Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Itar-Tass/Scanpix/LETA

Krievija testē “lidojošo Černobiļu”: satelīta attēli liecina, ka krievi gatavojas kodolraķetes izmēģinājumam 88

Krievijas kodolizmēģinājumu poligonā Arktikā, visticamāk, notiek sagatavošanās darbi, lai izmēģinātu starpkontinentālo kodolraķeti “Burevestnik”, kuras darbības rādiuss ir vairāki tūkstoši kilometru, liecina izdevuma The New York Times izpētītie satelīta attēli un lidojuma dati.

Reklāma
Reklāma
Kāpēc ar gadiem pieaug svars? Kaloriju skaitīšana nepalīdzēs, lūk, kas tev jādara
RAKSTA REDAKTORS
“Kad sāku rādīt slaidus par Ukrainu, redzēju, ka vairāki skolēni novērsa skatienu…” Pieredzes stāsts par krievvalodīgajiem jauniešiem 264
VIEGLAIS TESTS. Ja nevari atbildēt 100% pareizi uz šiem jautājumiem, tad tu neesi pārāk gudrs
Lasīt citas ziņas

ASV savulaik šo raķeti nodēvēja par “lidojošo Černobiļu”.

Attēlos, kas uzņemti 20. un 28. septembrī, poligonā redzami daudz transportlīdzekļi, tostarp kravas automašīna ar piekabi, kas, kā norāda NYT, atbilst raķetes izmēram. Starta laukums, kas parasti ir pārklāts ar pārsegu pret laika apstākļiem, bija atsegts.

CITI ŠOBRĪD LASA

Turklāt Krievijas varas iestādes 31. augustā brīdināja pilotus izvairīties no “īslaicīgi bīstamās zonas” virs Barenca jūras daļas un dažu kilometru rādiusā no starta laukuma.

Laikraksts norāda, ka tas pats paziņojums tika izdots pirms “Burevestnik” izmēģinājuma 2019. gadā.

Norvēģijas vides aizsardzības organizācija Bellona, kas izpētījusi satelītattēlus, norāda, ka augusta sākumā divas lidmašīnas, ko izmanto datu vākšanai par raķešu palaišanu, bija novietotas aviobāzē aptuveni 160 kilometru attālumā no palaišanas vietas. Tās bāzē atradās vismaz līdz 26. septembrim. Tā paša tipa lidmašīnas atradās netālu arī 2018. gada izmēģinājuma laikā.

NYT raksta, ka pēdējo divu nedēļu laikā šajā teritorijā ir novērotas arī ASV spiegu lidmašīnas.

Saskaņā ar bezpeļņas organizācijas Nuclear Threat Initiative ziņojumu Krievija no 2017. līdz 2019. gadam veica 13 izmēģinājumus. Visi tie esot bijuši neveiksmīgi. Visveiksmīgākā lidojuma laikā, kas ilga nedaudz vairāk par divām minūtēm, raķete nolidoja nedaudz vairāk par 20 kilometriem un iekrita jūrā.

2019. gadā izmēģinājumu poligonā Arhangeļskas apgabalā notika sprādziens, kas, kā uzskata ASV izlūkdienesti, varētu būt saistīts ar izmēģinājumiem. Tika ziņots par piecu cilvēku nāvi, NYT, atsaucoties uz ASV amatpersonām, rakstīja, ka sprādzienā gāja bojā septiņi cilvēki.

Reklāma
Reklāma

Slepenība un raķetes attālā palaišanas vieta apgrūtina noteikt, vai izmēģinājums ir gaidāms, vai arī ierocis, iespējams, jau ir atkārtoti izmēģināts – vai varbūt abi.

Eksperti norāda, ka raķete ir bīstama ne tikai tāpēc, ka tā spēj nest jaudīgu kodolgalviņu, bet arī tāpēc, ka tā var izdalīt kaitīgus radioaktīvus izmešus, ja raķete testa laikā eksplodētu vai nepareizi darbotos.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.