Publicitātes foto

Par ikdienas higiēnu, ja mājās ir slimnieks 0

Vai zināt, higiēnas un dezinfekcijas prasības, ja mājās slimnieks? Piemēram, kā mazgāt slima cilvēka drēbes un veļu?” vaicā „Mēness aptiekas” farmaceite Ērika Pētersone. Par to neaizdomājamies, pieņemot, ka veļas mazgājamā mašīna pati par visu parūpēsies.

LE
LETA
Ziņas
Cilvēki masveidā pamet lietotni “WhatsApp”: uzņēmums nāk klajā ar paziņojumu 32
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
Policijas šefs skaidro, vai var sodīt par to, ka divi cilvēki dzīvo kopā, bet nav deklarēti vienā dzīvesvietā 80
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Divos Latvijas novados fiksēts straujš Covid-19 gadījumu pieaugums 5
20 stundas
Lasīt citas ziņas

Pašlaik dzīvojam pandēmijas apstākļos, taču skaidrs, ka, pat to apturot, būs vairākās mācības, kas būtiski iespaidos mūsu dzīvi. Viena no tām ir attieksme pret ikdienas higiēnu. Protams, mājās visam nav jābūt sterilam, bet ir virkne nosacījumu, ko būtu vēlams likt aiz auss. Viens no tiem – kā mazgāt veļu ikdienā un kā – ja mājās ir kādas infekcijas slimības pacients.

Bez šaubām, veļas mašīna ir atvieglojusi drēbju mazgāšanu un spēj kārtīgi parūpēties, lai veļa būtu atkal ātri tīra. Taču, pirms tā sāk virpuļot aiz „iluminatora”, būtu nepieciešams ievērot pāris nosacījumu, pasargājot pārējos mājiniekus un, iespējams, arī saīsinot paša saslimušā slimības laiku.

Roku higiēna

Pirmais un viens no svarīgākajiem noteikumiem pirms ķerties klāt slima cilvēka veļas mazgāšanai, ir uzvilkt vienreiz lietojamos cimdus. Tie pasargās no inficēšanās un ļaus drēbes droši ielikt veļas mašīnā.

„Mēness aptiekas” farmaceite Ērika Pētersone norāda, ka arī pēc slimu cilvēku drēbju aiztikšanas un salikšanas mazgāšanas aparāta, nepieciešams ievērot roku higiēnu: “Kad slimā pacienta apģērbs ielikts mazgāties, ir jānovelk vienreiz lietojamie cimdi, tie nekavējoties jāizmet slēgtā atkritumu tvertnē un kārtīgi jānomazgā rokas ar ziepēm un siltu ūdeni.

Aptiekā pieejami dažāda veida cimdi – nitrila, vinila un lateksa. Tik īslaicīgām darbībām kā slimnieka kopšana, var izvēlēties cimdus, kuri ir ērtāki un mazāk kairina jūsu roku ādu. Kad cimdi ir izlietoti, tos būtu nepieciešams pareizi novilkt – nepieskaroties ar kailām rokām cimda ārpusei.”

Turklāt, kad veļa ir izmazgājusies, nepieciešams atkal uzvilkt jaunu pāri ar aizsargcimdiem un tikai tad tīrās drēbes izņemt no veļas mašīnas, lai ievietotu tās žāvētājā vai pakarinātu žāvēties.

Papildus roku dezinfekcijai šobrīd ir pieejams arī plašs klāsts ar dažādiem dezinfekcijas šķīdumiem, kuru  pamatsastāvā ir spirts, plašākai antibakteriālai un  pretvīrusu darbībai tiek pievienotas arī ēteriskās eļļas un ūdeņraža peroksīds.

Savukārt, lai sastāvā esošais spirts pārāk nekairina un nepadara roku ādu sausu, līdzekļi tiek papildināti pantenolu (B5 vitamīnu) alveju un kliņģerītes ekstraktiem.

Pēc saskares ar slimnieka veļu roku mazgāšanai var izmantot līdzekļus, kas ir paredzēti sausai, jutīgai ādai, jo bieža dezinfekcijas līdzekļu izmantošana mēdz kairināt ādu. Nepiemērotu higiēnas līdzekļu izmantošana un ciets ūdens var tikai pasliktināt gan roku ādu stāvokli, gan samazina ādas dabīgās aizsargfunkcijas, radot mikroplaisas.

Rokas izvēlamies mazgāt siltā ūdenī. Aukstā ūdens ietekmē roku āda mēdz kļūt raupja, savukārt karsts ūdens nepalīdzēs ātrāk tikt galā ar vīrusiem un baktērijām, bet gan pārlieku sausinās roku ādu.

Pirms mazgā – nepurini

Dažkārt netīro apģērbu un gultasveļu pirms ievietošanas mazgāšanas tvertnē mēdz izpurināt, lai notrauktu pielipušos sīkos gružus. Taču ar slima cilvēka drēbēm ir jābūt uzmanīgam. Drēbju purināšanas un liekas locīšanas vai kustināšanas gadījumā, baciļi un nevēlamie mikrobi var izplatīties ar gaisa palīdzību uz apkārtējām virsmām.

Var mazgāt visu veļu kopā

Var rasties jautājums – vai slima cilvēka netīro veļu var mazgāt kopā ar pārējām drēbēm? Atbilde ir – jā, var mazgāt kopā, jo veļas mašīna tās padarīs tīras, tāpat kā ziepes atbrīvo rokas no netīrumiem.

Nepārslogo veļas mašīnu

Noteikti nepārslogot ierīci. Var rasties vēlme salikt visu netīro vienā mazgāšanas reizē, taču pārbāzta veļas mašīnas tvertne apgrūtinās pilnvērtīgu drēbju mazgāšanos un skalošanos. Tādēļ, ja nepieciešams, veic apģērba mazgāšanu pa daļām.

Vai ar karstu ūdeni vien pietiek?

Zināms, ka karsts ūdens iznīcina baciļus un nevēlamos slimību ierosinātājus. Taču ar augstu ūdens temperatūru vien var nepietikt.

Lielākai drošībai ir ieteicams pievienot mazgāšanai balinātāju ar hloru, kas palīdzēs atbrīvoties no patogēniem. Tomēr, pirms līdzekli pievieno veļai, palūko, vai tas ir piemērots drēbēm, kuras tiks mazgātas.

Apskati uz drēbēm norādītos mazgāšanas simbolus, lai pārliecinātos, ka tās var mazgāt izvēlētajā temperatūrā un veļas mašīnas ciklā. Norādītie simboli palīdzēs saprast, vai var pievienot balinātāju vai mazgāt karstā ūdenī.

Uzturi tīras virsmas un veļas uzglabāšanas grozu

Lai mazinātu kādas slimības izplatību tālāk, ieteicams dezinficēt un uzturēt kārtībā virsmas, uz kurām bijusi saskarsme ar slima cilvēka veļu. Tie var būt vannas istabas plaukti, veļas mašīnas virsma vai netīro drēbju krātuves grozs. Šeit talkā var ņemt ziepes ar siltu ūdeni un dezinfekcijas līdzekli. Tas palīdzēs atbrīvoties no nevēlamajiem slimības ierosinātājiem.

Vēl viens risinājums, kā uzturēt tīru netīrās veļas uzglabāšanas grozu (ja tas nav piemēram, no plastmasas un viegli kopjams) ir – ievietot tajā plastikāta maisu, kurā uzglabā slimnieka netīrās veļu, pēcāk izmetot to atkritumos, kad tas iztukšots.

Slima cilvēka veļu var likt arī atsevišķos uzglabāšanas grozos, lai nesaskartos ar pārējo cilvēku tīrāmo apģērbu, kas tiks mazgāts vēlāk.

Par balinātāju

Mājsaimniecībā izmantojamais balinātājs vai drēbju krāsas paspilgtinātājs, ko pievieno drēbju mazgāšanai, var dažkārt būt kā veļas mašīnas drēbju tvertnes sanitarizētājs, ja uz iepakojuma norādīta informācija, kas liecina par dezinfekciju. Taču labāk būtu ieteicams lietot speciālu dezinfekcijas līdzekli, kas satur vismaz 70% alkohola.

Farmaceits atgādina, ka izmantojot ķīmikālijas vai dezinfekcijas līdzekļus, ir jāatceras lietot roku cimdus, lai pasargātu ādu no kairinājuma vai ķīmikāliju izraisītas alerģijas. Veļas mašīnai var iestatīt speciālu tvertnes mazgāšanas režīmu.

Ieteicams šādā reizē lietot pēc iespējas augstāku ūdens temperatūru un iestatīt papildus skalošanu, kā arī var pievienot balinātāja līdzekli.

Nelieto ekonomiskos režīmus

Mazgājot slima cilvēka drēbes veļas mašīnā un žāvējot tās žāvētājā, nelieto ekonomiskos energoefektivitātes režīmus. Tie parasti izmanto zemu ūdens temperatūru, kas nebūs gana efektīvi.

Turklāt, izmantojot veļas žāvētāju, tas jāiestata vismaz uz 28 minūtēm karstā režīmā, kas palīdzēs drēbes dezinficēt. Ja nav veļas žāvētāja, piemērota būs arī veļas žāvēšana ārā svaigā gaisā, turklāt tiešos saules staros, kas palīdzēs drēbes sanitarizēt.

Tīro veļu – tīrā grozā

Atceries arī lietot dezinficētu groziņu vai trauku, kur ielikt izmazgāto un arī izžāvēto veļu, pārliecinies, ka ir tīra. Un parūpējies par savām rokām pēc saskares ar ķimikālijām un cimdu lietošanas.

Noteikti parūpējies par rokām

Noteikti ir jārūpējas par savu roku ādas stāvokli, jo, ja tā ir pārlieku sausa, tas var veicināt mikroplaisiņu rašanos, kas ir infekcijas avots baktērijām, vīrusiem un sēnītēm. Tāpēc reizi nedēļā ir nepieciešams veikt saudzīgu roku pīlingu (dabīgā eļļa + kafijas biezumi), kas nolobīs atmirušās šūnas un palīdzēs labāk iesūkties un iedarboties roku krēmam.

Aptiekā ir iegādājami krēmi, kuru sastāvā ir šī sviests, pantenols, glicerīns un urea jeb urīnviela, mandeļu eļļa vai argana eļļa, kliņģerīte – šīs sastāvdaļas mitrina un baro roku ādu.

Pārsvarā roku kopšanai ir pieejami krēmi, lai tie ātrāk iesūktos un nebūtu traucējoši ikdienas gaitām, taču uz nakti var izmantot ziedes. To tekstūra ir “bagātāka”, tā satur vairāk taukvielu un tādējādi ilgāk paliek uz ādas, nodrošinot dziļāku mitrināšanu. Jāatceras, ka roku krēmi jālieto regulāri!

 

Raksta sagatavošanā izmantot vietnes WebMB materiāli.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Veselam
Aizvadītajā diennaktī pieaudzis Covid-19 pacientu skaits ar smagu slimības gaitu
1 stunda
LE
LETA
Veselam
Latvijā atklāti 567 Covid-19 gadījumi, bet miruši vēl 17 sasirgušie
1 stunda
LE
LETA
Veselam
Latvijā izlietotas gandrīz visas vakcinācijas pirmajam aplim paredzētās vakcīnas devas 1
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Infekcija izplatījusies ļoti strauji: aprūpes centrā Apē Covid-19 atklāts 48% iemītnieku 8
20 stundas
LE
LETA
Ziņas
Cilvēki masveidā pamet lietotni “WhatsApp”: uzņēmums nāk klajā ar paziņojumu 32
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
Policijas šefs skaidro, vai var sodīt par to, ka divi cilvēki dzīvo kopā, bet nav deklarēti vienā dzīvesvietā 80
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Divos Latvijas novados fiksēts straujš Covid-19 gadījumu pieaugums 5
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Pēc Covid-19 vakcīnas saņemšanas Norvēģijā miruši 23 cilvēki 60
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Šī diena ir kā radīta mīlestībai! Horoskopi 17.janvārim
20 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
Pēc Covid-19 vakcīnas saņemšanas Norvēģijā miruši 23 cilvēki 60
1 diena
LE
LETA
Veselam
Latvijā atklāts 1031 Covid-19 gadījums, bet miruši vēl 26 sasirgušie 5
1 diena
LE
LETA
Veselam
Piektdien pret Covid-19 vakcinēti 1780 cilvēki, kas ir līdz šim augstākais rādītājs 1
1 diena
SK
Skaties.lv
Veselam
Fizioterapeite: “Kustība svaigā gaisā ir kvalitatīvāka!” Dabas “sporta zāles” iespējas tiem, kuri ilgojas pēc fitnesa kluba
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Daktera vārds tiek izķengāts pa visu valsti!” Ecmanis parāda Jakovina Covid-19 testus un noliedz, ka viņš ārstējis, būdams inficējies 75
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Pavļuts: Šonedēļ noslēdzas vakcinēšanas pret Covid-19 pirmais vilnis 11
1 diena
LE
LETA
Veselam
Aizvadītajā diennaktī pieaudzis Covid-19 pacientu skaits ar smagu slimības gaitu
1 stunda
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Saņemto dīkstāves pabalstu, manuprāt, ļoti negodīgi VID izkrāpa atpakaļ.” Igo skarbi par valsts rīcību 13
3 stundas
MZ
Māris Zanders
Ziņas
Māris Zanders: “Vai tāpēc mēs stāvējām uz barikādēm?!” Trīsdesmit gadi pēc janvāra notikumiem
33 minūtes
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
“Nekad vēl tā nav bijis, ka nodod preci veikalam un tūlīt vajag vēl.” Audzis pieprasījums pēc zāļu tējām
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Nekad mūžā nespēju iedomāties, ka kādreiz to teikšu!”. Producents Juris Millers atklāj, ka pašmāju sabiedriskā TV uzdevumu šobrīd veic Krievijas galvenais TV kanāls 20
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
No ceturtdienas laikapstākļi mainīsies: sinoptiķu prognoze nākamajai nedēļai
5 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Ziņas
Kovidsitienam bija gatavi: Kolkas uzņēmuma recepte krīzes rūdījumam 7
5 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Tītars ir ļoti cimperlīgs! Piņķerīgās audzēšanas dēļ Latvijā šos putnus turēt uzņemas vien daži
1 stunda
SK
Skaties.lv
Stāsti
”Piezvanīja, ka ir mirusi, bet izrādījās, ka vēl ir dzīva!” Atklāti par prestižā pansionātā notiekošo 27
1 diena
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Gada necilvēks un vēl daži zvēri 61
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Cilvēki masveidā pamet lietotni “WhatsApp”: uzņēmums nāk klajā ar paziņojumu 32
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Daktera vārds tiek izķengāts pa visu valsti!” Ecmanis parāda Jakovina Covid-19 testus un noliedz, ka viņš ārstējis, būdams inficējies 75
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
Policijas šefs skaidro, vai var sodīt par to, ka divi cilvēki dzīvo kopā, bet nav deklarēti vienā dzīvesvietā 80
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Uzņēmējs Māris Gailis atklāj, ar ko “patiesībā” darba laikā nodarbojas valsts ierēdņi 29
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Tenis un Dravis
3 stundas
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Vakarā pirms aiziešanas mūžībā viņa teikusi māsiņai, lai telefonu vairs nelādē.” Kolēģi sēro par Astrīdas Kairišas nāvi 8
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“It kā valdībā netrūktu problēmu…”: jaunā veselības ministra Pavļuta mājoklī pamanītas neizskaidrojamas dīvainības 38
3 dienas
LE
LETA
Ziņas
Melnajā jūrā nogrimis Krievijas kravas kuģis; uzsākta apkalpes glābšanas operācija
14:48
MZ
Māris Zanders
Ziņas
Māris Zanders: “Vai tāpēc mēs stāvējām uz barikādēm?!” Trīsdesmit gadi pēc janvāra notikumiem
14:24
GN
Gints Narogs
Ziņas
Fāzels turpina laipot: kopbildē ar “asiņaino” prezidentu abiem smaids līdz ausīm…
14:08