“Paturam prātā, ka runājam par ekstremālu situāciju, kad tu paķer sagatavoto somu un laidies. Tādēļ visam jābūt ērtam, kompaktam un salāgotam,” uzskata izdzīvošanas kursu eksperts Jānis Kļaviņš.
“Paturam prātā, ka runājam par ekstremālu situāciju, kad tu paķer sagatavoto somu un laidies. Tādēļ visam jābūt ērtam, kompaktam un salāgotam,” uzskata izdzīvošanas kursu eksperts Jānis Kļaviņš.
Foto: Timurs Subhankulovs

“Paķer un laidies!” Kam jābūt “X stundā” nepieciešamajā somā? 38

Ingrīda Mičāne, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Notriektā tautumeita 6
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Lasīt citas ziņas

Aizsardzības ministrijas bukletā “Kā rīkoties krīzes situācijās” kā viena no nepieciešamajām pamatlietām minēta ārkārtas gadījumu soma, kurā jāsaliek viss, kas vajadzīgs evakuācijas gadījumā, ko darīt 72 stundās, lai glābtu sevi un tuviniekus “X stundā”.

Tātad – svarīgākie dokumenti, nedaudz naudas, zāles, pārtika, ūdens, guļammaiss, rezerves apģērbs un citas lietas.
CITI ŠOBRĪD LASA

Šo bukletu daudzi iedzīvotāji šovasar jau saņēma elektroniski. Par to sabiedrībā radās daudz jautājumu, jo saraksts pagarš. Tādēļ noskaidrojam, kā neaizrauties un nesakrāmēt somā nevajadzīgas lietas, jo galu galā pašam vien tas viss būs jānes.

Ar ko sākt?

“Somas aprakstā nekas aplam nav sarakstīts, padomiem var pieturēties, lai gan improvizācijas iespējas nav izslēgtas,” uzskata izdzīvošanas skolas vadītājs Jānis Kļaviņš.

Galvenais, jāpatur prātā pavisam vienkārša lieta – ja jau jāpamet mājas, kādu laiku būs jādzīvo un jāguļ citur.

Tā kā miegs jebkuros apstākļos (bet krīzē it īpaši) cilvēkam ir vissvarīgākais, somas likšana jāsāk tieši ar miegam nepieciešamo lietu bloku, piedomājot pie divām lietām – “kur un uz kā” gulēšu.

“Pirmām kārtām vajadzīgs salokāms paklājiņš – biezāks, plānāks, uzpūšams –, kāds nu pašam tīk. Ja nāksies gulēt, piemēram, sporta zālē, bez paklājiņa būs ļoti neērti, īpaši gados vecākam cilvēkam. Tāpat noteikti vajadzīgs guļammaiss. Te derēs jebkurš, tomēr svarīga ir siltumnoturība un svars,” stāsta J. Kļaviņš.

Var gadīties, ka ekstremālos apstākļos naktis būs jāpārlaiž zem klajas debess, tāpēc nākamā svarīgā lieta ir telts. Kāda – tas atkarīgs no finansiālajām iespējām, no smaguma, ko cilvēks spēj nest līdzi, kā arī no zināšanām, kur un, galvenais – kā telti uzsliet paša spēkiem. Tā ka vēlams iepriekš patrenēties.

Uz jautājumu, ko darīt lauku cilvēkam, kuram telts mājās mūžā nav bijusi un nebūs, Kļaviņš teic, ka telti varot aizstāt ar plēves gabalu. “Labi derēs siltumnīcas plēve 3×3 metri, kuru salokām un ieliekam somā. Ar plēvi var apsegties vai arī no tās var uztaisīt nojumi. Tādā gadījumā vajadzīga arī aukliņa, kādi 10 metri, ar ko plēvi nostiprināt, un tāda lauciniekam noteikti atradīsies.”

Reklāma
Reklāma

Pārējās lietas

Kad pirmais – “gulēšanas bloks” – gatavs, somas kārtošanā pārejam pie nākamajiem.

“Otrs bloks ir personiskā higiēna. Pirmkārt, ziepes, zobu pasta un birste, otrkārt – katliņš, krūzīte, karote un bļodiņa. Var gadīties nonākt nometnē, kur ēdienu izsniegs rindas kārtībā, tad vajadzēs savu bļodu. Tāpat vajadzīgs termoss, kur uzglabāt siltu dzērienu,” uzskaita J. Kļaviņš.

Trešais ir “izdzīvošanas bloks”, kas ietver ugunskura iekuršanai vajadzīgās šķiltavas, sērkociņus, kā arī lukturīti (ar rezerves baterijām) un noteikti – multifunkcionālu kabatas nazīti.

Noteikti likšanai somā jāsagatavo aptieciņa, kā arī svarīgākie dokumenti vai to kopijas.

Jāieliek arī daži apģērba gabali, vēlams ūdensizturīgā iepakojumā. “Faktiski jābūt otram apģērba komplektam – viens jau būs mugurā, kad dosimies no mājām, un tad vajadzības gadījumā būs arī otrs. Rezerves apakšveļai un zeķēm obligāti jābūt, bet otru apavu pāri gan nav vērts likt, tas būs lieki un par smagu.

Kas attiecas uz pārtiku, ekstremālos apstākļos cilvēks ir tik sanervozējies, ka ēdiens nav galvenais, toties prioritāte vienmēr būs ūdens.

Kaut kas ēdams trim diennaktīm somā jāieliek, atceroties, ka bez ēdiena var iztikt ilgi, bet bez ūdens – nekādi. Ja ūdens būs kaut kur jāpasmeļ, somā jau ir katliņš, kur to uzvārīt,” tā J. Kļaviņš.

Cik tas izmaksā

Neko daudz. Īstenībā somu var nokomplektēt no tā, kas jau ir mājās, bet var arī katru mēnesi atvēlēt kādu eiro un iegādāties ko noderīgu, kas ļautu izdzīvot trīs dienas, sliktākajā gadījumā āra apstākļos. Vēlams izmantot nevis pie rokas nesamu koferi vai sporta somu, bet gan tūrisma tipa somu ar platām lencēm, lai ērtāka nešana.

Ja tomēr ir vēlme nopirkt universālu paklājiņu, tāds maksā, sākot no 10 līdz 30 eiro. Ja mājās nav guļammaisa, tad gan būs izdevumi. Cenas amplitūda te ļoti plaša – no 20 eiro par vienkāršu variantu līdz 200 eiro par īpaši vēj­izturīgu un siltu. Ir nopērkami arī ūdens attīrīšanas filtri un tabletes, bet, ja pakojam iespējami kompaktu somu, tas būs lieki.

Bērniem – savu komplektu

Nedrīkst aizmirst, ka arī bērniem vajadzēs līdzīgu komplektu. Var gadīties visādi, krīzes apstākļos jebkurā brīdī bērns var tikt nošķirts no ģimenes, tāpēc sirdsmiera labad viņam jāsagatavo pašam sava mugursoma.

Tās iekšpusē jāiešuj ūdensizturīga birka ar bērna un vecāku uzvārdu un kontaktinformāciju. Telti bērnam somā var nelikt, pietiek ar vienu visai ģimenei, bet guļamajam paklājiņam, lukturītim un rezerves drēbju kārtai gan jābūt. Protams, arī ūdens pudelei, cepumiem, šokolādei vai kādai citai uzkodai.

Publikācija tapusi sadarbībā ar Aizsardzības ministriju.

Praktiska pieredze

Artis kopā ar dēlu Olafu izkārtojis ārkārtas somai nepieciešamās lietas.
Foto: Artis Iesmiņš

Artis Iesmiņš, rīdzinieks, augstskolas lektors: “Mūsu ģimenē ir trīs mugursomas, katram ģimenes loceklim sava. Dēla (6,5 gadi) mugursomā būs ūdens pudele, daži našķi – batoniņi, vismazākais guļammaiss, plastmasas maiss un galvas lukturītis. Pārējo savā starpā sadalīsim mēs ar sievu, lielāko mantu daļu atstājot man. Fotogrāfijā nav parādīti dokumenti un to kopijas, kurām noteikti vajadzētu būt līdzi ārkārtas situācijās. Tomēr var saskatīt aizveramos (ZIP) maisiņus, kur dokumentus un citus papīrus glabāt.

Ūdens iegūšanai ir paredzēts gāzes deglis vārīšanai un portatīvais ūdens filtrs. Nojumes izgatavošanai ir pončo un virve, tāpat līdzi ir vismaz viens saimniecības nazis un viens kabatas nazis un cirvis. Attēlā nav redzams “Garmin” navigators, kam paredzētas baterijas AA. Savukārt lukturīši pārsvarā darbojas ar baterijām AAA.

Tukšās PET pudeles ir paredzēts piepildīt ar ūdeni vai izmantot filtram – filtru iespējams uzskrūvēt parastajai PET pudelei. Attiecīgi somā ieliktas divas pudeles nefiltrētam ūdenim un filtrētajam ūdenim.

Katram ģimenes loceklim ir viena ūdens blašķe dzeramajam ūdenim un paklājiņš gulēšanai. Viens no paklājiņiem ir salocīts kā avīze un uz tā ir salikts viss pārtikas krājums, to var ielikt vidējā mugursomā.

Vēl ir maza telts, kuru tomēr var līdzi neņemt, kā arī trīs dažāda izmēra guļammaisi – mazs un viegls, vidējs un liels un silts. Nepieciešamības gadījumā dēls varētu gulēt mazajā, vieglajā guļammaisā, par paklājiņu lietojot plastmasas maisu.

Radio funkciju pildīs vecs telefons. Līdzi ņemam arī “sausā spirta” tabletes ugunskura kurināšanai, kā arī nelielu binokli apkārtnes novērošanai. Pārtikas pagatavošanai pēc trim diennaktīm ir paredzēts gāzes deglis un tūrisma trauki, arī krūzīte. Ņemam līdzi arī tēju un mitrās dezinfekcijas salvetes. Katram līdzi paredzētas vairākas sejas maskas.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.