Dālijas.
Dālijas.
Foto: Evija Trifanova/LETA

Laiks pavairot dālijas! 0

“Kā ar spraudeņiem pavairot dālijas? Cik gariem tiem jābūt, un kur spraudeņi jāstāda?” interesējas Maruta Mārupes novadā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
FOTO. Mākslīgais intelekts nosauc 10 pasaules pievilcīgākos vīriešus. Starp tiem – pretrunīgi vērtēts Latvijas politiķis
Kokteilis
“Citreiz pirms koncerta nepieciešams atgādināt ētiku un pieklājības etiķeti” – Madara Raabe vīlusies par koncertā Siguldā pieredzēto
Notriektā tautumeita 10
Lasīt citas ziņas

Dāliju jaunos dzinumus apsakņo, sākot no marta. Ja ir nepieciešamība iegūt daudz stādu, šī metode ir efektīvāka par pavairošanu ar gumiem. Turklāt jaunajiem augiem piemīt visas šķirnei raksturīgās īpašības.

Spraudeņu sagatavošana

Dāliju kolekcionārs Maigurs Strīķis stāsta, ka no glabātavas izņemtos gumus ievieto kastēs ar mitru kūdras substrātu. Lai substrāts būtu gaisīgāks, tam der pievienot kokosa šķiedru (nopērkama briketēs, piemēram, veikalā Depo).

CITI ŠOBRĪD LASA

Gumu pumpuru vietu, kur nāks ārā asni, pavisam nedaudz atstāj virs substrāta. Kastes novieto gaismā (nav vajadzīgs papildapgaismojums). Kad asniem izaugušas divas trīs lapiņas un tie ir 5–8 cm gari, var ņemt spraudeņus.

Tos griež pie pamatnes, izmantojot asu nazi (to katrreiz dezinficē ar spirtā samērcētu vates plāksnīti). Pirms spraudeņu ievietošanas substrātā tajā ar tievu zīmuļa resnuma kociņu izveido piltuvi, kurā ievieto spraudeni, kam piespiež substrātu.

Jāvēdina un jāmitrina

Vietas ekonomijas nolūkos dāliju spraudeņus apsakņo kasetēs. Tās ievieto istabas lecektī (paplāte ar caurspīdīgu plastmasas pārsegu). Substrātu regulāri mitrina un arī lecekti vismaz reizi dienā vēdina 15 minūtes, lai izvairītos no puvēm. Vēlams pastāvīgi nodrošināt minimālu gaisa apmaiņu, izveidojot mazu atveri starp paliktni un pārsegu.

Stāda dziļāk, nekā auguši iepriekš

Pēc divām nedēļām, kad asniem parādās saknītes, augus pārstāda podiņos, mitrā neitralizētā kūdrā. Pirms stādīšanas spraudeņus vēlams norūdīt āra apstākļos un noēnot, lai pieradinātu pie saules. Paliekošā vietā izstāda vēlāk nekā gumus – kad beigušās pavasara salnas (maija beigās, jūnija sākumā).

Stāda 5–10 cm dziļāk, nekā apkārtējā augsnes virsma, ap stādu atstāj neaizbērtu iedobumu. Tas vasarā aizbērsies pats – tas nepieciešams, lai saknes un jaunie gumi atrastos dziļāk augsnē un spētu izveidoties arī sausākā vasarā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.