Laulības ārzemēs 0

Mēs abi esam Latvijas pilsoņi, bet gribētu noslēgt laulību ārzemēs. Vai tas ir iespējams un vai citur izdotu dokumentu pēc tam atzīs Latvijā? 
Oksana Preiļu novadā

Reklāma
Reklāma

 

Krievijas diktators Putins ir gatavs veikt nelielu militāru operāciju pret kādu no Baltijas valstīm
FOTO. Apskati, kāda automašīna bija pati populārākā tavā dzimšanas gadā! 68
Krievijas drošības iestādēm “mati stāvus”. No kara atgriežas atbrīvotie cietumnieki – tos nevar savaldīt
Lasīt citas ziņas

Eksotiskas kāzas kādā vulkāniskas izcelsmes salā, ko no visām pusēm ieskauj zilizaļš okeāns, baltas pludmales smiltis un palmas, izrādās, nav nekas nereāls – tādas iespējas piedāvā pat vairākas tūrisma firmas Latvijā. Atliek tikai izvēlēties, kas labāk tīk – Bahamu vai Seišeļu salas, Taizeme, Jamaika, Maurīcija. Eiropā populārākās vietas esot Itālijā, Grieķijā, Spānijā, Francijā. Īsāk sakot, viss atkarīgs no vēlmēm un iespējām.

Jo tālāka zeme, jo lielāki izdevumi. Kāzu izdevumos neaizmirstiet ierēķināt aviobiļetes, viesnīcas un ceremonijas izmaksas, maksu par dokumentu sagatavošanu. Provizoriski aprēķini liecina, ka vismaz ar pāris tūkstošiem latu jārēķinās, taču šajā summā, protams, iekļaujas tikai paši minimālākie tēriņi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Derētu arī noskaidrot, vai valstī, kur vēlaties noslēgt laulību, nav kādi īpaši nosacījumi. Anglijā, piemēram, pirms šāda pasākuma ir jāuzturas vismaz septiņas dienas un tad vēl 15 dienas jāgaida uz laulību pieteikuma apstiprinājumu. Francijā un Spānijā šie noteikumi ir vēl stingrāki. Ja valsts, uz kuru vēlaties doties, ir pievienojusies 1961. gada Hāgas konvencijai, ar laulības dokumentu legalizāciju problēmām nevajadzētu būt, taču pirms ceļa, it īpaši, ja neizmantojat kādas tūrisma firmas starpniecību, iesakām tomēr aprunāties ar Tieslietu ministrijas Dzimtsarakstu departamenta speciālistiem.

Lai nenokļūtu neveiklās situācijās, rūpīgi izanalizējiet visus par un pret, jo skaistas, neaizmirstamas kāzas taču var noorganizēt arī tepat Latvijā, turklāt daudzreiz lētāk.

 

Civillikuma 11. pants nosaka: tiesības doties laulībā, kā arī laulības noslēgšanas forma nosakāma pēc Latvijas likumiem, ja laulību reģistrē Latvijā. Taču pilsoņiem ir tiesības doties laulībā arī ārzemēs. Tādā gadījumā visu nosaka tās valsts likumi, kur laulību noslēdz.

 

Civillikuma 32. – 35. un 37. – 38. pants paredz:

• ir aizliegta laulība pirms astoņpadsmit gadu vecuma sasniegšanas;

• ar vecāku vai aizbildņu piekrišanu laulībā var doties persona, kas sasniegusi sešpadsmit gadu vecumu, ja laulība tiek noslēgta ar pilngadīgu personu (ja vecāki vai aizbildņi bez svarīga iemesla nedod šo atļauju, to var dot bāriņtiesa vietā, kur dzīvo vecāki vai kur iecelti aizbildņi);

• aizliegta laulība personām, kuras tiesa atzinusi par rīcības nespējīgām gara slimības vai plānprātības dēļ;

• aizliegta laulība radiniekiem taisnā līnijā, brāļiem ar māsām un pusbrāļiem ar pusmāsām un starp viena dzimuma personām;

• aizliegta laulība starp adoptētāju un adoptēto, izņemot gadījumus, ja izbeigtas ar adopciju nodibinātās tiesiskās attiecības;

Reklāma
Reklāma

• aizliegta jauna laulība personai, kas jau atrodas laulībā, un laulība aizbildnim ar aizbilstamo un aizgādnim ar aizgādnībā esošo, iekams nav izbeigtas aizbildnības vai aizgādnības attiecības.

Ja netiek konstatēts kāds no šiem aizliegumiem, saskaņā ar Latvijas Republikā spēkā esošajiem tiesību aktiem laulību, kas ir noslēgta ārvalstī, arī pie mums uzskata par spēkā esošu.

Dokumentus, kas nepieciešami, lai varētu noslēgt laulību ārvalstī, nosaka šīs valsts normatīvie akti. Dokuments, ko pieprasa gandrīz visur, ir izziņa par ģimenes stāvokli. Civilstāvokļa aktu likuma 14. panta ceturtajā daļā ir noteikts, ka personai, kura vēlas doties laulībā ārvalstī, ģimenes stāvokli apliecinošu dokumentu izsniedz Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē vai arī Latvijas Republikas diplomātiskajā vai konsulārajā iestādē ārvalstī.

 

Ja, reģistrējot laulību, persona maina uzvārdu, jāņem vērā “Personu apliecinošu dokumentu likuma” 16. panta pirmās daļas 1. punkts, kas noteic, ka personu apliecinošs vai pagaidu dokuments ir lietošanai nederīgs, ja mainījies personas vārds vai uzvārds. Par personu apliecinoša dokumenta maiņu jāvēršas Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē.

 

Persona, kura dzīvo vai ilgstoši uzturas ārvalstīs, par pases saņemšanu var interesēties Latvijas Republikas konsulārajā vai diplomātiskajā pārstāvniecībā.

 

SVARĪGI

• Pēc laulības noslēgšanas ārvalstī 30 dienu laikā jāvēršas jebkurā Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes nodaļā vai tuvākajā Latvijas Republikas diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā, līdzi ņemot personu apliecinošu dokumentu un laulības apliecību, kas legalizēta (ar Apostille zīmogu) un tulkota latviešu valodā.

• Ja laulība noslēgta ārvalstī, informācija par to Iedzīvotāju reģistrā nokļūst tikai pēc pašu jaunlaulāto sniegtajām ziņām.

• Pasi varēsiet apmainīt, kad atbrauksiet uz Latviju un informēsiet par savu laulību, kas reģistrēta ārvalstī.

• Par savlaicīgu ziņu nesniegšanu, proti, 30 dienu laikā no laulības noslēgšanas dienas, pamatojoties uz Latvijas Administratīvā pārkāpuma kodeksa nosacījumiem, personu var saukt pie administratīvās atbildības, uzliekot naudas sodu no 10 līdz 25 latiem.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.