Publicitātes foto

Nesasniedzamā suverenitāte. 5G 9

Haralds Teiermanis

Dažas dienas novembrī Eiropas tehnoloģiju vadošās personības pulcējās ap Rīgu – virtualitātē un daļēji klātienē mūsu valstī notika 5G Techritory foruma iedvesmoti pasākumi. Lai arī valsts 5G pasaules pioniera sapnis Latvijai izsapņots un nerealizējies, caur 5G Techritory norisēm varam saglabāt mūsu zemē vadošā domapmaiņas avota un ideju domnīcas vietu un tas notiek arī pandēmijas izaicinājuma laikā.

Reklāma
Reklāma
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 174
TV24
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā 55
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Lasīt citas ziņas

Viena no interesantākajām bija Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģiju asociācijas LIKTA virtuālā foruma skatuve, kurā ar praktisko pieredzi un Eiropas līmeņa labo praksi dalījās Somijas eksperti. Vadošais pētnieks Petri Rovinens (Petri Rouvinen) sniedza ieskatu Ziemeļvalsts meklējumos, kas ved uz neitrālu un tehniski drošu 5G tīklu.

Šī gada sākumā tika publicēts pētījums, kur Rovinens kopā ar Miko Alkio (Mikko Alkio) aplūko Somiju kā valsti, kuras piemērs varētu kalpot par paraugu pārējai Eiropai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Savu daļu populisma 5G jaunā tehnoloģiju standarta attīstībā deva ASV politiķi, nostādot tehnoloģiju uzņēmumus pasaulē starp pasaules lielvalstu ģeopolitiskajām interesēm. Vēl gada pirmajā pusē par šo tēmu rakstīja pieredzējušais žurnālists Kārlis Streips [ https://www.la.lv/karlis-streips-vainigie-un-nevainigie ].

Drīz vēsturiskā lēmuma jubileja — 2020.gada 7.decembrī Somijas parlaments pieņēma likumdošanas aktu, kas nosaka konkrētu ierīču aizliegumu, ja pastāv aizdomas, ka ierīces lietošana varētu apdraudēt nacionālo drošību. Šis likums raugās uz tehniskiem aspektiem, izolējot tos no politiskiem un jebkuriem citiem aspektiem un fokusējoties uz kiberdrošību kā tādu.

Galvenā loma, lai arī notiek sadarbība starp virkni institūciju, Somijas gadījumā ar likumdošanas aktu nodota Traficom — nacionālā transporta un komunikācijas aģentūrai (analogs Latvijas VAS “Elektroniskie sakari”, taču ar plašākām funkcijām) — profesionālai ekspertu organizācijai, kas spēj lēmumus pieņemt bez “politikas mērces”.

Somijas likumdošanas akts sniedz tehnoloģiski neitrālu definīciju par to kas ir kritiskās tīkla infrastruktūras elementi un ir ticis izveidots apkopojošs saraksts ar kritiskām tīkla infrastruktūras detaļām, balstoties vispārpieņemtajā 3GPP modelī. Trešās paaudzes partnerības projekts (3GPP) savulaik tika ieviests, lai taptu tehniskās specifikācijas un pārskati mobilajām sistēmām, kuru pamatā ir attīstīti GSM pamattīkli.

Jāpiezīmē, ka nekur un nekad pasaulē ģeopolitika un kiberdrošība nav veidojusi labu kopējo lēmumu plūsmu. Somijas pētījuma autori atgādina, ka suverenitāte šī brīža pasaulē, kur vēlmju vienādojumā valstu vara vienlīdz aktīvi meklē un tiecas pēc savas tehnoloģiju neatkarības, taču ikdienā ir spiesta rēķināties ar savas izvēlētās tehnoloģijas ražotājvalsts interesēm, ņemt vērā pasaules produkcijas piegāžu ķēdes, kas pandēmijas laikos ir sarežģītākas nekā jebkad iepriekš.

Publicitātes foto

Mēs dzīvojam interesantā laikmetā, kur mediju ziņas bieži ietekmē kāda polarizējoša viedokļa izskanēšana līdz neiedomājam “kluso telefonu spēles” kropļojumam un teju vai apvērstai ziņai. Nesen Rīgas kultūrvidē raisījās diskusija, kura sabiedrības vārdu krājumā atgrieza vārdu “murālis”, valsts prezidenta runa uz mirkli atgrieza ikdienas lietojumā 1920-tajos populāro “likteņkopību”. Arī telekomunikāciju lingo parādās mediju un sabiedrības vārdu krājumā pēc kāda spilgtāka politiķa paziņojuma vai krāšņākas runas.

Reklāma
Reklāma

Tomēr pati neiztrūkstošākā komponente sarunā par jauno telekomunikāciju standartu 5G, kas pamazām kļūst pieejams arī privātpersonām Latvijā, ir kiberdrošība.

Somijas pētījuma autori apgalvo — 5G ir patiesi revolucionārs solis telekomunikāciju jomā. Lai arī balstīts uz eksistējušajiem standartiem, jaunais 5G darbojas daudz plašāk, tajā pašos pamatos iekodētā vienotajā tīklā esošo iekārtu autonoma sadarbība (par to LA jau rakstīts, stāstot par viedmājām, par autonomiem transporta līdzekļiem un ierīcēm, kuras seko lietotājam uz viņam tuvākā ekrāna atainojot / atskaņojot saturu, kuru lietotājs izvēlējies). Protams, tehniski 5G standarta redzamā priekšrocība ir nepieredzēti datu plūsmas ātrumi un tīkla latentums, kas tuvojas fiksētai optisko sakaru līnijai.

Ar šāda līmeņa ātrdarbīgu un daļēji autonomu tehnoloģiju ienākšanu mūsu ikdienā kiberdrošības standarti ir primārie un svarīgākie, strukturējot nacionālos 5G tīklus.

Somijas piemērs rāda, ka profesionāļi spēj nošķirt patiku par to vai citu zīmolu (Huawei, Siemens, Ericsson un citiem) un sadalīt tehnoloģijas pēc to būtības, strukturēt drošu tīkla infrastruktūras mugurkaulu un aizpildīt elementus ar ierīcēm, kuras labāk piemērotas konkrētajam uzdevumam bez aizspriedumiem.

Somija spējusi sekmīgi veidot modeli, kas bāzēts uz Eiropas Komisijas vadlīnijām un instrumentāriju — tādu kā neoficiālo “maigo” EK likumu, kuru kā pamatdokumentu savam 5G tīkla darbības modeļa likumam būtu jāizmanto katrai Eiropas nācijai.

Šeit jāpiezīmē, lai sekmētu sadarbību valsts iekšienē un nodrošinātu tā saukto starpdisciplināro sadarbību, kaimiņu ziemeļvalstī tika radīta jauna konsultatīvā padome, kurā pieaicināti sistēmu drošības eksperti, kuru misija ir un arī nākamībā būs padziļināti iesaistīties kiberdrošības analīzē un ja nepieciešams izstrādāt jaunas rekomendācijas drošības standartu paaugstināšanā.

Somi, kā norāda pētnieki, virzījuši savu telekomunikāciju struktūru drošāku sistēmu virzienā jau kopš pagājušā gadsimta deviņdesmitajiem gadiem. Ne velti vieni no pasaules ekspertiem kiberdrošībā kompānija F-Secure dibināta tieši šajā valstī.

Somu pieeja 5G tiklā sistēmu jautājumam balstās zinātnē, ekspertu viedoklī un labas pārvaldības principos, kur lēmumu pieņēmēji kā svarīgāko uzskata profesionāļu vērtējumu un ne sabiedrības aizspriedumus. Varam vilkt paralēles ar vakcinācijas procedūru, kur, lai gan gala lēmumus pieņem katras valsts politiķi, tieši zinātnieki un eksperti imunoloģijā sniedz vērtīgāko pienesumu. Un valstis, kuras ieguldījušas resursus agrīnās brīdināšanas un sabiedrības veselības drošībā (kā tālredzīgā Izraēla, kā šausminošā Ebola vīrusa norūdītā Dienvidāfrika), spēj labāk pārvarēt pandēmijas izaicinājumus.

5G gadījumā — valstis, kuras ilgstoši strādā pie drošiem tīkla risinājumiem, ir mazāk pakļautas riskam, ka politikas populistu viedoklis iespaidos viņu telekomunikāciju sistēmu attīstību.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.