
VKKF: cīnāmies par neatkarību 1
Kāpēc būtu nepieciešams, lai arī Latvijā Valsts kultūrkapitāla fonds tiktu finansēts no iezīmētiem nodokļiem, kā tas ir Igaunijā?
Edgars Vērpe, VKKF direktors: “Pats būtiskākais, kāpēc jāatgriežas pie iezīmētajiem nodokļiem, – pašreizējais finansēšanas modelis šobrīd negarantē VKKF politisko neatkarību. No fonda dibināšanas 1998. gadā līdz 2004. gadam fonda neatkarība un “izstieptas rokas attāluma princips” tika nodrošināts pamatā ar divu mehānismu palīdzību – fonda finansējums bija tieši piesaistīts atsevišķiem nodokļiem, un lēmumu par iezīmētā finansējuma izlietojumu pieņēma VKKF padome, kuras sastāvā ir dažādu kultūras nozaru speciālisti, nevis politiķi. Tā sauktais izstieptas rokas attāluma princips nodala politisko ietekmi no profesionālo lēmumu pieņemšanas kultūrā. Šim principam raksturīga publiskās varas dalīšana starp valsts varas institūcijām, uzticot publisko (valsts) līdzekļu sadali ekspertu organizācijām.
Ar pašreizējo finansējuma apjomu VKKF nevar nodrošināt profesionālās kultūras un mākslas pieejamību plašai sabiedrībai, kā arī kultūras vērtību saglabāšanu. Vairākām sabiedrības grupām pieejamais “kultūras pakalpojumu grozs” ir pavisam niecīgs (piemēram, bērniem un jauniešiem, reģionu iedzīvotājiem). Nepietiekamā finansējuma dēļ pašreizējā finansēšanas sistēma neļauj VKKF pilnvērtīgi nodrošināt reģionālo kultūras centru aizpildīšanu ar kvalitatīvu kultūras produktu par reģionu maksātspējai atbilstošu cenu. Lai būvētu ilgtspējīgu sabiedrības un valsts modeli, mākslas un kultūras pieejamībai un sabiedrības iesaistei ir teju izšķiroša nozīme.
Finansējuma pieaugums ļautu risināt esošās būtiskās problēmas kultūras pieejamības nodrošināšanā un jaunrades veicināšanā.
Bet atšķirībā no Igaunijas modeļa, augot finansējumam, VKKF neplāno nodrošināt finansējumu kultūras infrastruktūras celtnēm vai sporta jomai. Iezīmētais nodoklis mums jau sākotnēji – veidojot fondu 90. gadu beigās – bija procentuāli mazāks nekā igauņiem, jo mēs atteicāmies no idejas, ka fonds varētu finansēt kultūras celtnes vai sportu. Arī šobrīd, strādājot pie sākotnējā VKKF finansēšanas modeļa atjaunošanas, neplānojam palielināt iezīmēto nodokļu procentuālo apmēru.”
UZZIŅA
* Līdz 2004. gadam VKKF finansējums līdzīgi kā Lietuvā un Igaunijā bija iezīmēts – atskaitījumi 3% no alkohola akcīzes nodokļa; 3% no tabakas akcīzes; kā arī apmēram 50% atskaitījumi no izložu un azartspēļu nodokļa.
* 2009. gadā VKKF budžets tika samazināts par 46%; 2010. gadā – vēl par 49%. Kopumā divu gadu laikā VKKF finansējums tika samazināts no 7,61 miljona latu (2008) līdz 2,11 miljoniem latu (2010). 2017. gadā VKKF finansējums ir … eiro.