Ilustratīvs foto

Paliek mazliet vēsi? Iedzer karstu tēju! 0

Vēl pirms īsa brīža cīnījāmies ar svelmi, un te pēkšņi brrr…, cik auksts! Ir īstais brīdis, lai par labāko draugu kļūtu kūpošas tējas krūze. Ja vēl iegūstam zināšanas, ka ar tēju varam palīdzēt stiprināt veselību, tad līdz ar sasildīšanās un garšas baudu saņemam arī apziņu, ka esam izdarījuši ko labu savam organismam! Ar kādiem būtiskiem ieguvumiem veselībai tēja ir saistīta, stāsta „Mēness aptiekas” farmaceite Ērika Pētersone.

Kokteilis
VIDEO. “Apsardze tiešām noderētu” – Andra Kiviča koncertā skatītājus pārsteidz viņa sievas uzvedība uz skatuves 1
VIDEO. Pie vīrieša mājas durvīm Lielbritānijā pieklauvēja divi jaunieši, pēc kā pārsteigtais saimnieks gluži vai zaudēja valodu…
TV24
Militārais analītiķis: Krievijas tīkojumi uz Baltijas valstīm bija skaidri jau sen. Pēdējais solis ir, protams, militārais
Lasīt citas ziņas

Tēja ir viens no visbiežāk patērētajiem dzērieniem visā pasaulē. Tiek uzskatīts, ka tējas dzeršanai ir pozitīva ietekme uz veselību, jo tēja satur polifenolus, mikroelementus, kas dabiski atrodami augos, un flavonoīdus, dažādus savienojumus, kas dabiski atrodami augļos un dārzeņos un var palīdzēt mazināt stresu un iekaisumu.

Pētījumi no vietām, kur zaļā tēja ir populāra, piemēram, Ķīnā un Japānā, ir parādījuši tējas labvēlīgo ietekmi uz veselību. Taču par melnās tējas ietekmi uz veselību iepriekš šādi pētījumi bijuši reti un ir snieguši pretrunīgus rezultātus. Iespējams, ka tāpēc mums bieži vien ir sajūta, ka zaļā tēja ir veselīgāka. Tie, kam zaļā tēja garšo, tas nerada problēmas, taču citi tāpēc atsakās no tējas vispār. Tāpēc šoreiz vairāk uzmanības pievērsīsim melnajai tējai un pārlūkosim vērtīgo zāļu tējās.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ko vēstī pētījumu dati

“Tējas dzeršana tiek saistīta ar vairākiem ieguvumiem veselībai, taču lielākā daļa pētījumu par tējas ietekmi uz veselību ir veikti reģionos, kur lielākoties dzer zaļo tēju. Jaunākie pētījumi, kas veikti Lielbritānijā*, kur tieši melnās tējas dzeršanas tradīcija ir vēsturisks mantojums, atklāj, ka arī melnā tēja ir saistīta ar būtiskiem ieguvumiem veselībai,” stāsta “Mēness aptiekas” farmaceite Ērika Pētersone.

Šādi secinājumi izriet no pētījuma, kurā piedalījās gandrīz 500 000 cilvēku. Pētījuma dalībnieki izvēlēti no Apvienotās Karalistes Biobankas, kas ir apkopojusi datus par cilvēku uzvedību 20 gadu garumā. Šajā pētījumā tika iekļauti dalībnieki, kuri ziņoja, ka regulāri dzer melno tēju. Dati liecina, ka melnās tējas dzeršana var būt saistīta ar mēreni mazāku nāves risku. Un vismazākais risks bija tiem, kuri dzer divas vai vairāk tējas tases dienā.

Apskatot konkrētus riskus, dati liecina, ka tiem, kuri katru dienu dzēra vismaz divas tases tējas, bija mazāks visu iemeslu nāves risks. Tāpat tējas dzeršana saistīta ar zemāku nāves gadījumu skaitu sirds un asinsvadu slimību dēļ (koronārās sirds slimības un insults). Taču nav pārliecinoši skaidras tendences attiecībā uz nāves gadījumu samazināšanos no onkoloģiskām vai elpceļu slimībām.

Ietekme bija novērojama neatkarīgi no tā, vai tējai tika pievienots piens vai cukurs, tējas temperatūras vai kofeīna. Pētnieku komanda fiksēja un analizēja visus šos faktorus, kā arī citus, tostarp kafijas patēriņu un pētījuma dalībnieku veselības rādītājus, kā arī demogrāfiskos raksturlielumus.

Gandrīz 500 000 pētījuma dalībnieku bija vidēji 56,5 gadus veci. Apmēram 85% dalībnieku atzīmējuši, ka dzer tēju, no tiem 90% bija precizējuši, ka dzer melno tēju.

Pētnieki atzina, ka pētījumu ir ierobežojis atsevišķas informācijas trūkums, piemēram, tējas tases tilpums un tējas stiprums.

Neaizmirsīsim zāļu tējas!

„Lai gan atklājumi par tējas sniegtajiem ieguvumiem rada sajūtu, ka, dzerot tēju, veicinām veselību, tomēr tie nenorāda, ka cilvēkiem vajadzētu sākt dzert tēju vai palielināt izdzertās tējas daudzumu tikai tādēļ, lai gūtu labumu,” skaidro farmaceite. „Tēja labi iederas mūsu ikdienas rituālos, un tā jāuztver kā labs šķidruma uzņemšanas veids vai, lai cik tas neizklausītos paradoksāli – ēdiens, ja lietojam to ar pienu un cukuru.”

Tādēļ speciāliste aicina iegriezties aptiekā un iegādāties arī kādu gardu zāļu tēju, īpaši uzsverot, ka aptiekās nopērkamās ir audzētas, vāktas un fasētas atbilstoši prasībām, lai būtu drošas patērētājam. Atsaucoties uz leģendāro farmaceitu, bioloģijas zinātņu doktoru un Dr. Pakalna produktu līnijas tēvu Dailoni Pakalnu, Ērika Pētersone skaidro, ka zāļu tējas no fitoterapijas skatu punkta uzskatāmas par uzturproduktu, nevis ārstniecības līdzekli, tādēļ lietojamas ikdienā, izvēloties garšai tīkamāko, piemēram, aveņu tēju, kas ne tikai labi garšo, bet arī uzlabo vielmaiņu, samazina saaukstēšanās simptomus un veicina gremošanas orgānu darbību, vai melisas tēju ar maigu citrona aromātu un garšu, nomierinošu, pretsāpju, pretkrampju iedarbību.

Atcerēsimies, ka piparmētru tējai piemīt ļoti plašs pielietojums, sākot no saaukstēšanās simptomu mazināšanas līdz pat sāpju mazināšanai, lietojot to kompreses veidā. Savukārt ehinācijas tēja ir bagāta ar dažādām minerālvielām un to var lietot imūnsistēmas stiprināšanai. Tāpat labi zināma ir raudenes tēja, kas spēj palīdzēt bezmiega un stresa gadījumā, bet mārsila lakstu tēju izmanto augšējo elpceļu saslimšanas gadījumos, jo tā veicina atkrēpošanos. Un kur tad vēl baldriāņu tēja, kas tik labi noder pirms naktsmiera, jo samazina uzbudināmību, veicina aizmigšanu!

Ne mazāk iemīļoti ir dažādi tēju maisījumi, kuros ir apkopotas saderīgas augu drogas.

Piemēram tēja nierēm, organisma attīrīšanai, sirds un asinsvadu sistēmai, aknām, tēju maisījums miegam, veselībai un imunitātei, plaušām un citi maisījumi.

Citkārt tējas var iedalīt arī pēc tā, kurš tās lietos. Ir iegādājamas tējas mazulīšiem, sievietēm, vīriešiem, sievietēm, kuras saskaras ar menopauzes simptomiem. Mazulīšiem paredzētās augu tējas visbiežāk sastopamas ir maisiņos un paredzētas miega uzlabošanai, saaukstēšanās gadījumos vai kuņģa zarnu trakta darbības uzlabošanai. Tēju maisījums sievietēm gatavots, lai uzlabotu ikmēneša ciklu, un tam piemīt sāpes mazinoša iedarbība. Arī  dažādas detoksikācijas un svaru mazinošas tējas lielāku popularitāti guvušas sieviešu vidū. Vīriešiem domātās tējas spēj mazināt priekšdziedzera iekaisumu un labvēlīgi ietekmē asinsvadu darbību.

Aptiekā iegādājamās tējas ir pieejamas gan fasētas maisiņos, kas satur noteiktu daudzumu augu drogas, vai beramā veidā. „Iegādājoties tējas beramā veidā, ir jāpievērš uzmanība norādēm uz iepakojuma, cik daudz drogas jāizmanto, lai pagatavotu vienu tasi tējas,” omulību tējas dzeršanai vēlot, saka farmaceite Ērika Pētersone.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Kokteilis
VIDEO. “Palika rūgta sajūta” – Rūta Dvinska dalās ar pieredzi, kas mainījusi viņas dzīvi
Veselam
“Vēža ārstēšanā pats svarīgākais ir laiks.” Onkoloģijas pacientu organizācija izteikusi prasības iekļaušanai 2024.gada valsts budžetā
Kokteilis
“Ceru, ka visi pievienosies man cīņā pret šo briesmīgo slimību…” Dižākās rokzvaigznes Fredija Merkūrija nāve izmainīja sabiedrības priekšstatus par AIDS
Gandrīz pusei Latvijas iedzīvotāju nepietiek laika aktivitātēm ārpus darba
Kokteilis
VIDEO. “Apsardze tiešām noderētu” – Andra Kiviča koncertā skatītājus pārsteidz viņa sievas uzvedība uz skatuves
VIDEO. Pie vīrieša mājas durvīm Lielbritānijā pieklauvēja divi jaunieši, pēc kā pārsteigtais saimnieks gluži vai zaudēja valodu…
TV24
Militārais analītiķis: Krievijas tīkojumi uz Baltijas valstīm bija skaidri jau sen. Pēdējais solis ir, protams, militārais
Kokteilis
FOTO. “Viņa zobi ir sakosti, viņš nervozi pieskaras aprocēm” – princis Viljams publiskā pasākumā ieradies manāmi saspringts
Kokteilis
FOTO. “Nabaga sieviete!” Ingrīdas Circenes izskats rada satraukumu par viņas veselību
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
“Centrālā laboratorija” atvērusi filiāli Jaunajā Teikā
LaMSA rīko profilaktiskus mērījumus diabēta mēneša ietvaros tirdzniecības centros “Akropole Alfa”, “Dole” un “Sāga”
Ādas jaunība – vai sasniedzams mērķis?
“NMS laboratorija” pievienosies “Centrālajai laboratorijai”
“Aptieka – mana pasaule un mans liktenis”
Rūpēs par iedzīvotāju vajadzībām “Mēness aptiekas” veic cenu samazināšanu 
10 stratēģijas cukura diabēta komplikāciju attīstības riska mazināšanai
“Centrālā laboratorija”: Vīrieši analīzes veic gandrīz uz pusi mazāk nekā sievietes
Pazīmes un ieteikumi, ja ir kas vairāk par parastu saaukstēšanos
“Mēness aptiekas” farmaceite Jeļena Petrišina – “Gada farmaceits 2023”
OMICRON – kas tas par zvēru? 15 jautājumi un atbildes
Veselības padomi tumšajam gadalaikam
“Centrālā laboratorija” atvērusi jaunu filiāli Ādažos
Ieteikumi mērķtiecīgai sezonālo vīrusu jeb saaukstēšanās pārvarēšanai
Ja nevar aizbēgt, jāmācās sadzīvot. Demence
Mēness aptieka: Gandrīz puse aptaujāto veselības stiprināšanai ziemā izmantos arī uztura bagātinātājus
VCA poliklīnikās notiek aktīva vakcinācija pret gripu – interese arī par vakcīnām pret Covid-19
Kad labākais risinājums ir aptiekā gatavotas zāles
VCA Sievietes veselības centrs “Aura”: Topošajiem vecākiem plaša interese par gaidāmajām dzemdībām un mazuļa aprūpi
Pākšaugi ir produkts ar pievienoto vērtību
“Mēness aptieka”: Rūpēties par organismam vajadzīgo un neaizrauties ar pašārstēšanos
“Mēness aptieka” ir mīlētākais zīmols farmācijas nozarē
Uzticības persona – zinošs, iejūtīgs, un atbildīgs farmaceits
Risinājumi mobingam, vīrusu ierobežošana un vēl 10 atgādinājumi veselībai jaunajā mācību gadā
Mēness aptieka: noguruma dēļ liftu visbiežāk izmanto 18-29 gadus jauni cilvēki
“Mēness aptieka” jau otro reizi saņem starptautiskās programmas Best Places To Work apbalvojumu  
„Mēness aptieka”: No veselības viedokļa aizvien pārāk maz – tikai 17% – vasarā devušies ikgadējā atvaļinājumā
atbrīvoties no pesticīdu atliekām uz augļiem un dārzeņiem
Lojalitātes programmai VESELĪBA gada laikā vairāk nekā pusmiljons dalībnieku
Vairāk nekā 10 pieņēmumi un patiesības par labas veselības simbolu – ābolu
Veselam
Mazāk mīlestības, vairāk īgnuma. Pazīmes, ka vīrietis vēlas “pakot čemodānus”
Veselam
Kozlovska par ģimenes ārstu pieejamību: “Laukos visā Eiropā un arī Latvijā būs tā saucamie medicīniskie tuksneši”
Bērnu tiesību aizsardzības inspekcija: Aprūpes iestādes atsakās uzņemt bez vecāku gādības palikušus bērnus, pamatojot to ar brīvu vietu neesamību
TV24
Ārsts: Mīksto audu sarkomas nesāp, turpretī kaulu audzēji sāp ļoti; tie aug ārkārtīgi ātri
Veselam
FOTO. Bērnu slimnīcā veikta Latvijā pirmā navigētā iegurņa traumas operācija bērnam – smagā autoavārijā cietušai pusaudzei
TV24
Ja pagājis pusgads pēc Covid-19 vakcinācijas, vai varam paļauties, ka vakcīna vēl pasargā?
“Mēs tam gatavojamies!” Brīdina, ka karš atkal var skart plašākas Ukrainas teritorijas
Krimināls
VIDEO. Vairāku restorānu īpašnieks citu cilvēku acu priekšā brutāli iekausta sievieti: “Tas viss tepat Rīgas klusajā centrā”
TV24
Vai esam nodzīvojušies līdz tam, ka skolēniem ir tikai tiesības, bet nav pienākumu?
Kokteilis
VIDEO. “Palika rūgta sajūta” – Rūta Dvinska dalās ar pieredzi, kas mainījusi viņas dzīvi
Kokteilis
FOTO. “Viņa zobi ir sakosti, viņš nervozi pieskaras aprocēm” – princis Viljams publiskā pasākumā ieradies manāmi saspringts
Pieci “Michelin” atzinību guvušie restorāni ir nodokļos valstij parādā vairākus simtus tūkstošus eiro
Kokteilis
“Ceru, ka visi pievienosies man cīņā pret šo briesmīgo slimību…” Dižākās rokzvaigznes Fredija Merkūrija nāve izmainīja sabiedrības priekšstatus par AIDS
kafijas biezumi var padarīt betonu stiprāku? Var! Austrālijas pētnieki atklājuši unikālu metodi
Veselam
VIDEO. Anotālijs Danilāns un Hosams Abu Meri atbild uz gadiem šķetinātiem jautājumiem – cik veselīgi ir dzert kafiju un citronūdeni?
Kāpēc iepriekš nekad nerunāja par pēcdzemdību depresiju. Tādas nebija vai nemanījām?
Veselam
Inga Akmentiņa-Smildziņa: “Latvijā vecāki vēro, domā, cer, un tad viņi klusējot sakrāmē savus koferus un aizbrauc…”
Veselam
Plīsusi acs tīklene… Par ko tas liecina un ko pēc notikušā iesākt?
Veselam
Aija Šmidre par pacientes uzbrukumu ārstei: Latvijā mēs nedzīvojam tikai tādi mierīgie latvieši! Jādomā, kā pasargāt mediķus
Veselam
TOP 5 galvenās veselības pārbaudes vīriešu veselībai. Iesaka farmaceits
Veselam
Nieru mazspējas izplatība Latvijā ir viena no augstākajām Eiropā! Arvien svarīgāka kļūst multidisciplināra pieeja pacientu ārstēšanā
Veselam
Dzīve pēc smadzeņu bojājuma – insulta. Trīs neiroloģes ieteikumi veselības uzlabošanai
Slimnīcām nepieciešami asins krājumi! Valsts asinsdonoru centrs aicina jauniešus kļūt par supervaroņiem un ziedot asinis!
“Mēs tam gatavojamies!” Brīdina, ka karš atkal var skart plašākas Ukrainas teritorijas
10:42
Kokteilis
VIDEO. “Palika rūgta sajūta” – Rūta Dvinska dalās ar pieredzi, kas mainījusi viņas dzīvi
10:14
Krimināls
VIDEO. Vairāku restorānu īpašnieks citu cilvēku acu priekšā brutāli iekausta sievieti: “Tas viss tepat Rīgas klusajā centrā”
09:52