Uzņēmuma “LEFF” līklīniju parketa zīmola “Quiet” autors un uzņēmuma īpašnieks Edgars Birže.
Uzņēmuma “LEFF” līklīniju parketa zīmola “Quiet” autors un uzņēmuma īpašnieks Edgars Birže.
Publicitātes foto

Latvijā tapusi interesanta līklīniju teholoģija koka parketa grīdu ražošanā, kas saglabā un ataino dabas unikalitāti 1

Oskars Zemītis, žurnāls “Baltijas Koks”

Edgars Birže Lizuma pagastā ir izveidojis pasaulē unikālu produktu – līklīniju parketu ar zīmolu Quiet, kurā katrs dēlis ir atšķirīgs. Par to, kā radās šī ideja un kā tā tiek realizēta, stāsta Edgars Birže.

Izaicinājums radīt kaut ko unikālu

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. 95 gadus vecās karalienes Elizabetes II pienākumus pārņēmis mazdēls princis Viljams un viņa sieva Keita Midltone 9
5 stundas
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
Sabiedriskā transporta atlaižu haoss mājsēdē, pat satiksmes ministrs iebilst un nesaprot 53
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Hosams Abu Meri mājsēdes laikā spiests apgūt jaunas prasmes: sievai atteikt nevar! 27
5 stundas
Lasīt citas ziņas

Līklīniju parketi tirgū ir jau labu laiku un vairs nav nekas jauns. Taču visi produkti, kas patlaban ir pieejami, sastāv no noteiktu formu skaita. Es esmu inženieris, programmētājs un elektriķis, un man bija izaicinājums spert vēl vienu soli tālāk – izgatavot tādu grīdu, kur katrs dēlis ir unikāls.

Turklāt izaicinājums ir ne tikai šādas grīdas izgatavošanā, bet arī procesu izveidošanā, lai to varētu izdarīt pietiekami efektīvi un ātri. Lai tas būtu iespējams nevis kā vienreizējs, interesants produkts kādā galdniecībā, bet gan kā bizness un ražotne. Man interesē optimizēt kādu sarežģītu procesu, lai tas būtu vienkāršāks, loģiskāks un rentablāks.

CITI ŠOBRĪD LASA

Mana iepriekšējā darba pieredze ir saistīta ar ražošanas iekārtu remontu. Esmu strādājis ar dažādām ražotnēm, sākot no tējas un beidzot ar siera cehiem. Tāpēc tehnoloģisko procesu varēju izdomāt pats. Pirms tam esmu strādājis nedaudz arī galdniecībā, kur izgatavoju galdus, durvis un gultas. Līklīniju grīdas ir manas iepriekšējās darba pieredzes sintēze.

Līklīniju parketa zīmols “Quiet”.
Publicitātes foto

Šis ir mans pirmais bizness, kura pamatā lielā mērā ir zināšanas un prasmes, kuras man izdevās monetizēt. Protams, sākumā bija jāpiesaista arī investors. Liels paldies jāsaka Magnetic Latvia Madonas biznesa inkubatoram, no kura saņēmām lielu atbalstu, gan piedaloties izstādēs, gan saņemot grantus un mentoru konsultācijas.

Pēc mūsu informācijas, mēs esam vienīgie, kas šādu produktu pasaulē šobrīd ražo.

Ražošanas process

Pirmās grīdas prototips tika ieklāts pirms sešiem gadiem. Pēc tam tika izstrādāts ražošanas tehnoloģijas koncepts. No sākuma man nebija nekādu iekārtu, viss tika pirkts ārpakalpojumos.

Šobrīd jau trīs gadus tiek nodrošināts pilns apstrādes cikls, sākot no zāģbaļķa apstrādes. Ražošanā pamatmateriāli ir tie paši, atšķirības ir parketa izgatavošanā. Ikdienā grīdas ražojam no ozola, bet varam grīdu izgatavot no jebkuras koku sugas, kura der parketa ražošanai.

Gala produktu mēs varam izgatavot ļoti dažādu. Tas var būt parkets ar izteikti līkiem un zarainiem dēļiem, bet var būt arī mierīgāks, taisnāks un ar mazāk zariem. Līdz ar to mēs iepērkam ļoti plašu klāstu ar sortimentiem. Mums der jebkādas līkumainības un zarainības sortimenti, vienīgais nosacījums – nedrīkst būt trupējis.

Tā kā mūsu grīdās katrs dēlis ir atšķirīgs, sortimentiem nav nekādu ierobežojumu, jo, zāģējot tos, dēlis var beigties kaut vai pusbaļķī. Interesantāk ir strādāt tieši ar nestandarta formām.

Mums ir noslēgti sadarbības līgumi ar mežizstrādes uzņēmumiem, kuriem ir pietiekami ciršanas apjomi, lai varētu nokomplektēt pilnas kravas. Baļķus pērkam par tirgus cenu.

Līklīniju parketa zīmols “Quiet”.
Publicitātes foto

Baļķi tiek sazāģēti lamelēs, kuras pēc tam kaltē, kalibrē un līmē uz finiera ar 5 mm ozola kārtu. Tad dēļi tiek ieskenēti datorā un plānota grīda, balstoties uz uzmērītajām telpām, kurās klients šādu grīdu vēlas. Katrs ieskenētais dēlis tiek virtuāli nēsāts, lai atrastu tam visatbilstošāko vietu. Tas joprojām ir manuāls darbs, tikai ar datoru.

Dēļu fonds pēc platības, kurš nepieciešams, lai grīdu izplānotu, ir aptuveni trīs reizes lielāks nekā gala platība. Tāpēc mēs nepārtraukti zāģējam, žāvējam un papildinām to. Kad grīda ir izplānota, tiek eksportēti faili ar katru dēli CNC, un sākas tiešā apstrāde.

Zari un plaisas tiek aizpildīti ar epoksīdsveķiem, lai grīda vēlāk neplaisātu un nekristu ārā zari. Atšķirība ražošanā no citiem produktiem ir tāda, ka ar katru dēli jāstrādā individuāli. Beigās parkets tiek apstrādāts ar cietvaska eļļu. Līdz ar to pēc tam tas nav jāslīpē, kā tas ir ar lakām.

Lai pārliecinātos, ka viss ir precīzi, grīda vispirms tiek salikta ražotnē un tikai tad sūtīta klientam.

Parketa ieklāšana un uzturēšana

Ieklāšana ir līdzīga klasiskajam parketam, tikai, ja tās laikā radīsies kādas kļūdas, lai izgatavotu jaunu dēli, paies vairākas dienas, un tikmēr ieklāšanas darbs būs apstājies. Visi grīdu plānojumi tiek saglabāti, un, ja kādu iemeslu dēļ vēlāk ekspluatācijas laikā jāaizvieto kāds konkrēts dēlis, tas ir iespējams. Parketu ieklājot, mēs to līmējam ar polimēra bāzes līmi, nevis naglojam.

Uzklāšanas princips ir līdzīgs kā flīžu līmei, un noraušanas spēks ir 2–3 kg uz cm2. Uz visu dēli nepieciešamas jau vairākas tonnas. Ar šādu tehnoloģiju tiek novērstas tipiskas koka grīdu problēmas – čīkstēšana un staigāšana. Līdz ar to tās ir daudz stabilākas, un neveidojas peldošās grīdas.

Pareizi ekspluatējot un kopjot grīdu, tā var kalpot pat 100 gadu un vairāk. Telpas klimats ziemā nepieciešams mitrāks (vismaz 35% gaisa mitrums), bet vasarā – sausāks. Problēmas ar šiem nosacījumiem vairāk novērojamas ziemā. Ja tos neievēro, tad grīda var plaisāt.

Līklīniju parketa zīmols “Quiet”.
Publicitātes foto

Grīda gan jāatjauno ik pēc kādiem padsmit gadiem. Tā jāslīpē, bet nav jānoņem liela virskārta, un to var veikt lokāli tur, kur ir vairāk staigāts. Esam veikuši lokālu atjaunošanu, piemēram, objektā, kur pēc ieklāšanas grīda atsevišķās vietās celtniecības laikā tika bojāta, un atšķirību nevar redzēt.

Ja netiek slīpēta visa virskārta, dēļiem netiek zaudēta savienojuma vietas noturība. Ja nodilumam neļauj aiziet līdz koksnes kārtai, tad produkts tiek būtībā iekonservēts, un tikai virsējā kārta tiek ik pa laikam atjaunota.

Situācija tirgū šobrīd

Patlaban mēnesī saražojam aptuveni 250 kvadrātmetrus parketa, un ražošana aug līdzi pasūtījumiem. No pasūtījuma brīža, lai grīdu izgatavotu, paiet aptuveni četras līdz sešas nedēļas. Mūsu cena ir aptuveni 100 eiro/m2 bez ieklāšanas.

Šobrīd palielinām ražošanas jaudu. Sasniedzot noteiktu apjomu, varēsim domāt par lielu automatizācijas lēcienu, ar ko mēs fundamentāli mainītu ražošanas procesus. Ja cenas un rezultāta attiecība būs apmierinoša un ja automatizācijas procesā tiks saglabāta parketa unikalitāte, dosimies šādā virzienā. Pagaidām tas ir pietiekami optimāls.

Līdz šim es vadīju visus ražošanas procesus. Šobrīd ir pieci darbinieki, bet drīzumā pieņemsim darbā ražošanas vadītāju, lai es varētu vairāk laika veltīt biznesa attīstībai.

Latvijā līdz šim visas grīdas ieklātas privātajiem pasūtītājiem. Eksportēt sākām tikai šogad pēc izstādes Zviedrijā, kur par mums uzzināja plašāka publika.

Esam savas grīdas aizsūtījuši jau uz Singapūru, Nīderlandi, Angliju un šobrīd gatavojam pasūtījumu uz Itāliju. Pēc dalības izstādēs, protams, ir daudz vairāk pasūtījumu. Tā kā tas ir celtniecības materiāls, bieži vien var paiet pat gads, kamēr no lēmuma, ka kāds tādu grīdu grib, tā tiek reāli pasūtīta.

Šobrīd gribam kārtīgi apgūt Latvijas tirgu, bet ir izveidojušies daudzi kontakti pa visu Eiropu un pārrunas notiek arī ārpus tās. Viens no interesantākajiem potenciālajiem projektiem ir šādu grīdu ieklāt jahtā. Atsauksmes ir ļoti labas. Viens klients, kuram šādu grīdu ieklājām visā mājā, pēc tam teica, ka sajūta ir kā staigāt pa kvalitatīvu mēbeli.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. 95 gadus vecās karalienes Elizabetes II pienākumus pārņēmis mazdēls princis Viljams un viņa sieva Keita Midltone 9
4 stundas
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
Sabiedriskā transporta atlaižu haoss mājsēdē, pat satiksmes ministrs iebilst un nesaprot 53
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Hosams Abu Meri mājsēdes laikā spiests apgūt jaunas prasmes: sievai atteikt nevar! 27
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Vai populārajam mūziķim Laurim Reinikam ir meita? 62
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Šis ir skarbs patiesības mirklis!” Rēvalds par dubultmorāli un izlikšanos Covid-19 pandēmijā 98
10 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Stacionēto Covid-19 pacientu skaits sasniedzis rekordu – slimnīcās ārstējas 1444 cilvēki 18
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vai tiešām bija jānonāk līdz 3000 gadījumiem dienā, lai sāktu domāt?” Rajevskis komentē pašreizējo kovid situāciju Latvijā 56
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Pavļuts uzsācis vakcinēšanās kampaņu, personīgi zvanot senioriem, un aicina to darīt arī citus 83
2 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Vairāku pret obligātās vakcinācijas piketu rīkotājs Šlesers saslimis ar kovidu 116
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Mājsēdes laikā sievietes mēģina paslēpties automašīnā un policijai draud ar šautriņu
17:32
GN
Gints Narogs
Ziņas
Latvijas čempione handbolā Dobeles “Tenax” sasniegusi EHF Eiropas kausa izcīņas trešo kārtu
17:29
LE
LETA
Ziņas
Krievijā atkal jauno Covid-19 gadījumu skaita rekords 2
16:55
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Gaidāmi siltuma rekordi! Bricis par laikapstākļiem šonedēļ 5
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Vai pašapliecinājumu var rakstīt uz visu mēnesi? 16
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Rīgā pie Akmens tilta Daugavā iebraukusi un nogrimusi automašīna 9
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Mājsēdes laikā sievietes mēģina paslēpties automašīnā un policijai draud ar šautriņu
2 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Pārsvarā gaidāms apmācies laiks. Laika prognoze otrdienai
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kariņš: Spēki ārpus valsts kurina savstarpēju nesaprašanos, cenšoties Latvijā izveidot naidīgas nometnes 94
4 stundas
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Kas darāms dārzā no 25.oktobra līdz 1.novembrim: stāda krūmus un augļukokus, novāc pēdējos sakņaugus 2
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Hosams Abu Meri mājsēdes laikā spiests apgūt jaunas prasmes: sievai atteikt nevar! 27
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Dzejniece Magone Šutoviene šķiras no vīra un nolēmusi mainīt arī uzvārdu – uz pavisam jaunu 43
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vidzemē pa viensētām klaiņojošais lācis, iespējams, tiks likvidēts 59
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Iereibis vīrietis, dusmojoties par Covid-19 ierobežojumiem, mēģina aizdedzināt Ministru kabineta durvis 28
4 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Sātīgie biezpiena plācenīši ar dārzeņiem
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. 95 gadus vecās karalienes Elizabetes II pienākumus pārņēmis mazdēls princis Viljams un viņa sieva Keita Midltone 9
4 stundas
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Esam savā ziņā kļuvuši par celmlaužiem!” “Prātinieki” pārsteidz ar sensacionālu koncertfilmu, kas skatīta jau 31 valstī 3
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Šī vakcīna satur augstāku antigēnu devu.” Zavadska atklāj, kurai vakcīnai ir vislielākā efektivitāte pret Covid-19 98
1 diena
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
Sabiedriskā transporta atlaižu haoss mājsēdē, pat satiksmes ministrs iebilst un nesaprot 53
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Šis ir skarbs patiesības mirklis!” Rēvalds par dubultmorāli un izlikšanos Covid-19 pandēmijā 98
10 stundas
LA
LA
Ziņas
“Bagāti ministri nabadzīgā valstī – tas ir neētiski,” Liepnieks par algu palielināšanu valsts amatpersonām 72
1 diena
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Lai kā arī šobrīd būtu, ne Šlesers, ne Gobzems augstu nepalēksies 44
23 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Vai traģēdiju varēja novērst? Publicētas fotogrāfijas pēc nelaimes ar Boldvinu filmēšanas laukumā 8
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Izskan versija par valsti, kur varētu notikt Maira Brieža cīņa pret Džeiju Opetaju 1
19 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Todien laika apstākļi braukšanai bijuši nejauki. Vai Irēnai bija iespēja izvairīties no sadursmes? 11
1 diena
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
“Bērnu svētki sākas ar šāvienu krūtīs.” Kādu sodu piespriedusi tiesa šāvējam Jurijam? 8
1 diena
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kā es uzveicu slepkavu jeb mans Covid-19 pieredzes stāsts 256
1 diena