Krievijas prezidents Vladimirs Putins.
Krievijas prezidents Vladimirs Putins.
Foto: LETA/AP

Juris Lorencs: “Tiktokeriem” 68 gadus vecais Putins ir cilvēks no citas planētas 23

Juris Lorencs, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Bija Ļeņins, tad Staļins, tagad ir Putins – kāds skatītājs atklājis interesantu sakritību 2
“Krievi grib sportot ar treneri, kurš runā viņu valodā” muzikants Sandis Kiops pametis Latviju un Spānijā sācis fitnesa trenera karjeru 19
Veterinārārsts Dāvids Kleimanis: “Savā praksē neesmu redzējis nevienu labu piemēru, kad pie ķēdes turētam sunim nebūtu bijis problēmu”
Lasīt citas ziņas

Aizvadītajā sestdienā visā Krievijā protesta akcijās piedalījās ap 250 000 iedzīvotāju. Tas nav maz. Bet zinot to, ka Krievijā dzīvo aptuveni 146 miljoni cilvēku, jāsaprot, ka nav arī ļoti daudz. Pārrēķinot Latvijas mērogos – ap 3000 protestētāju.

Toties Alekseja Navaļnija filmu par Putina pili “YouTube” kanālā līdz 25. janvāra rītam visā pasaulē bija noskatījušies ap 85 miljoniem cilvēku. Un tas gan ir milzīgs skaitlis.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ko mums vēsta Krievijā notiekošais?

Tas izgaismo šo mirkli, brīdi šeit un tagad. Un vienlaikus atklāj grandiozu vēsturisku panorāmu, savdabīgu mozaīku, daļa no kuras ilgu laiku bija arī Latvija. Vispirms par tagadni. Neapmierinātība krājusies pamazām, tai ir politiski, ekonomiski, sociāli un Covid-19 pandēmijas apstākļos arī psiholoģiski cēloņi.

Vienlaikus jāatzīst, ka Navaļnijam ģeniālā veidā izdevies šo neapmierinātību koncentrēt, samazināt līdz Putina pils un tualetes birstes izmēriem. Tieši 700 eiro vērtā tualetes birste un tās attēli kļuvuši par protestu simbolu, ikonu jeb, kā tagad saka – mēmi. Steidzīgais cilvēks vairs nelasa, viņam nav pat laika klausīties.

Tas, ko viņš vislabāk spēj uztvert, ir attēli. Mēs dzīvojam laikā, kad attēliem piemīt milzīgs spēks. Krievijas protestiem es sekoju līdzi tviterī. Cilvēki no dažādām Krievijas pilsētām ievietoja video un attēlus, dalījās ar jokiem un asprātīgām karikatūrām. Viena no tām – mākslinieka Nikolaja Kopeikina glezna, smaidošs Putins ar grupas “Smokie” skaņuplati rokās.

Lipīgie 70. gadu šlāgeri, kas, atklāti sakot, man patīk vēl šodien. Bet tvitera paaudzei tie ir tumsonības simbols! Šo sociālo tīklu parasti lieto pilsētnieki, vidusslānis vecumā no 20 līdz 40 gadiem. Ik pa brīdim varēja lasīt – “večuks”, “plikpaurainais vectētiņš”.

Modernajā sabiedrībā, kur tiek pieprasītas jaunas sejas, kur veiksme un panākumi asociējas ar jaunību, Putins, Žirinovskis, Kremļa propagandists Solovjovs un viņiem līdzīgie parādās vien aptieku reklāmās.

“Večuki” vairs nav cieņā. Tad ko lai domā pusaudži “tiktokeri”? Viņiem 68 gadus vecais Putins ir cilvēks no citas planētas. Vēl viens atgādinājums patiesībai, ka no politikas jāprot aiziet laikā.

Sācies Vladivostokā, protestu vilnis vēlās pāri Krievijai. Cilvēki izgāja ielās Jakutskas mīnus piecdesmit grādu salā, Arhangeļskas un Kirovas sniegputeņos. Habarovska, Čita, Ulanude, Abakana, Tomska, Orenburga, Novosibirska, Barnaula, Omska, Kazaņa, Čeboksari, Belgoroda, Ļipecka, Siktivkara, Krasnodara, Soči, Astrahaņa, Kaļiņingrada, pat anektētā Sevastopole – pavisam 112 pilsētas.

Voroņeža skandē – “Krievija bez cara!”, Omska – “Indētājus cietumā!”, Irkutska – “Vācies!”. Mierīgi ir tikai Groznijā. Vēl viens arguments par labu tiem, kuri apgalvo – Čečenija nav Krievija. Ikoniska fotogrāfija – puikas sakāpuši laternu stabos Ņevas prospektā Pēterburgā un kopā ar pūli sauc: “Putins zaglis!” Revolūciju laikā puikas parasti rāpjas laternu stabos.

Bet vai tā ir revolūcija? Iespējams viss. Revolūcija kā 1991. gada augustā. Lēns režīma sairums, kādu patlaban vērojam Baltkrievijā. Bet varbūt galma apvērsums, kurā sava loma būs atvēlēta arī Navaļnijam.

Par to interneta avīzē “Zavtra” raksta krievu nacionālists Aleksandrs Prohanovs: “Nāvīgā cīņā sadūrušies divi konkurējoši specdienestu grupējumi.”

Tāpēc es neloloju milzīgas cerības, ka Navaļnijs nesīs Krievijai demokrātiju. Daži asprāši viņu salīdzina ar Ļeņinu, kas 1917. gadā aizplombētā vagonā tika slepus atvests uz Krieviju no Šveices.

Visai uzskatāms ir Ēģiptes piemērs. 2011. gads, tautas sacelšanās, diktators Mubaraks krīt. 2012. gads, brīvās vēlēšanās uzvar islāmistu partijas līderis Mursi. 2013. gads, valstī varu sagrābj autoritārs, militārs režīms. Kaut kas līdzīgs var notikt arī Krievijā. Jebkurā gadījumā “process ir sācies”, kā savulaik teica Gorbačovs.

Zīmīgi, ka Maskavā protesti sākās pie Puškina pieminekļa, bet Pēterburgā – Senāta laukumā. Tātad blakus “Vara jātniekam”, Pētera I piemineklim. Tieši šeit 1825. gada 26. decembrī notika Krievijas vēsturē pirmais demokratizācijas mēģinājums, Dekabristu sacelšanās.

Pagāja astoņdesmit gadi, un netālu no šīs vietas 1905. gada 22. janvārī karavīri apšāva strādniekus, kuri vēlējās iesniegt petīciju Nikolajam II. Poēmā “Vara jātnieks” Puškins salīdzina Krieviju ar zirgu, ko Pēteris I uzrāvis pakaļkājās pie bezdibeņa malas. Šodien Krievija atkal ir uzrauta pakaļkājās un karājas virs bezdibeņa. Situācija ir nestabila, pārmaiņas būs.

Notiekošais jau tuvākajā laikā atbalsosies Baltkrievijā, Ukrainā, Moldovā, Kaukāzā, Vidusāzijā. Arī Latvijā.

Vēsture liecina – vienmēr, kad Krievijā notiek lielas pārmaiņas, tās iespaido arī Latviju.

Tas, ka šodien esam NATO un ES, vēl nenozīmē, kas esam pasargāti no šīs ietekmes. Ļoti gribētos cerēt, ka tā būs auglīga un vērtīga.

Ka tā mums pašiem liks padomāt par patlaban Latvijā notiekošo. Navaļnijs savā filmā citē Ļeva Tolstoja vārdus par Krieviju: “Sapulcējušies ļaundari, kas aplaupījuši tautu. Nolīguši apsargus, tiesnešus, kuri sargā viņu orģiju, un svin dzīres.”

SAISTĪTIE RAKSTI

Bet tagad iedomāsimies socioloģisku eksperimentu – Rīgā (Liepājā, Jēkabpilī, Rēzeknē utt.) cilvēkiem uz ielas tiek jautāts – kurš rakstnieks ir teicis šos vārdus? Kādas atbildes mēs dzirdētu? Brāļi Kaudzītes? Blaumanis? Vizma Belševica?

Kas zina, varbūt tiktu minēts kāds no šodienas autoriem. Nekur tālu no savas ēnas neesam aizbēguši.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Bija Ļeņins, tad Staļins, tagad ir Putins – kāds skatītājs atklājis interesantu sakritību 2
“Krievi grib sportot ar treneri, kurš runā viņu valodā” muzikants Sandis Kiops pametis Latviju un Spānijā sācis fitnesa trenera karjeru 19
Veterinārārsts Dāvids Kleimanis: “Savā praksē neesmu redzējis nevienu labu piemēru, kad pie ķēdes turētam sunim nebūtu bijis problēmu”
Pavasaris vairs nav aiz kalniem? Sinoptiķi prognozē, kad Latvijā beigsies sals
Pirmdien gaidāmi ļoti nepatīkami laika apstākļi 1
Lasīt citas ziņas
“Vācija spēlē savu spēli. Klātesošu, bet piesardzīgu,” pētnieks par aktuālajiem notikumiem Vācijā 13
“Nu, nebūsim naivi. Es neesmu ar rožainām brillēm” Māris Kučinskis pārliecināts – Putina atbalstītāji Latvijā ir tūkstošos
Bija Ļeņins, tad Staļins, tagad ir Putins – kāds skatītājs atklājis interesantu sakritību 2
Pieci grādi dievkalpojuma laikā, segas, silti mēteļi – baznīcas nespēj samaksāt rēķinus par siltumu
Ne visi cilvēki ar zemiem ienākumiem var saņemt sociālo palīdzību. RD pārstāvis skaidro, kādās situācijās to atsaka
21:56
Kā zināms, nepamēģināsi – neuzzināsi! Un šodien tieši tādā situācijā tu nokļūsi. Horoskopi 30.janvārim
21:52
No makulatūras pie būvmateriāliem – Cēsīs no no kaņepēm un makulatūras top siltumizolācijas materiāli
21:24
FOTO, VIDEO. “Muzikālajā bankā” pārliecinoši uzvar grupa “Citi zēni”. Kuras dziesmas ierindojās otrajā un trešajā vietā? 42
Live TEKSTA TIEŠRAIDE. Krievija izšāvusi S-300 raķetes uz dzīvojamo namu rajonu Ukrainā – trīs cilvēki miruši, ievainoti 17
“Krievi grib sportot ar treneri, kurš runā viņu valodā” muzikants Sandis Kiops pametis Latviju un Spānijā sācis fitnesa trenera karjeru 19
Veterinārārsts Dāvids Kleimanis: “Savā praksē neesmu redzējis nevienu labu piemēru, kad pie ķēdes turētam sunim nebūtu bijis problēmu”
Vai ukraiņiem vispār ir iespējams uzplēst krievu aizsardzību ieņemtajos reģionos? Komentē Slaidiņš 4
Ilmārs Poikāns: Mūsu valsts IT projektiem ir tendence izgāzties 19
Aprēķināts, cik ilgā laikā hakeris spēj “atkost” jebkuras sarežģītības paroli
Skatītājs: Vai uz pabalstu var pretendēt students, kas Rīgā īrē dzīvokli?
“Tālsa Mōgõn” – Talsu novadā tiks izvietotas ceļazīmes lībiešu valodā 1
Pirmdien gaidāmi ļoti nepatīkami laika apstākļi 1
Noskaidrots Eiropas Gada auto titula ieguvējs. Šī marka triumfē pirmo reizi 70 gadu vēsturē
Pavasaris vairs nav aiz kalniem? Sinoptiķi prognozē, kad Latvijā beigsies sals
Dīvaina īpatnība, kas nav nejaušība… Kāpēc senajām statujām nav degunu?
FOTO. Keita Midltone žilbina klātesošos ar savu izskatu: ar to arī “atbild” uz Meganas Mārklas repliku
Uzmanīgi ar mutes skalojamajiem līdzekļiem! Ārsti brīdina – var iedzīvoties pamatīgās nepatikšanās
Tik svarīgā skolēnu lasītprasme: kā to veicināt? 2
Kas būs nākamais Eiropas centrs? “Beidzies Francijas un Vācijas motora laiks” 60
Noskaidrotas trīs vietas Latvijā, kur pērn uzbūvēts visvairāk jaunu mājokļu 17
Mīts vai patiesība: kaķim patiešām nedrīkst dot pienu?
VIDEO. “Ja ķeras klāt aļņiem, tas nozīmē, ka viņu ir daudz”: vilki nāk no Latvijas austrumiem – uzbrukumi aizvien biežāki un nežēlīgāki 13
4 iemesli, kāpēc vajadzētu kaļķot koku stumbrus: to vislabāk darīt, kad gaisa temperatūra ir ap 0 grādu
Par Čehijas prezidentu kļuvis bijušais NATO Militārās komitejas priekšsēdētājs, ģenerālis Petrs Pavels 28
VUGD plūdu laikā lūdza nebraukt uz Jēkabpili ekskursijā. Vai sabiedrība klausījās un izprata situāciju? 10
VIDEO. Grūtniece Purvciemā izraisa smagu autoavāriju – taranē skolnieku mikroautobusu un pati nokļūst slimnīcā 7