“Lubeco” saimnieces Zanes Silgales dēls, 11 mēnešus vecais Kristaps novērtē lieliskās ogas – vienā reizē viņš notiesā 10 zemenes. Foto – Timurs Subhankulovs

Karstākais zemeņu laiks 12

Latvijā šajā gadā tiem zemeņu audzētājiem, kas uzstādījuši laistīšanas ierīces, izaugusi laba raža. Zemeņu audzētāji cer uz Polijā audzēto ogu importa apsīkumu un vietējo zemeņu cenas stabilizēšanos 2 – 3 eiro līmenī. Tirdzniecības vietās aizvien ir sastopami pārdevēji, kas no citām valstīm ievestās ogas uzdod par vietējām un šā iemesla dēļ pārdod dārgāk. Pašu uzņēmēju cīņa pret negodīgajiem pārdevējiem dod rezultātus. Pērn Latvijā nedaudz (no 481 līdz 499 ha) palielinājās zemeņu stādījumi, tomēr daudz būtiskāk – no 904 līdz 1343 tonnām – kāpa arī zemeņu kopraža. Likumsakarīgi, ka būtisks bija arīdzan vidējā ražības rādītāja lēciens – no 18,8 cnt/ha līdz 26,9 cnt/ha. Viens no Latvijā lielākajiem zemeņu audzētājiem SIA “Lubeco” Ārlavas pagastā ogu lasīšanai zemeņu laukā iegādājies mehanizētu tehnoloģiju – uz segtas platformas, kuru velk traktors, guļus stāvoklī atrodas 14 ogu lasītāji. “Lubeco” saimnieces Zanes Silgales dēls, 11 mēnešus vecais Kristaps (attēlā) novērtē lieliskās ogas – vienā reizē viņš notiesā 10 zemenes.

 

Ar platformu 2,5 reizes ražīgāk

LE
LETA
Ziņas
Cilvēki masveidā pamet lietotni “WhatsApp”: uzņēmums nāk klajā ar paziņojumu 40
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
Policijas šefs skaidro, vai var sodīt par to, ka divi cilvēki dzīvo kopā, bet nav deklarēti vienā dzīvesvietā 104
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Nekad mūžā nespēju iedomāties, ka kādreiz to teikšu!”. Producents Juris Millers atklāj, ka pašmāju sabiedriskā TV uzdevumu šobrīd veic Krievijas galvenais TV kanāls 41
20 stundas
Lasīt citas ziņas

Darba ražīguma celšanai zemeņu laukā Ārlavas pagasta “Puriņos” viens no Latvijā lielākajiem zemeņu audzētājiem SIA “Lubeco” pirms divām nedēļām, visticamāk, pirmais Latvijā sāka izmantot Igaunijā noskatītu un pirktu mehanizētu tehnoloģiju. Tās vissvarīgākā sastāvdaļa ir segta platforma, kuru velk traktors. Zemeņu lasīšana notiek, strādniekiem atrodoties guļus stāvoklī uz platformas piestiprinātiem matračiem. Uz platformas atrodas 14 ogu lasītāji. SIA “Lubeco” saimniece Zane Silgale teic, ka ogu lasītāji uz platformas nolasa 2,5 reizes vairāk ogu, nekā vācot tās atsevišķi uz lauka. Ogu lasītāji par vienas stundas darbu uz platformas nopelna 2,5 eiro (uz rokas). Pārtraukums, kuru ieskaita darba laikā, ir ik pēc pusotras stundas. Salīdzinājumam – par viena kilograma ogu lasīšanu ar rokām saimniecībā maksā 40 – 43 centus. “Ar platformas pirkumu esam mainījuši zemeņu plūsmu, patlaban ogas ir mazāk jānes ar rokām,” vēl vienu priekšrocību nosauc Z. Silgale. Ik dienu “Lubeco” pircējiem ved 1 – 1,5 tonnas ogu, ko vāc 7 ha platībā. Šonedēļ saistībā ar saulaino un karsto laiku ik dienu vāks, visticamāk, trīs tonnas zemeņu.

SIA “Lubeco”, visticamāk, vienīgajam Latvijā pieder datorprogramma, kas ļauj fiksēt, cik daudz ogu kurā brīdī ir salasīts. Katram ogu lasītājam, kas ogas lasa uz lauka, ir piešķirts svītrkods, to uzlīmē uz kastes. Ogu svērējs fiksē zemeņu šķirni, kvalitāti un lauku. Svītrkods ir arī platformai.

Platformas vilkšanai ir jābūt pietiekami lēnai, lai ogu lasītāji paspētu zemenes salasīt. Problēma ir tā, ka vien ļoti nedaudzi spēkrati var braukt ar vajadzīgo 100 metru stundā lielo ātrumu. Nesen Silgaļi nopirkuši “Case” traktoru, kas var nodrošināt 120 m/h kustības ātrumu.

“Lubeco” šogad pirmās ogas uz lauka sāka vākt tik agri kā nekad – 28. maijā. Ogas ir stādītas tādā secībā, lai stādi ražotu visu vasaru.

 

Var ēst, cik lien

Saimniecība pirms trīs gadiem izveidoja zīmolu “Latvijas zemenes”, kas katrai kastītei redzams uz etiķetes. Patlaban notiekot tā reģistrēšana. Zane teic, ka Talsos neesot Latvijā audzēto zemeņu “viltojumu”, tomēr Rīgas Centrāltirgū esot gan. “Lubeco” ir divas tirdzniecības vietas Rīgas Centrāltirgū, nakts tirgū un vairumtirgotājiem, kas saimniecības zemenes pārdod arī citos tirgos un lielveikalos.

Saimniecībā bez svītrkoda ir izveidota arīdzan automatizētā ogu laistīšana un stādīšana, ogas lasa divas komandas.

Ogu lasītāji zemenes saimniecībā var ēst, “cik tik lien” – tas esot ielikts izcenojumā par darbu. Apēdot arī – līdz pat pusotram kilogramam dienā.

“Lubeco” strādniece, pensionāre Brigita Ešenvalde teic, ka jaunieši ar ogu lasīšanu saimniecībā pelnot aptuveni 30 eiro dienā. “Tiem, kam veselība laba, uz platformas lasīt ogas nav grūti. Mana mugura to darbu netur. Pelnu 15 – 20 eiro dienā ar ravēšanu vai ogu lasīšanu. Bet kopā ar meža ogu lasīšanu pa visu vasaru nopelnu 3000 eiro. Man patīk strādāt,” tā ņiprā un runīgā pensionāre. Viņa piebilst – ļoti svarīgi, ka saimnieki no Dundagas un citām vietām darbiniekus uz darbu atved un darba dienās ved mājup ar autobusiņu.

 

Cik ienesīgas?

“Mums ir jādomā par eksportu. Latvijā audzētās zemenes var pārdot arī Igaunijā, Zviedrijā vai Somijā, kur tās ienākas vēlāk. Ogas varētu arī vest uz lielveikaliem – ar nosacījumu, ka ik dienu būtu jauns pievedums, lai pircēji varētu saņemt svaigu produktu,” nākotnes ieceres ieskicē Zane.

Cik ienesīgas ir zemenes? “Lubeco” saimnieks Dzintars Silgalis teic, ka lielo zemeņu cenai krītot zem diviem eiro un mazo ogu cenai – zem viena eiro, “galus kopā vairs savilkt nevarēs”. Vakar lielās “Lubeco” zemenes (ar vismaz 3 cm diametru) mazumtirdzniecībā maksāja 3,5 – 4 eiro, mazās zemenes – no 1,8 līdz 2,5 eiro par kilogramu. Šajā nedēļā vietējo zemeņu būs vairāk un tās maksās lētāk.

Šo prognozi apstiprina arī Mālpils pagasta z/s “Lazdukalns” saimnieks Andris Apsītis, kura saimniecība zemenes audzē 14 ha platībā. Viņš negatavojas mehanizēt zemeņu vākšanu un vērš uzmanību, ka šajā gadā ļoti daudz ogu vākšanā palīdzot studenti.

“Lubeco” saimnieki atzinīgi vērtē valdības lēmumu, kas ļauj par laukstrādniekiem maksāt 15% lielu nodokli.

 

Maldina ar Laidzes vārdu

Biedrības “Latvijas dārznieks” vadītājs Jānis Bērziņš teic, ka šajā gadā ir vērojami uzlabojumi nezināmas izcelsmes zemeņu kontrolē, tomēr darāmā aizvien ir daudz. J. Bērziņš kritizē Rīgas Centrāltirgu, kura pārstāvji bija uzaicināti, tomēr neieradās uz pēdējo LOSP sanāksmi aizvadītajā trešdienā. Centrāltirgū aizvien vērojama situācija, ka, ierodoties pārbaudītājiem no Pārtikas un veterinārā dienesta un VID, kontrolieri paspēj pārbaudīt 1 – 2 tirdzniecības vietas. Citi pārdevēji pa šo laiku kaut kur ir pazuduši. “Rīgas Centrāltirgus nav ieinteresēts pārdot saimniekiem īstermiņa tirdzniecības atļaujas,” uzskata J. Bērziņš.

Bet acīmredzamākie pārkāpumi esot izbraukuma tirdzniecībā. Pārdevēji sākotnēji ievestās zemenes uzdevuši par vietējām un pārdevuši no busiņiem. Lielākai ticamībai daļa ogu bijušas Latvijā audzētas. Kad pārbaudītāji aktivizējušies, tad pārdevēji ar ogu kastēm atstāti pie tirdzniecības vietām.

Par vienu šādu gadījumu redakcijai pavēstīja Laidzes pagasta zemeņu audzētājs Uģis Puriņš. Viņš ogas audzē astoto gadu un patlaban atrodas pārējas periodā bioloģiskās saimniecības statusa iegūšanai. Saimnieks ir pazīstams ar augstas kvalitātes zemenēm, viņa ogas novadā zina kā “Laidzes zemenes”. Uģis bijis pārsteigts, kad kāds cits Laidzes pagastā reģistrēts cilvēks pie trīs Talsu “TOP” veikaliem un arīdzan Valdemārpilī sācis pārdot Polijā audzētās zemenes ar norādi, ka tās ir Laidzes zemenes. Pēc iesnieguma uzrakstīšanas PVD un municipālajai policijai pagastā veikta pārbaude. Secināts, ka šim pārdevējam ir saimniecība, taču ogas viņš neaudzē, pārdošana nav saskaņota ar pašvaldību, un viņam sastādīts administratīvo pārkāpumu protokols. Vakar sazvanīts pa tālruni, saimnieks man piedāvāja Latvijā audzētās zemenes. Kad sāku iztaujāt sīkāk, viņš nometa tālruņa klausuli.

“Patlaban tā jau nav vairs cīņa par zemenēm. Tā ir cīņa par principiem, pēc kādiem mēs savā valstī dzīvojam,” tā U. Puriņš. Viņš teic, ka 5 – 6 Talsu novada saimnieki ir gatavi apvienoties, lai garantētu viens otra ogām Latvijas izcelsmi.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
Cilvēki masveidā pamet lietotni “WhatsApp”: uzņēmums nāk klajā ar paziņojumu 40
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
Policijas šefs skaidro, vai var sodīt par to, ka divi cilvēki dzīvo kopā, bet nav deklarēti vienā dzīvesvietā 104
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Nekad mūžā nespēju iedomāties, ka kādreiz to teikšu!”. Producents Juris Millers atklāj, ka pašmāju sabiedriskā TV uzdevumu šobrīd veic Krievijas galvenais TV kanāls 41
20 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šī diena sagādās tev ļoti daudz un dažādu pārsteigumu! Horoskopi 18.janvārim
12 stundas
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Saņemto dīkstāves pabalstu, manuprāt, ļoti negodīgi VID izkrāpa atpakaļ.” Igo skarbi par valsts rīcību 27
19 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Navaļnijs pēc atgriešanās Krievijā uzreiz aizturēts 11
10 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
Jauns skandāls? Pūces stāvvietu atļaujas lietā atklājušies jauni apstākļi 9
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ziemīgu ainavu burvība un ziemas prieki Gaiziņkalnā
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Paziņo, kur Latvijā ir lielākais pēdējās divās nedēļās Covid-19 saslimušo kopskaits
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Navaļnijs pēc atgriešanās Krievijā uzreiz aizturēts 11
20:25
LA
LA.LV
Ziņas
Ziemīgu ainavu burvība un ziemas prieki Gaiziņkalnā
20:24
SK
Skaties.lv
Ziņas
Jauns skandāls? Pūces stāvvietu atļaujas lietā atklājušies jauni apstākļi 9
20:21
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Saņemto dīkstāves pabalstu, manuprāt, ļoti negodīgi VID izkrāpa atpakaļ.” Igo skarbi par valsts rīcību 27
19 stundas
Ieva Ēvalde
Ziņas
Kas aizstās patentmaksas? Daudzi ir izvēles priekšā – turpināt darbību kādā citā nodokļu režīmā vai “bodīti” slēgt 8
11 stundas
MZ
Māris Zanders
Ziņas
Māris Zanders: “Vai tāpēc mēs stāvējām uz barikādēm?!” Trīsdesmit gadi pēc janvāra notikumiem 87
16 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
“Nekad vēl tā nav bijis, ka nodod preci veikalam un tūlīt vajag vēl.” Audzis pieprasījums pēc zāļu tējām 8
17 stundas
LE
LETA
Ziņas
Sals nedaudz atslābs. Laika prognoze pirmdienai
15 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Tītars ir ļoti cimperlīgs! Piņķerīgās audzēšanas dēļ Latvijā šos putnus turēt uzņemas vien daži 14
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Nekad mūžā nespēju iedomāties, ka kādreiz to teikšu!”. Producents Juris Millers atklāj, ka pašmāju sabiedriskā TV uzdevumu šobrīd veic Krievijas galvenais TV kanāls 41
20 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Ziņas
Kovidsitienam bija gatavi: Kolkas uzņēmuma recepte krīzes rūdījumam 8
21 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
Fāzels turpina laipot: kopbildē ar “asiņaino” prezidentu abiem smaids līdz ausīm… 4
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
No ceturtdienas laikapstākļi mainīsies: sinoptiķu prognoze nākamajai nedēļai
21 stundas
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
Māris Antonevičs: Aizliegts uz mūžu. Kādas sekas radīs mēģinājumi izrēķināties ar Trampu? 17
20 stundas
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
“Nav brīvu vietu.” Ziemas prieki pandēmijas apstākļos. Svarīgākais, kas jāzina 1
18 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
Jaunie imigrācijas noteikumi ir sarežģīti: Vai Latvijā dzīvojoša sieva ar bērniem varēs pārcelties pie AK strādājošā vīra? 7
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
Cīnīsies par darbinieka tiesībām brīvajā laikā atslēgties no darba e-pasta un tālruņa 1
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Pēc Covid-19 vakcīnas saņemšanas Norvēģijā miruši 23 cilvēki 65
1 diena
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Gada necilvēks un vēl daži zvēri 72
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Cilvēki masveidā pamet lietotni “WhatsApp”: uzņēmums nāk klajā ar paziņojumu 40
1 diena
SK
Skaties.lv
Stāsti
”Piezvanīja, ka ir mirusi, bet izrādījās, ka vēl ir dzīva!” Atklāti par prestižā pansionātā notiekošo 28
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Daktera vārds tiek izķengāts pa visu valsti!” Ecmanis parāda Jakovina Covid-19 testus un noliedz, ka viņš ārstējis, būdams inficējies 79
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Uzņēmējs Māris Gailis atklāj, ar ko “patiesībā” darba laikā nodarbojas valsts ierēdņi 32
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Tenis un Dravis
19 stundas
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Vakarā pirms aiziešanas mūžībā viņa teikusi māsiņai, lai telefonu vairs nelādē.” Kolēģi sēro par Astrīdas Kairišas nāvi 8
3 dienas
LA
LA.LV
Stāsti
Policijas šefs skaidro, vai var sodīt par to, ka divi cilvēki dzīvo kopā, bet nav deklarēti vienā dzīvesvietā 104
2 dienas
LA
Latvijas Avīze
Kokteilis
Viss plūst un mainās, viss notiks citādi nekā iepriekš! Horoskopi no 18. līdz 24.janvārim
19 stundas