai un augšanai, normālai imūnsistēmas darbībai un muskuļu darbības uzturēšanai. Dzīvojot mūsu ģeogrāfiskajos apstākļos, kur saules daudzums arī vasarā ir ierobežots, visiem Latvijas iedzīvotājiem ikdienā D vitamīns jāuzņem papildus. Daudzi nezina, ka D vitamīns uzkrājas taukaudos un aknās un tiek izvadīts no organisma daudz lēnāk nekā ūdenī šķīstošie vitamīni. Tāpēc ir jāpievērš liela uzmanība pareizai D vitamīna lietošanai.

CITI ŠOBRĪD LASA

D vitamīna diennakts deva dažādos vecumos stipri atšķiras

Kā skaidro ārsti1, vecāki bieži vien zina, cik pilienus, pūtienus vai kapsulas dod bērniem, bet nevar nosaukt, cik liela ir dotā D vitamīna deva starptautiskajās vienībās (SV). Katrā D vitamīna preparātā D vitamīna koncentrācija var atšķirties gan bērniem, gan pieaugušajiem domātos produktos. Tāpēc ir būtiski, ka vecāki konsultējas ar ārstu par bērnam konkrētajā vecumā un atbilstoši veselības stāvoklim piemērotāko D vitamīna diennakts devu, it īpaši bērna pirmo dzīves gadu laikā. Kā arī ir ļoti svarīgi, ka vecāki iedziļinās un izprot D vitamīna produktu koncentrācijas, lai, izvēloties produktu aptiekā, būtu zināms, kas tieši nepieciešams un kāda D vitamīna diennakts deva būs jālieto.

Kur vēl nezinot var uzņemt D vitamīnu?

D vitamīnu nereti pievieno arī pārtikas produktiem (maizei, augu pienam, brokastu pārslām, u.c.), mākslīgā piena maisījumiem zīdaiņiem, kā arī multivitamīnos. Tā kā salīdzinājumā ar pieaugušajiem bērna organisms daudz ātrāk reaģē uz palielinātu D vitamīna devu, tad noteikti ir jāapkopo tas, cik daudz D vitamīna bērns ikdienā uzņem nelietojot to papildus. Zinot kopējo D vitamīnu devu, ko ir rekomendējis lietot ārsts, un to, cik daudz bērns jau ikdienā uzņem ar pārtikas produktiem, ir viegli noteikt, cik nepieciešams lietot D vitamīna preparātu papildus.

Pusei Latvijas iedzīvotāju ir nepietiekams D vitamīna līmenis

Kā norāda jaunākie pieejamie dati2, kas iegūti apkopojot Centrālajā laboratorijā un E. Gulbja laboratorijā 2023. gada laikā veiktās 465’150 D vitamīna līmeņa analīzes, secināts, ka nepietiekams D vitamīna līmenis ir gandrīz pusei Latvijas iedzīvotāju jeb 46% cilvēku, rādot, ka aizvien tieši D vitamīna nepietiekamība ir lielākā problēma. Ņemot vērā D vitamīna lielo nozīmi veselības uzturēšanā kā pieaugušajiem, tā bērniem, ir būtiski nepārtraukt D vitamīna lietošanu, lai uzturētu to normas robežās. Tomēr D vitamīnu nedrīkst lietot neapdomīgi, it īpaši runājot par bērnu veselību. Ir nepieciešams pievērst pastiprinātu uzmanību tam, kā tiek lietots šis vitamīns, konsultēties ar ārstu vai farmaceitu par konkrētajam cilvēkam piemērotāko devu. Tik pat svarīgi ir arī izlasīt izvēlētā produkta lietošanas instrukciju, lai iepazītos ar D vitamīna koncentrāciju tajā un pārliecinātos, ka lietotā deva ir atbilstoša speciālista noteiktajai. Un pēdējais, bet ne mazāk svarīgais D vitamīna lietošanas noteikums – atrast vietu, kur mājās glabāt D vitamīnu tā, lai tas nebūtu pieejams bērniem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.