Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Fotoduets/SHUTTERSTOCK

Valdes loceklis nonācis nepatikšanās, pārskaitot azartspēļu firmai 3000 eiro. Viņš neesot zinājis, ka tas ir nopietns pārkāpums 11

Ritvars Raits, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Zvejnieks: “tāda mērvienība malkai kā beramkubs – tas parādījās, kad tirgotāji izmantoja vecu cilvēku lētticību un smērēja kuba vietā” 2
Vai Ziemeļkorejas armijas “brīvprātīgie” diktatora uzdevumā tiešām varētu ierasties, lai stiprinātu Krievijas pozīcijas Ukrainas karā?
“Lielākā daļa pat nesaprot, kā rēķinus apmaksāt!”: Čerkovskis skaidro sabiedrības izpratni par enerģētiku
Lasīt citas ziņas

 

Spēkā stājies Rīgas pilsētas Pārdaugavas tiesas spriedums, ar kuru Salaspils novada pašvaldības SIA “Valgums-S” nu jau bijušais valdes loceklis Ilgonis Igaunis atzīts par vainīgu tajā, ka piesavinājies uzņēmuma līdzekļus, un sodīts ar 10 000 eiro naudas sodu.

CITI ŠOBRĪD LASA

 

Valsts amatpersonas amatu ieņemošais Ilgonis Igaunis bija aizrāvies ar azartspēlēm, tostarp likmju likšanu sporta totalizatorā. Viena no likmēm izrādījās tik augsta, ka maksāja spēlmanim gan dāsni atalgotu amatu, gan reputāciju, kā arī ar sodāmību sabojāja biogrāfiju.

 

Azarta apmātībā “iebrauc” uzņēmuma kontā

Kriminālprocesu pret 1961. gadā dzimušo Ilgoni Igauni par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu mantkārīgā nolūkā, kas vēlāk tika pārkvalificēta par piesavināšanos, 2019. gada 26. jūlijā uzsāka Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB).

Ko gan tādu noziedzīgu bija izdarījis šis vīrietis pirmspensijas vecumā ar zināšanām un lielu pieredzi komunālo pakalpojumu sniegšanā un nekustamo īpašumu apsaimniekošanā, kurš sešus gadus vadīja Salaspils novada pašvaldības uzņēmumu “Valgums-S”?

Kā tagad zināms, Igaunis pamatīgi aizrāvās ar azartspēlēm, spēlēja regulāri un ar lielām summām. 2019. gada 28. februārī, kad paša nauda jeb 3500 eiro todien jau bija pazaudēti, “Valgums-S” valdes loceklis lika lietā sev pieejamo uzņēmuma bankas kontu, pārskaitot internetā azartspēļu pakalpojumus sniedzošajai firmai 3000 eiro.

Visu šo summu spēlmanis licis uz kādas sporta spēles iznākumu. Sākotnēji licies, ka likme būs bijusi veiksmīga, jo Igaunis uzminēja spēles iznākumu, laimējot 808,71 eiro. Laimesta izmaksu spēlmanis gan nesagaidīja, jo azartspēļu firmas darbinieki konstatēja, ka viņš pārkāpis noteikumus, pēdējo pārskaitījumu izdarot no sveša konta.

Azartspēļu pakalpojumu sniedzēji telefoniski sazinājās ar savu klientu. Igaunis gan atbildējis, ka nesaskatot savās darbībās neko sliktu, viņš neesot zinājis, ka tas ir nopietns pārkāpums. Lai arī Igaunis paudis, ka gribot turpināt spēlēt, viņam tas nebija lemts, jo firma viņa laimētos 808,71 eiro konfiscēja, bet 3000 eiro ieskaitīja atpakaļ uzņēmuma “Valgums-S” kontā.

 

KNAB uzzina

Kāpēc kriminālprocess par šo noziedzīgo nodarījumu tika uzsākts tikai piecus mēnešus pēc notikuma? Jau martā, kad SIA “Valgums-S” saņēma savu bankas kontu atskaites par iepriekšējo mēnesi, tās tika pārbaudītas, un trīs uzņēmuma darbinieki pamanīja, ka 28. februārī tikuši aizskaitīti 3000 eiro, kas drīz pēc tam atkal parādījušies kontā. Nekāda skaidrošanās par to gan netika organizēta. Viss bija mierīgi, līdz pēc kāda laika informācija par Igauņa šmugulēšanos ar pašvaldības uzņēmuma kontu tomēr nonāca KNAB.

KNAB sāka izmeklēšanu, rudenī Ilgonim Igaunim tika piemērots aizdomās turētās personas statuss, kā arī ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi, starp kuriem bija aizliegums ieņemt SIA “Valgums-S” valdes locekļa amatu. Ar tādu drošības līdzekli Igaunim neatlika nekas cits kā iesniegt atlūgumu, 2019. gada 16. oktobrī viņš tika atbrīvots no valdes locekļa amata.

Salaspils novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Raimonds Čudars, kurš reizē ir arī kapitāldaļu turētāja pārstāvis, komentējot šo situāciju, toreiz izteicās: “Gadījums, protams, ir skumjš. Valdes loceklis sešus gadus pildīja savus pienākumus, ir ar ilggadēju pieredzi tieši šajā jomā. Par viņa tehniski profesionālajām zināšanām nekad nav bijušas šaubas. Tā nu ir sanācis…”

 

Apsūdzētais liedzas

Lai arī pirmstiesas izmeklēšanas laikā tika iegūti visi iespējamie pierādījumi par apsūdzētā Ilgoņa Igauņa vainu, krimināllietas iztiesāšana tik raiti nemaz nevedās. Kopumā tika ieplānotas 12 tiesas sēdes, piecām no tām pēc tam nācās grozīt iztiesāšanas laiku.

Ja Igaunis savu vainu atzītu, būtu pieticis ar vienu sēdi, bet viņš spītīgi apgalvoja, ka viss notikušais esot tikai tehniska kļūme. Gribējis spēlēt ar savu naudu, bet nejauši izdarījis transakciju no uzņēmuma konta, jo kodu kalkulators abiem kontiem viņam bijis viens.

Tomēr tiesa azartiskajam apsūdzētajam nenoticēja, jo, kā minēts iepriekš, savu naudu Igaunis tobrīd jau bija pazaudējis. Arī viņa liecību pārbaudes laikā tika noskaidrots, ka pārskaitījumu no SIA “Valgums-S” bankas konta apsūdzētais varēja izdarīt, tikai labi apzinādamies savas darbības.

Tiesa atzina Ilgoni Igauni par vainīgu viņam inkriminētajā noziedzīgajā nodarījumā un lēma sodīt ar 10 000 eiro naudas sodu. Var teikt, ka notiesātais salīdzinoši viegli ticis cauri, jo Krimināllikuma panta par piesavināšanos jaunākajā redakcijā naudas sods vairs nav paredzēts, bet maksimālais sods ir brīvības atņemšana uz laiku līdz diviem gadiem.

 

Kur laimētā nauda?

Kā liecina tiesas spriedums, šī nemaz nebija pirmā reize, kad Ilgonim Igaunim nācās sēsties uz apsūdzēto sola. Izrādās, bijušajai valsts amatpersonai savulaik jau bija viena sodāmība, tikai nu tā dzēsta, tāpēc tiesā netika analizēts, vai agrāk apsūdzētais izdarīja tīšu vai netīšu noziedzīgo nodarījumu.

Savukārt Igauņa valsts amatpersonas deklarācijās pieejamā informācija liecina, ka ar azartspēlēm viņš aizrāvies jau ilgāku laiku, turklāt spēlējot uz iespaidīgām summām. Deklarācijā par 2018. gadu I. Igaunis norādījis naudas laimestu 15 000 eiro apmērā.

2017. gadā Ilgonim Igaunim bijuši trīs laimesti no dažādiem azartspēļu uzņēmumiem – 6303 eiro, 11 706 eiro, 20 928,65 eiro. Arī 2016. gadā Igaunis laimējis 9399 eiro. Taču nav teikts, ka tāda ir arī viņa “peļņa” papildus algai, jo azartspēlēs zaudētās summas deklarācijās neparādās. Ja azartiskajam spēlmanim tā nauda tiešām būtu, vai viņam būtu vajadzība iegrābties pašvaldības uzņēmuma “kabatā”?

 

Zaudēts ienesīgs amats

SAISTĪTIE RAKSTI

Runājot par Ilgoņa Igauņa deklarētajiem laimestiem un iespējamiem zaudējumiem, nevar nepieminēt tās summas, ko viņš saņēma kā atalgojumu par SIA “Valgums-S” vadīšanu. Viņa alga bija lielāka nekā, piemēram, tam pašam Salaspils novada domes priekšsēdētājam, turklāt ar acīmredzamu tendenci katru gadu palielināties. 2016. gadā Ilgonis Igaunis par valdes locekļa amata pildīšanu saņēma 40 130,38 eiro, 2017. gadā – 50 482,85 eiro, bet 2018. gadā – 56 231,50 eiro.

2019. gads nu jau bijušajam pašvaldības uzņēmuma valdes loceklim būtu bijis vēl ienesīgāks, jo tikai deviņu mēnešu laikā vien viņš atalgojumā saņēmis 56 384,82 eiro.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Zvejnieks: “tāda mērvienība malkai kā beramkubs – tas parādījās, kad tirgotāji izmantoja vecu cilvēku lētticību un smērēja kuba vietā” 2
Vai Ziemeļkorejas armijas “brīvprātīgie” diktatora uzdevumā tiešām varētu ierasties, lai stiprinātu Krievijas pozīcijas Ukrainas karā?
Krievijas mērķis esot karā vājināt Ukrainas industriālo ekonomiku, lai tā vairāk līdzinātos kādai no Baltijas valstīm 32
“Lielākā daļa pat nesaprot, kā rēķinus apmaksāt!”: Čerkovskis skaidro sabiedrības izpratni par enerģētiku
Nākamnedēļ laikapstākļi būtiski mainīsies. Ko sinoptiķi prognozē?
Lasīt citas ziņas

Finanšu partneris - LANDE

Sadarbības projekts
“Lielākā daļa pat nesaprot, kā rēķinus apmaksāt!”: Čerkovskis skaidro sabiedrības izpratni par enerģētiku
VDD: Uzvaras pieminekļa demontāžas laikā nav izslēdzamas provokācijas, tāpēc gatavojamies kopā ar Valsts policiju
Pašmāju bēdīgi slavenajam “Memory Water” tomēr būs jāmaksā 15 000 eiro sods par cilvēku maldināšanu 5
FOTO. Vērmanes dārzā par 78 tūkstošiem eiro atklāta atjaunotā Rīgas vecākā strūklaka 5
VIDEO. “Kas reāli notiks, ja raķešu triecienā uzsprāgs Zaporožjes atomstacija? Radiācija būs pa visu Eiropu?”: atbild Jānis Slaidiņš
15:37
VIDEO. Henriks Danusēvičs par partiju solījumiem: “80% no solītā viņi izdara pretēji!”
14:45
Pašmāju bēdīgi slavenajam “Memory Water” tomēr būs jāmaksā 15 000 eiro sods par cilvēku maldināšanu 5
14:14
FOTO. “Viņi parādīs, kas ir īstie karaliskās ģimenes locekļi”: princis Viljams un Keita Midltone dosies uz Ameriku 1
VIDEO. Pēc pašas izraisītas smagas autoavārijas mirusi Holivudas aktrise Anna Heša
“Ja, piemēram, nomedī grūsnu vilku māti – lielas nepatikšanas, bet, ja vilks saplēš grūsnu aitu māti, tas nav nekas…”: lauksaimnieki bažīgi par vilku uzbrukumiem
VIDEO. “Agrāk man vannasistabā dzīvoja sliekas!” Anitra Tooma pastāsta, kāpēc mājoklī vajadzētu turēt šos “mājdzīvniekus”
Garšīgi, daudz ūdens un maz kaloriju! Kas vērtīgs kabačos?
VIDEO. Vai ar NATO ātrās reaģēšanas brigādi ir pietiekoši Baltijas valstu drošībai? Atbild Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs
Kurā Latvijas reģionā sestdien būs vislielākā tveice? Sinoptiķu prognozes
VID sodījis vairākus Latvijas politiķus par nepatiesi sniegtām ziņām deklarācijās
Vai Ziemeļkorejas armijas “brīvprātīgie” diktatora uzdevumā tiešām varētu ierasties, lai stiprinātu Krievijas pozīcijas Ukrainas karā?
Ozols: Eiropas Savienības zelta pases – sunim jau pārkāpts, aste vēl palikusi 2
Uz citiem atbalsta veidiem varētu pretendēt ap 230 000 mājsaimniecību, kam būs jāraksta iesniegumi vairākkārt 24
Vai diskomfortu var kompensēt?
Rasmusens: Taivāna nedrīkst kļūt par nākamo Ukrainu, tāpēc jāstiprina ekonomiskā un militārā sadarbība starp ES un Taivānu 2
FOTO un VIDEO. Liepājas teātra direktors Laukšteins 116. sezonu ar deviņiem jauniem aktieriem nosaucis par “medus garšu” 1
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs