Publicitātes foto

Nesasniedzamā suverenitāte. 5G 9

Haralds Teiermanis

“Kad dosies uz fronti, patriot!” Krievijas slavenības – Putina atbalstītāji saņem draudus un aicinājumus doties uz kara komisariātu
VIDEO. “Vai ar viņu viss ir labi? Putina dīvainā uzvedība atkal piesaista uzmanību 106
Vai mežā kritušu koku drīkst sazāģēt un vest to mājās, lai izmantotu malkai? 104
Lasīt citas ziņas

Dažas dienas novembrī Eiropas tehnoloģiju vadošās personības pulcējās ap Rīgu – virtualitātē un daļēji klātienē mūsu valstī notika 5G Techritory foruma iedvesmoti pasākumi. Lai arī valsts 5G pasaules pioniera sapnis Latvijai izsapņots un nerealizējies, caur 5G Techritory norisēm varam saglabāt mūsu zemē vadošā domapmaiņas avota un ideju domnīcas vietu un tas notiek arī pandēmijas izaicinājuma laikā.

Viena no interesantākajām bija Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģiju asociācijas LIKTA virtuālā foruma skatuve, kurā ar praktisko pieredzi un Eiropas līmeņa labo praksi dalījās Somijas eksperti. Vadošais pētnieks Petri Rovinens (Petri Rouvinen) sniedza ieskatu Ziemeļvalsts meklējumos, kas ved uz neitrālu un tehniski drošu 5G tīklu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šī gada sākumā tika publicēts pētījums, kur Rovinens kopā ar Miko Alkio (Mikko Alkio) aplūko Somiju kā valsti, kuras piemērs varētu kalpot par paraugu pārējai Eiropai.

Savu daļu populisma 5G jaunā tehnoloģiju standarta attīstībā deva ASV politiķi, nostādot tehnoloģiju uzņēmumus pasaulē starp pasaules lielvalstu ģeopolitiskajām interesēm. Vēl gada pirmajā pusē par šo tēmu rakstīja pieredzējušais žurnālists Kārlis Streips [ https://www.la.lv/karlis-streips-vainigie-un-nevainigie ].

Drīz vēsturiskā lēmuma jubileja — 2020.gada 7.decembrī Somijas parlaments pieņēma likumdošanas aktu, kas nosaka konkrētu ierīču aizliegumu, ja pastāv aizdomas, ka ierīces lietošana varētu apdraudēt nacionālo drošību. Šis likums raugās uz tehniskiem aspektiem, izolējot tos no politiskiem un jebkuriem citiem aspektiem un fokusējoties uz kiberdrošību kā tādu.

Galvenā loma, lai arī notiek sadarbība starp virkni institūciju, Somijas gadījumā ar likumdošanas aktu nodota Traficom — nacionālā transporta un komunikācijas aģentūrai (analogs Latvijas VAS “Elektroniskie sakari”, taču ar plašākām funkcijām) — profesionālai ekspertu organizācijai, kas spēj lēmumus pieņemt bez “politikas mērces”.

Somijas likumdošanas akts sniedz tehnoloģiski neitrālu definīciju par to kas ir kritiskās tīkla infrastruktūras elementi un ir ticis izveidots apkopojošs saraksts ar kritiskām tīkla infrastruktūras detaļām, balstoties vispārpieņemtajā 3GPP modelī. Trešās paaudzes partnerības projekts (3GPP) savulaik tika ieviests, lai taptu tehniskās specifikācijas un pārskati mobilajām sistēmām, kuru pamatā ir attīstīti GSM pamattīkli.

Jāpiezīmē, ka nekur un nekad pasaulē ģeopolitika un kiberdrošība nav veidojusi labu kopējo lēmumu plūsmu. Somijas pētījuma autori atgādina, ka suverenitāte šī brīža pasaulē, kur vēlmju vienādojumā valstu vara vienlīdz aktīvi meklē un tiecas pēc savas tehnoloģiju neatkarības, taču ikdienā ir spiesta rēķināties ar savas izvēlētās tehnoloģijas ražotājvalsts interesēm, ņemt vērā pasaules produkcijas piegāžu ķēdes, kas pandēmijas laikos ir sarežģītākas nekā jebkad iepriekš.

Publicitātes foto

Mēs dzīvojam interesantā laikmetā, kur mediju ziņas bieži ietekmē kāda polarizējoša viedokļa izskanēšana līdz neiedomājam “kluso telefonu spēles” kropļojumam un teju vai apvērstai ziņai. Nesen Rīgas kultūrvidē raisījās diskusija, kura sabiedrības vārdu krājumā atgrieza vārdu “murālis”, valsts prezidenta runa uz mirkli atgrieza ikdienas lietojumā 1920-tajos populāro “likteņkopību”. Arī telekomunikāciju lingo parādās mediju un sabiedrības vārdu krājumā pēc kāda spilgtāka politiķa paziņojuma vai krāšņākas runas.

Tomēr pati neiztrūkstošākā komponente sarunā par jauno telekomunikāciju standartu 5G, kas pamazām kļūst pieejams arī privātpersonām Latvijā, ir kiberdrošība.

Somijas pētījuma autori apgalvo — 5G ir patiesi revolucionārs solis telekomunikāciju jomā. Lai arī balstīts uz eksistējušajiem standartiem, jaunais 5G darbojas daudz plašāk, tajā pašos pamatos iekodētā vienotajā tīklā esošo iekārtu autonoma sadarbība (par to LA jau rakstīts, stāstot par viedmājām, par autonomiem transporta līdzekļiem un ierīcēm, kuras seko lietotājam uz viņam tuvākā ekrāna atainojot / atskaņojot saturu, kuru lietotājs izvēlējies). Protams, tehniski 5G standarta redzamā priekšrocība ir nepieredzēti datu plūsmas ātrumi un tīkla latentums, kas tuvojas fiksētai optisko sakaru līnijai.

Ar šāda līmeņa ātrdarbīgu un daļēji autonomu tehnoloģiju ienākšanu mūsu ikdienā kiberdrošības standarti ir primārie un svarīgākie, strukturējot nacionālos 5G tīklus.

Somijas piemērs rāda, ka profesionāļi spēj nošķirt patiku par to vai citu zīmolu (Huawei, Siemens, Ericsson un citiem) un sadalīt tehnoloģijas pēc to būtības, strukturēt drošu tīkla infrastruktūras mugurkaulu un aizpildīt elementus ar ierīcēm, kuras labāk piemērotas konkrētajam uzdevumam bez aizspriedumiem.

Somija spējusi sekmīgi veidot modeli, kas bāzēts uz Eiropas Komisijas vadlīnijām un instrumentāriju — tādu kā neoficiālo “maigo” EK likumu, kuru kā pamatdokumentu savam 5G tīkla darbības modeļa likumam būtu jāizmanto katrai Eiropas nācijai.

Šeit jāpiezīmē, lai sekmētu sadarbību valsts iekšienē un nodrošinātu tā saukto starpdisciplināro sadarbību, kaimiņu ziemeļvalstī tika radīta jauna konsultatīvā padome, kurā pieaicināti sistēmu drošības eksperti, kuru misija ir un arī nākamībā būs padziļināti iesaistīties kiberdrošības analīzē un ja nepieciešams izstrādāt jaunas rekomendācijas drošības standartu paaugstināšanā.

Somi, kā norāda pētnieki, virzījuši savu telekomunikāciju struktūru drošāku sistēmu virzienā jau kopš pagājušā gadsimta deviņdesmitajiem gadiem. Ne velti vieni no pasaules ekspertiem kiberdrošībā kompānija F-Secure dibināta tieši šajā valstī.

Somu pieeja 5G tiklā sistēmu jautājumam balstās zinātnē, ekspertu viedoklī un labas pārvaldības principos, kur lēmumu pieņēmēji kā svarīgāko uzskata profesionāļu vērtējumu un ne sabiedrības aizspriedumus. Varam vilkt paralēles ar vakcinācijas procedūru, kur, lai gan gala lēmumus pieņem katras valsts politiķi, tieši zinātnieki un eksperti imunoloģijā sniedz vērtīgāko pienesumu. Un valstis, kuras ieguldījušas resursus agrīnās brīdināšanas un sabiedrības veselības drošībā (kā tālredzīgā Izraēla, kā šausminošā Ebola vīrusa norūdītā Dienvidāfrika), spēj labāk pārvarēt pandēmijas izaicinājumus.

5G gadījumā — valstis, kuras ilgstoši strādā pie drošiem tīkla risinājumiem, ir mazāk pakļautas riskam, ka politikas populistu viedoklis iespaidos viņu telekomunikāciju sistēmu attīstību.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Kad dosies uz fronti, patriot!” Krievijas slavenības – Putina atbalstītāji saņem draudus un aicinājumus doties uz kara komisariātu
VIDEO. “Vai ar viņu viss ir labi? Putina dīvainā uzvedība atkal piesaista uzmanību 106
Vai mežā kritušu koku drīkst sazāģēt un vest to mājās, lai izmantotu malkai? 104
“Sekas var būt nepatīkamas.” Politiķis par risku, ka Krievijā pie varas var nonākt daudz radikālāki spēki
Vēl gaidāma atvasara? Vai tomēr pirmais sniegs? Izskan pirmās prognozes par laikapstākļiem oktobrī 13
Lasīt citas ziņas
Pēc milzīgo rēķinu saņemšanas dažu restorānu un kafejnīcu īpašnieki izlēmuši savus uzņēmumus slēgt 129
Notekūdeņu monitorings uzrāda koronavīrusa izplatības pieaugumu Latvijas pilsētās 5
VIDEO. Protesti pret mobilizāciju Dagestānā: policists spiests bēgt no satrakotajām sievietēm
“Izmisuma vadīti krievi varētu šķērsot arī “zaļo” robežu.” Iekšlietu ministrs par Krievijas “mobilizācijas bēgļiem”
Anda Līce: Kas zem baltajiem krekliem?
21:33
Radioduelis uz kara sliekšņa! Raidījumos iet tik karsti, ka pat klausītājiem jāpiesprādzējas. Egila Līcīša feļetons
20:22
Ko iesākt ar polipiem? Vai tā ir taisnība, ka tie var kļūt ļaundabīgi
19:51
“Kad dosies uz fronti, patriot!” Krievijas slavenības – Putina atbalstītāji saņem draudus un aicinājumus doties uz kara komisariātu
“Sekas var būt nepatīkamas.” Politiķis par risku, ka Krievijā pie varas var nonākt daudz radikālāki spēki
VIDEO. Paliks tikai izdegusi zeme! Propagandisti mierīgi apspriež, kas notiks ar civiliedzīvotājiem, ja viņiem trāpīs atombumba
VIDEO. “Vai ar viņu viss ir labi? Putina dīvainā uzvedība atkal piesaista uzmanību 106
Vēl gaidāma atvasara? Vai tomēr pirmais sniegs? Izskan pirmās prognozes par laikapstākļiem oktobrī 13
Pirmdien Latvijā demonstrēs augstas mobilitātes raķešu artilērijas sistēmas HIMARS 97
Nosauc iespējamo datumu, kad Krievija aizliegs izbraukt no valsts mobilizācijas vecuma vīriešiem 29
Slepenas pazemes pilis ar mākslīgiem dārziem un peldbaseiniem, pārtikas krājumi pieciem gadiem – miljardieri gatavojas apokalipsei
VIDEO. “Zilīšu bataljonam” pirmie zaudējumi. Pa ceļam uz fronti pārdzērušies krievi sakaujas savā starpā
FOTO. “Pašreizējā situācijā svarīga ātra reaģēšana!” Saruna ar Latvijā labi zināmo lauksaimnieci Inesi Karlovu 2
Ukrainā diennakts laikā iznīcināti 400 iebrucēji 43
Vai tiešām sašķobījusies Raimonda Paula veselība? Krauze atklāj, kā patiesībā jūtas komponists 16
Krievu, kurš protestēja pret tanka T-34 Narvā pārvietošanu, deportē no Igaunijas 85
VIDEO. Igaunijas mežos pamanīts liels retums – lācene ar četriem mazuļiem 10
FOTO. VIDEO. Policija brutāli izrēķinās ar Krievijas iedzīvotājiem, kuri izgājuši ielās, protestējot pret mobilizāciju 92
Radioduelis uz kara sliekšņa! Raidījumos iet tik karsti, ka pat klausītājiem jāpiesprādzējas. Egila Līcīša feļetons
Zaļā tēja – mūsdienu jaunības eliksīrs?
Auto jaunumu tirgus bagātīgi piedāvā “skaisto” un nelietderīgo
Ausis dzestrs rīts. Kādus laikapstākļus sola pa dienu?
Ko iesākt ar polipiem? Vai tā ir taisnība, ka tie var kļūt ļaundabīgi
Ditas Lases ideāla buljona noslēpumi: “Svarīgi izmantot aukstu ūdeni!” 4
Latvijā ražotas kazas piena un citu garšu želejkonfektes pērk arī Igaunijā 2
Pēc mobilizācijas izsludināšanas Krievijā Putins aizbraucis atpūsties 42
Vai drīkst atlaist, ja nevēlas mainīt darba vietu?