Foto: AFP/Scanpix/LETA

Kaut Krievija okupējusi 22% gruzīnu zemju, neviens te tieši nerunā par konfliktu ar Krieviju 15

Tengizs Gogotišvili, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Notriektā tautumeita 7
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
SVF: Krievijas ekonomika augs straujāk par visām pasaules attīstītajām ekonomikām
Lasīt citas ziņas

Ne tikai 2008. gada no­tikumu dēļ. Maskava spridzināja laika mīnas Gruzijā vēl PSRS laikos. Lai noturētu īsā pavadā republiku, kas bija nodomājusi atdalīties.

Tādēļ kopš 1993. gada tā okupēja 17% Gruzijas teritorijas.

CITI ŠOBRĪD LASA

2008. gadā šīm zemēm vienīgi pievienoja daļu no Abhāzijas autonomās republikas un bijušā Dienvidosetijas autonomā apgabala teritorijām. Kopumā krievi okupēja vairāk par 22% gruzīnu zemju.

Pirmā fronte kapitulējusi. Gruzijas valdība tikai runā par mieru, kara nepieļaušanu, tā pasargājot valsti. Tā attaisno nepievienošanos sankcijām pret Krieviju.

14. augustā apritēja 30 gadu kopš kara sākuma Abhāzijā, kas paņēma tūkstošiem dzīvību, liekot 300 tūkstošiem etnisko gruzīnu kļūt par bēgļiem savā dzimtenē.

Toreiz gruzīnu brīvprātīgās vienības (par armiju to nevar nosaukt) 13 mēnešus un 13 dienas gandrīz kailām rokām atvairīja Krievijas aviāciju, kājniekus, artilēriju, tankus un Melnās jūras kara flotes kuģus.

Tāpat arī iesūtītos kazaku un Ziemeļkaukāza iedzīvotāju bataljonus. To starpā bija arī bēdīgi slavenais Šamila Basajeva bataljons, kas izgājis GRU (galvenā izlūkošanas pārvalde) apmācību Čečenijā un ieguvis “ugunskristības”, nogriežot galvas un izvarojot gruzīnu sievietes un bērnus.

Pēc tam Gruzija pieredzēja vēl vairākas kara eskalācijas ar Krieviju.

Blēņas par aviāciju

Ar ko šajā laikā nodarbojas Gruzija, vai mācās no kara Ukrainā? “Valdība solīja pabeigt trīs pakāpju pretgaisa aizsardzības sistēmas izveidošanu līdz 2020. gada beigām,” paziņojis bijušais Aizsardzības ministrijas apgādes priekšnieks Akija Barbakadze.

“Kas ir 2022. gadā? Pārnēsājamie zenītkompleksi, kas nodrošina aizsardzību tikai pirmajā līmenī. Kur pārējais, kur pretraķešu aizsardzība? Jau pēc Krimas aneksijas mūsu militārais budžets tika samazināts divas reizes.

Reklāma
Reklāma

Ieekonomētos līdzekļus atdeva Drošības dienestam (padomju VDK mantiniece).

Par deklarēto armijas prioritāti kļuvusi aviācija. Neatkarības dienas laikā 26. maijā pār Tbilisi pārlidoja divas triecienlidmašīnas SU-25 un uzbrukuma helikopteri MI-24. Tie pirms vairākiem gadiem bija norakstīti, taču tagad atjaunoti.

“Kara gadījumā šīm SU-25 nav izredžu. Bez iznīcinātāju atbalsta, bet tādu mums nav un ilgi nebūs, šī tipa lidmašīnas ir bezjēdzīgas. To restaurācija ir vienīgi reklāma un naudas izsviešana vējā,” uzskata militārais eksperts Koba Naroušvili.

“Vispirms jādomā par pretgaisa un pretraķešu aizsardzību,” piekrīt pulkvedis A. Barbakdze. “Pēc tam par reaktīvajām zalvju iekārtām un tālšāvējartilēriju. Un droniem. Bez visa tā mūsu aviācija nespēs pacelties gaisā, kā tas notika 2008. gadā.”

Aizsardzības ministrija centīgi slēpj patieso karavīru skaitu.

Uz papīra tie esot 40 tūkstoši cilvēku, lai gan aizvien vairāk virsnieku, kas pamet armiju, atklāti runā par to, ka atsevišķās brigādēs ir mazāk pat par 50% personālsastāva.

Cilvēki atvaļinās – galvenokārt motivācijas trūkuma dēļ. Daudzi aizbrauc uz Ukrainu, jo tur karo arī par Gruziju.

Aizdomas par sadarbību ar krieviem

Augusta sākumā tā saucamās Luhanskas tautas republikas TV pārraidīja sižetu par teroristu sagatavošanas centru Lisičanskā, kur it kā atrasta instruktora Mihaila Kamhadzes personīgā lieta.

Atvaļinātais pulkvedis patiešām kopš 2017. gada apmāca ukraiņu artilēristus. Šo rindu autors sazinājās ar gruzīnu virsnieku, kas apstiprināja televīzijā parādīto dokumentu autentiskumu: “Šī ir personīgā lieta, kam būtu jāglabājas Gruzijas Aizsardzības ministrijas tanku remonta rūpnīcā. Mape satur personīgo informāciju par mani un manu ģimeni, kas nekādā gadījumā nedrīkstēja nokļūt ienaidnieka rokās”.

“Lieta par pulkveža Kamhadzes lietu” devusi vēl vienu iemeslu apgalvojumam, ka gruzīnu specdienesti tieši sadarbojas ar krievu dienestiem. Neviens nerunā par konfliktu ar Krieviju.

Lai gan ar šo valsti Gruzija formāli atrodas karastāvoklī, savas armijas vajadzībām tā iepērk tieši Krievijas degvielu un dažādas smēreļļas, kā arī ēdina karavīrus ar ātrās pagatavošanas ēdienu “Anacom”, ko ražojis ziemeļu kaimiņš.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.