Vladimirs Putins un Jevgēņijs Prigožins
Vladimirs Putins un Jevgēņijs Prigožins
GAVRIIL GRIGOROV and Sergei ILNITSKY / SPUTNIK / AFP

Kas ir īsti Jevgeņijs Prigožins jeb cilvēks, kurš izaicināja Putinu – vai pēc tā bija cerības izdzīvot? 77

Krievijas privātā militārā uzņēmuma “Wagner Group” īpašnieks un masveida interneta troļļu fermu vadītājs Jevgēņijs Prigožins aicināja uz bruņotu sacelšanos, lai gāztu Krievijas aizsardzības ministru un pat apšaubīja valsts prezidentu Vladimiru Putinu. Kas bija šis vīrietis, kas pazīstams arī kā “Putina šefpavārs?” par to raksta DeutscheWelle.

Reklāma
Reklāma
“Tu padarīji mana desmitgadīgā dēla dienu neaizmirstamu!” Ādažos kāds svešinieks no sirds iepriecinājis zēnu, kurš nupat nopircis makšķeri
“Es nerunāju latviski!” Tūrists no Šveices, kurš apguvis latviešu valodu, sašutis, ka vairākās kafejnīcās nevar veikt pasūtījumu valsts valodā 158
13 noslēpumi, kas franču sievietēm ikdienā ļauj izskatīties tik satriecoši 11
Lasīt citas ziņas

Prigožins ir kļuvis par vienu no ievērojamākajām personām Krievijas karā pret Ukrainu. Viņa skarbā un bezprecedenta kritika pret Krievijas militāro pavēlniecību arī ir likusi uzskatīt viņu par potenciālu draudu prezidentam Vladimiram Putinam. Bet vai viņš bija tik ļoti ietekmīgs, kā šķiet?

24. jūnijā Prigožins pavēlēja saviem spēkiem doties uz Maskavu un aicināja uz bruņotu sacelšanos, lai gāztu Krievijas militāro vadību. “Vagner” kaujinieki ieņēma svarīgākos militāros objektus Krievijas dienvidu pilsētā Rostovā pie Donas, kas ir būtisks pavēlniecības un loģistikas centrs Krievijas armijai un tās iebrukumam Ukrainā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Atbildot uz to, Krievijas militārpersonas it kā grasījās cīnīties, lai aizstāvētu Krievijas galvaspilsētu, Putinam solot skarbas sekas Prigožina “nodevībai” un “nodevībai”. Taču dažas stundas vēlāk Kremļa pārstāvis Dmitrijs Peskovs paziņoja, ka Prigožins ir piekritis darījumam, lai dotos uz kaimiņvalsti Baltkrieviju, kas atbalstījusi Krievijas iebrukumu Ukrainā. Saskaņā ar Kremļa teikto, Prigožinam tiks atceltas visas apsūdzības par bruņotu sacelšanos.

Tikai augusta beigās Prigožins publicēja savu pirmo video kopš sacelšanās jūnijā, video bija no nenosauktas vietas Āfrikā. Videoklipā, kas tika izplatīts ar “Vagner” saistītajos sociālo mediju kanālos, Prigožins sacīja, ka “Vagner” padara Krieviju vēl lielāku visos kontinentos un Āfriku vēl brīvāku.

Krievijā tiek nolikti ziedi Prigožina piemiņai

“Vagner” ir pieņēmis veseri kā savu simbolu, kas atspoguļo tā brutālo taktiku. Vāgnera grupa ir bēdīgi slavena ar savu nežēlību un brutālo taktiku kaujas laukā.

“Izcila nežēlība bija daļa no Prigožina piedāvājuma. Lai arī kas tas būtu — iestudēts gabals, troļļošana vai reāla nežēlība, tā nepārstāj būt daļa no reklāmas kampaņas, kas veicina vardarbības kultu,” Andrejs Koļesņikovs, Kārnegi fonda vecākais līdzstrādnieks, par to rakstīja neatkarīgajā medijā “Novaja Gazeta”.

No cietuma līdz cīsiņiem, līdz “Putina šefpavāram”

Tiek ziņots, ka Prigožins dzimis 1961. gadā toreizējā Ļeņingradā un tagadējā Sanktpēterburgā. 20 gadus vecais Prigožins jau bija cietumā, kur viņš deviņus gadus izcieta sodu par laupīšanu un krāpšanu.

Atbrīvošana no cietuma un Padomju Savienības sabrukums ļāva Prigožinam uzsākt uzņēmējdarbības ceļu. Viņš sāka ar hotdogu pajūgiem savā dzimtajā pilsētā, bet vēlāk pārcēlās uz lielākiem projektiem, piemēram, greznu restorānu Sanktpēterburgā, kas kļuva par Krievijas elites, tostarp toreizējā vicemēra Vladimira Putina, centrālo tikšanās vietu.

Reklāma
Reklāma

Ņemot vērā ciešās attiecības ar politisko eliti, Prigožina bizness turpināja paplašināties pēc Putina stāšanās prezidenta amatā. Viņa deviņdesmitajos gados dibinātajam ēdināšanas uzņēmumam “Concord” tika piešķirti ekskluzīvi un ienesīgi valdības līgumi par valsts vakariņām, tostarp Putina inaugurācijas ceremoniju un ASV prezidenta Džordža Buša vizīti Sanktpēterburgā.

Tomēr Prigožins neierobežoja savas ambīcijas tikai ēdināšanas nozarē.

Jaukšanās vēlēšanās un militārie “pelēkie dienesti” Krievijai

2023. gada 14. februārī Prigožins atzina, ka ir interneta izpētes aģentūras, kas vairāk pazīstama kā troļļu rūpnīcu tīkls, aizbildniecībā. Pēc FIB ziņām, aģentūra uzsāka plašu dezinformācijas kampaņu, lai ietekmētu 2016. gada ASV prezidenta vēlēšanu rezultātus.

Apsūdzības iepriekš bija asi noraidījis Prigožins un viņa advokāti, kuri uzsāka tiesvedību pret žurnālistiem, kas raksta par viņa saistību ar Krievijas troļļu fermām.

2014. gadā Prigožins izveidoja privātu militāro uzņēmumu “Wagner Group”. Tāpat kā par troļļu rūpnīcām, viņš ilgstoši noliedza jebkādu saistību ar grupu līdz 2022. gada septembrim, kad atzina, ka tomēr ir izveidojis šo vienību.

Vāgnera grupas algotņi – nepiepildītas cerības uz brīvību

Prigožins atviegloja sava priekšnieka un sava tuvākā loka dzīvi reģionos, kur viņi nevēlējās būt publiski un oficiāli iesaistīti. Piemēram, Doņeckas un Luhanskas apgabalos Ukrainā, kā arī Āfrikā un Sīrijā, kur “Vagner” algotņi ne tikai piedalījās kaujas darbībās, bet arī apsargāja dažus naftas objektus.

Prigožins grib gāzt Krievijas militāro vadību
“Vagner” algotņi Ukrainā pirmo reizi iesaistījās 2014.gadā, kad viņi palīdzēja Krievijas atbalstītajiem separātistiem nelikumīgi anektēt Krimas pussalu.

Pēc Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā 2022. gada februārī “Vagner” kaujinieku spēja gūt panākumus sīvās kaujās Ukrainas austrumos kļuva par Kremļa nozīmīgu militāro vērtību. 2023. gada janvārī Vāgners paziņoja, ka ir pārņēmis savā kontrolē Ukrainas pilsētu Soledaru, kas kopš kara sākuma tiek uzskatīta par vienu no retajām Maskavas uzvarām.

“Vagner” grupas efektivitāte un pieaugošā nozīme kaujas laukā bija ļāvusi Prigožinam uzsākt apkaunojošu kampaņu pret Krievijas augstākajām militārajām amatpersonām.

Sabiedrības sašutumā par munīcijas trūkumu Krievijas karavīriem viņš apsūdzēja militāros vadītājus nekompetencē. Septiņu minūšu garā audio ziņojumā 2023. gada 20. februārī Prigožins apsūdzēja Krievijas augstākos militāros komandierus “nodevībā” par munīcijas atņemšanu viņa kaujiniekiem.

“Es nespēju atrisināt šo problēmu, neskatoties uz visiem saviem sakariem un kontaktiem,” viņš sūdzējās, piebilstot, ka viņam ir “jāatvainojas un jāpakļaujas”, lai nodrošinātu munīciju saviem kaujiniekiem. Krievijas Aizsardzības ministrija tika noliegusi Prigožina apsūdzības, sakot, ka šādi apgalvojumi ir “absolūti nepatiesi”.

Dienu vēlāk, atbildot uz to, Prigožins izplatīja vēl vienu audio ziņojumu, apgalvojot, ka militāro amatpersonu rīcība nav “līdzvērtīga nekam citam, kā vienkārši uzspļaut “Vagner””.

Bahmuta – Ukrainas kara epicentrs “gaļas maļamā mašīna”

Prigožins tika arī personīgi uzbrucis aizsardzības ministram Sergejam Šoigu un Krievijas augstākajam ģenerālim Valērijam Gerasimovam, kurš bija atbildīgs par armijas modernizāciju. Vienā no savām jaunākajām kritikām maijā viņš vainoja Krievijas militāro birokrātiju neveiksmīgajos mēģinājumos ieņemt Bahmutu, kas vairākus mēnešus bija konflikta centrā ar smagiem Krievijas un Ukrainas upuriem.

“Bahmuta būtu paņemta jau pirms Jaunā gada, ja ne mūsu zvērīgā militārā birokrātija [..] un spieķi, kas katru dienu tiek likti riteņos,” Krievijas valsts medijiem sacīja Prigožins.

Putinam Prigožins bija vajadzīgs, lai nodrošinātu militāro ģenerāļu noturēšanu uz kājām. Tā Putins sabalansēja dažādu figūru “svarus”, spiežot tās vienu pret otru, lai neviena no šīm figūrām netiktu pārmērīgi nostiprināta.

Neskatoties uz to, ka Prigožins izģērba militārās amatpersonas, Krievijas prezidents Gerasimovu janvārī paaugstināja amatā, padarot viņu par Ukrainas vispārējo komandieri. Šis solis, pēc analītiķu domām, parādīja Prigožina retorikas ierobežoto nozīmi Putina lēmumu pieņemšanā.

“Galvassāpes visiem Kremlī”

Agrāk mediju kautrīgais Prigožins bija kļuvis par Krievijas kara seju pret Ukrainu. Viņa pieaugošā publicitāte radīja spekulācijas par iespējamām politiskām ambīcijām.

Neatkarīgā Krievijas vietne Meduza vēsta, ka Prigožins plānoja uzsākt patriotisku un konservatīvu kustību, kas galu galā pārtaptu par politisko partiju — šo ideju viņš ir publiski noliedzis.

Kā Tatjana Stanovaja rakstīja rakstā Kārnegi fondam, Prigožina ambīcijas politiskajā arēnā var sabojāt viņa attiecības ar Kremli.

“Iekšpolitikas pārraugiem nepatika viņa politiskā demagoģija, uzbrukumi oficiālajām institūcijām vai mēģinājumi troļļot Putina personālu, draudot izveidot politisku partiju, kas būtu galvassāpes ikvienam Kremlī.”
Ukrainas karavīri pozīcijās pie Bahmutas

“Vagner” grupas finansētājam bija politiskas ambīcijas

Kremļa vēlme savilkt Prigožina grožus bija redzama tajā solī, ka viņam atņēma tiesības vervēt notiesātos, kuri saskaņā ar ASV Nacionālās drošības padomes datiem veido 80% no “Vagner” kaujiniekiem.

Intervijā Krievijas militārajiem blogeriem un valsts medijiem viņš atzina, ka pēc štatu samazināšanas Vāgnera grupai būs ierobežotāka loma Krievijas karadarbībā. Prigožina vienīgais ceļš bija kļūt par politiķi.

“Tomēr Putins nevēlas viņu ievest valdošajā jomā, kas nozīmētu Prigožina kā politiķa nostiprināšanu,” DW sacīja analītiķis. “Kamēr Vladimirs Putins spēj smalki kontrolēt politiskos spēkus, viņš var īstajā brīdī atsaukt Prigožinu no šaha galdiņa un atgriezt viņu ierastajā vietā — pagrīdes politikā.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.