Roberts Koļcovs. “Centrālā ass telpā”.; “Nedaudz nemierīgā upmala”.; “Saruna ar sabiedroto”.
Roberts Koļcovs. “Centrālā ass telpā”.; “Nedaudz nemierīgā upmala”.; “Saruna ar sabiedroto”.
Publicitātes foto

Mākslinieka botāniķa stils. Daina Šulca recenzē Roberta Koļcova personālizstādi “Zaķa cilpas” galerijā “Istaba” 2

Daina Šulca, “Kultūrzīmes”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
7 produkti, kurus nedrīkst otrreiz sildīt: tie var nodarīt būtisku kaitējumu veselībai
TV24
Ar ko Lukašenko uzjautrinājis Slaidiņu: “Tur veči stūma ezi ārā ar visām adatām!” 12
Ar vienu roku dod, ar otru ņem – G7 dienaskārtībā vairs nav Krievijas aktīvu konfiskācija. Ir tikai bailes?
Lasīt citas ziņas

Galerijā “Istaba” no 10. oktobra līdz 4. novembrim apskatāma mākslinieka Roberta Koļcova personālizstāde “Zaķa cilpas”. Galerija plāno pagarināt apskates laiku, ja energoresursi un citi objektīvi apstākļi to ļaus.

Robertam Koļcovam ir pilsoniska attieksme pret mākslu. Mākslinieks šoruden bija iecerējis plašu personālizstādi kultūras pilī “Ziemeļblāzma”, tomēr iekšējā sajūta par notiekošo Ukrainā neļāva izvērsties. Neētiski šķita svinēt lielus svētkus un priecāties, ja visu pasauli ir satricinājis karš. Viņš izvēlējās galeriju “Istaba”, kur tagad izstādīti 14 grafikas darbi un vairākas skulptūras, jo māk­sla ar savu skaistumu var “šaut” pretī lielgabaliem. Roberts Koļcovs saka: “Nav īstais laiks svētku salūtiem un gavilēm. Kad lielgabali runā, arī mūzas neklusē.”

Stāsts par sievietēm

CITI ŠOBRĪD LASA
Mākslinieks botāniķis Roberts Koļcovs pie galerijas “Istaba” skatloga.
Publicitātes foto

Izstāde piesaistīta nākamajam – zaķa – gadam, un tās turpinājums ietiecas Roberta Koļcova nupat kā izdotajā 2023. gada kalendārā, kur uz vāka ir izstādē apskatāmais grafikas centrālais darbs – sieviete ar zaķa ausīm. Kalendāra dizainers ir mākslinieka dēls Kristaps Zelmenis.

Roberta Koļcova idejas tiecas vēl tālākā nākotnē – pēc zaķa gada sekos pūķa gads, ko mākslinieks iesācis ar vienradža tēla grafikām, un divi šīs tēmas darbi jau eksponēti izstādē “Zaķa cilpas”.

Mākslinieka grafikas raksturo smalks manierisms, elegantas līnijas, ar tēliem un simboliem bagātīgi piesātināts mākslas darba saturs.

Dziļums un satura bagātība

Trausli un smalki zīmētās Koļcova sievietes ir varošas, staltas, slaidas, skaistas un spēcīgas, risinot jautājumus, sarunas un situācijas uz līdzsvarota fona, kas apvieno trīs elementus – ļoti tīru (tukšu) fonu, sīki izstrādātu un lielākos vilcienos izzīmētu –, kas tik un tā, kā viss redzamais grafikās, ir izsmalcināts, delikāts un sakārtots.

Smalki izzīmētie melnie laukumi grafiku fonā nedaudz vibrē – melnajām līnijām saplūstot un atstājot ļoti sīkas, asas un neskartas vietas gaismai un caurspīdīgumam. Vibrācijas un bagātīguma iespaidu grafikām piešķir arī zelta elements, kas lielākos un mazākos ģeometriskos vai plūstošos laukumos iestrādāts fonā, sieviešu tērpos un rotaslietās. Laikmetīgais savijās ar ļoti seno, radot asociācijas gan ar šodienu, gan seno Ēģipti. Ģeogrāfija sieviešu tēliem ir nenosakāma – grafikās redzamas japāņu bizes, afrikāniešu garie kakli, meistarīgas frizūras, mītiskas noskaņas un šodienas eiropeiskā atbrīvotība. Grafikās sieviete redzama arī situācijās ar dzīvnieku, kas darbos neienes neko dzīvniecisku, bet gan māksliniecisku un simbolisku nozīmi. Visi tēli un elementi spēlē uz vienas nots, radot bagātīgas harmonijas īstenību.

Reklāma
Reklāma

Roberta Koļcova grafikas darbos, kas radīti ar zīmuli, dziļi melnu guaša krāsu, tušu un zeltu, trauslajās un smalkajās līnijās savijas sievietes tvirtie ķermeņa muskuļi, matu šķipsnas, galvas pagriezieni, situācijas, viņām apkārt notiekošais un esošais.

Simboli un atkārtojumi

Tas ir Roberta Koļcova stils. Mākslinieks saka, ka viņš ir botāniķis. Ziedu un augu vijīgais motīvs organiski, tāpat kā dabā, iezīmējas melnbaltajās grafikās. Koļcovs ir dabas un cilvēka ķermeņa pētnieks. Dažādas formas apļveida līnijas iezīmējas katras sievietes vai dzīvnieka tēla ķermenī – precīzi tajās vietās, kur āda saskaras ar kaulu, uzsverot to, cik plakanā grafika var būt dzīva, un visa izstādē redzamā sieviešu sērija – vienota.

Spārni uz sieviešu mugurām un auras ap viņu galvām ir neiztrūkstošs motīvs. Spārni viņas padara vairāk nekā sievietes un auras asociējas ar botāniskiem elementiem – citrona vai apelsīna šķēlēm, baravikām vai lotosa lapām.

Līnija grafikās iezīmējas kā pastāvīgs tēls, veidojot fonu, sieviešu apģērbus, matus un galvas rotas. Tās ir horizontālas, vertikālas, liektas un vijīgas, kopā ar melnajiem krāsu laukumiem veidojot krusta tēla nojausmu.

“Zaķa cilpas” ir Roberta Koļcova 23. personālizstāde. Viņš beidzis Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolas Tēlniecības nodaļu un Latvijas Mākslas akadēmijas Grafikas nodaļu. Roberta Koļcova darbi atrodas Latvijas un ārvalstu privātajās kolekcijās. Tagad māk­slinieka grafikas un kalendāru var iegādāties galerijā “Istaba”.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.