Foto – Māris Erenfrīds

Gulēt uz lāvas un klausīties bites. Namiņi bitēm un dziedniecībai 0

Jautājums. Vēlos uzzināt, kā pašam pagatavot bišu dziedinātavu – namiņu elpošanai. Vai ir kādi noteikumi, kādas bites izvēlēties? STAŅISLAVS RĒZEKNĒ

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 72
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Lasīt citas ziņas

Daudzi latviešu bitenieki ideju par bišu namiņiem noskatījuši internetā, Ukrainas dravnieku mājaslapās, kur bišu dziedinātavas ir ļoti populāras. Princips ir vienkāršs – cilvēks guļ namiņā uz lāvas, zem kuras atrodas bišu saimes. Dziedina ieelpotais stropa gaiss; tas gan relaksē, gan palīdz astmas slimniekiem, kā arī pret muskuļu sāpēm. Bišu dziesma ieaijā un nomierina. Par šādām inhalācijām ir daudz labu atsauksmju.

Bišu namiņi tagad ir daudzās Latvijas dravās, taču katram biteniekam šo lidoņu dziedinātava tapusi atšķirīga, pēc sava projekta.

Izvēlas rātnas bites

CITI ŠOBRĪD LASA

Dravnieks Māris Erenfrīds bišu namiņu gatavojis pēc saviem aprēķiniem. Viņš uzskata, ka nav svarīgi nekādi ēkas speciālie parametri. Ceļot namiņu un gatavojot guļamlāvu, tajā tikai jāparedz vieta stropiem. Praksē pārbaudīts, ka ieteikums stropus veidot kā izvelkamas atvilktnes, nestrādā. Saime ir par smagu, lai to vilktu ārā. Bišu apkope notiek namiņa iekšpusē, kur atrodas strops. Skreja atrodas atverē ēkas sienā.

Saimi dravnieks apsedz ar lina drānu (tā gan jāuzmana, jo iztur tikai vienu sezonu, – bites to sagrauž). Cilvēks bišu saimes gaisu var elpot caur guļamlāvā izveidotām restītēm.

Ik pa laikam jāpatīra stropā spraudziņas, jāatplēš drāniņa, jo bites katru atveri cenšas aizlīmēt ar propolisu. Bitenieks secinājis, ka medus ienesuma laikā visspēcīgākā smarža ir pie skrejas, caur kuru arī bites vasarā veic ventilāciju. Drosmīgiem cilvēkiem ieteicams sēdēt ar soliņu pie skrejas – tā, lai ēna nekrīt uz bitēm. Bišu namiņā Māris izmitinājis tikai saimes ar jaunām, mierīgu šķirņu mātēm – bakfāstietes, krainietes. Vispirms mēģinājis namiņā darboties ar bezšķirnes, spieta mātēm. Tās gan rūc un medu nes labi, taču to vadītās saimes viegli sadusmot, tās pat mēģina uzbrukt, sitas gar logiem. Tas neder, ja plānots namiņā laist dziedināties svešus cilvēkus, bērnus.

Svarīgākais noteikums – bites nedrīkst iekļūt namiņā ārpus stropiem.

Bitēm namiņā stropi ir izgatavoti ar aprēķinu, lai saimi var paplašināt uz sāniem, neliekot magazīnas. Tās samazina attālumu starp stropa gaisu un elpotāju.

Namiņš novietots DA virzienā, lai stropu skrejas būtu pēc iespējas labāk saules apspīdētas.

Šādi stropu namiņi ir arī izdevīgi. Pasargātas no vēja, lietus un sniega, bites ļoti labi ziemo. Tajos var darboties ar bitēm neatkarīgi no laika apstākļiem vai pat diennakts laika. Ja jūt, ka ir par mitru, kā tas pēdējās ziemās vai slapjās vasarās, var mazliet ieslēgt sildītāju. Taču tagad, kad notiek intensīva peru audzēšana, bites ar savu siltumu jau ir uzsildījušas namiņa iekštelpu. Bišu namiņā saimes ir lielākā drošībā no garnadžiem nekā atsevišķi stropi.

Reklāma
Reklāma

Domā par košumu

Dravnieks Armands Galviņš bišu dziedinātavu izgatavojis tā, lai būtu koši un priecīgi tiem, kas ierodas apskatīt viņa dravu. Bitēm ir vienalga, kā māja izskatās no ārpuses, taču saimes ligzdā namiņa iekšpusē viss ir tāpat kā parastā stropā. Vienīgā atšķirība – stropa virspusi klāj sietiņš, lai telpā iekļūtu bišu stropa gaiss.

Bišu saimes izvietotas cieši apkārt visam namiņam, arī ziemeļu pusē. Šīs saimes gan vēlāk mostoties un agrāk dodoties pie miera, taču attīstoties itin labi.

Namiņā bites tiek apkoptas tikai divas reizes gadā – rudenī, kad saimes ieziemo, un pavasarī, kad paplašina. Ja rāmjus neizcilā un ligzdu neizjauc, aromāts no saimēm ir visspēcīgākais, secinājis bitenieks.

Ja bites netraucē, tad viņas ir rāmas un par cilvēkiem neliekas ne zinis.

Pats dravnieks savā namiņā nosnauž pusdienlaiku vai atlaižas pievakarē. Pēc bišu gaisa elpošanas un sanoņas klausīšanās (mierīgā stropa dzīvē tā ir citāda nekā kad bitenieks ar to darbojas ikdienā) esot jūtams vieglums un spēku pieplūdums.

Dravnieks bišu māju pat piedāvā kā atrakciju jaunlaulātajiem – pavadot laiciņu uz platās gultas ar cirvi pagalvī un bišu dziesmu pavadībā mantinieks esot garantēts.

Bitenieks novērojis, ka uz cilvēkiem, kas guļ uz stropiem, bites reaģē dažādi. Ir bijuši gadījumi, kad skrien ārā no stropa, gluži kā spietojot. Bet uz citiem nereaģē nemaz.

Foto – Vaira Šicāne

Vēro lidones un meditē

Pēc sava plāna un ieceres bišu namiņu uzcēlusi arī biteniece Vaira Šicāne ar ģimeni.

Dravniecei gan stropa gaisa inhalāciju pietiekot, katru dienu strādājot ar bitēm, taču ģimenes locekļiem un draugiem šāds namiņš ļoti patīkot. Papildus vaska un propolisa smaržas pilnā gaisa elpošanai namiņā izveidots arī stikla strops, lai var vērot bišu dzīvi. Tā ir izcila meditācija.

Stropa gaisa terapijai nemaz nevajag celt atsevišķu namiņu. Var stropu ielikt dārza namiņā, šķūnītī vai pat bēniņos. Izveido tikai drošu skreju uz āru, lai bites neieiet dzīvot starpsienā.

Bišu namiņos gaisa elpošana var sākties no maija vidus, kad zied koki, puķes un sācies intensīvs peru audzēšanas periods, ienesums. Vasaras sākumā un vidū šī procedūra ir visefektīvākā.

UZZIŅA

Par pieredzi bišu namiņu celtniecībā var uzzināt:

• Vaira Šicāne – Kārsavas novads, Mežvidu pag. Otrie Mežvidi, tālr. 26317693

• Armands Galviņš – Jaungulbene, Niedras, tālr. 26873163

• Māris Erenfrīds – Tukuma nov., Zentenes pag., Meļčas, tālr. 29476584

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.