Attēls no laikraksta “Daily star”

Mākslīgā intelekta kailums. Ar ko pasauli saniknoja interneta programma “DeepNude”? 1

Publiski pieejamajai programmai “DeepNude” interneta dzīlēs bija lemts tikai četru dienu mūžs, tomēr šo dažu dienu laikā tā izpelnījās niknas publikācijas gan tehnoloģiju, gan arī vispārējos izdevumos.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai 188
Lasīt citas ziņas

Kas ir “DeepNude”? Programmas radītājs, kurš internetā pazīstams ar vārdu Alberto, apgalvo, ka tā, izmantojot mākslīgo intelektu un neironu tīklus, spēj “izģērbt” internetā atrodamos sieviešu attēlus, radot ticamus, reālistiskus kailfoto.

Programmas radītājs Alberto norādījis, ka programma radīta kā joks, lai tuvāk izpētītu mākslīgā intelekta un neironu tīklu iespējas.
CITI ŠOBRĪD LASA

Tomēr daudzie kritiķi joku nenovērtēja – pār programmas radītāju gāzās dusmu viļņi, norādot uz programmas šausminošajām iespējām viltotu foto un dezinformācijas radīšanā, kas īpaši varētu skart slavenības, kā arī riskiem, ka programma var tikt izmantota t. s. “atriebības porno” – situācijās, kad pēc izjukušām attiecībām pamestā puse publicē kompromitējošas fotogrāfijas par “otro pusi”.

Kritikas vilnis bija tik liels, ka tikai četras dienas pēc programmas ievietošanas internetā Alberto sniedza paziņojumu, ka tā turpmāk vairs nebūs pieejama. Bet ķer nu vēju laukā – kas reiz ievietots internetā, tas no turienes vairs nepazūd. Arī minētā programma joprojām ir atrodama meklētājos un būs vēl ilgus gadus.

Nevar teikt, ka arī agrāk nebija iespēju izgatavot viltotas fotogrāfijas. Taču agrāk viltojumu izgatavošana prasīja pietiekami labas “Photoshop” vai līdzīgas fotoattēlu apstrādes programmas zināšanas, kas, dabiski, ierobežoja cilvēku skaitu, kam šādas iespējas pieejamas, bez tam labas kvalitātes viltojumu izgatavošana prasīja vairākas stundas darba. Atšķirībā no “Photoshop”, “DeepNude” piedāvāja izgatavot viltotas fotogrāfijas ar vienu peles klikšķi un pilnīgi bez jebkādām zināšanām, vienīgais ierobežojošais faktors ir datora videokartes jauda – jo jaudīgāka, jo ātrāks rezultāts.

Viena attēla apstrāde vidēji aizņēmusi 30 sekundes uz vidusmēra jaudas datora.

Zurnāls “Motherboard” stāsta, ka aplikācijas lejuplāde un uzstādīšana “Windows” ir ļoti vienkārša, nekādas specifiskas zināšanas nav nepieciešamas. Programmas bezmaksas versija uz jaunradītā “kailfoto” rada ūdenszīmi, kas daļēji aizsedz attēlu. Programmas 50 ASV dolārus vērtā maksas versija ūdenszīmi novāc, bet attēla augšējā kreisajā stūrī ievieto mazu uzrakstu “fake”, proti, viltots. Žurnāls norāda, ka ievietotās ūdenszīmes un uzraksti “fake” vajadzības gadījumā ir viegli noņemami.

Žurnāls izmēģināja programmas darbību ar vairāk nekā desmit dažādiem sieviešu un vīriešu attēliem dažādās atkailinājuma pakāpēs – sākot ar pilnībā apģērbtiem cilvēkiem un beidzot ar knapos peldkostīmos ģērbtiem, izvēlētie attēli pārstāvēja dažādu ādas krāsu cilvēkus. Iegūtie rezultāti bija dramatiski atšķirīgi. Vīriešu attēlu viltošana izgāzās pilnībā, jo šī programmas versija bija paredzēta tikai sieviešu foto apstrādei – tā piezīmēja vīriešiem sieviešu krūtis. Esot gan bijusi paredzēta programmas vīriešu versija, taču šķiet, ka pašreizējos apstākļos tāda netiks radīta.

Reklāma
Reklāma

Runājot par sieviešu attēliem, labi rezultāti tika iegūti ar augstas izšķirtspējas, labi izgaismotiem attēliem, kuros frontāli redzamas apģērbtas sievietes – peldkostīmos vai apakšveļā. Šajos gadījumos iegūtie rezultāti bija labi – attēlam klāt piezīmēto krūšu un kaunuma zonas ādas tonis, ēnas, apgaismojuma leņķi un krāsu temperatūra sakrita ar oriģinālfoto parametriem, radot reālistisku viltotu attēlu, kura “neīstums” vizuāli nebija atšķirams.

Visos pārējos gadījumos rezultāti nebija tik spoži.

Slikti izgaismotiem attēliem, kuros redzamās personas redzamas dīvainos leņķos un pilnībā apģērbtas visos gadījumos, bija ar aci atšķiramas viltojumu pazīmes – parasti dīvainās vietās piezīmētas krūtis vai citi nedabiski fotogrāfijas elementi. Vissliktākie rezultāti tika sasniegti ar zemas izšķirtspējas foto – šķiet, ka visi minētie faktori pagaidām apmulsina mākslīgo intelektu.

Piemēram, programmai piedāvātais multiplikācijas tēla Džesikas Trusenes zīmējums no filmas “”Kas iegāza trusīti Rodžeru?” rezultējās izplūdušā un formu pilnīgi zaudējušā attēlā, kura centrā bija pielipināti krūšu gali. Tādēļ lielum lielais vairums sieviešu var neuztraukties par viltotu kailfoto pēkšņu parādīšanos internetā, tomēr jāatzīmē, ka “Facebook”, “Instagram” un citi sociālie tīkli piedāvā pietiekami lielu tādu attēlu kopumu, kas atbilst “laba” viltojuma izgatavošanas parametriem.

Kad žurnālisti ar savu eksperimentu rezultātiem iepazīstināja Bērklija universitātes datorzinātņu profesoru Haniju Faridu, kas ir atzīts viltojumu atpazīšanas eksperts, viņš bija šokēts par ātrumu, kādā attīstās attēlu viltošanas tehnoloģijas, un to izmantošanas vieglumu.

“Mums būs jāattīsta programmatūra, kas spēj atpazīt dziļos viltojumus, bet datorzinātniekiem un pētniekiem rūpīgāk jāsargā savi izgudrojumi, lai tie nevarētu tikt pārvērsti par ieroci, kas kaitē sabiedrībai. Turklāt sociālajiem tīkliem būs ļoti rūpīgi jāpārdomā noteikumi, kas attiecas uz šāda veida saturu,” teica H. Farids.