Raimonds Vējonis
Raimonds Vējonis
Foto: Zane Bitere/LETA

Kādu mājienu partijām dos Vējonis? 0

Jaunās valdības veidošanā iniciatīvu uzņēmušos partiju premjera amatu kandidāti – Aldis Gobzems (“KPV LV”), Jānis Bordāns (Jaunā Konservatīvā partija) un Artis Pabriks (“Attīstībai/Par!”) – šodien, 30.oktobrī, tiksies ar Valsts prezidentu Raimondu Vējoni, lai pārrunātu koalīcijas tapšanas procesu. Tikmēr Saeimā jaun­ievēlēto frakciju pārstāvji centīsies vienoties par parlamenta komisiju izveides principiem, prezidija sastāvu un citiem jautājumiem, lai jaunais parlamenta sastāvs 6. novembrī varētu sākt darbu.

Ukraina esot sagādājusi pārsteigumu krieviem. Kas tas varētu būt?
“Es neticu tādiem negadījumiem…” Slaidiņš par to, vai ugunsgrēks bezpilotu lidaparātu ražotnē bija negadījums vai sabotāža 53
VIDEO. Sīriešu meitene, kas pašaizliedzīgi sargāja sava mazā brāļa galvu zem gruvešiem, tikusi izglābta 21
Lasīt citas ziņas

“Lai sarunas iegūtu jaunu dinamiku un jaunu tempu, mūsu ieskatā Valsts prezidentam būtu jāņem aktīvāka loma un jāizmanto savas Satversmē dotās pilnvaras izvēlēties premjera kandidātu,” pagājušonedēļ žurnālistiem paziņoja “KPV LV” premjera amata kandidāts Aldis Gobzems. Līdzīgus viedokļus skaļāk vai klusāk pauduši arī citu partiju pārstāvji. Oficiāli gan prezidents jaunu kandidātu drīkst nominēt tikai pēc 6. novembra, kad uz pirmo sēdi sanāks jaunais parlamenta sastāvs un atkāpsies līdzšinējā valdība.

Taču jaunās koalīcijas veidotāji neslēpj cerību, ka prezidents iedvesīs jaunu elpu strupceļā nonākušajām valdības veidošanas sarunām. Vismaz dos kādu mājienu par to, kuram no trim premjeru kandidātiem viņš pirmajam uzticētu kabineta izveidošanu.

CITI ŠOBRĪD LASA
Ļoti iespējams, ka R. Vējonis šādu mājienu patiešām šodien dos.

Tomēr šo neoficiālo nomināciju saņēmušajam kandidātam nevajadzētu pārāk sapriecāties. Latvijas politiskajā praksē iepriekš ir bijuši arī tādi gadījumi, kad vispirms tiek nominēti lielāko frakciju premjera kandidāti, kuriem tiek ļauts izgāzties, balsojumā Saeimā pa valdību nesavācot vairākumu.

Pēc tam valsts galva var izvēlēties kādu kompromisa variantu no mazākām partijām. Vairāki eksperti norādījuši, ka 13. Saeimas sastāva kompromisa figūras loma varētu būt “Attīstībai/Par!” kandidātam Artim Pabrikam, bet prezidents vispirms nevar nosaukt vēlēšanās tikai ceturto vietu ieguvušas partijas kandidātu, kamēr lielāko frakciju pārstāvji nav paguvuši “apdedzināties”.

Gandrīz vienlaikus Saeimā notiks jaunajā sastāvā ievēlēto frakciju pārstāvju tikšanās ar mērķi vienoties par pārstāvniecību komisijās, to vadību un citiem jautājumiem, lai jaunais sastāvs varētu sākt darbu.

Partijas bija iecerējušas līdz šodienai tikt skaidrībā arī par amatu sadalījumu parlamenta prezidijā un komisijās, bet tas izdevies tikai daļēji. Kamēr nav skaidrības par premjeru, neviena partija nesteigsies izvirzīt stingras pretenzijas uz šo posteni, jo tas nozīmētu atteikšanos no ambīcijām uz valdības vadītāja vietu. Tādēļ, visticamāk, 6. novembra sēdē tiks apstiprināts pagaidu prezidijs gandrīz pašreizējā sastāvā (jaunajā Saeimā pārvēlēti visi līdzšinējā prezidija locekļi, izņemot Gunāru Kūtri).

Šāda pagaidu prezidija vadībā parlaments būs spējīgs sākt strādāt.

Savukārt pēc valdības izveidošanas varētu būt gaidāma ne tikai spīkera un viņa vietnieku nomaiņa, bet arī plašākās prezidija reformas, paplašinot to līdz septiņiem locekļiem. Tādējādi prezidijā būtu pārstāvētas visas Saeimas frakcijas. Pašreizējas Saeimas priekšsēdētājas Ināras Mūrnieces (Nacionālā apvienība) vietā, visticamāk, nāks pārstāvis no 13. Saeimas jaunpienācēju trijnieka – JKP, “KPV LV” vai “Attīstībai/Par!”. Pēc Latvijas politiskās loģikas, spīkera vietu vajadzētu iegūt pārstāvim no partijas, kura nav saņēmusi premjera amatu.

JKP jau paziņojuši, ka gadījumā ja valdības veidošana tiks uzticēta kāda cita politiskā spēka pārstāvim, viņi Saeimas priekšsēdētāja amatam piedāvās kultūrsocioloģi Dagmāru Beitneri-Le Gallu. Viņa sarunā ar “LA” apstiprināja, ka partija izteikusi šādu piedāvājumu un viņa tam piekritusi. “Es uz šo amatu neraujos par katru cenu, bet esmu gatava to uzņemties. Tas, protams, ir uztraucoši, jo līdz šim neesmu strādājusi parlamentā, bet arī pašreizējai Saeimas priekšsēdētājai Inārai Mūrniecei politiskā pieredze pirms stāšanās šajā amatā bija salīdzinoši neliela,” teica Beitnere-Le Galla, kuras pamatnodarbošanās ir LU Filozofijas un socioloģijas institūta vadošā pētniece. Politiskā pieredze viņai ir tikai kā Jūrmalas domes deputātei.

SAISTĪTIE RAKSTI

“Mums ir skaidrs redzējums gan par komisiju vadītājiem, gan par prezidija sastāvu, bet pagaidām nekādus vārdus nesauksim,” informēja “KPV LV” premjera kandidāts Aldis Gobzems. “Attīstībai/Par!” pārstāvis Artis Pabriks norādīja, ka par Saeimas priekšsēdētāju partijā tiks lemts pēc tam, kad būs skaidrība par premjeru.

Diezgan droši, ka pašreizējai Saeimas priekšsēdētājai I. Mūrniecei šis amats būs jāpamet. Jaunajā Saeimas sastāvā Nacionālā apvienība varētu viņu virzīt par Nacionālās drošības komisijas vadītāju. Tāpat NA izteikusi gatavību vadīt arī Ārlietu komisiju, kur priekšsēdētāja amatam varētu virzīt Rihardu Kolu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Ukraina esot sagādājusi pārsteigumu krieviem. Kas tas varētu būt?
“Es neticu tādiem negadījumiem…” Slaidiņš par to, vai ugunsgrēks bezpilotu lidaparātu ražotnē bija negadījums vai sabotāža 53
VIDEO. Sīriešu meitene, kas pašaizliedzīgi sargāja sava mazā brāļa galvu zem gruvešiem, tikusi izglābta 21
Vai Krievijas pensionāri sabiedriskajā transportā Rīgā joprojām tiek pārvadāti par velti? 22
Dzīvokļu īpašniekiem jāpasūta padziļinātā tehniskā apsekošana visām mājām, kas celtas pirms 50 un vairāk gadiem
Lasīt citas ziņas
Uzbrukuma mēģinājums Vuhledarā beidzies ar smagu “pērienu” – likvidēts Krievijas komandieris ar visu štābu
VIDEO. Vairāk nekā 750 000 iedzīvotāju visā Francijā protestē pret pensiju reformu
No “Rail Baltica” īstenošanai piešķirtās naudas izlietoti jau 42%. Kas ir paveikts?
Izmeklētāji: Ir “stingras norādes”, ka Putins apstiprināja raķetes piegādi, ar kuru tika notriekta Malaizijas lidmašīna
Pārsona vizītes pievienotā vērtība. Latvijā vizītē ieradies Starptautiskās paralimpiskās komitejas prezidents
22:12
Uzbrukuma mēģinājums Vuhledarā beidzies ar smagu “pērienu” – likvidēts Krievijas komandieris ar visu štābu
21:32
VIDEO. Vairāk nekā 750 000 iedzīvotāju visā Francijā protestē pret pensiju reformu
21:25
Live TEKSTA TIEŠRAIDE. Britu tanki Ukrainā tiks izvietoti jau nākammēnes, sola britu premjers
FOTO. Ar alpīnistu palīdzību Siguldā nojaukts 80 metrus augsts tornis – augstākais demontētais objekts beidzamajos gados Latvijā
VIDEO. Sīriešu meitene, kas pašaizliedzīgi sargāja sava mazā brāļa galvu zem gruvešiem, tikusi izglābta 21
“Es neticu tādiem negadījumiem…” Slaidiņš par to, vai ugunsgrēks bezpilotu lidaparātu ražotnē bija negadījums vai sabotāža 53
Pēc 31 gada dienestā izdienas pensijā nolēmis doties VUGD priekšnieks Āboliņš 6
Jaunzeme atklāj, kāpēc nepieņēma darbu, kuru viņai piedāvāja, bet atgriezās VID ģenerāldirektores amatā
“Nacionāļi saudzē savu ietekmīgo biedru,” neizsakās par Helmaņa tikšanos ar ES sankcijām pakļauto krievu oligarhu Avenu
“Mūs jau sadzird Ramšteinā!” Egila Līcīša sauna ar Aizsardzības ministri Ināru Mūrnieci
Nepietiekamā finansējuma dēļ onkoloģijas pacienti var nesaņemt adekvātu pretvēža terapiju
Nav zināms, vai ugunsgrēks dronu ražotnē ietekmēs piegādes Latvijas armijai, bet darbs ir atsākts
VIDEO. 10 lietas ikkatra mājās, kas var izraisīt ilgstošas veselības problēmas un dažāda rakstura saslimšanas 17
Kerli Vares: Spēja pielāgoties ietekmēs tālāko attīstību. “Euribor” celšana ir zāles pret augsto inflāciju
Dzīvokļu īpašniekiem jāpasūta padziļinātā tehniskā apsekošana visām mājām, kas celtas pirms 50 un vairāk gadiem
Policistam par 200 eiro kukuļa izspiešanu no šofera piespriež 4,5 gadu cietumsodu
VIDEO. Sirsnīgs stāsts – no automašīnu riepu diskiem lietuviešu brīvprātīgie ražo krāsniņas ukraiņiem
VIDEO. Iesprostots zem zemestrīces gruvešiem, zēns ieraksta sirdi plosošu ziņu 1
VIDEO. “Esam kļuvuši par vilku izšaušanas lielvalsti, tas ir kauns!” Dzīvnieku aizstāvji cenšas panākt medību kvotu samazināšanu
“Ēdiens vīrietim uz 3 dienām? Un tas ir viss? ” Fotogrāfa Aleksandra Sokolova ēdienkarte daudziem rada patiesu izbrīnu
VIDEO. “Man vairāk patīk tas temperaments!” Estrādes zvaigzne Žoržs Siksna atklāj, kāpēc ir precējies ar krievu tautības sievieti
VIDEO. “Alus vēderiņi, neglīti džemperi – ne skata, ne stājas!” Sabiedrības dāma Elita Drāke skarbi izsakās par pašmāju vīriešiem 113
Aizsardzības ministrija pārdomā un no jauna paziņo, kurus jauniešus iesauks valsts aizsardzības dienestā 4
VIDEO. NBS majoram Slaidiņam rokaspulkstenis vienmēr rāda nepareizu laiku, un tā nav nejaušība 12
Kā pareizi sagatavot augsni dārzeņu audzēšanai? Iesaka agronome
Februāra mēnesis būs izšķirošs: uzbrukuma smailē varētu atrasties Krievijas armijas elites vienības