Cerība cīņā ar garo kovidu: zinātne meklē atbildes, bet pacienti jūtas aizmirsti 26

Ilustratīvs attēls.
Foto: SCANPIX/AFP/LETA

Lai gan garā kovida pacientiem joprojām nav visaptveroša ārstēšanas risinājuma, zinātne ir ceļā uz progresu. Kopš 2021. gada UCLH slimnīcā norisinās klīniskais pētījums “Stimulate-ICP”, kurā tiek testētas trīs dažādas zāles, tostarp antikoagulants. Rezultāti tiks publicēti 2025. gada aprīļa beigās vai maija sākumā.

ASV situācija kļūst satraucoša – Tramps izstājies no Pasaules Veselības organizācijas (PVO), bet veselības ministra amatā iecelts vakcīnu skeptiķis Roberts F. Kenedijs jaunākais. Haitmena skaidro, ka vakcīnas dažiem pacientiem var saasināt simptomus, taču kopumā tās ir “labs instruments”, jo samazina garā kovida risku un tā smagumu. Jaunas pandēmijas risks nemazinās. “Pieci gadi pēc pēdējās pandēmijas nozīmē tikai to, ka esam piecus gadus tuvāk nākamajai,” saka politiķe Leila Morana.

Katra nākamā Covid-19 infekcija palielina risku attīstīt garo kovidu.

1. Garais kovids paātrina ķermeņa novecošanos.
2. Tas saīsina telomērus, kas var palielināt priekšlaicīgas nāves risku.
3. Iekaisums palielina vēža, sirds slimību, diabēta un demences risku.

“Pasaule ir aizmirsusi, bet mēs vēl joprojām esam slimi”. PVO 2023. gada maijā paziņoja, ka globālā ārkārtas situācija ir beigusies. Sabiedrība arvien vairāk lieto vārdus “pēc-Covida” un “pēc-pandēmijas”. Bet cilvēkiem, kuri dzīvo ar garo kovidu, dzīve ir citāda – viņi joprojām jūt kovida sekas katru dienu.

Reklāma
Reklāma
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.