Uzņēmuma “LEFF” līklīniju parketa zīmola “Quiet” autors un uzņēmuma īpašnieks Edgars Birže.
Uzņēmuma “LEFF” līklīniju parketa zīmola “Quiet” autors un uzņēmuma īpašnieks Edgars Birže.
Publicitātes foto

Latvijā tapusi interesanta līklīniju teholoģija koka parketa grīdu ražošanā, kas saglabā un ataino dabas unikalitāti 1

Oskars Zemītis, žurnāls “Baltijas Koks”

Edgars Birže Lizuma pagastā ir izveidojis pasaulē unikālu produktu – līklīniju parketu ar zīmolu Quiet, kurā katrs dēlis ir atšķirīgs. Par to, kā radās šī ideja un kā tā tiek realizēta, stāsta Edgars Birže.

Izaicinājums radīt kaut ko unikālu

PA
Pēteris Apinis
Laukos
“Šo inžu dēļ nedzimst bērni, vīriešiem nestāv, bērniem psihomotori traucējumi!” Pēteris Apinis par pesticīdiem un postu, ko tie nodara dabai un cilvēkam 57
14 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Viņķele: “Latvijā visus nevakcinētos sauc par nozombētiem vakcīnidiotiem, bet nedrīkst jaukt piesardzīgos ar “antivakseriem”! 252
22 stundas
ML
Māra Libeka
Veselam
Cerīgais jūnijs, kad varēs nevilkt maskas un doties uz koncertiem! Pavļuts brīdina, ka jāgatavojas revakcinācijai 80
1 diena
Lasīt citas ziņas

Līklīniju parketi tirgū ir jau labu laiku un vairs nav nekas jauns. Taču visi produkti, kas patlaban ir pieejami, sastāv no noteiktu formu skaita. Es esmu inženieris, programmētājs un elektriķis, un man bija izaicinājums spert vēl vienu soli tālāk – izgatavot tādu grīdu, kur katrs dēlis ir unikāls.

Turklāt izaicinājums ir ne tikai šādas grīdas izgatavošanā, bet arī procesu izveidošanā, lai to varētu izdarīt pietiekami efektīvi un ātri. Lai tas būtu iespējams nevis kā vienreizējs, interesants produkts kādā galdniecībā, bet gan kā bizness un ražotne. Man interesē optimizēt kādu sarežģītu procesu, lai tas būtu vienkāršāks, loģiskāks un rentablāks.

CITI ŠOBRĪD LASA

Mana iepriekšējā darba pieredze ir saistīta ar ražošanas iekārtu remontu. Esmu strādājis ar dažādām ražotnēm, sākot no tējas un beidzot ar siera cehiem. Tāpēc tehnoloģisko procesu varēju izdomāt pats. Pirms tam esmu strādājis nedaudz arī galdniecībā, kur izgatavoju galdus, durvis un gultas. Līklīniju grīdas ir manas iepriekšējās darba pieredzes sintēze.

Līklīniju parketa zīmols “Quiet”.
Publicitātes foto

Šis ir mans pirmais bizness, kura pamatā lielā mērā ir zināšanas un prasmes, kuras man izdevās monetizēt. Protams, sākumā bija jāpiesaista arī investors. Liels paldies jāsaka Magnetic Latvia Madonas biznesa inkubatoram, no kura saņēmām lielu atbalstu, gan piedaloties izstādēs, gan saņemot grantus un mentoru konsultācijas.

Pēc mūsu informācijas, mēs esam vienīgie, kas šādu produktu pasaulē šobrīd ražo.

Ražošanas process

Pirmās grīdas prototips tika ieklāts pirms sešiem gadiem. Pēc tam tika izstrādāts ražošanas tehnoloģijas koncepts. No sākuma man nebija nekādu iekārtu, viss tika pirkts ārpakalpojumos.

Šobrīd jau trīs gadus tiek nodrošināts pilns apstrādes cikls, sākot no zāģbaļķa apstrādes. Ražošanā pamatmateriāli ir tie paši, atšķirības ir parketa izgatavošanā. Ikdienā grīdas ražojam no ozola, bet varam grīdu izgatavot no jebkuras koku sugas, kura der parketa ražošanai.

Gala produktu mēs varam izgatavot ļoti dažādu. Tas var būt parkets ar izteikti līkiem un zarainiem dēļiem, bet var būt arī mierīgāks, taisnāks un ar mazāk zariem. Līdz ar to mēs iepērkam ļoti plašu klāstu ar sortimentiem. Mums der jebkādas līkumainības un zarainības sortimenti, vienīgais nosacījums – nedrīkst būt trupējis.

Tā kā mūsu grīdās katrs dēlis ir atšķirīgs, sortimentiem nav nekādu ierobežojumu, jo, zāģējot tos, dēlis var beigties kaut vai pusbaļķī. Interesantāk ir strādāt tieši ar nestandarta formām.

Mums ir noslēgti sadarbības līgumi ar mežizstrādes uzņēmumiem, kuriem ir pietiekami ciršanas apjomi, lai varētu nokomplektēt pilnas kravas. Baļķus pērkam par tirgus cenu.

Līklīniju parketa zīmols “Quiet”.
Publicitātes foto

Baļķi tiek sazāģēti lamelēs, kuras pēc tam kaltē, kalibrē un līmē uz finiera ar 5 mm ozola kārtu. Tad dēļi tiek ieskenēti datorā un plānota grīda, balstoties uz uzmērītajām telpām, kurās klients šādu grīdu vēlas. Katrs ieskenētais dēlis tiek virtuāli nēsāts, lai atrastu tam visatbilstošāko vietu. Tas joprojām ir manuāls darbs, tikai ar datoru.

Dēļu fonds pēc platības, kurš nepieciešams, lai grīdu izplānotu, ir aptuveni trīs reizes lielāks nekā gala platība. Tāpēc mēs nepārtraukti zāģējam, žāvējam un papildinām to. Kad grīda ir izplānota, tiek eksportēti faili ar katru dēli CNC, un sākas tiešā apstrāde.

Zari un plaisas tiek aizpildīti ar epoksīdsveķiem, lai grīda vēlāk neplaisātu un nekristu ārā zari. Atšķirība ražošanā no citiem produktiem ir tāda, ka ar katru dēli jāstrādā individuāli. Beigās parkets tiek apstrādāts ar cietvaska eļļu. Līdz ar to pēc tam tas nav jāslīpē, kā tas ir ar lakām.

Lai pārliecinātos, ka viss ir precīzi, grīda vispirms tiek salikta ražotnē un tikai tad sūtīta klientam.

Parketa ieklāšana un uzturēšana

Ieklāšana ir līdzīga klasiskajam parketam, tikai, ja tās laikā radīsies kādas kļūdas, lai izgatavotu jaunu dēli, paies vairākas dienas, un tikmēr ieklāšanas darbs būs apstājies. Visi grīdu plānojumi tiek saglabāti, un, ja kādu iemeslu dēļ vēlāk ekspluatācijas laikā jāaizvieto kāds konkrēts dēlis, tas ir iespējams. Parketu ieklājot, mēs to līmējam ar polimēra bāzes līmi, nevis naglojam.

Uzklāšanas princips ir līdzīgs kā flīžu līmei, un noraušanas spēks ir 2–3 kg uz cm2. Uz visu dēli nepieciešamas jau vairākas tonnas. Ar šādu tehnoloģiju tiek novērstas tipiskas koka grīdu problēmas – čīkstēšana un staigāšana. Līdz ar to tās ir daudz stabilākas, un neveidojas peldošās grīdas.

Pareizi ekspluatējot un kopjot grīdu, tā var kalpot pat 100 gadu un vairāk. Telpas klimats ziemā nepieciešams mitrāks (vismaz 35% gaisa mitrums), bet vasarā – sausāks. Problēmas ar šiem nosacījumiem vairāk novērojamas ziemā. Ja tos neievēro, tad grīda var plaisāt.

Līklīniju parketa zīmols “Quiet”.
Publicitātes foto

Grīda gan jāatjauno ik pēc kādiem padsmit gadiem. Tā jāslīpē, bet nav jānoņem liela virskārta, un to var veikt lokāli tur, kur ir vairāk staigāts. Esam veikuši lokālu atjaunošanu, piemēram, objektā, kur pēc ieklāšanas grīda atsevišķās vietās celtniecības laikā tika bojāta, un atšķirību nevar redzēt.

Ja netiek slīpēta visa virskārta, dēļiem netiek zaudēta savienojuma vietas noturība. Ja nodilumam neļauj aiziet līdz koksnes kārtai, tad produkts tiek būtībā iekonservēts, un tikai virsējā kārta tiek ik pa laikam atjaunota.

Situācija tirgū šobrīd

Patlaban mēnesī saražojam aptuveni 250 kvadrātmetrus parketa, un ražošana aug līdzi pasūtījumiem. No pasūtījuma brīža, lai grīdu izgatavotu, paiet aptuveni četras līdz sešas nedēļas. Mūsu cena ir aptuveni 100 eiro/m2 bez ieklāšanas.

Šobrīd palielinām ražošanas jaudu. Sasniedzot noteiktu apjomu, varēsim domāt par lielu automatizācijas lēcienu, ar ko mēs fundamentāli mainītu ražošanas procesus. Ja cenas un rezultāta attiecība būs apmierinoša un ja automatizācijas procesā tiks saglabāta parketa unikalitāte, dosimies šādā virzienā. Pagaidām tas ir pietiekami optimāls.

Līdz šim es vadīju visus ražošanas procesus. Šobrīd ir pieci darbinieki, bet drīzumā pieņemsim darbā ražošanas vadītāju, lai es varētu vairāk laika veltīt biznesa attīstībai.

Latvijā līdz šim visas grīdas ieklātas privātajiem pasūtītājiem. Eksportēt sākām tikai šogad pēc izstādes Zviedrijā, kur par mums uzzināja plašāka publika.

Esam savas grīdas aizsūtījuši jau uz Singapūru, Nīderlandi, Angliju un šobrīd gatavojam pasūtījumu uz Itāliju. Pēc dalības izstādēs, protams, ir daudz vairāk pasūtījumu. Tā kā tas ir celtniecības materiāls, bieži vien var paiet pat gads, kamēr no lēmuma, ka kāds tādu grīdu grib, tā tiek reāli pasūtīta.

Šobrīd gribam kārtīgi apgūt Latvijas tirgu, bet ir izveidojušies daudzi kontakti pa visu Eiropu un pārrunas notiek arī ārpus tās. Viens no interesantākajiem potenciālajiem projektiem ir šādu grīdu ieklāt jahtā. Atsauksmes ir ļoti labas. Viens klients, kuram šādu grīdu ieklājām visā mājā, pēc tam teica, ka sajūta ir kā staigāt pa kvalitatīvu mēbeli.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
PA
Pēteris Apinis
Laukos
“Šo inžu dēļ nedzimst bērni, vīriešiem nestāv, bērniem psihomotori traucējumi!” Pēteris Apinis par pesticīdiem un postu, ko tie nodara dabai un cilvēkam 57
14 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Viņķele: “Latvijā visus nevakcinētos sauc par nozombētiem vakcīnidiotiem, bet nedrīkst jaukt piesardzīgos ar “antivakseriem”! 252
22 stundas
ML
Māra Libeka
Veselam
Cerīgais jūnijs, kad varēs nevilkt maskas un doties uz koncertiem! Pavļuts brīdina, ka jāgatavojas revakcinācijai 80
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Svarīgākās ir mūsu dzīvības, nevis Vitenbergs, bet kur vispār OIK pazudis?” Kreituse par kovidu un “noraktām” tēmām 52
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Tev šodien derētu ieklausīties tajā, ko saka apkārtējie! Horoskopi 15.maijam 2
17 stundas
Lasīt citas ziņas
EL
Egils Līcītis
Stāsti
“Tāpat kā Pavļuts ir pilnībā kovida ministrs, tā visa valdība ir pandēmijas kabinets.” Saruna ar Māri Kučinski 18
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kurā novadā visvairāk inficēto? Publicē karti ar visām pašvaldībam
1 stunda
ZB
Zigmunds Bekmanis
Ziņas
Muzeju nakts – citā realitātē: attālināti un brīvdabā, apmeklējot individuāli un ievērojot distancēšanos
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
Izplēn cerības uz siltu vasaru? Cik ticamas izskanējušās prognozes par vēsu un mitru vasaru? Skaidro Toms Bricis 2
2 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Viņas pacientiem jāparaksta īpaši sagatavots dokuments. Ārste iesaka pret vakcinēšanos izturēties ļoti nopietni un ziņot par blakusparādībām
12:12
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Tie ir spermas donori!”: Uģis Kuģis skarbi izsakās par vīriešiem, kas neaudzina savus bērnus
11:59
LA
LA.LV
Stāsti
Tiešraide: Latvijā atzīmē Ģimenes dienu 1
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Degvielas cenas sasniedz pirmspandēmijas līmeni 1
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu dziedātāja Aminata publisko foto, kurā redzama ģērbusies tikai džinsos un zābakos 3
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Biedējoša ir tehnoloģiju neredzamā puse!” Episka ekspertu diskusija tiešsaistē par robotu ētiku 2
3 stundas
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
ES līderi pirmoreiz šogad tikās klātienē – par ieejas biļeti kalpoja negatīvs Covid-19 tests un sejas maska 3
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Tie ir spermas donori!”: Uģis Kuģis skarbi izsakās par vīriešiem, kas neaudzina savus bērnus
26 minūtes
LA
LA.LV
Veselam
Viņķele: “Latvijā visus nevakcinētos sauc par nozombētiem vakcīnidiotiem, bet nedrīkst jaukt piesardzīgos ar “antivakseriem”! 252
22 stundas
LE
LETA
Ziņas
Paziņo, kur atklāts vislielākais jauno Covid-19 gadījumu skaits 10
17 stundas
Ieva Ēvalde
Ziņas
Neredzamie Rīgas hosteļi: Kā ir gulēt vienā istabā ar ballētājiem, kurjeriem, celtniekiem un pat bezpajumtniekiem 20
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Svarīgākās ir mūsu dzīvības, nevis Vitenbergs, bet kur vispār OIK pazudis?” Kreituse par kovidu un “noraktām” tēmām 52
1 diena
ML
Māra Libeka
Veselam
Cerīgais jūnijs, kad varēs nevilkt maskas un doties uz koncertiem! Pavļuts brīdina, ka jāgatavojas revakcinācijai 80
1 diena
GN
Gints Narogs
Ziņas
Gints Narogs: Krievijas mediji savā tendenciozajā stilā jau steidz ziņot, ka PČ Rīgā var nemaz nenotikt 12
18 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Tomātu un gurķu stādi izstīdzē: ko darīt, lai tas nenotiktu? 3
23 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ļaut apmeklēt PČ spēles, fitnesa centrus, skolās nevalkāt maskas – IZM rosina mīkstināt Covid-19 ierobežojumus vakcinētajiem 23
18 stundas
PA
Pēteris Apinis
Laukos
“Šo inžu dēļ nedzimst bērni, vīriešiem nestāv, bērniem psihomotori traucējumi!” Pēteris Apinis par pesticīdiem un postu, ko tie nodara dabai un cilvēkam 57
14 stundas
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Vardarbības pereklis vai civilizācijas pēdējais bastions? 82
1 diena
LB
Laura Blumberga
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Sofija, Taiga, Arita un Airita 1
3 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
“Liecinieki teica, ka viņš vispār neesot bremzējis.” Ģenerālis Vectirāns nāvējoši sabraucis sirmgalvi 210
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Ziņas
FOTO, VIDEO. Amerikas pludmalē izskalots plēsīgs “briesmonis”, kas mitinās tikai okeāna visdziļākajā dzelmē 11
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Strenču novadā nofilmē lāču mammu ar trim mazuļiem 14
2 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Kad vēders kurkst un laika maz: ātri pagatavojamā pica pannā 5
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Aktrise Baiba Indriksone atklāj līdz šim nezināmu faktu par savu dzīvi: gluži kā filmā “Limuzīns Jāņu krāsā” 3
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Tēti, lūdzu, piedod man…”: princis Harijs nosūtījis atvainošanās vēstuli savam tētim, princim Čārlzam 17
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no 15. līdz 21. maijam: kādas vēlmes piepildīsies
23 stundas