Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Canon_Shooter/SHUTTERSTOCK

Paplašina iespēju saņemt kurināmā kompensācijas – pretendēt varēs aptuveni 4500 mājsaimniecības 15

Kristīne Stepiņa, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Notriektā tautumeita 7
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
SVF: Krievijas ekonomika augs straujāk par visām pasaules attīstītajām ekonomikām 137
Lasīt citas ziņas

Valsts atvēl 10,9 miljonus eiro atbalstam mājsaimniecībām ar sašķidrinātās naftas gāzes vai dīzeļdegvielas apkuri.

Valdība atbalstījusi grozījumus “Energoresursu cenu ārkārtējā pieauguma samazinājumu pasākumu likumā”, paredzot atbalsu arī tām mājsaimniecībām, kuras mājokli apkurina, izmantojot sašķidrināto naftas gāzi jeb propāna-butāna gāzi vai dīzeļdegvielu. Atbalsts attiecas uz periodu no pērnā gada 1. maija līdz šā gada 30. aprīlim.

CITI ŠOBRĪD LASA

Klimata un enerģētikas ministrijas (KEM) sagatavotie grozījumi likumā paredz šīm mājsaimniecībām ieviest daļēju sašķidrinātās naftas gāzes un dīzeļdegvielas izmaksu pieauguma kompensāciju. Mājsaimniecībai, kas apkurei izmanto sašķidrināto naftas gāzi, gadā vidēji nepieciešama viena tonna, tāpēc valsts atbalstu plānots noteikt 50% apmērā no 1000 kilogramiem sašķidrinātās naftas gāzes izmaksām par cenu, kas pārsniedz 0,91 eiro par kilogramu, bet ne vairāk kā 1,29 eiro par kilogramu bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN).

Savukārt mājsaimniecība, kura mājokli apkurina, izmantojot dīzeļdegvielu, varēs saņemt valsts atbalstu 50% apmērā no 4000 litru marķētās dīzeļdegvielas iegādes izmaksām par cenu, kas pārsniedz 0,69 eiro par litru bez PVN, bet ne vairāk kā 2,01 eiro par litru.

Lauvas tiesa dīzeļdegvielai

Pašreiz Latvijā aptuveni 4500 mājsaimniecību apkures un karstā ūdens nodrošināšanai izmanto sašķidrināto naftas gāzi, visbiežāk tajos gadījumos, kad nav bijis iespējams pievienoties dabasgāzes tīklam, bet citu energoresursu izmantošana bijusi apgrūtināta. Šīs mājsaimniecības līdz šim atbalstu nesaņēma, jo sašķidrinātā naftas gāze bija samērā lēta. Šobrīd sašķidrinātajai naftas gāzei cena aptuveni pusgada laikā pieaugusi par 40%.

Paredzēts, ka sašķidrinātās naftas gāzes cenu pieauguma kompensēšanai būs vajadzīgs 1,051 miljons eiro. Savukārt marķēto dīzeļdegvielu, kuru ar samazinātu akcīzes nodokļa likmi var iegādāties apkures vajadzībām, kā kurināmo izmanto diezgan neliels skaits mājsaimniecību Latvijā. Marķēto dīzeļdegvielu apkurei drīkst iegādāties personas, kas saņēmušas Valsts ieņēmuma dienesta (VID) izziņu par tiesībām iegādāties iezīmētus (marķētus) naftas produktus.

Vienģimeņu privātmājas apkurei un karstā ūdens sagatavošanai ir nepieciešami apmēram 4000 litru gadā. Ja privātmājai iegādājās tikai minimālo nepieciešamo daudzumu jeb 3500 litru, izmaksas bez PVN 2020. gadā bija 1360 eiro, 2021. gadā – 1964 eiro, bet 2022. gadā izmaksas sasniedza 3897 eiro, kas ir 2,9 reizes vairāk nekā 2020. gadā. Pēc VID datiem, 2022. gada novembra sākumā bija izsniegtas 2009 izziņas ar kopējo iegādes apmēru – 12 308 341 litrs. Paredzēts, ka dīzeļdegvielas kompensēšanai būs nepieciešami 9,812 miljoni eiro.

Reklāma
Reklāma

Netraucēs virzībai  uz Zaļo kursu

“Atbalsts iedzīvotājiem saistībā ar energoresursu cenu kāpumu primāri ir jāuzskata par sociālu instrumentu ekonomikas stabilizācijai. Tas ir ārkārtas solis, nevis ilgtermiņa enerģētikas politika. Līdzšinējo atbalsta programmu ietvaros iedzīvotājiem tika piešķirts atbalsts fosilajam energoresursam, dabasgāzei, taču atbalsta attiecināšana tikai uz vienu fosilā kurināmā veidu, neattiecinot to uz citiem pietiekami izplatītiem kurināmā veidiem, būtu neloģiska,” vērtē Latvijas Elektroenerģētiķu un energobūvnieku asociācijas izpilddirektors Gunārs Valdmanis.

G. Valdmanis norāda, ka kopumā dīzeļdegvielas izmatošana apkurē Latvijā ir samērā maz izplatīta, jo vēsturiski tā ir bijusi ievērojami dārgāka nekā dabasgāze un sašķidrinātā naftas gāze. Jautāts, vai atbalsta palielināšana fosilajam kurināmajam nav pretrunā ar Eiropas Zaļā kursa mērķiem, enerģētikas eksperts secina, ka neviens no valdības šobrīd īstenotajiem energoresursu lietotāju atbalstam paredzētajiem pasākumiem nav pretrunā ar Latvijas klimata un enerģētikas ilgtermiņa stratēģiju, jo tiem ir skaidri definēts, ierobežots termiņš, un valsts jo­projām turpina atbalstīt arī dažādas ilgtspējīgas iniciatīvas, piemēram, mājokļu renovācijas programmas.

Jāvēršas pašvaldībā

Ņemot vērā, ka sašķidrinātās naftas gāzes un marķētās dīzeļdegvielas tirgi ir pilnībā neregulēti un darbojas absolūtajā atvērtajā tirgū, kompensācijas instrumenti nav ieviešami caur tirgotājiem. Tāpēc mājsaimniecībā, kuras ir iegādājušās sašķidrinātās naftas gāzi vai marķēto dīzeļdegvielu, ar maksājumu attaisnojošiem dokumentiem būs jāvēršas pašvaldībā, kas pieņems lēmumu par kompensācijas piešķiršanu. Savukārt valsts sekojoši atmaksās šo kompensāciju pašvaldībai.

KEM norāda, ka vienlaikus 2023. gadā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai (VARAM) būs nepieciešams papildu finansējums, lai kompensētu pašvaldībām administratīvās izmaksas (astoņu eiro stundā apmērā) par viena iesnieguma izskatīšanu un lēmuma pieņemšanu. Paredzēts, ka kopējās izmaksas būs 60 800 eiro. Turklāt papildu 19 481 eiro ar PVN finansējums būs nepieciešams VARAM administrēšanas lietojumprogrammas un e-pakalpojumu portāla pielāgojumu un izmaiņu izstrādei.

Paredzēts, ka iesniegumus valsts atbalsta saņemšanai varēs sākt iesniegt no 2023. gada 1. februāra.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.