Foto – digitaltrends.com

Iestājies jauns zemūdens kara laikmets. Brīdina, ka cilvēku drošību Eiropā apdraud Krievijas uzbrukumi zemūdens cauruļvadiem un kabeļiem 107

Eiropa un Ziemeļamerika ir neaizsargātas pret “zemūdens hibrīdkaru”, jo Krievija ir attīstījusi spējas pārraut kabeļus, kas nodrošina tiešsaistes komunikāciju uzturēšanu, raksta izdevums The Daily Mail.

Reklāma
Reklāma
Dronu uzbrukumi naftas pārstrādes rūpnīcām Krievijā ir panākuši neiedomājamo – pasaules lielākajai naftas valstij sāk pietrūkt benzīna
Latvijai tuvojas aukstuma vilnis! Sinoptiķi par laiku jaunnedēļ 22
Uz gājēju pārejas gandrīz uzbrauc Valsts prezidentam 80
Lasīt citas ziņas

Drošības alianses Sabiedroto jūras spēku pavēlniecības (MARCOM) komandiera vietnieks, bijušais zemūdenes kapteinis viceadmirālis Didjē Maletērs  sacīja: “Vairāk nekā 90 % interneta ir zem jūras. Visi mūsu savienojumi starp ASV, Kanādu un Eiropu ir zem jūras, tāpēc ir daudz neaizsargātu vietu.”

Viņš norāda, ka  Krievija ir attīstījusi virkni hibrīdkara metožu jūras reģionos ar mērķi vājināt Eiropas ekonomisko stabilitāti, izmantojot tādas infrastruktūras kā jūras kabeļi un naftas cauruļvadi.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Šie apdraudējumi ir īpaši nozīmīgi, ņemot vērā to ietekmi uz drošību, kas skar teju miljardu NATO dalībvalstu iedzīvotāju,” viņš teica intervijā laikrakstam The Guardian.

Šis brīdinājums izskanējis tikai dažas nedēļas pēc tam, kad britu ideju laboratorija Policy Exchange publicēja ziņojumu, kurā mudināja valdības ministrus izstrādāt stratēģiju “karam jūras gultnē”.

60 lappušu garajā ziņojumā, teikts, ka plāns zemūdens aktīvu aizsardzībai “jāiekļauj Karaliskā jūras kara flotes jūras doktrīnā visaugstākās prioritātes kārtībā”.

Ziņojumā teikts, ka  regulāri novērojumi par aizdomīgām Krievijas aktivitātēm tuvējos ūdeņos, noslēpumaini kabeļu pārgriešanas incidenti un un sabiedroto pieaugošās bažas par zemūdens infrastruktūras neaizsargātību – tas viss liecina par to, ka ir iestājies jauns zemūdens kara laikmets.

Vispasaules zemūdens optisko kabeļu tīkls, kas šķērso okeāna dibenu, nodrošina aptuveni 97 % starptautisko sakaru.

Taču, tā kā pasaules lielvalstis, jo īpaši Krievija un Ķīna, turpina attīstīt ļoti jaudīgas kodolzemūdenes un jūras bezpilota aparātus, šie vitāli svarīgie zemūdens tīkli kļūst arvien jutīgāki pret sabotāžu.

Turklāt seklākos ūdeņos šādas tehnoloģijas nav nepieciešamas – kuģis var vienkārši  ar enkuru  it kā nejauši pārraut kabeļus.

Šāds incidents notika pagājušā gada oktobrī, kad ar enkuru tika bojāts gāzes cauruļvads un vairāki telekomunikāciju kabeļi, kas savienoja Igauniju un Somiju.

Reklāma
Reklāma

Izmeklētāji vēl nav atklājusi, kurš kuģis bija atbildīgs par bojājumu, bet paziņoja, ka ar Krievijas karogu peldošs kuģis un Ķīnai piederošs kuģis atradās “tuvu” notikuma vietai.

Lielu daļu šo tīklu ir izstrādājuši privāti tehnoloģiju uzņēmumi, un tāpēc tie nav paredzēti aizsardzībai pret militāriem draudiem.

“Viņi nezināja, ka šāda hibrīdkara darbība attīstīsies tik strauji. Un ir ļoti grūti nodrošināt pastāvīgu katra kabeļa uzraudzību – tas nav iespējams,” sacīja Maletērs

Taču grūtības novērot un uzraudzīt tūkstošiem jūdžu garus zemūdens kabeļus ir tikai viena no neaizsargātības pazīmēm, norāda Policy Exchange.

“Pašreizējā taktiskā, operatīvā un tehnoloģiskā situācija sniedz agresoram lielākas priekšrocības nekā aizsargātājam. Viegla piekļuve un gandrīz neiespējamā iespēja piedēvēt tīšu iejaukšanos,”  secināts ziņojumā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.