K. Šalma-Ancāne rāda, kurās skeleta daļās varētu visbiežāk izmantot viņas pētīto kaulu implantmateriālu.
K. Šalma-Ancāne rāda, kurās skeleta daļās varētu visbiežāk izmantot viņas pētīto kaulu implantmateriālu.
Foto – Anda Krauze

“L’Oreal” stipendijas saņēmēja pēta materiālus osteoporozes ārstēšanai 0

“Strādājot zinātnē, galvenais ir vēlme virzīties uz priekšu,” saka Kristīne Šalma-Ancāne, Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Rūdolfa Cimdiņa Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centra vadošā pētniece kura šodien saņem “L’Oreal” Latvijas stipendiju “Sievietēm zinātnē”.

Reklāma
Reklāma
Pataisīja par muļķi: kas pārliecināja Trampu mainīt viedokli par Putinu? Atklājas intriģējošas aizkulišu detaļas
Kokteilis
Ja esi dzimis vienā no šiem pieciem gadiem, tevī slēpjas potenciāls kļūt par ģēniju 1
Trampa dzīvībai draud briesmas: bijušais ASV Nacionālās drošības padomnieks atklāj kāda terora tīkla “slepkavību sarakstu”
Lasīt citas ziņas

Kristīne kopā ar kolēģiem jau ilgstoši strādā pie dažādu implantu, kas var aizstāt kaulu šūnas, radīšanas. Jau veiksmīgi radīti materiāli, ko var izmantot sejas un žokļu ķirurģijā, bet nu pētnieki meklē veidus, kā palīdzēt osteoporozes slimniekiem, un uzskata: galvenais izaicinājums ir atrast materiālu, kas spēj imitēt gana sarežģīto kaulu struktūru.

Kristīne lēš: pat ja būs pietiekams finansējums, šāds pētījums varētu ilgt vismaz piecus gadus. Turklāt radītais biokompozītmateriāls var uzvesties atšķirīgi šūnu, dzīvnieku un klīniskajos pētījumos. Ja atklāsies, ka cilvēka organisms labi pieņem jauno kaulu implantmateriālu, ārstējot kaulu lūzumus osteoporozes slimniekiem, lūzuma vietā ievietos implantmateriālu, kas būtu bioaktīvs un varētu veicināt jaunu kaulu šūnu veidošanos, kā arī aizpildīt kaulu defektus.

CITI ŠOBRĪD LASA

“L’Oreal” stipendiju šodien saņem arī Organiskās ķīmijas tehnoloģijas institūta pētniece Jevgeņija Lugiņina, kura pētīs organisko savienojumu reakcijas šķidrā sēra oksīdā, un Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūta zinātniskā asistente Ilze Dimanta pētījumam “Hibrīdus veidojošu materiālu izmantošana mikroorganismu saražotā ūdeņraža savākšanai un jauna tipa bioreaktora dizains”.

Vairāk par Kristīnes Šalmas-Ancānes pētījumu lasiet 18. maija “Latvijas Avīzē” vai arī E-izdevumā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.