Foto: shutterstock.com

Lielāka valsts stipendija no trūkuma neglābs 0

No nākamā gada 1. septembra paredzēts dubultot valsts stipendijas profesionālo izglītības iestāžu audzēkņiem.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Ja tavas mājas numurā ir kāds no šiem 3 cipariem, tev ir potenciāls sasniegt visu, ko sirds kāro 15
FOTO. Muskuļains torss! Pirmo reizi redzam Donu jaunajā Eirovīzijas tērpā 14
“Vibrēja durvis un logi…” Iedzīvotāji ziņo, ka vietām Latvijā novērojuši kaut ko līdzīgu zemestrīcei
Lasīt citas ziņas

Stipendijas pieaugs vidēji no 14 līdz 27 eiro. Tādā veidā valsts centīsies kompensēt to, ka no 2015. gada 1. septembra beigsies Eiropas Sociālā fonda (ESF) projekts, kura ietvaros profesionālo vidusskolu audzēkņiem līdztekus valsts stipendijām tika izmaksātas arī tā sauktās ESF stipendijas, kas varēja sasniegt pat 70 eiro mēnesī. Nākamā gada budžetā profesionālo skolu audzēkņu stipendijām papildus tiks tērēti 2,5 miljoni eiro, bet turpmākajos gados stipendiju pielikumam būs nepieciešami jau 7,5 miljoni eiro. Izglītības un zinātnes ministrijas valsts sekretāre Sanda Liepiņa sacīja, ka tiks domāts arī par pārmaiņām normatīvajos aktos, lai stipendijas apmēru ciešāk sasaistītu ar izglītojamo sekmību. ESF stipendiju izmaksa un apmērs bija ir ļoti saistīti ar sekmību un regulāru mācību apmeklējumu. Profesionālās izglītības iestādēs novērots, ka tas jauniešus būtiski motivējis apzinīgāk apmeklēt skolu un čaklāk mācīties. Patlaban valsts stipendijas saņem arī nesekmīgie, taču samazinātu līdz 10 eiro, bet paaugstināto stipendiju iespējams saņemt tikai par ļoti lieliem sasniegumiem.

Profesionālās izglītības kompetences centra Ventspils tehnikuma direktore Kristīne Vāgnere uzskata, ka valstij tomēr bija jāmeklē veidi, kā pilnībā kompensēt audzēkņiem ESF stipendiju zaudējumu: “Profesionālajās skolās liela daļa bērnu tomēr ir no maznodrošinātām ģimenēm. Viņi gaidāmo stipendijas samazinājumu ļoti pārdzīvo. Bērni centās, lai ar savām sekmēm nopelnītu kaut minimālus iztikas līdzekļus.”

CITI ŠOBRĪD LASA

“Ja ģimene nevar materiāli palīdzēt, daļai jauniešu iegūt profesiju ir ļoti grūti,” piekrīt Malnavas koledžas direktors Juris Bozovičs, kurš uzsver: daudziem stipendija nav kabatas nauda, bet gan līdzekļi, par ko jāizdzīvo. K. Vāgnere piebilst: ja valsts nevar vai nevēlas maksāt skolu audzēkņiem stipendiju ESF atbalsta apmērā, tad jādomā par iespēju apmaksāt kādu ēdienreizi skolā vai vismaz kompensēt transporta izdevumus. Ir jaunieši, kuri pat no septembra līdz Ziemassvētkiem ne reizi neaizbrauc mājās, jo viņiem tam nav naudas: profesionālo skolu audzēkņiem par sabiedrisko transportu jāmaksā pilna braukšanas maksa.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.