Foto: Derepente/Shutterstock

Kas jāņem vērā, izvēloties termoveļu 9

Indulis Burka, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
5 lietas, kuras nedrīkst izsviest no mājokļa pat tad, kad tās nokalpojušas
3 lietas, ko nedrīkst glabāt mājās: tās sola bēdas un nelaimes
VIDEO. Līdakas slavenā frāze “aizver muti” ir pārspēta! Evika Siliņa uz Smiltēna runu reaģējusi vēl rupjāk 410
Lasīt citas ziņas

Kā izvēlēties termoveļu sportiskām aktivitātēm un vienkāršai pastaigai? KRISTA AIZKRAUKLĒ

Trīs slāņi

Termoveļu iedala atkarībā no slāņiem. Pirmā slāņa jeb plānā termoveļa atrodas tiešā kontaktā ar ādu. Šāda termoveļa labi novada mitrumu, uzturot ādu sausu. Izmanto zemas intensitātes aktivitātēs siltākās ziemas dienās vai arī augstas intensitātes aktivitātēs aukstākās dienās.

CITI ŠOBRĪD LASA

Otrā slāņa jeb vidēja biezuma termoveļa piemērota aukstām vai ļoti aukstām dienām, ja paredzētas kustības ar vidēju intensitāti, kad daļu laika paredzēts kustēties, bet daļu – sēžot vai stāvot. Tāpat tā derēs intensīvām kustībām ļoti aukstā laikā. Otrā slāņa termoveļu var kombinēt ar pirmo slāni, ja nepieciešams papildu siltums.

Trešā slāņa jeb biezā termoveļa domāta ļoti aukstam laikam. To parasti velk virs plānākas termoveļas, lai pievienotu papildu termoizolācijas slāni.

Taču šis nebūt nav vienīgais veids, kā iedala termoveļu.

Sintētika, vilna vai kokvilna

Termoveļa var būt izgatavota no sintētiskiem materiāliem, visbiežāk no poliestera apvienojumā ar citiem materiāliem, piemēram, neilonu, polipropilēnu, spandeksu vai likru, merino vilnu vai kokvilnu.

• Sintētiskā termoveļa parasti vislabāk spēj aizvadīt mitrumu no ķermeņa un vienlaikus uzturēt siltumu.

Priekšrocības:

* ātri žūst;

* uztur siltumu;

* viegla un mīksta;

* viegli kopjama;

* ilgi nenovalkājas.

Trūkumi:

* lai neveidotos nepatīkams aromāts, jāmazgā pēc katras lietošanas reizes;

* nemazgājot pēc katras lietošanas reizes, var veidoties grūti izmazgājami plankumi.

• Vilnas termoveļu visbiežāk izgatavo no merino vilnas.

Priekšrocības:

* uztur siltumu;

* elpojoša;

* universāla – gan aukstam, gan siltākam laikam;

* dabiski antibakteriāla, lēnāk veidojas nepatīkams aromāts.

Trūkumi:

* dārga, jo nav tik izplatīta;

* žūst lēnāk nekā sintētika;

* vilna mēdz būt alerģiska, izraisīt niezi.

• Kokvilnas termoveļa piemērota nesteidzīgām pastaigām vai citām mierīgām fiziskām aktivitātēm.

Priekšrocības:

* lēta;

* viegli pieejama;

* piemērota nelielai fiziskai slodzei.

Trūkumi:

* slikti uztur siltumu;

* lēni žūst;

* ātri novalkājas.

Kā darbojas termoveļa

Foto: Voyagerix/SHUTTERSTOCK

Jāsaprot, ka termoveļa nav domāta, lai sasildītu. Tā paredzēta, lai ādai palīdzētu palikt sausai un ķermenis līdz ar to saglabātu savu siltumu. Aktīvi kustoties, mēs pastiprināti svīstam – tas ir veids, kā notiek ķermeņa termoregulācija. Taču, ja mitrums paliek uz ādas vai cieši piegulošā veļā, ķermenis atdziest un cilvēks sāk salt – mitrs apģērbs nespēj uzturēt siltumu, bet pastiprina strauju siltuma aizplūšanu no ķermeņa.

Reklāma
Reklāma

Kvalitatīva termoveļa visbiežāk sastāv no diviem slāņiem. Apakšējais uztur siltumu un izvada mitrumu ārējā slānī, caur kuru tas iztvaiko. Apakšējā slāņa šķiedras notur gaisu, tādējādi ķermeņa siltums neaizplūst, bet aukstais gaiss no ārpuses netiek ķermenim klāt.

Termoveļai jābūt piegulošai, lai tā saskartos ar ādu un izvadītu lieko mitrumu materiāla virspusē. Zem pirmā slāņa termoveļas nav nepieciešamas vilkt citu apakšveļu. Arī nākamajiem slāņiem jābūt viegli piegulošiem, taču tie nedrīkst kavēt kustības. Pareizo izmēru var izvēlēties, termoveļu veikalā uzlaikojot vai izmantojot ražotāja piedāvātās izmēru tabulas, ja iegādājas attālināti.

Kā izvēlēties

Lai rastu piemērotāko risinājumu, jāņem vērā vairāki faktori – gaisa temperatūra, fizisko aktivitāšu veids – skriešana, mierīgas pastaigas, pārgājieni vai strauji gājieni, kas mijas ar ilgāku stāvēšanu. Ja laiks siltāks, jāizvēlas plānāka termoveļa, bet, ja aukstāks, – vairāku slāņu un dažāda biezuma termoveļa.

Tādējādi to, vai jāizvēlas sintētiska vai vilnas termoveļa vai abu veidu apvienojums, nosaka vairāki apstākļi. Vislabāk doties uz specializētu šādas veļas tirdzniecības vietu un kopā ar konsultantu izraudzīties piemērotāko gan termoveļas veida, gan cenas ziņā. Uzreiz ieteicams iegādāties arī speciālo mazgāšanas līdzekli. Turklāt jāievēro ražotāja norādījumi, kā konkrēto veļu pareizi mazgāt un žāvēt.

Jāņem vērā, ka virs termoveļas nepieciešams atbilstošs virs­apģērbs, kas pasargās no lietus un vēja. Vēlams, lai šis apģērbs būtu elpojošs.

Kādreiz uzskatīja: lai justos silti, vajadzīgs biezs apģērbs. Modernie materiāli situāciju ir mainījuši. Lai nesaltu, vajag uzģērbt dažas atbilstošas termoveļas kārtas un virsjaku, kas pasargā no vēja un lietus.

Vai termozeķes neaizmirsāt?

Ne velti saka – galvenais, lai kājas būtu siltas! Ja pērk termoveļu, nedrīkst aizmirst par termozeķēm, kas pilda to pašu funkciju – palīdz no kāju ādas aizvadīt mitrumu un saglabāt dabisko siltumu vai neļauj kājām pārkarst.

Tas ir īpaši svarīgi, ja paredzēts lietot apavus, kuros iestrādātas membrānas, kas apaviem ļauj elpot un tajā pašā laikā neļauj iekļūt ūdenim. Lai cik mīļas būtu vecmāmiņas adītās vilnas zeķes, modernus membrānu apavus tās sabojās jau pirmajā vilkšanas reizē. Vilnas pavedieni ieduras membrānas atverēs, un apavi vairs nav mitruma vai ūdens izturīgi. Tāpēc termozeķu iegāde ir obligāta. Pat ja šādas zeķes izgatavotas no vilnas, tās ir speciāli apstrādātas, lai apavu membrānas nesabojātu.

KONSULTĒJIS SIA IEROČI KONSULTANTS ARNIS RUŠKO

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.