Foto: mammadaba.lv

Kā rīkoties, ja ceļi krustojas ar meža zvēru 11

Lai arī lielo dzīvnieku uzbrukumi cilvēkiem Latvijā notiek ļoti reti, dodoties dabā var nākties satikties ar kādu meža iemītnieku. Sastapšanās noteikti būs nervus kutinoša, tomēr jācenšas saglabāt mieru un atcerēties svarīgākos uzvedības noteikumus.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību 17
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
VIDEO. “Vai tu zināji, ka krāpniekam nemaz nav svarīgi, vai tev kontā ir vai nav nauda?” Padoms kā pārbaudīt, vai krāpnieki uz tava vārda nav paņēmuši kredītus 4
Lasīt citas ziņas

Mierīga atkāpšanās liela dzīvnieka priekšā
Ja ceļi krustojas ar lielu dzīvnieku, kas varētu būt bīstams, jāievēro daži pamata ieteikumi. Diezin vai uzbrukumus notiks spēji un negaidīti. Lielākoties dzīvnieks vispirms cenšas pretinieku izzināt un nobiedēt. Ja cilvēks izturas nosvērti un mierīgi, dzīvnieks parasti atkāpjas.

Dzīvniekam nedrīkst skatīties acīs, jo šādu rīcību tas uztver kā izaicinājumu, kas provocē uzbrukumu. Satiekot dzīvnieku, kas gatavojas uzbrukt, jācenšas mierīgi atkāpties, nepagriežot dzīvniekam muguru. Atkāpjoties jau laikus ieteicams noskatīt piemērotu koku, lai vajadzības gadījumā tur meklētu patvērumu un atslābināt somas siksniņas, lai to varētu ātri nomest.

CITI ŠOBRĪD LASA

Mežacūku mātīte uzbrūk divreiz
Ja ceļā stājas mežacūka, ieteicams pielaist dzīvnieku trīs līdz piecu metru soļu attālumā un tad strauji lēkt sāņus. Kuiļi parasti nemēdz griezties atpakaļ, lai uzbruktu atkārtoti (tātad ar šo soli pietiks), taču cūkas uzbrukumu atkārto.

Tā kā cūkai tomēr vajadzīgs brītiņš, lai sagatavotos, cilvēkam paveras iespēja atkāpties vai atrast piemērotu koku, kur uzrāpties. Šāds paņēmies gan prasa stiprus nervus, bet, kā zināms, ekstrēmās situācijās cilvēks spēj paveikt brīnumu lietas.

Negriež ceļu riesta un auru laikā
Gadās, ka cilvēkam ceļu negriež drosmīgie medņu gaiļi pavasara riesta periodā un niknākie briežu un aļņu buļļi auru laikā. Briežiem auru laiks ir aptuveni no septembra vidus līdz oktobra vidum, bet aļņiem – no augusta beigām līdz septembra beigām. Tomēr šādas bīstamas tikšanās Latvijā notikušas ļoti reti, un nav dzirdēts, ka kāds dabā gājējas būtu nopietni cietis.

Ievainoti meža zvēri
Draudus var radīt ievainoti vai ar trakumsērgu slimi dzīvnieki. Tomēr arī šādi gadījumi nav bieži, jo ievainoti dzīvnieki biežāk savaino neuzmanīgus medniekus nekā parastus dabā gājējus. Slimus dzīvniekus parasti var pazīt pēc neparastas uzvedības – tie nemūk no cilvēka.

Galvenais ieteikums ir netuvoties un neaiztikt šādus dzīvniekus, jo, nonākot ar tiem kontaktā, ir iespēja saslimt ar trakumsērgu, kas ir nāvējoša slimība gan dzīvniekiem, gan cilvēkiem. Ja kontakts tomēr ir noticis, tad nekavējoties jādodas pie ārsta, jo vienīgā iespēja izvairīties no saslimšanas ar trakumsērgu ir savlaicīga vakcinēšanās.

Reklāma
Reklāma

Uzbrūk, aizstāvot mazuļus
Mežacūkas, aļņi vai Latvijā retumis sastopamie lāči cilvēkam mēdz uzbrukt arī neievainoti – aizstāvot savus mazuļus. Ja ieraugām šo dzīvnieku mazuļus, nekādā gadījumā tiem netuvojamies, bet bīstamo vietu ātri (tikai ne skriešus) pametam.

Jāuzmanās, lai nenonāktu starp māti un mazuli, jo šāda situācija var provocēt mātes uzbrukumu. Parasti tomēr dzīvnieki cenšas izvairīties no cilvēka, kas tiem arī veiksmīgi izdodas, jo lielāka daļa cilvēku pa mežu pārvietojas pietiekami skaļi, lai tiktu izdzirdēti.