Skaistnātres. Foto – Shutterstock

Košo lapu īpašnieces – skaistnātres. Kā audzēt? 0

Kompozīcijās labi izskatās skaistnātres. Vai tās ir daudzgadīgas? DACE Tukumā

Reklāma
Reklāma

Skaistnātres

7 pārtikas produkti un dzērieni, kas veicina grumbu veidošanos un paātrina novecošanos 25
Seni un spēcīgi ticējumi: šīs lietas nekad nedrīkst ne aizņemties, ne aizdot
4 ikdienišķas un efektīvas lietas: tās palīdz tikt vaļā no liekā svara, ja tev nepatīk sportot 7
Lasīt citas ziņas

Skaistnātres ir apmēram 20–50 cm augsti lūpziežu dzimtas lakstaugi ar krāšņām, krāsainām dažādu zīmējumu lapām. Savvaļā visvairāk sastopamas Āfrikā un Āzijā.

No Blūma skaistnātres (Coleus x blumei) šķirnēm un hibrīdiem veido dažādas ornamentu dobes, tās stāda balkonu kastēs, dārza traukos, puķu piramīdās. Lai gan augi ir daudzgadīgi, Latvijā tos nākamajam gadam parasti nesaglabā, jo nav salcietīgi. Skaist­nātres gan iespējams pārziemināt gaišā telpā +12 °C temperatūrā, taču, audzējot vairākus gadus, apakšējā stumbra daļa pārkoksnējas, uz tās neaug lapas, nepietiekamajā gaismā ziemā augi arī izstīdz.

CITI ŠOBRĪD LASA

!!! Nav vērts censties saglabāt skaistnātres ziemas apstākļos, jo tās viegli dīgst un aug no sēklām.

Sēj februārī, sēklas diedzējot +20…+22 °C temperatūrā, un laukā stāda 20–30 cm lielus, kuplus krūmus. Pavairot ar sēklām ir daudz vienkāršāk, nekā apsakņot lapainos galotņu spraudeņus, kurus sprauž rudenī, lai iegūtu jaunus augus nākamajam gadam.

Skaistnātrīšu krāšņums ir to lielās, daudzkrāsainās lapas. Augi izceļas dažādās augu kompozīcijās un ir dekoratīvi no jūnija vidus līdz rudens salnām. Ja nepatīk zilās, necilās ziedvārpas, tās var izkniebt, tiklīdz parādās zieds. Tas gan nav jādara obligāti, jo lapu skaistums saglabāsies tāpat.

Skaistnātres audzē tikai saulainā vietā, kur tām ir viskošākās krāsas. Ēnā lapas kļūst bālākas. Lai lapas saglabātu krāsu, jāuzmanās piebarojot. Mēslojumā pārsvarā jābūt fosforam, kālijam un tikai nedaudz slāpeklim. Pārmēslojot ar slāpekli, krāsas kļūst neizteiksmīgas. Skaistnātres ir ļoti jutīgas pret salnām, tāpēc dārzā var stādīt tikai pēc pavasara salnām.

Augsnes ziņā lapaugi nav izvēlīgi, bet vislabāk aug bagātinātā kūdrā ar viegli skābu vidi. Veģetācijas periodā tie bagātīgi jālaista.

Hipoestes

Skaistnātrēm ļoti līdzīgas ir hipoestes, kam tāpat ir krāsainas lapas un necili ziedi. Akantu dzimtas pārstāves savvaļā izplatītas Madagaskarā. Daudzgadīgos, 40–60 cm augstos krūmus ar bagāti zarotiem stumbriem klāj košas lapas. Ziedus parasti izgriež vēl pumpuros.

Reklāma
Reklāma

Dobēs kopā ar viengadīgajām puķēm, kā arī balkonu kastēs parasti audzē lapvārpu hipoesti (Hypoestes phyllostachya) un tās šķirnes. Augiem patīk saulaina vieta un augsne ar neitrālu vidi. Hipoestes ziemā var saglabāt, lai gan sēklu sēšana ir samērā vienkārša. Lai augi būtu skaisti, ieteicams tos atjaunot ik pēc 2–3 gadiem.

Iresīnes

Balkonu kastēm un puķu dobēm piemērota ir Herbsta iresīne (Iresine herbstii) un Lindena iresīne (Iresine lindenii), kas izceļas ar sarkanas nokrāsas stumbriem un lapām. Mūžzaļie, daudzgadīgie amarantu dzimtas lakstaugi savvaļā aug Brazīlijā. Zied paretam. Vieglās pavairošanas dēļ iresīnes audzē viengadīgā kultūrā. Parasti pavairo ar spraudeņiem agri pavasarī. Augsnes ziņā iresīnes nav izvēlīgas, bet augšanas laikā regulāri jālaista.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.