Nav jau pamata neticēt! Zāļu rezervju “X” stundai Latvijā vēl nav, bet “pie tā ministrija strādā” 0
Par “X” stundu, kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā, sabiedrībā runāts daudz. Kādam mājās jau ir sagatavota “bēgšanas soma”, bet cits par to vispār nesatraucas. Par to, ko likt savās somās, izlemj katrs pats, bet kā “X” stundai gatavojas valsts? Ilze Viņķele, Zāļu valsts aģentūras Zāļu drošuma nodaļas vadītāja, bijusī labklājības (2011–2014) un veselības ministre (2019–2021), TV24 raidījumā “Ziņu TOP” par “X” stundu un medikamentu krājumiem valsts mērogā.
“Pie tā ministrijā strādā – pie šiem kritiski nodrošināmo zāļu krājumiem stundai “X”. Tas ir ne vien definēt to nomenklatūru, proti, kādām zālēm tur ir jābūt, bet ir jādefinē, kas glabās, ko darīs ar krājumiem, kuriem tuvojas derīguma termiņš beigām, kā to samaksās un tā tālāk,” pauž Viņķele. Bijusī ministre uzsver, ka viņai nav pamata neticēt ministra un kolēģu solījumiem, ka šis tiks nokārtots.
Lai arī dažādām zālēm būtu jābūt “X” stundu somās, lielākā daļa sabiedrības pat nenodrošina sev pienācīgu mājas aptieciņu tuvākajiem mēnešiem. Tikai 9% iedzīvotāju mājās ir pietiekami pirmās palīdzības preču un medikamentu krājumi vismaz diviem mēnešiem, liecina Latvijas Zāļu ražotāju asociācijas (LZRA) un pētījumu kompānijas “Norstat” veiktā aptauja. Aptaujā noskaidrots, ka visbiežāk šādus krājumus veido rīdzinieki un lielo pilsētu iedzīvotāji.
Kopumā 37% respondentu atzīst, ka viņiem mājās ir ikdienā lietojamie medikamenti bez uzkrājumiem. Aptaujas rezultāti arī rāda, ka 24% iedzīvotāju mājās ir pirmās palīdzības preces, bet nav recepšu medikamentu, savukārt 15% mājsaimniecību medikamentu krājumi pietiktu pāris nedēļām.
Tāpat aptaujas rezultāti liecina, ka vecuma grupā no 60 līdz 74 gadiem 35% cilvēku mājās ir pašlaik lietotie medikamenti, kas, asociācijas vērtējumā, radot draudus veselībai. Vēl 10% aptaujāto norāda, ka viņiem mājsaimniecībā medikamentu nav vispār. LZRA šo rādītāju uzskata par “īpaši satraucošu, ņemot vērā to, ka starptautisko piegāžu traucējumu dēļ pacienti nereti ir spiesti saskarties ar viņiem nepieciešamo zāļu trūkumu”.