“Novaja Gazeta”

Māris Niklass: Laikraksti, par kuriem nākas rakstīt pagātnes izteiksmē 0

Māris Niklass, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Latvijai tuvojas aukstuma vilnis! Sinoptiķi par laiku jaunnedēļ
TV24
“Ja Putins “atstieptu kātus”, ko tas mainītu?” Slaidiņš atbild tieši un bez aplinkiem
Uz gājēju pārejas gandrīz uzbrauc Valsts prezidentam 80
Lasīt citas ziņas

Savulaik biju aktīvs “Argumenti i fakti” lasītājs krievu valodā. Sabiedriski politiskais iknedēļas laikraksts tika dibināts 1978. gadā. Okupācijas gados nebija nopērkams avīžu kios­kos un bija jāstāv rindā, lai abonētu. Mihailam Gorbačovam, 1985. gadā nākot pie varas, bija vēlme šo avīzi slēgt.

Ģenerālsekretārs bija izbrīnīts, ka avīze nav kompartijas orgāns (piedodiet par padomju laiku terminu), kā tas bija ar pārējo presi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Patiešām, līdz pat šā gada 23. februārim laikraksta izdevējs bija KF Zinātnes biedrība. Laikraksts izcēlās ar objektivitāti. Pēc padomijas sabrukuma to varēja lasīt arī Rietumeiropā, ASV, Kanādā, Austrālijā un Izraēlā. Savos ziedu laikos, 1990. gadā, izdevums iznāca 33,5 miljonos eksemplāru, tādējādi iekļūdams Ginesa rekordu grāmatā.

Par dažiem laikraksta pēdējiem numuriem – Nr. 7, kas iznāca 16. februārī, 2. lpp. kreisajā stūrī ar zināmu sarkasmu vēstīja, ka šī vieta bijusi paredzēta Baidena sludinātajam kara sākumam Ukrainā.

Biju pārsteigts, atverot Nr. 9, kas iznāca 2. martā. No laikraksta 2.un 3. lapas spīdēja baltums, kur pašā viducītī bija rakstīts, ka redakcija atvainojas, ka tās kolektīvs nespēj sniegt objektīvu informāciju par karu Ukrainā, jo jāizplata tikai KF valdības viedoklis.

Turpmāk martā katru trešdienu mana mīļā laikraksta vieta plauktā bija tukša. Varu tikai secināt, ka medijam žurnālistikas goda kodekss bijis pirmajā vietā.

Šo aprakstu varētu beigt, ja vien ziņu aģentūras neatnestu jaunumu. Nobela Miera prēmijas 2021. gada laureāts Dmitrijs Muratovs paziņoja, ka “Novaja gazeta” redakcija aptur savu darbību, jo no uzraugošajām iestādēm saņēmuši otro brīdinājumu.

Ja viņi turpinātu darbību, sekotu tiesa, kas atņemtu izdošanas licenci. Viņuprāt, jāgaida kara beigas. Šoreiz gribu uzslavēt pirmo un pēdējo PSRS prezidentu Mihailu Gorbačovu, kurš 1993. gadā stāvēja kūmās laikrakstam “Novaja gazeta”, kas redaktoru aizveda līdz Nobela prēmijai. Ar sērām jāpaziņo, ka Putins iznīcinājis vēl pēdējos demokrātijai uzticīgos masu medijus.

SAISTĪTIE RAKSTI