Foto – Shutterstock

Kur var iegādāties žeņšeņa stādus? 1

Kur var iegādāties žeņšeņa stādus? ANDRIS BAUSKAS NOVADĀ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šīs 4 zodiaka zīmes maijā būs īpaši izredzētas: laime jau ir ceļā
Krimināls
Vai tiešām aizturēts “Straujupīte” satura veidotājs Edgars Aivars? Komentē Valsts policija
Spriedze pie robežas: Polija izsaka brīdinājumu Vācijai
Lasīt citas ziņas

Viengadīgi žeņšeņa stādi (tik veciem augiem sakne sver 0,5–1 g) vidēji par 2 eiro gabalā oktobrī ir nopērkami pie dziednieka Eduarda Ūdra, kurš šo kultūru audzē un pārstrādā jau 35 gadus. Audzētājs tirgo sfagnu sūnā iepakotus sakneņus.

Tie jāizstāda trīs dienu laikā iepriekš sagatavotā augsnē dobē (tai jābūt norobežotai ar dēļiem, lai pasargātu augus no grauzējiem) vai lecektī līdz 5 cm dziļi, 20–25 cm attālumā cits no cita. Stādus liek guļus vai ieslīpi, ar galotni ziemeļu un saknēm dienvidu virzienā. Pēc tam stādījumam uzber 5 cm biezu augsnes vai kūdras substrāta kārtiņu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Žeņšeņa audzēšanai piemērota noēnota vieta, kur ziemā nesakrājas kūstoši sniega ūdeņi. Augsnei jābūt labi drenētai, irdenai, trūdvielām bagātai ar pH reakciju 5,5–7,2. Lai izvairītos no grauzēju postījumiem, lecekts pamatnē vēlams ievietot stiepļu pinumu ar smalkām acīm, ko pārklāj ar akmens šķembām. Augsni sagatavo šādi: divu lāpstu dziļumā izrok zemi, tad 10–15 cm biezā kārtā ieklāj lapu kompostu vai meža zemi, virs tās puslāpstas dziļumā – esošo dārza zemi. Vairākas reizes pārrok un papildus laista ar ūdeni, lai būtu viendabīgs maisījums. Pēc tam to dezinficē ar kālija permanganāta šķīdumu (10 g uz 10 l ūdens pietiek 2 m2 platībai).

! Lai iegūtu 20–30 g smagu sakni, ko jau var izmantot, piemēram, degvīna izvilkumam, žeņšeņs jāaudzē piecus gadus.

Veikalos var iegādāties arī žeņšeņa sēklas. Tās rudenī iejauc skalotās, mitrās smiltīs un novieto telpā +20…+24 °C temperatūrā. Šādā režīmā sēklas glabā līdz janvārim. Tiklīdz sēklapvalka viena mala atsprāgst, tām vajadzīga pazemināta temperatūra (ap 0 °C). Sēj martā lecektī 3 cm dziļumā, 5–10 cm attālās rindiņās, starp sēklām atstājot 3–5 cm. Pēc tam dobi kārtīgi aplaista. Turpmāk jārūpējas, lai augsne arvien būtu mitra. Vasarā dobes jānoēno. Rudenī sējumus pārklāj ar egļu zariem, bet pavasarī, kad dīgsti sadīguši, segumu noņem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.