Līdzšinējiem patentmaksu maksātājiem būtībā ir divas tālākās darbības iespējas – kļūt par saimnieciskās darbības veicēju pašnodarbināto personu vispārējā režīmā vai pašnodarbināto personu mikrouzņēmuma nodokļa maksātāja režīmā.
Līdzšinējiem patentmaksu maksātājiem būtībā ir divas tālākās darbības iespējas – kļūt par saimnieciskās darbības veicēju pašnodarbināto personu vispārējā režīmā vai pašnodarbināto personu mikrouzņēmuma nodokļa maksātāja režīmā.
Foto: Edijs Pālens/LETA

Kas aizstās patentmaksas? Daudzi ir izvēles priekšā – turpināt darbību kādā citā nodokļu režīmā vai “bodīti” slēgt 9

Ieva Ēvalde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Līdz ar patentmaksu atcelšanu daudzi šobrīd ir izvēles priekšā – turpināt darbību kādā citā nodokļu režīmā vai “bodīti” slēgt.

LE
LETA
Ziņas
Latviešu tenisista Ernesta Gulbja ģimenē sēras 1
15 stundas
LA
LA.LV
Veselam
VIDEO. “Mēs džinu izlaidām no pudeles ārā! Paši šo vīrusu ievazājām!”: profesors Ivars Kalviņš par Covid-19 “trešo vilni” 58
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu dziedātāja un režisore Liene Greifāne 11 dienu garumā slimnīcā cīnījusies par savu veselību 24
21 stundas
Lasīt citas ziņas

Realitātē patentmaksas atcelšana nozīmē, ka vienkāršs, fiksēts, uz iesnieguma pamata veicams patentmaksājums, kas atkarībā no darbības reģiona bija 100 vai 50 eiro par mēnesi un ko varēja maksāt pēc nepieciešamības, tiek aizstāts ar prasību veikt salīdzinoši komplicētu grāmatvedības uzskaiti, iesniegt regulāras atskaites un maksāt nodokļus, balstoties uz krietni sarežģītāku metodiku.

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras Mazo un vidējo uzņēmumu padomes priekšsēdētāja, nodokļu konsultante Lienīte Skaraine aicina līdzšinējos patentmaksas maksātājus izvērtēt, vai, pārejot uz citu nodokļu režīmu, vispār būs iespēja nopelnīt, balstoties uz iepriekšējā gada ieņēmumiem: “Šis ir laiks, kad katram ir jāpārvērtē sava saimnieciskā darbība, jāparēķina, kādi nodokļi veidojas no iepriekšējā gada apgrozījuma.

CITI ŠOBRĪD LASA
Tad jāizvērtē, vai, nomaksājot šos nodokļus nākamgad, saimnieciskā darbība ir rentabla un vai ir jēga ar to turpmāk nodarboties.

Iesaku parēķināt, par cik jāpalielina preču vai pakalpojumu cenas, lai atmaksātos ar konkrēto amatu nodarboties, un izvērtēt, vai klienti būs gatavi maksāt par jūsu precēm un pakalpojumiem jaunās cenas.”

 

Divi varianti izvērtēšanai

Domājot par pāreju uz darbu citos nodokļu režīmos, līdzšinējiem patentmaksas maksātājiem nodokļu konsultante iesaka izvērtēt divas iespējas: kļūt par saimnieciskās darbības veicēju pašnodarbināto personu vispārējā režīmā vai pašnodarbināto personu mikrouzņēmuma nodokļa maksātāja režīmā.

Uzskaite un aprēķini būtu vienkāršāki, kļūstot par mikrouzņēmuma nodokļa maksātāju, tomēr daļai darbības veidu, kādos līdz šim varēja strādāt, maksājot patentmaksas, finansiāli izdevīgāka būtu otra ieteiktā alternatīva – pašnodarbinātais vispārējā režīmā.

“Kļūt par mikrouzņēmuma nodokļa maksātāju ieteiktu izvēlēties saimnieciskās darbības veicējiem ar nelielām materiālu izmaksām (kā aukles, māj­kalpotājas, dažādu pakalpojumu sniedzēji u.tml.).

Savukārt saimnieciskās darbības veicējiem, kuriem ir lielas materiālu izmaksas (kā floristi, amatnieki, sīkražotāji u.tml.), noteikti atmaksājas veikt visu ieņēmumu un izdevumu uzskaiti un līdz ar to ieteicamāk būtu kļūt par pašnodarbināto personu vispārējā nodokļu režīmā,” skaidro Lienīte Skaraine.

 

MUN pamatā – apgrozījuma uzskaite

Kļūstot par mikrouzņēmuma nodokļa (MUN) maksātāju, nodokļos maksājamās summas ir jāaprēķina un jāsamaksā reizi ceturksnī, balstoties uz saimnieciskās darbības apgrozījumu. Lai to varētu izdarīt, jāveic saimnieciskās darbības apgrozījuma uzskaite.

“Mikrouzņēmums iesniedz Valsts ieņēmumu dienestam MUN ceturkšņa deklarāciju līdz ceturksnim sekojošā mēneša piecpadsmitajam datumam, tajā norādot ceturkšņa apgrozījumu sadalījumā pa mēnešiem un no tā aprēķināto mikrouzņēmumu nodokli,” skaidro nodokļu konsultante Lienīte Skaraine.

“MUN ceturkšņa deklarāciju, ir jāiesniedz tikai par to pārskata ceturksni, kurā mikrouzņēmumam ir bijis apgrozījums. Tomēr tas jādara arī tad, ja mikrouzņēmuma apgrozījums ir bijis tikai vienā vai divos mēnešos. Aprēķinātais nodoklis jāiemaksā vienotajā nodokļu kontā.”

Mikrouzņēmuma nodokļa likme ir diferencēta atkarībā no apgrozījuma un tiek saistīta arī ar gada ceturksni, kurā saimnieciskās darbības veicējs iegūst MUN maksātāja statusu.

Vispārējā gadījumā un, reģistrējoties MUN maksātāja statusā gada pirmajā ceturksnī, gada apgrozījumam līdz 25 000 eiro tiek piemērota 25% likme, bet tai apgrozījuma daļai, kas pārsniedz 25 000 eiro gadā, – jau 40%.

Savukārt, ja saimnieciskās darbības veicējs par MUN maksātāju būs izlēmis kļūt kādā no vēlākiem gada ceturkšņiem, nodokļa likme no 25% uz 40% mainīsies jau pie mazāka summārā gada atlikušo mēnešu apgrozījuma.

Reģistrējoties par MUN maksātāju gada 2. ceturksnī, tie būs 18 750 eiro, 3. ceturksnī 12 500 eiro, bet, veicot reģistrēšanos gada pēdējā ceturksnī, 25% likmi varēs piemērot, ja gada pēdējo trīs mēnešu summārais apgrozījums nepārsniegs 6250 eiro, par pārējo apgrozījuma daļu būs jāmaksā 40%.

Finanšu ministrijas Komunikācijas departamenta vadītājs Aleksis Jarockis sola, ka jau vasaras vidū MUN maksātāju ikdienu varētu atvieglot saimnieciskās darbības ieņēmumu konti: “Ja MUN maksātāja saimnieciskās darbības ieņēmumi tiks ieskaitīti vai iemaksāti kredītiestādē atvērtā saimnieciskās darbības ieņēmumu kontā, MUN maksātājam pašam nebūs jāveic MUN aprēķināšana, deklarēšana un nomaksa vispārējā kārtībā, bet to, savstarpēji sadarbojoties, nodrošinās Valsts ieņēmumu dienests un kredītiestāde.” Par to pašlaik tiek gatavoti grozījumi likumā. Atvērt saimnieciskās darbības ieņēmumu kontu būšot brīva MUN maksātāja izvēle.

 

Pašnodarbinātajiem – vairāk aprēķinu

Sarežģītāks nodokļu režīms, kurā strādājot, iespējams, būs nepieciešama profesionāla grāmatveža iesaiste, ir saimnieciskās darbības veicējs pašnodarbinātā persona vispārējā režīmā.

Pašnodarbinātie veic ieņēmumu un izdevumu uzskaiti saimnieciskās darbības uzskaites žurnālā, reizi ceturksnī maksā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI), bet reizi gadā, deklarējot ienākumus, – arī iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN).

VSAOI aprēķināšanu pašnodarbinātie veic, pamatojoties uz mēneša ienākumu, ko nosaka, no ieņēmumiem atņemot izdevumus. “Pašnodarbinātajiem, kuru ienākums mēnesī nesasniedz minimālās algas apmēru (500 eiro), no šiem ienākumiem ir jāveic VSAOI 5% apmērā pensiju apdrošināšanai,” stāsta Lienīte Skaraine, piebilstot, ka no pirmajiem 50 eiro gadā šīs 5% iemaksas var neveikt.

“Savukārt pašnodarbinātajiem, kuru ienākums mēnesī sasniedz vai pārsniedz 500 eiro, ir jāmaksā VSAOI vispārējā apmērā – t.i., 31,07%. Šajā gadījumā nodoklis tiek rēķināts no minimālās algas vai brīvi izraudzītas lielākas summas. Papildus tam – no starpības starp ienākumu apjomu un brīvi izraudzīto summu jāmaksā arī VSAOI 5%. Jārēķinās, ka jau ar šī gada 1. jūliju 5% likme pensiju apdrošināšanai tiks aizstāta ar 10% likmi.”

Pašnodarbinātajam ir jāiesniedz arī gada iedzīvotāju ienākuma nodokļa deklarācija. Gada kopējiem ienākumam līdz 20 004 eiro ir 20% likme; gada ienākuma daļai no 20 004 eiro līdz 62 800 eiro ir 23% likme; gada ienākuma daļai, kas pārsniedz 62 800 eiro, ir 31% IIN likme.

“Ar IIN apliekamo ienākumu no saimnieciskās darbības nosaka kā ieņēmumu un ar to gūšanu saistīto izdevumu starpību,” skaidro Lienīte Skaraine.

“Izdevumos iekļauj arī valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, ko fiziskā persona maksājusi par sevi kā par pašnodarbinātu personu. Saimnieciskās darbības ieņēmumi un izdevumi, kas tiek ņemti vērā, aprēķinot ar IIN apliekamo ienākumu, ir noteikti likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 11. pantā, 11.5 pantā un MK noteikumos Nr. 899.
Uzskaite un aprēķini noteikti ir sarežģītāki nekā patent­maksātājam, un šeit katram jāizvērtē, vai uzskaiti veikt pašam vai meklēt profesionālu grāmatvežu palīdzību.”

 

UZZIŅA

Pašnodarbinātā nodokļu aprēķins MUN režīmā

Piemēram, ja ceturkšņa apgrozījums bijis 600 eiro, tad aprēķināt MUN var šādi:

600 eiro x 25% = 150 eiro (kur 80% ir VSAOI un 20% IIN).

Ja nākamajā ceturksnī apgrozījums ir 200 eiro, tad attiecīgi arī nodoklī jāmaksā mazāk: 200 eiro x 25% = 50 eiro.

 

Pašnodarbinātā nodokļu aprēķins vispārējā režīmā

Piemēram, ja ienākums mēnesī ir 600 eiro un pašnodarbinātais izvēlas veikt mazākās iespējamās VSAOI – no minimālās algas, tad kopējo maksājamo summu var aprēķināt šādi: 500 eiro x 31,07% + 100 eiro x 5% = 155,35 eiro + 5 eiro = 160,35 eiro.

Savukārt, ja pašnodarbinātā ienākums mēnesī ir mazāks par minimālo algu, piemēram, 200 eiro, būtu jāveic iemaksas 5% apmērā no 200 eiro – t.i., 10 eiro.

Papildus VSAOI šajā nodokļu režīmā strādājošajiem ir jāmaksā arī iedzīvotāju ienākuma nodoklis. To aprēķina atkarībā no gada ienākumu apmēra un citiem parametriem saskaņā ar gada ienākumu deklarāciju, ko pašnodarbinātais reizi gadā iesniedz VID.

Dati: LTRK

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
Latviešu tenisista Ernesta Gulbja ģimenē sēras 1
15 stundas
LA
LA.LV
Veselam
VIDEO. “Mēs džinu izlaidām no pudeles ārā! Paši šo vīrusu ievazājām!”: profesors Ivars Kalviņš par Covid-19 “trešo vilni” 58
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu dziedātāja un režisore Liene Greifāne 11 dienu garumā slimnīcā cīnījusies par savu veselību 24
21 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Režisora un dramaturga 14 gadīgā meita rakstīs iesniegumu valstij: lai skolniekiem ļauj kā valdībai! 22
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Klāt būs aukstuma vilnis!” Bricis par laiku nākamnedēļ 17
1 diena
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Veselam
VIDEO. “Mēs džinu izlaidām no pudeles ārā! Paši šo vīrusu ievazājām!”: profesors Ivars Kalviņš par Covid-19 “trešo vilni” 58
15 stundas
LA
LA.LV
Veselam
VIDEO. “Mēs redzējām, ka visā pasaulē vasarā saslimstība ar Covid-19 samazinājās”: infektoloģe atklāj, vai siltajos mēnešos var gaidīt vīrusa atkāpšanos 16
22 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Alvis Hermanis publicē Jaunā Rīgas teātra uzvedības noteikumus darbiniekiem un skatītājiem: “Lai Dievs jums stāv klāt!” 10
13 stundas
AK
Aija Kaukule
Ziņas
Dailes teātra direktors Juris Žagars: “Mums ir milzīgas ambīcijas!” 7
Intervija 17 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Nosūti kosmosā savas vēlmes! Horoskopi 28.februārim 1
21:27
LE
LETA
Ziņas
Vilciena Lielvārde – Rīga un atpakaļ maršrutā braucis Covid-19 saslimušais: jānovēro veselība 1
20:44
LE
LETA
Veselam
Nosauc pilsētu, kurā pagājušajā diennaktī Latvijā ar Covid-19 inficējušies visvairāk cilvēku 1
19:22
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Režisora un dramaturga 14 gadīgā meita rakstīs iesniegumu valstij: lai skolniekiem ļauj kā valdībai! 22
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu dziedātāja un režisore Liene Greifāne 11 dienu garumā slimnīcā cīnījusies par savu veselību 24
21 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latviešu tenisista Ernesta Gulbja ģimenē sēras 1
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Man nebija ne jausmas, ka Latvijas mežos mīt tik lieli lielu staltbriežu bari!” Annai izdevies nofilmēt iespaidīgu skatu 14
20 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
“Jābūt gataviem, ka uz kādu laiku var nākties ierobežot sabiedrības pārvietošanos.” Premjers ieskicē drūmāko scenāriju 113
1 diena
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Kulināres un maizes cepējas, rūjienietes Gunas Ķiberes Ziemeļvidzemes ēdienu receptes
20 stundas
EL
Egils Līcītis
Stāsti
“Lemberga stāstu vēl varēs pažļembāt. Pēc tam nāksies meklēt jaunu Latvijas ienaidnieku.” Saruna ar advokātu Artūru Zvejsalnieku 32
Intervija 23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Viņš var uzrūkt! Viņam arī ir savs viedoklis un raksturs!” – Samanta Tīna stāsta par savu suni Skarabeju 6
21 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
VIDEO. Šoferis uz ceļa iemūžina šaušalīgu skatu – četrus kaķu līķus vienā rindā. Speciāli nolikti vai sabraukti? 4
23 stundas
LA
LA.LV
Veselam
VIDEO. Ārste: “Izārstējot krākšanu, atgriežas seksuālā potence un pazūd liekie kilogrami!” 11
20 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
“Maxima” klientam prāvs sods par pie veikala novietotu auto. Jauns veids, kā iekasēt naudu? 65
1 diena
IP
Ilze Pētersone
Stāsti
“Pirmsākumos ņēmu pat ātros kredītus, dzīvoju hosteļos, ēdu roltonus.” Latvijas izcilākā šautriņmetēja Madara Razmas stāsts
Intervija 23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Vīrietis apgalvojis, ka pazīst meiteņu vecākus… Kurzemes pusē “busiņa” vadītājs ar saldumiem vilina bērnus 10
1 diena
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
“Jūs iegādājaties aizliegto preci – pagarinātāju.” Policija sākusi kriminālprocesu 111
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Krievu estrādes zvaigzne Filips Kirkorovs Latvijas bankai parādā teju vai 2 miljonus eiro: parādu nav atdevis, sākusies tiesa 20
1 diena
LE
LETA
Ziņas
No pirmdienas būs dārgāks alkohols un cigaretes. Cik būtiski celsies cenas? 40
2 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Acu infekcijas ir ļoti lipīgas, tās izplatās arī “paliec mājās” apstākļos. Kā neieberzt acīs infekciju? 2
23 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā atgriežas pavasara vēstneši cīruļi
21 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Krievu dziedātāja Anna Sedokova kopā ar mīļoto Jāni Timmu ieradusies Rīgā. Vai uz palikšanu? 7
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Līvija, Līva un Andra
21 stundas
SR
Sandra Ruska
Veselam
Vai tiešām lapu izsvīduma medus vērtīgāks? 1
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Prinča Harija sieva Megana tikusi vaļā no stingrā karaliskās ģimenes tvēriena: sākusi aizrauties ar pārmaiņām izskatā – “kopē” Kimu Kardašjanu 7
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no 27. februāra līdz 5. martam: kādas vēlmes piepildīsies
1 diena
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Šonedēļ neprasi nevienam kaut ko solīt vai uzņemties saistības! Horoskopi no 1. līdz 7. martam
21 stundas