Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: AP/SCANPIX

Pāvels Širovs: “Pēc neoficiālām ziņām, Krievijas armijā pastāvīgā gatavībā ir vairāk nekā 130 bataljona taktisko kaujas grupu” 36

Pāvels Širovs, Maskava, speciāli “Zemessargam”, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Lasīt citas ziņas

Eiropiešu pastiprinātā uzmanība, kas allaž bijusi pievērsta armijas mācībām “Zapad”, ir pamatota. Novērotāji atzīmē būtiskas kvalitatīvas izmaiņas Krievijas armijā.

“Mācībās “Zapad 2021” armijas apakšvienību praktiskajās darbībās, veicot aizsardzības operācijas, pirmo reizi izmantoti izlūkošanas un uguns atbalsta roboti “Uran-9” un “Nerehta”,” teikts Krievijas Aizsardzības ministrijas oficiālajā paziņojumā presei. Šī gada mācībās “Zapad 2021” bija daudz jauna, aizsardzības sektora preses relīžu gatavotāji šo vārdu lietoja pilnīgi atbilstoši.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pirmo reizi tika veikta gaisa desanta operācija naktī. Pleskavas apgabala poligonā “Strugi krasnije” piezemējās vairāk nekā 600 izpletņlēcēju un 30 desanta kaujas mašīnas BMD-2K-AU un BMD-4. Pirmo reizi prezidenta Vladimira Putina klātbūtnē demonstrēta jaunākā kaujas mašīna B-19 ar kaujas moduli “Epoha”. Tā ir modificētā BMP-3, uz kuras šasijas uzmontēts modulis “Epoha”. Tas apbruņots ar 57 milimetru automātisko lielgabalu, palaišanas iekārtu PTUR “Kornet” un jaunu vadāmo raķešu kompleksu “Bulat” ar mazgabarīta raķetēm uguns punktu un viegli bruņotās tehnikas iznīcināšanai.

Modulis apgādāts ar “automatizētās meklēšanas, pretinieka objektu noteikšanas un to pavadīšanas sistēmu, sagatavojot apkalpei ieteikumus mērķu iznīcināšanai, izmantojot vienu vai uzreiz abus uguns kanālus”.

Acīmredzot nebija nejaušība, ka tik precīzi tiek aprakstīts līdz šim slepens Krievijas militārās industrijas ražojums. Gluži tāpat nebija sagadīšanās, ka kaujas mašīnas pirmajā demonstrēšanā noraudzījās prezidents.

Šādi ražotāji atskaitījās valsts augstākajai vadībai un parādīja savu sasniegumu potenciālajiem pircējiem. Tas, ka tik ātri tika atklāts jauns bruņojums, ļauj domāt, ka B-19 turpmāk ražos pašu lietošanai un arī eksportam.

Tomēr bija arī vēl kāds “jaunums”. Kā stāstījusi Krievijas aizsardzības ministra vietniece Tatjana Ševcova, «Zapad 2021» izmēģināta “inovatīva finanšu sistēma armijas nodrošināšanai kara gadījumā”.

Šai sistēmai ar federālās kases, Krievijas Bankas lauka nodaļām un komercbanku dalību jānodrošina personālsastāvs ar “izmaksām dažādos apstākļos kā krievu rubļos, tā ārvalstu valūtās”.

Tas mudina uz pārdomām. Kādēļ karavīriem, kas, pēc prezidenta teiktā, trenējas vienīgi aizsardzības operācijām savā teritorijā, vajadzīga ārvalstu valūta. Šādu jautājumu ministra vietniecei neviens neuzdeva. Tomēr no vēstures zināms, ka “vienīgi aizsardzības” operācijas padomju armija vienmēr plānoja veikt citu valstu teritorijā.

Reklāma
Reklāma

Militārajai vadībai tuvi eksperti uzsvēruši mācību izkaisīto raksturu. Nav bijis viena kopēja mācību scenārija. Nakts desants, “kaujas robotu” lietošana un jaunāko bruņojumu demonstrēšana notikusi dažādos poligonos atšķirīgā laikā.

Netika izveidota vienota pavēlniecība, lai gan mācībās bez Krievijas armijas piedalījās arī sabiedroto valstu Baltkrievijas un Armēnijas bruņoto spēku vienības. Citiem vārdiem, plaša mēroga uzbrukuma darbības netika veiktas, tātad arī netiek plānotas.

Dzīvē tomēr viss ne vienmēr notiek saskaņā ar kaut kādu sistēmu. Plaša mēroga uzbrukums modernajos apstākļos var nebūt nepieciešams. Aizvadītie gadi Krievijas armijai nav pagājuši veltīgi. Augļus nesusi pakāpeniskā armijas pārveidošana uz kontraktu pamatiem.

Pēc neoficiālām ziņām, Krievijas armijā pastāvīgā gatavībā ir vairāk nekā 130 bataljona taktisko kaujas grupu. Tās ir mobilas un spēj īsā laikā pārvietoties ievērojamā attālumā.

Neraugoties uz nomierinošajiem paziņojumiem, var saprast, kādēļ mācībām ar tādu uzmanību sekoja Eiropā. Neviens taču nav atcēlis Krievijas augstākās politiskās vadības sapņus par impērijas atjaunošanu 1991. gada robežās.

Tieši tāpat kā Krievijas militāristu periodiski teikto par “NATO stingrības pārbaudīšanu”. Starp citu, ar pāris taktiskajām bataljona kaujas grupām pietiek, lai sagrābtu, piemēram, lidlauku, kurā pēc tam spētu nosēsties daudz lielākas vienības ar smago tehniku. Turklāt nemaz nav nepieciešams nakts laiks.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.