EP vēlēšanās, kas notiks 25. maijā, no Latvijas ir pieteikti 16 saraksti ar 246 deputātu kandidātiem, bet ievēlēt var tikai astoņus deputātus.
EP vēlēšanās, kas notiks 25. maijā, no Latvijas ir pieteikti 16 saraksti ar 246 deputātu kandidātiem, bet ievēlēt var tikai astoņus deputātus.
Foto: Fabian Sommer/AFP/SCANPIX/LETA

Latvijas partijas sabiedroto meklējumos: par kurām EP politiskajām grupām vislielākā interese? 0

Eiropas Parlamenta vēlēšanu priekšvakarā šogad daudz jūtamāka ir ne tikai cīņa starp politiskajiem spēkiem un to līderiem, bet arī spēkošanās starp Eiropas Parlamenta politiskajām grupām. Vairākos gadījumos tajās ietilpstošās partijas ir saskaņojušas arī savu kampaņu visā Eiropā. Latvijā vislielākā interese ir par dalību pagaidām vēl ietekmīgākajā Eiropas Tautas partijas (kristīgo demokrātu) grupā, uz kuru pretendē ne tikai “Jaunā Vienotība”, kas tajā jau ir, bet arī Zaļo un zemnieku savienība (ZZS), Jaunā konservatīvā partija (JKP) un “KPV LV”.

Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās, kas notiks 25. maijā, ir pieteikti 16 kandidātu saraksti.

LA
LA.LV
Ziņas
“Vakcinēts aplipināja otru vakcinēto, kurš nomira. Kāpēc potētājiem cilvēkiem dod tik lielu brīvību?” Uz skatītāja jautājumu atbild epidemioloģe 227
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ar okupantiem nav jādraudzējas! Jūsu partija mērķtiecīgi grauj mūsu valsts pamatus!” Brante pārmet Zivtiņam 238
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kā sievietei viņai trūkst piepildījuma, kā politiķe nesaprot, ko pārstāv!” Kreitusei skarbi nosoda Petravičas pikanto fotosesiju 236
1 diena
Lasīt citas ziņas

No tiem tagad pārstāvniecība EP ir “Jaunajai Vienotībai”, Nacionālajai apvienībai un Latvijas Krievu savienībai, bet no “Saskaņas” un Zaļo un zemnieku savienības ievēlētie deputāti vairs nav šo partiju biedri.

Valdis Dombrovskis (“JV”) ir Eiropas Komisijas viceprezidents, viņš jau ir apstiprinājis, ka labprāt šo darbu turpinātu. Savukārt Ivars Ijabs, kurš ir “Attīstībai/Par” saraksta līderis, vairākās intervijās ir pieļāvis, ka politisko grupu ietekme pēc vēlēšanām var mainīties, kas atsauksies arī uz Eiropas Komisijas (EK) vadību un sastāvu. Viņaprāt, Eiropas liberāļu un demokrātu apvienība, kuras biedre ir viena no “Attīstībai/Par” dalīborganizācijām – “Latvijas attīstībai” –, varētu savu ietekmi EP palielināt. Tiesa, citu partiju pārstāvji neizslēdz, ka arī šo politisko spēku skars pārgrupēšanās.

CITI ŠOBRĪD LASA
Pēc vairāku politiķu domām, nākamajā EP būs arī jaunas grupas.

 

Jaunajiem var liegt iestāšanos

Pēc ievēlēšanas EP deputāti var izvēlēties, kurā politiskajā grupā viņi vēlas darboties neatkarīgi no tā, vai politiķa pārstāvētā partija ir vai nav tās biedre, “Latvijas Avīzei” skaidroja EP deputāte Sandra Kalniete. Taču partijas iestāšanās tajā ir iespējama tikai ar tā politiskā spēka piekrišanu, kas no attiecīgās valsts tajā jau ir. “Ja šī partija saka “nē”, tad nav nekādu cerību,” piebilda S. Kalniete. Tas nepieciešams arī tāpēc, lai izvairītos no iekšējiem nemieriem.

S. Kalniete atcerējās, ka laikā, kad viņa bijusi “Pilsoniskajā savienībā” (“PS”), “Jaunais laiks” ilgi nedeva piekrišanu “PS” uzņemšanai Eiropas Tautas partijā (ETP). Iestāšanās ir ilgstošs process. Pēc partijas iesnieguma saņemšanas politiskās grupas prezidijā notiek tā apspriešana, kāds no viceprezidentiem arī dodas uz minēto valsti, lai iepazītu tuvāk potenciālo sabiedroto.

Kad Māris Kučinskis (ZZS) vadīja valdību, viņa darbību apgrūtināja tas, ka ZZS nav sabiedroto Eiropā. Neoficiāli zināms, ka toreiz vairāki “Vienotības” EP deputāti bijuši pretimnākoši ZZS, pieļaujot, ka tā varētu pievienoties ETP. Taču “Vienotības” valde bija pret ZZS uzņemšanu, kas varētu būt saistīts ar tās Ventspils sabiedroto darbību. ZZS joprojām cer uz dalību šajā politiskajā grupā. Lūgts vērtēt tās iespējas saņemt “JV” piekrišanu, “Vienotības” valdes loceklis Ainars Latkovskis atbildēja: “Tad, kad tas notiks, tad arī skatīsimies.”

Uz ETP pretendē arī Jaunā konservatīvā partija (JKP).

Šo izvēli Saeimas deputāts Gatis Eglītis, kurš no JKP kandidē EP vēlēšanās, skaidroja ar ETP vērtību sistēmu, kas JKP esot tuvāka, kā arī ar ETP ietekmi. Viņaprāt, tādā gadījumā grupas ietvaros ir iespējams kaut ko vairāk izcīnīt, jo tai ir arī augsti amati. Ilggadējais EP deputāts Roberts Zīle (NA) Latviju pārstāv Eiropas Konservatīvo un reformistu grupā un JKP bija uzlūkojis kā tās potenciālos sabiedrotos, ņemot vērā ideoloģisko radniecību. Tāpēc JKP paziņojums viņu pārsteidzis. G. Eglītim Eiropas konservatīvie, kas ir trešie populārākie, šķiet pārāk labēji un radikāli. Tam R. Zīle nevarot piekrist. “JKP nav tur bijusi un nezina, kā tur ir. Pēc vēlēšanām arī būs cita situācija,” viņš piebilda.

Zināms pārsteigums R. Zīlem bija arī tas, ka interesi par “konservatīvajiem” ir izrādījusi Latvijas Reģionu apvienība (LRA)

.

Taču, ja LRA līderis Edvards Smiltēns tikšot ievēlēts EP, tad R. Zīle neredz problēmas sadarbībai. No sarunas ar E. Smiltēnu gan “LA” radās iespaids, ka LRA vēl ir sabiedroto meklējumos – viņam notiek sarunas ne tikai ar vienu no “konservatīvo” dalīborganizācijām – Eiropas kristīgo politisko kustību –, bet arī ar Eiropas politiķiem, kas varētu veidot kādu jaunu spēku, detalizētāk neatšifrējot. “Mēs testējam arī šādu variantu. Latvijai ir jāizmanto iespēja lobēt mūsu intereses, iekļaujoties pēc iespējas vairāk grupās,” uzskata E. Smiltēns.

Jāteic, ka Eiropas kristīgajā politiskajā kustībā ir arī partija “Atmoda”, kā norādīts tās priekšvēlēšanu programmā. Šī sadarbība ir mantota no Ingunas Sudrabas vadītās partijas “No sirds Latvijai,” kas iesaistījās “Atmodā”.

 

Pieaug interese par zaļajiem

Otra ietekmīgākā politiskā grupa ir EP Sociālistu un demokrātu progresīvās alianses grupa, uz kuru pretendē “Saskaņa” kā tās dalīborganizācija.

Grupā strādā no “Saskaņas” ievēlētais Andrejs Mamikins, kurš uz EP tagad jau startē no Latvijas Krievu savienības (LKS). “Ja politiķis kandidē no LKS saraksta, tad ievēlēšanas gadījumā viņam būtu jāstrādā tajā politiskajā grupā, kurā ir LKS,” “LA” paskaidroja partijas līdere Tatjana Ždanoka. LKS ir Zaļo un Eiropas Brīvās apvienības grupā kā Eiropas Brīvās alianses biedre, tagad grupā ir EP deputāts Miroslavs Mitrofanovs.

Arī LKS priekšvēlēšanu programmā ir teikts: “Eiropas Savienības līmenī mēs panāksim savus mērķus kopā ar 45 partijām no Eiropas Brīvās alianses, kā arī turpināsim strādāt kopā ar zaļajām partijām un sadarboties ar kreisajiem politiskajiem spēkiem.” Arī EP vēlēšanu kampaņa šīm partijām esot saskaņota.

Ar Zaļo un Eiropas Brīvo aliansi sadarbojas arī partija “Progresīvie”.

Tās priekšsēdis Roberts Putnis “LA” skaidroja, ka jau pirms diviem gadiem “Progresīvie” bija uzrakstījuši iesniegumu Eiropas sociālistiem un demokrātiem, taču “šī iesnieguma izskatīšanā nav bijis liels progress”. Vienlaikus “Progresīvie” ir vienojušies par sadarbību EP kampaņā ar Zaļo un Eiropas Brīvās apvienības grupu, kuras pārstāvji ziemā bija arī uz “Progresīvo” kongresu. Tajā viņi teikuši, ka priecātos, ja ievēlēšanas gadījumā “Progresīvie” izvēlētos viņu grupu.

Eiropas zaļie piedāvā arī kandidātu apmācību un iespēju izmantot viņu kampaņas materiālus, pastāstīja R. Putnis. “Progresīvie” sevi ir pieteikuši kā sociāldemokrātisku politisko spēku, taču jau pirms Saeimas vēlēšanām viņi kā vienu no savām prioritātēm nosauca zaļās politikas īstenošanu.

Latvijā ir vēl viena sociāldemokrātiska partija, kas laika gaitā ietekmi ir zaudējusi, bet joprojām piedalās visās vēlēšanās. Nevēloties atteikties no sava vēsturiskā nosaukuma, Jāņa Dineviča vadītā partija LSDSP tomēr neiekļāvās partijā “Atmoda”, kurā ir sociāldemokrātu līdzšinējie sabiedrotie – kristīgie demokrāti un “Gods kalpot mūsu Latvijai”. Ja LSDSP iekļūtu EP, tad tā vēlētos pievienoties sociālistu grupai, jo partija jau ir Sociālistu un demokrātu aliansē kā asociētā biedre.

 

Eiropas Parlamenta politiskās grupas

SAISTĪTIE RAKSTI
Latvijā Eiropas Parlamenta deputātu kandidātu vidū vislielākā interese ir par dalību pagaidām vēl ietekmīgākajā Eiropas Tautas partijas (kristīgo demokrātu) grupā.
Foto: REUTERS/SCANPIX/LETA

Eiropas Parlamentā ir 751 deputāts.

Katrai grupai norādīts kopējais deputātu skaits un kuri no Latvijas ievēlētie deputāti darbojas attiecīgajā grupā.

 

* Eiropas Tautas partijas (kristīgo demokrātu) grupa

217 deputāti

Sandra Kalniete, Aleksejs Loskutovs, Kārlis Šadurskis, Inese Vaidere (visi “Vienotība”)

 

* EP Sociālistu un demokrātu progresīvās alianses grupa

186 deputāti

Andrejs Mamikins (ievēlēts no “Saskaņas”, tagad – Latvijas Krievu savienība)

 

* Eiropas konservatīvo un reformistu grupa

76 deputāti

Roberts Zīle (Nacionālā apvienība)

 

* Eiropas Liberāļu un demokrātu apvienības grupa

68 deputāti

Iveta Grigule-Pētersa (ievēlēta no Zaļo un zemnieku savienības, nav nevienā partijā)

 

* Eiropas Apvienotā kreiso un ziemeļvalstu Zaļo kreiso spēku konfederālā grupa

52 deputāti

 

* Zaļo un Eiropas Brīvās apvienības grupa

52 deputāti

Miroslavs Mitrofanovs (Latvijas Krievu savienība)

 

* Grupa “Brīvības un tiešās demokrātijas Eiropa”

41 deputāts

 

* Nāciju un brīvības Eiropa

37 deputāti

 

* Pie politiskajām grupām nepiederoši – 21 deputāts

 

Latvijas partiju saraksti EP vēlēšanās

1. Latvijas Krievu savienība

2. “Latviešu nacionālisti”

3. Latvijas Reģionu apvienība

4. Zaļo un zemnieku savienība

5. “KPV LV”

6. Progresīvie”

7. “Jaunā Saskaņa”

8. Jaunā konservatīvā partija

9. “Attīstībai/Par”

10. “Saskaņa”

11. Nacionālā apvienība “Visu Latvijai”/”TB”/LNNK”

12. Rīcības partija

13. “Atmoda”

14. Centra partija

15. LSDSP

16. “Jaunā Vienotība”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Vakcinēts aplipināja otru vakcinēto, kurš nomira. Kāpēc potētājiem cilvēkiem dod tik lielu brīvību?” Uz skatītāja jautājumu atbild epidemioloģe 227
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ar okupantiem nav jādraudzējas! Jūsu partija mērķtiecīgi grauj mūsu valsts pamatus!” Brante pārmet Zivtiņam 238
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kā sievietei viņai trūkst piepildījuma, kā politiķe nesaprot, ko pārstāv!” Kreitusei skarbi nosoda Petravičas pikanto fotosesiju 236
1 diena
LA
LA.LV
Praktiski
FOTO. Mākslinieces Ievas Bondares 10 idejas, kā pašam izgatavot Adventes vainagu 8
16 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien tu būsi iekāpis savas dzīves gaišajā joslā! Horoskopi 29.novembrim 1
9 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
LTV: “Daugavas stadiona” ledus halles būvnieks nav norēķinājies ar apakšuzņēmējiem un piegādātājiem 12
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. VIDEO. Rīgā iedegtas Ziemassvētku egles un sācies svētku gaidīšanas laiks 2
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kariņš: ES un NATO jādod skaidru signālu Krievijai, ka eskalācijas gadījumā tam būs “ļoti skaidras sekas” 78
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Dienvidāfrikas ārste: Cilvēki ar Covid-19 jauno paveidu nesaslimst nopietni 127
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Mūžībā devies titulētais F-1 komandu vadītājs Frenks Viljamss
22:43
LE
LETA
Ziņas
LTV: “Daugavas stadiona” ledus halles būvnieks nav norēķinājies ar apakšuzņēmējiem un piegādātājiem 12
21:26
LE
LETA
Ziņas
Kurās pilsētās ir lielākais saslimstības līmenis ar Covid-19 Latvijā? 9
21:22
LE
LETA
Ziņas
Ja nav sertifikāta, nevaru piekļūt bakomātam lielveikalā! Tiesībsargs saņēmis iedzīvotāju sūdzības 144
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vakcinēts aplipināja otru vakcinēto, kurš nomira. Kāpēc potētājiem cilvēkiem dod tik lielu brīvību?” Uz skatītāja jautājumu atbild epidemioloģe 227
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Arhitekts: Rīgas silueta galvenā simbola Pētera baznīcas dzīvība lēni dziest 76
14 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA. Cik lielai būtu jābūt Kariņa un Pavļuta algai? 172
18 stundas
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
Uz kurām pilsētām jau doties baudīt Ziemassvētku rotājumus un skaistās gaismiņas?
19 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Cepumiņi – sērkociņi Ziemassvētku gaidīšanas laika “iededzināšanai”: brīnišķīga recepte svētkiem un dāvanām 9
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ar okupantiem nav jādraudzējas! Jūsu partija mērķtiecīgi grauj mūsu valsts pamatus!” Brante pārmet Zivtiņam 238
14 stundas
ZB
Zigmunds Bekmanis
Kokteilis
“Man patīk, ja vīrieši prot izteikt komplimentus, uzņemties atbildību un nav augstprātīgi!” Saruna ar “Kad viņas satiekas” vadītāju Baibu Vītiņu
18 stundas
LE
LETA
Ziņas
Līdz pirmdienas rītam saglabāsies mierīgi laikapstākļi
10 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Skujkoku cenas krīt, lapu koku – aug! Kurš koks šobrīd ir vispieprasītākais tirgū? 2
18 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
“Tele2” plāno uzstādīt simtiem 5G staciju
18 stundas
LE
LETA
Ziņas
Bijušais sporta skolas “Spars” direktors pārsūdzējis piespriesto cietumsodu saistībā ar zēna noslīkšanu peldbaseinā 4
8 stundas
LA
LA.LV
Praktiski
FOTO. Mākslinieces Ievas Bondares 10 idejas, kā pašam izgatavot Adventes vainagu 8
16 stundas
RO
Regīna Olševska
Ziņas
Pieņem jaunus MK noteikumus: tie palīdz cilvēkiem ar invaliditāti, bet rada asas diskusijas
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kā sievietei viņai trūkst piepildījuma, kā politiķe nesaprot, ko pārstāv!” Kreitusei skarbi nosoda Petravičas pikanto fotosesiju 236
1 diena
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
“Briti” sapņo, ka viņu valsti vadītu Putins. Kā anonīmi interneta komentāri kļūst par ziņām vienā no ietekmīgākajiem propagandas medijiem 97
1 diena
LA
LA
Ziņas
“Mēs kā aitas sekojam un viens otrā redzam tikai ienaidnieku!” Krists un Rēzija Kalniņi pārdomās par mūsdienu sabiedrību 93
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Omicron – jaunais kovida paveids, par ko brīdina PVO un ECDC 155
1 diena
IA
Ieva Alberte
Ziņas
Vācijā skolās mācīs makšķerēt, dzīvnieku aizstāvji nosoda, ka “bērniem māca nogalināt” 78
1 diena
AT
Andris Tiļļa
Praktiski
FOTO. Ādamsonu dzimtas dārgums pie simtgadīgā ozola. Kā dzīvoja galdnieks, kurš gatavoja mēbeles Ulmanim un Benjamiņai? 10
4 dienas
IM
Ingūna Mieze
Ziņas
Kūdras izmantošanu dārzkopībā būtu jāizbeidz. Vai atrasts aizstājējs? 44
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Tad par bērnu vakcināciju nebūtu jādomā!” Circene uzsver, kāda kļūda Latvijā pieļauta 193
1 diena
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Vienmēr, kad šādi cilvēki aiziet, ir sajūta, ka kaut kas pasaulē mainās.” Atceroties Mārtiņu Braunu… 16
1 diena
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Saules aptumsums var atnest jaunu skatījumu uz lietām un notiekošo! Horoskopi no 29. novembra līdz 4. decembrim 2
17 stundas