Māris Mičerevskis
Māris Mičerevskis
Foto: Zane Bitere/LETA

Mičerevskis vērsies KNAB saistībā ar ziedojumiem “Latvijas attīstībai”. Atklāj, kāpēc publiskoja informāciju par ziedojumiem 0

Papildināts plkst.14.43.

Rīgas domes deputāts Māris Mičerevskis ir vērsies Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB) saistībā ar ziedojumiem partijai “Latvijas attīstībai” (LA), aģentūrai LETA apliecināja pats domnieks.

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Notriektā tautumeita 6
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Lasīt citas ziņas

Viņš klāstīja, ka lūdzis KNAB pārbaudīt partijas saņemtos ziedojumus un citas lietas, taču plašāk ne iesnieguma tapšanas dienu, ne saturu nekomentēja.

Bijušais LA biedrs pozitīvi raugās uz darba turpināšanu “Attīstībai/Par/Progresīvie” frakcijā Rīgas domē, un situācija pēc LA pamešanas esot pārrunāta ar frakcijas vadību. Mičerevskis neizjūtot spiedienu no frakcijas, ka tā būtu jāpamet.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vienlaikus pašlaik viņš arī neplānojot pievienoties kādam citam politiskajam spēkam. “Esmu parakstījies zem šī saraksta programmas un mērķiem,” pauda politiķis, piebilstot, ka būtu tikai godīgi pildīt apvienotā saraksta mērķus un programmu.

Kā ziņots, KNAB jau solījis veikt “padziļinātu apstākļu noskaidrošanu” par Mičerevska paziņojumu, ka LA ziedotā nauda ir nākusi no sponsoriem.

Turpinot vēstīt par notiekošo LA, ko pats pametis, tajā viļoties, Mičerevskis pagājušajā sestdienā “Twitter” apgalvoja, ka LA ziedotā nauda sākotnēji ir nākusi no sponsoriem, kas savukārt sadalīta biedriem ziedojumu veikšanai.

Mičerevskis arī apgalvo, ka daļu sponsoru naudas paturot LA valdes loceklis Edgars Jaunups, taču “pārējie”, ieskaitot viņu pašu, gan tā nedarot.

Partija “Progresīvie” paziņoja, ka gadījumā, ja apstiprināsies ziņas par nelikumīgu LA finansēšanu, tas būs nopietns pamats pārskatīt sadarbību Rīgas domē.

“Progresīvie” Rīgas domes vēlēšanās startēja kopā ar LA un “Kustību Par”. Apvienotais saraksts ieguva 18 deputātu mandātus, vairāk nekā pusi no kuriem saņēma “Progresīvo” pārstāvji, “Par” – trīs, bet LA – četrus, taču no šis partijas virzītais Mičerevskis ar skaļiem pārmetumiem politisko spēku ir pametis. “Par” pārstāvis Mārtiņš Staķis ir kļuvis par Rīgas mēru, un viņa koalīcija balstās uz 39 balsīm.

“Progresīvie” norāda, ka turpina sekot līdzi informācijai par LA bijušā biedra, pašreizējā Rīgas domes deputāta Mičerevska paziņojumiem par savas bijušās partijas finansēšanu.

Reklāma
Reklāma

Partiju apvienības “Attīstībai!/Par!” kampaņas finansējuma daļas atbilstību tiesību un ētikas normām kontrolē šīs apvienības partijas – “Latvijas attīstībai”, “Kustība “Par!”” un “Izaugsme”, norāda “Progresīvie”. “Jebkādi partiju finanšu likuma pārkāpumi kampaņas līdzekļu piesaistē būtu rupjš kopīgā saraksta vienošanās pārkāpums,” akcentēja partija.

Lēmumus par Rīgas domes frakcijas darbu “Progresīvie” sola apspriest plašāk “tiklīdz būs pieejams vairāk informācijas no tiesībsargājošām iestādēm”.

Kāpēc vispār publiskot informāciju?

Publiskot informāciju par, iespējams, nelikumīgiem ziedojumiem partijai “Latvijas attīstībai” (LA) Rīgas domes deputātu Māri Mičerevski pamudinājušas, viņaprāt, aizdomīgas darbības pašvaldības izpilddirektora amata konkursā, šodien Rīgas domes Drošības, kārtības un korupcijas novēršanas jautājumu komitejas ārkārtas sēdē stāstīja deputāts.

Viņš sacīja, ka gadījumā, ja tagad šīs nelikumības tiktu noklusētas, vēlāk būtu arvien grūtāk īstenot pārmaiņas pašvaldībā.

Aģentūrai LETA Mičerevskis sacīja, ka par bijušās Rīgas pilsētas izpilddirektora pienākumu izpildītājas un izpilddirektora vietnieces Ivetas Zalpēteres nepieciešamību atkāpties no amata “ļoti precīzi” jau nākamajā dienā pēc Rīgas domes vēlēšanām izsacījās Rīgas vicemērs Vilnis Ķirsis (JV). Viņš tolaik norādīja, ka pašvaldības izpilddirektors ir jāizraugās atklātā konkursā, lai tas būtu profesionālis un politiski neitrāls. Kā uzskata Ķirsis, pēdējam kritērijam Zalpētere neatbilst, jo ir LA dibinātāja un iepriekšējās Rīgas domes vēlēšanās kandidēja no Latvijas Reģionu apvienības/”Latvijas attīstībai” saraksta.

“Diemžēl, LA šim priekšlikumam pretdarbojās. Lai arī pati Zalpētere uz izpilddirektora amatu nepretendētu, iespējams tiktu virzīts LA lojāls pretendents,” pieļāva Mičerevskis, piebilstot, ka tagad šis risks varētu būt novērsts.

Viņš apgalvoja, ka Rīgas domes pagaidu administrācijā Zalpētere nebūt nebija vienīgā amatpersona, kas bija pietuvināta LA, tādi bijuši arī vairāki citi darbinieki.

Mičerevskis prognozēja, ka tuvākajās nedēļās valdībā būs redzams, kā attīstīsies situācija, un “kuri no LA virzītajiem projektiem izgaismosies”. Uz jautājumu par to, vai viens no šiem projektiem varētu būt depozītu sistēmas ieviešana, Mičerevskis atbildēja apstiprinoši, piebilstot, ka būšot arī vairāki citi.

Mičerevskis komitejas sēdē uzsvēra, ka neaprobežojas tikai ar bažām par nelikumīgu partijas finansēšanas praksi. Viņš vērsa uzmanību arī uz balsojumu ietekmēšanu, kā piemēru minot jau iepriekšējā sasaukumā novēroto praksi jautājumā par azartspēļu nozari, kurai atbalstu paudusi LA. Mičerevskis uzskata, ka šāda prakse nebūtu pieļaujama.

Mičerevskis pagājušajā sestdienā “Twitter” paziņoja, ka LA ziedotā nauda sākotnēji ir nākusi no sponsoriem, kas savukārt sadalīta biedriem ziedojumu veikšanai. Mičerevskis arī apgalvoja, ka daļu sponsoru naudas paturot LA valdes loceklis Edgars Jaunups, taču “pārējie”, ieskaitot viņu pašu, gan tā nedarot.

Viņš komitejas sēdē atkārtoti apstiprināja mikroblogošanas vietnē “Twitter” pausto un uzsvēra, ka par to ir informējis Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju (KNAB).

KNAB Administratīvi procesuālo izmeklēšanu pārvaldes priekšnieks Andris Donskis Rīgas domes deputātiem atgādināja, ka Politisko organizāciju (partiju) finansēšanas likums nosaka, ka starpniecība vai līdzekļu, kas nav personas īpašumā, ziedošana politiskajām partijām ir aizliegta. Likums paredz, ka partijām, konstatējot šādus nelikumīgi iegūtus ziedojumus, nauda ir jāatgriež valsts budžetā.

Ja pārkāpumi ar ziedojumiem partijām ir konstatēti lielos apjomos, ir paredzēta gan administratīvā, gan kriminālā atbildība, uzsvēra Donskis.

KNAB pārstāvis atgādināja, ka politisko partiju apvienību nelikumīgas finansēšanas atbalstītāji un starpnieki var tikt atbrīvoti no kriminālatbildības, ja šīs personas par pretlikumībām labprātīgi ziņo un sadarbojas ar KNAB.

Donskis arī uzsvēra, ka personām, kuru rīcībā ir informācija par nelikumīgu finansēšanu, par to ir jāziņo KNAB.

Rīgas domes Drošības, kārtības un korupcijas novēršanas jautājumu komitejas priekšsēdētāja Linda Ozola (JKP) pauda atbalstu Mičerevskim par viņa drosmi atklāti runāt par pārkāpumiem, kurus viņš ir pieredzējis. “Manuprāt, mēs kā politiķi šādi paužam to, ka mums ir ļoti svarīgi, kā mēs attiecamies pret nodokļu maksātājiem, jo deputāti, valsts un pašvaldības iestāžu vadītāji lemj par finansējuma sadali, kas ir liela vara, ko iedzīvotāji ir uzticējuši, mūs ievēlot,” sacīja Ozola.

Viņa uzsvēra, ka deputātu pārkāpumi grauj uzticību gan pašvaldības, gan valsts varai, tāpēc trauksmes celšana par jebkādiem pārkāpumiem un nebūšanām ir apsveicama, un tas ir ceļš, kā var atjaunot sabiedrības uzticību pašvaldību un valsts varai.

Deputāte Laima Geikina (APP) informēja, ka frakcijā ir izstrādātas sešas tēzes par turpmāko rīcību, ja tiek konstatētas aizdomas par koruptīvām darbībām. Šīs tēzes tikšot iekļautas komitejas sēdes protokolā.

Viņa norādīja, ka šādos gadījumos pašvaldībai noteikti ir jāsadarbojas ar KNAB, jāpārskata esošais pašvaldības ētikas kodekss vai jāveido jauns, kā arī jāveido lobēšanas reģistrs.

Atbalstu Mičerevska rīcībai, publiskojot iespējamas koruptīvas darbības, kuru rezultātā no amata atkāpās vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (AP), pauda arī deputāti Ieva Brante (NA/LRA), Uģis Rotbergs (JV) un Eiženija Aldermane (S).

Kā ziņots, vakar Rīgas pilsētas izpilddirektora pienākumu izpildītāja un izpilddirektora vietniece Iveta Zalpētere paziņoja, ka “personīgu apsvērumu dēļ” no šodienas atstāj amatu. Izpilddirektora pienākumus turpmāk pildīs līdzšinējā Rīgas domes Apmeklētāju pieņemšanas centra vadītāja Elīna Trautmane.

Jau augusta beigās Zalpētere paziņoja, ka neplāno piedalīties konkursā uz izpilddirektora amatu. Taču Zalpētere iepriekš bija paudusi gatavību veikt šī amata pienākumus, līdz Rīgas dome apstiprinās amatā jaunu izpilddirektoru.

Zalpēteres lēmums atstāt amatu “personīgu apsvērumu dēļ” pieņemts neilgi pēc tam, kad Mičerevskis izstājās no LA un publiski paziņoja, ka partijā privātās interesēs visu nosaka viens cilvēks – partiju apvienības “Attīstībai/Par!” (AP) un apvienību veidojošās LA valdes loceklis Edgars Jaunups. Zalpētere savulaik kandidējusi pašvaldību vēlēšanās no LA saraksta.

“Neslēpšu, ka esmu saņēmis no domes aparāta signālus par to, ka brīdī, kad šeit bija domes pagaidu administrācija, tādi kadri kā Jaunups nāca un atklāti veica pārrunas par kaut kādiem jautājumiem, tajā skaitā personālijām,” intervijā laikrakstam “Diena” atzina Rīgas vicemērs Vilnis Ķirsis (JV).

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.