Nedēļu pēc karantīnas atcelšanas Uhaņas pilsētu, kur pirms trīs mēnešiem sākās koronavīrusa epidēmija, naktī rotā krāšņa iluminācija, taču eksperti turpina pētīt pandēmijas izcelšanās apstākļus, ka noveduši pie desmitiem tūkstošu cilvēku bojāejas pasaulē.
Nedēļu pēc karantīnas atcelšanas Uhaņas pilsētu, kur pirms trīs mēnešiem sākās koronavīrusa epidēmija, naktī rotā krāšņa iluminācija, taču eksperti turpina pētīt pandēmijas izcelšanās apstākļus, ka noveduši pie desmitiem tūkstošu cilvēku bojāejas pasaulē.
Foto: IMAGO/SCANPIX/LETA

Ķīna apklusina “sikspārņu profesori” jeb koronavīrusa patiesības līkloči 4

Ķīnas varas iestādes apzināti noklusējušas virusoloģes Ši Čžengli, kura vada biodrošības laboratoriju Uhaņas Virusoloģijas institūtā, pētījumus par koronavīrusa izcelsmi un ģenētisko sastāvu, kuru savlaicīga publiskošana būtu paātrinājusi Covid-19 slimības atklāšanu un vakcīnas izstrādi.

Cenšas slēpt informāciju par epidēmijas izcelsmi

LA
LA.LV
Veselam
“Tas ir īpatnējs stāvoklis!” Rācenis par asins recekļu simptomiem pēc vakcinācijas un to, cik šādi gadījumi varētu būt Latvijā 96
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Dziedātāja Elīna Gluzunova soctīklos ievieto jutekliskus foto pēc krūšu operācijas: fani metas kritizēt, bet vīrieši lūdz pēc papildus bildēm 33
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vakcinācijas birojs tiks likvidēts!” Deputāts Riekstiņš par to, kas bija aplami un vai šādu biroju vispār vajadzēja 59
9 stundas
Lasīt citas ziņas

Ši Čžengli, dēvēta par “sikspārņu profesori”, vairākus gadu desmitus pētījusi dažādus koronavīrusa paveidus. Izmantojot agrākās zinātniskās iestrādes, viņa izskaitļoja jaunā koronavīrusa ģenētisko sastāvu, taču institūta vadība pēc augstāka politiska rīkojuma liedza publiskot šo informāciju, atzīmē britu laikraksts “The Daily Mail”.

Profesore atklāja, ka jaunais koronavīruss ir līdzīgs vīrusam SARS, elpošanas ceļu slimībai, kas izcēlās Ķīnā 2002. gadā un izraisīja epidēmiju vēl 33 valstīs. Saņēmusi rīkojumu “no augšas” (Ķīnas Komunistiskās partijas vadības), Uhaņas Virusoloģijas institūta direktore Jandzi Vana e-pasta vēstulē visiem institūta darbiniekiem aizliedza atklāt jebkādu informāciju par jauno slimību.

CITI ŠOBRĪD LASA
Kā liecina sociālajos medijos noplūdināts fragments no viņas vēstules, direktore brīdināja, ka “neatbilstoša un neprecīza informācija var izraisīt vispārēju paniku”.

Mediji Honkongā uzskata, ka brīdinājums varētu attiekties uz astoņiem ārstiem, kas brīdināja vietējos iedzīvotājus par epidēmijas apdraudējumu, taču tika arestēti. Vana paziņoja, ka Nacionālā veselības komisija “nepārprotami pieprasa, lai visi testi, klīniskie dati, pārbaužu rezultāti un secinājumi saistībā ar epidēmiju netiktu izvietoti sociālo mediju vietnēs vai izpausti jebkuram preses izdevumam, izņemot valdības oficiālos izdevumus”.

Pēc astoņām dienām kāda Šanhajas slimnīcas profesora vadīta ārstu grupa, analizējot ar koronavīrusu inficēta pacienta pārbaužu rezultātus, publicēja vīrusa ģenētisko sastāvu atklātas pieejamības sociālajā vietnē. Pēc divām dienām profesora laboratorija tika slēgta “remonta dēļ”. Ķīniešu zinātniece Ši Čžengli, kuru uzskata par vienu no pasaules vadošajiem ekspertiem koronavīrusu jomā, tika apklusināta, neļaujot publiskot pētījumu par jaunā koronavīrusa ģenētisko sastāvu, kas ir ļoti svarīgi diagnozes noteikšanai un vakcīnas izstrādei.

Šāda rīcība vairo bažas par Ķīnas vēlmi noslēpt informāciju par epidēmiju, kas izcēlās Uhaņas pilsētā.

Ķīnas politikas kritiķi uzskata, ka Komunistiskās partijas vadības rīkojums ievērot slepenību liedza ierobežot epidēmiju, pirms tā izplatījās pasaulē.

Sazvērestības teorijas neizzūd

Profesore Ši Čžengli daudzus gadus pavadījusi ekspedīcijās, attālās kalnu alās cenšoties iegūt šūnu paraugus no tur mītošajiem sikspārņiem, ko uzskata par dažādu vīrusu nēsātājiem. Pagājušā gada beigās virusoloģe tika steidzami atsaukta savā augstākās slepenības laboratorijā Uhaņā, jo pilsētā sāka izplatīties dīvaina elpošanas ceļu slimība.

Profesore Ši atklāja, ka to izraisa jaunais koronavīruss, un jau pēc trīs dienām noteica tā ģenētisko sastāvu. Viņas vadītā pētnieku grupa atklāja, ka vīruss ir līdzīgs SARS paveidam un saistīts ar pakavveida sikspārņiem, kas mīt alās Ķīnas dienvidos. Sikspārņus saista ar vairākām epidēmijām, kas izcēlušās pēdējos gadu desmitos. Pētījumā atklāta SARS vīrusa saikne ar sikspārņiem ar civetkaķu starpniecību, kas Ķīnā tiek lietoti uzturā.

14. janvārī viņas pētījumā tika apstiprināts, ka jaunais koronavīruss var pāriet no cilvēka uz cilvēku, taču Pasaules veselības organizācija savā paziņojumā atbalstīja Ķīnas valdības pausto noliegumu par vīrusa transmisiju. Sazvērestības teoriju par vīrusa mākslīgu izveidošanu uzjunda fakts, ka Uhaņā atrodas Virusoloģijas institūts, kur

augstākās bioloģiskās drošības laboratorijā tiek glabāta vīrusu banka, kurā ir vairāk nekā 1500 nāvējošu vīrusu paraugu.

Covid-19 genoma ģenētiskā struktūra tika atklāta Ju­nnaņas apgabala alās mītošajos sikspārņos, lai gan sākotnēji tika uzskatīts, ka koronavīruss nokļuvis cilvēku organismā no dzīvniekiem Uhaņas tirgū. Eksperimenti ar sikspārņiem Virusoloģijas institūtā, kura ēka atrodas pārdesmit kilometru no Uhaņas tirgus, vairoja aizdomas, ka laboratorija, nevis tirgus ir sākotnējais vīrusa noplūdes avots.

Profesore Ši Čžengli Ķīnas sociālajos medijos tika pakļauta asiem uzbrukumiem un lamāta kā “visa ļaunuma māte”, jo Ķīnas vadībai vajadzēja atrast grēkāzi, kam uzvelt vainu par pandēmiju, kas nogalinājusi tūkstošiem cilvēku un iedragājusi pasaules ekonomiku. Intervijā žurnālam “Scientific American” profesore Ši Čžengli kategoriski noraidījusi šādas apsūdzības.

Lai gan līdz šim iegūtie pierādījumi liecina, ka Covid-19 netika radīts kādā no Uhaņas laboratorijām, taču tas varēja izkļūt no telpas analīžu gaitā, uzskata ASV biodrošības eksperts Ratgersa universitātes profesors Ričards Ibraits. Viņš paziņojis, ka ir redzējis pierādījumus, ka zinātnieki Uhaņas laboratorijās pētījuši vīrusus, ievērojot tikai otro drošības līmeni, nevis ieteikto ceturto, pieļaujot minimālu aizsardzību pret laboratorijas darbinieku inficēšanos.

“Vīrusu analīze un izolācija, neievērojot visstingrākās aizsardzības prasības, nozīmē ievērojamu varbūtējas inficēšanās risku laboratorijas darbiniekiem un tālāku izplatīšanos,” brīdina profesors Ibraits. Viņš secinājis, ka līdz šim iegūtie pierādījumi dod pamatu uzskatīt, ka koronavīruss nav radīts laboratorijā, bet neizslēdz incidenta iespēju laboratorijā.

Grib caurskatīt visus pētījumus par koronavīrusa izcelsmi

Gao Ju, ķīniešu žurnālists, kurš pirms nedēļas tika atbrīvots pēc 76 karantīnā Uhaņā pavadītām dienām, paziņojis, ka profesores Ši Čžengli vadītā pētnieku grupa pabeidza jaunā koronavīrusa ģenētiskā sastāva izpēti 2. janvārī, taču pētījuma rezultāti tika noklusēti.

Ķīnas varasiestāžu ierēdņi ir pieprasījuši tiesības caurskatīt visus zinātniskos pētījumus par jaunā koronavīrusa izcelsmi pirms to publiskošanas.

Divu Ķīnas universitāšu tīmekļa vietnēs nesen tika publiskoti un tad izņemti materiāli, kuros apspriesti varas iestāžu jaunie norādījumi iesniegt visus akadēmiskos pētījumus par Covid-19 valdības ierēdņiem ārkārtas pārbaudei pirms to publicēšanas, atzīmē laikraksts “The Guardian”.

Londonā izvietotā Ķīnas pētniecības institūta direktors profesors Stīvs Cans uzskata, ka Ķīnas valdība ir vairāk norūpējusies par informācijas kontroli saistībā ar koronavīrusu nekā tā ietekmi uz sabiedrības veselību vai ekonomiku. “Ja šie dokumenti ir autentiski, tie varētu liecināt, ka valdība patiešām grib ļoti stingri kontrolēt informāciju par Covid-19 izcelsmi,” viņš teica intervijā “The Guardian”. Eksperti atzīmē, ka Ķīnas zinātniekiem, kas publicē akadēmiskus pētījumus par citām medicīnas tēmām, nav jāiziet līdzīgs pārbaudes process.

SAISTĪTIE RAKSTI

Ķīnas Ārlietu ministrijas pārstāvis vakar atkārtoti apgalvoja, ka neesot zinātnisku pierādījumu, ka pandēmiju izraisījušais koronavīruss būtu izveidots vai noplūdis no laboratorijas Uhaņā. Lai ko apgalvotu Ķīna, tā nevar noliegt faktu, ka Uhaņas iedzīvotāji netika brīdināti par epidēmijas izcelšanos sešas dienas, atzīmē aģentūra “The Associated Press”.

Šajā laikā 11 miljonu pilsētā turpinājās masu pasākumi un tūkstošiem cilvēku devās apciemot radiniekus Ķīnā un ārzemēs, lai gan Uhaņas slimnīcas jau pārpildīja koronavīrusa slimnieki. Tikai 20. janvārī Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins atzina koronavīrusa epidēmijas izcelšanos un Uhaņā un vēlāk visā Hubei apgabalā tika noteikta karantīna.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Veselam
“Tas ir īpatnējs stāvoklis!” Rācenis par asins recekļu simptomiem pēc vakcinācijas un to, cik šādi gadījumi varētu būt Latvijā 96
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Dziedātāja Elīna Gluzunova soctīklos ievieto jutekliskus foto pēc krūšu operācijas: fani metas kritizēt, bet vīrieši lūdz pēc papildus bildēm 33
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vakcinācijas birojs tiks likvidēts!” Deputāts Riekstiņš par to, kas bija aplami un vai šādu biroju vispār vajadzēja 59
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Britu karaliskajā ģimenē gaidāmas izmaiņas: kādā gadījumā princis Čārlzs varētu nekļūt par karali? 5
14 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Jautājums ir par farmaceitisko firmu “milžu cīņām”!” Profesors Kalviņš par atteikšanos vai neatteikšanos no vakcīnām blakņu dēļ 25
10 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vakcinācijas birojs tiks likvidēts!” Deputāts Riekstiņš par to, kas bija aplami un vai šādu biroju vispār vajadzēja 59
9 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
VIDEO. Kaimiņi no elles? Jūrmalniece spiesta dzīvot atkritumu kalnos pašas sētā 2
4 stundas
LE
LETA
Kokteilis
BBC saņēmusi Lielbritānijas vēsturē lielāko sūdzību skaitu par princim Filipam veltītajām pārraidēm 4
6 stundas
LE
LETA
Veselam
Nedēļas nogalē septiņu pilsētu vakcinācijas centros ar “AstraZeneca” varēs vakcinēties ikviens iedzīvotājs 36
10 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
“Dvēsele teica, ka nevajag šeit dzīvot!” Postošs ugunsgrēks laupa vairākiem cilvēkiem mājas
23:09
SK
Skaties.lv
Stāsti
VIDEO. Kaimiņi no elles? Jūrmalniece spiesta dzīvot atkritumu kalnos pašas sētā 2
22:13
IE
Ināra Egle
Ziņas
Jaunais Augšdaugavas novads: kuriem būs jāsadzīvo, starp kuriem paredzama sāncensība
21:00
LE
LETA
Ziņas
“Liels šoks!” LFF prezidents Ļašenko par Bezzubova nežēlīgo slepkavību 11
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tarmo, uzdod jautājumu!” Parlamenta deputāts Igaunijā tiešsaistes sēdes laikā atrodas gultā, kūpina elektronisko pīpi un klausās skaļi mūziku 10
11 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Jautājums ir par farmaceitisko firmu “milžu cīņām”!” Profesors Kalviņš par atteikšanos vai neatteikšanos no vakcīnām blakņu dēļ 25
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Cik tūkstošus pagājušajā gadā dividendēs no “Infinity Coffe” saņēma Rīgas mērs Staķis? 14
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Britu karaliskajā ģimenē gaidāmas izmaiņas: kādā gadījumā princis Čārlzs varētu nekļūt par karali? 5
14 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
“Dvēsele teica, ka nevajag šeit dzīvot!” Postošs ugunsgrēks laupa vairākiem cilvēkiem mājas
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Dziedātāja Elīna Gluzunova soctīklos ievieto jutekliskus foto pēc krūšu operācijas: fani metas kritizēt, bet vīrieši lūdz pēc papildus bildēm 33
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Vai par atteikšanos vakcinēties pret Covid-19 drīkst atlaist no darba? Komentē zvērināts advokāts 60
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Motokluba bijušajam prezidentam par dalību karadarbībā Doņeckā lūdz piemērot brīvības atņemšanu. Uz cik gadiem? 8
9 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Plānās pankūkas ar citrona miziņu: aromātiskas gardēžu vakariņas
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pavasaris atgriežas! Cik silts laiks gaidāms nedēļas nogalē? 1
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Arī Purvciemā naktī nodedzināts “BMW X5”. Policija atklāj, vai ir saistība ar futbola aģenta slepkavību 9
13 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Mums jau tādu cūku kūti pārdeva!” – Magone taisnojas par bardaku un netīrību savas mājas pagalmā 42
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Valsts eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga saņem vakcīnas pret Covid-19 otro devu 39
12 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Viena veida vakcīna uz mūžu? Vai cilvēks varēs revakcinēties ar citu Covid-19 vakcīnu, skaidro infektoloģe 28
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Nav neiespējami, ka premjers varētu padzīt vēl vienu veselības ministru.” Politologs skaidro, ar ko riskē Pavļuts 60
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Pusgads bez taustāmiem rezultātiem: vai Pāvela Rebenoka slepkavība tā arī paliks neatklāta? Atbild Ralfs Nemiro 15
15 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Uzbrukumā futbola aģentam izmantotā automašīna atrasta sadedzināta Mežaparkā 27
17 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA. Kur, jūsuprāt, valstij ņemt papildu naudu, lai palielinātu algas mediķiem, skolotājiem, policistiem? 24
16 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Skapis nav atmiņu klade: 7 padomi, kā ieviest kārtību
12 stundas
MA
Māris Antonevičs
Stāsti
“Nenoliegšu, reizēm vajadzīga drosme…” IDB priekšnieks par amatpersonu noziegumiem, politisko spiedienu, policijas vardarbības problēmu 12
19 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
FOTO. Kurš turpmāk vadīs „Preses klubu”? Saruna ar Aivi Ceriņu 47
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Markus Riva Havaju salās nofotografējas džungļos, bet attēlā visa uzmanība pievērsta viņa kājām 32
1 diena
ML
Māra Libeka
Veselam
Vakcinācijas biroja maks kļūs liesāks. Par cik eiro saruks Juhņēvičas alga? 53
1 diena