“Te būs iela, pa kuru kursēs sabiedriskais transports,” pie martena krāšņu ceha un trim leģendārajiem skursteņiem industriālā parka ainu gaisā zīmē Liepājas galvenais arhitekts Uģis Kaugurs.
“Te būs iela, pa kuru kursēs sabiedriskais transports,” pie martena krāšņu ceha un trim leģendārajiem skursteņiem industriālā parka ainu gaisā zīmē Liepājas galvenais arhitekts Uģis Kaugurs.
Foto: Dainis Bušmanis

“Te būs iela, pa kuru kursēs sabiedriskais transports.” Kādas pārmaiņas gaidāmas pie “Liepājas metalurga” martena krāšņu ceha 24

Ivars Bušmanis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

“Te būs ielas ar apstādījumiem. Kaut lielākā daļa būs rūpnieciskā teritorija, pirmkārt, tā būs sadalīta kvartālos, otrkārt, atvērta pilsētai. Te nebūs parks, bet cilvēkiem pieejama patīkama vide, vienlaikus saglabājot mantojuma smeķi,” pie “Liepājas metalurga” martena krāšņu ceha gaisa pilis ar roku zīmē Uģis Kaugurs.

Zirgs ir beigts, tas jāsadala

LA
LA.LV
Ziņas
Urbanovičs: Mums jāgatavojas tam, kas varētu notikt, ja… 63
11 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Zvana nezināms vai privāts numurs: vai atbildēt ir droši? 2
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TESTS: Izvēlies lapsu un uzzini, cik patiesībā atbildīgs un uzticams tu esi! 5
7 stundas
Lasīt citas ziņas

“Pirms 130 gadiem šajā teritorijā “Bekers un Co” izveidoja drāšu fabriku. Trīs skursteņi vienmēr bijuši Liepājas labklājības simbols. Jo vairāk kūpēs, jo labāk dzīvosim – tāda bija domāšana padomju laikā. Šodien laiki mainījušies, ko grūti pieņemt. Metalurgs jau astoņus gadus nestrādā, bet Liepāja turpina dzīvot un attīstīties. Pēdējos četros gados ir uzbūvētas jaunas, modernas ražošanas ēkas gandrīz 100 tūkst. m2 platībā,” stāsta Liepājas speciālās ekonomiskās zonas (LSEZ) pārvaldes pārstāve Līga Ratniece-Kadeģe.

“Zirgs ir beigts, no tā jākāpj nost un jādara kas cits,” turpina Kaugurs. “Mums ir 120 ha, sēta riņķī, un neviens nezina, kas aiz tās notiek. Tik liela teritorija ir nekontrolējama un ir risks pilsētas saimniecībai. Tā jāsadala. Arī “Lauma” krīzi pārdzīvoja sadaloties,” Liepājas piemēru piesauc galvenais arhitekts.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Drazas jānovāc. Te jāienāk dažādākai, tīrākai, gudrākai ražošanai, ar lielāku pievienoto vērtību. Te būs vieta mazajam biznesam, varbūt metālapstrādes darbnīcām, kas strādā uz robežas starp mākslu un amatniecību.”

Teritorija ir vairāk piemēslota nekā piesārņota, bet te nav ekoloģiskās katastrofas, par ko liecina Liepājas ezera ūdens stāvoklis. Šajā ezera galā sāļu sastāvs ūdenī radījis tik atšķirīgu bioloģisko daudzveidību, kādas citur Latvijā nav.

“Mums jāsavieno pretrunīgas lietas: industriālā teritorija ar dabas liegumu – Liepājas ezeru kā “Natura 2000″ teritoriju. Izveidosim buferzonu Liepājas ezera krastā un ar Brīvības ielai paralēlu maģistrāli savienosim pilsētu ar Grobiņas virzienu. Te, ezera krastā, nebūs bērnudārzu un dzīvojamo namu, bet biroji baltajām apkaklītēm ar skatu uz ezeru varētu būt gan,” ar izdedžiem piepildītajā purvainajā krastā rāda Uģis Kaugurs.

Detālplānojums neizslēdz iespēju šeit darboties arī kādam metalurģijas uzņēmumam, jo elektroloka krāsnis ir. Turcijas investora “Aslanli Metalurji” meitasuzņēmums SIA “Liepāja Steel” ir izteicis vēlmi atjaunot ražošanu, pret ko Liepājas SEZ izturas piesardzīgi.

“Liepājas Steel” nav iegādājies visu īpašumu, bet gan tikai elektrotēraudkausēšanas krāsns iekārtas. Līdz ar to viss (atļaujas, inženierkomunikācijas, dzesēšanas sistēma) jāveido un jākārto no jauna, norāda Līga Ratniece-Kadeģe.

Nākamajā Liepājas domes sēdē ir plānots izskatīt “Liepājas metalurga” teritorijas lokālplānojumu, kas paredz integrēt teritoriju pilsētvidē, atverot to publiskai piekļuvei, un vienlaikus attīstītu rūpniecības zonu. Kaut arī lielākā daļa komunikāciju – sliedes, ceļi, elektrības padeve, ūdens, gāze – ir, tās jāpievada visā teritorijā, un pilnībā no jauna jābūvē lietusūdens kanalizācija.

Šī teritorija gluži atmirusi nav. Turpat aiz caurlaižu biroja ar cinkošanu un pulverkrāsošanu nodarbojas “GF Powdercoating”. Augstu slejas skābekļa ražošanas uzņēmuma “Elme Messer Metalurgs” torņi. Vairāk dzīvības ir betona bruģa ražošanas uzņēmumā “Brikers Latvija”.

Kravu laukumu kokmateriālu nokraušanai pirms šķeldošanas un eksportēšanas iznomājusi ostas kompānija “Mols L”, bet cita stividorkompānija “Ekers Stividors LP” nomā noliktavas koksnes granulu un minerālmēslu uzglabāšanai.

Kā svaiga saliņa ir “Caljan” jaunā rūpnīca, kura izbūvēta vien 2020. gadā vecā Liepājas metalurga remont­ceha vietā un ražo pasta konveijerus visai pasaulei, arī internetveikala gigantam “Amazon”. Tās visas ir pazīmes, ka veidojas metālapstrādes klasteris un ka saimnieciskā rosība šeit ir un būs vēl aktīvāka.

“Interesentu ir daudz – no esošās metalurģijas atjaunošanas līdz moderno tehnoloģiju uzņēmumiem. Daļa teritorijas jau ir rezervēta siltināšanas materiālu ražotnei,” atklāj Līga Ratniece-Kadeģe.

“Mēs neesam gatavi industriālajā parkā uzņemt jebkuru, kurš piesakās. Gribam videi draudzīgo uzņēmējdarbību. Tādi uzņēmumi jau šobrīd strādā Liepājā un arī vēlas ienākt, kas izmanto atjaunojamos energoresursus, īsteno pasākumu kopumu, kuri mazina ietekmi uz vidi un CO2 izmešu daudzumu un iekļaujas aprites ekonomikā – saules baterijas, elektromobiļi, robotizēti darbagaldi utt.”

Parki nevienlīdzības mazināšanai

Šitā mazinās nevienlīdzību

Ir samērā neierasti redzēt ceļu būvi un rūpnīcu izveidi Atveseļošanas un noturības mehānisma (ANM) plāna nevienlīdzības mazināšanas sadaļā.

Līdz šim Eiropas Komisija nevienlīdzības mazināšanai piedāvāja sociālās iekļaušanas un sociālās aizsardzības pasākumus, bet pandēmija piespiedusi ekonomikas atveseļošanai atļaut arī autoceļu tīkla uzlabošanu, reģionālo industriālo parku un zonu izveidi.

Zem ekonomikas atveseļošanas cepures Latvijas valdībai tos izdevies pabāzt kā… reģionālās nevienlīdzības mazināšanu.

Ceļu labošana “uzlabos iedzīvotāju iespējas nokļūt uz darbu”, bet “nacionālas nozīmes augstas pievienotās vērtības industriālo centru izveidei reģionos nodrošinās labi apmaksātu darba vietu izveidi un privāto investīciju piesaisti, tādējādi mazinot nozīmīgās sociāli ekonomiskās atšķirības starp Rīgu un pārējiem Latvijas reģioniem,” gudri ierakstīts ekonomikas atveseļošanas plānā.

Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) saskaitījusi, ka no 2020. gada līdz šī gada pirmajam ceturksnim 31 pašvaldību piedāvājums investoriem ārpus Rīgas reģiona nav bijis veiksmīgs tieši infrastruktūras neatbilstības dēļ.

Šī iemesla dēļ 2019.–2020. gadā netika piesaistītas investīcijas apmēram 170 miljonu eiro apmērā elektronikas, metālapstrādes, aviācijas u.c. jomās, kas varētu radīt aptuveni 1250 darba vietas.

Tāpēc šoreiz Rīgas industriālajiem parkiem uz atbalstu necerēt. “Liepājā ir viss nepieciešamais, lai tur varētu būt industriālais parks – infrastruktūra, darbaspēks, vide, tradīcijas. Bet tik un tā būs konkurss,” atklāj Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks Raimonds Lapiņš.

“Kopā ar VARAM esam pārsprieduši, ka vajadzētu būt iezīmētām finansēm reģionu griezumā – lai nebūtu neviena reģiona, kas paliktu bez industriālas teritorijas. Mēs mērķētu uz lieliem reģionu attīstības centriem. Šobrīd ļoti aktīvi strādā Liepāja, Valmiera, Daugavpils, Jelgava. Bet tai pašā Kurzemē jaudīga vienmēr bijusi Ventspils, savu attīstību plāno Tukums. Neliela konkurence konkursā nāktu par labu,” nosaka Lapiņš.

“”Liepājas metalurga” industriālā parka teritorija būtu vislielākā – vairāk kā kvadrātkilometrs. Tikai Rīgas Spilves pļavas tai varētu līdzināties, ja tajā attīstītu rūpniecisko teritoriju,” piebilst Raimonds Lapiņš.

Salīdzinu rūpnieciskajai ražošanai paredzēto teritoriju. Tikpat liela kā Liepājā (66 tūkst. m2) ir pārbūvētā Jelgavas RAF teritorija (24 uzņēmumi iznomā telpas 71 tūkst. m2, nodarbinot 650 strādājošo).

“NP Jelgavas biznesa parks” peļņa pēdējos gados ir pa pusmiljonam eiro, bet 14 gados uzņēmums nopelnījis 10 miljonus. Ieguldītās investīcijas pamazām atmaksājas. Uzņēmuma vadība nevēlējās dalīties ar pieredzi. Arta Nordmane, SIA “NP Jelgavas biznesa parks” valdes priekšsēdētāja, vien piezīmēja, ka pašvaldību industriālie parki ļoti atšķiras no privātajiem.

Taču konkursā 2022. gada pavasarī varēs startēt arī komersanti. “Ideāli, ja var startēt pašvaldība kopā ar privāto, jo infrastruktūra vienmēr būs pašvaldības, bet privātie mācēs labāk pārvaldīt. Sagaidām, ka projektus iesniegs partnerības,” piesaka EM amatpersona.

SAISTĪTIE RAKSTI

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
Urbanovičs: Mums jāgatavojas tam, kas varētu notikt, ja… 63
11 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Zvana nezināms vai privāts numurs: vai atbildēt ir droši? 2
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TESTS: Izvēlies lapsu un uzzini, cik patiesībā atbildīgs un uzticams tu esi! 5
7 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Atspiedis galvu rokās, valsts pirmā persona zūdījās pils kancelejas šefam – ak tu, tētīt, Andri, šie Saeimas pļāputašas!” Egila Līcīša feļetons 30
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Visas pandēmijas, epidēmijas un citas zarazas nāk un iet.” Veidemane par to, ka notikumus, ka ir svarīgi tautai, nevar aizmirst 47
1 diena
Lasīt citas ziņas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Iebilst pret latgaliešu valodas uzspiešanu: unikālā ceļa zīme sašķeļ vietējo sabiedrību 89
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ģenerālprokuratūra lūdz Saeimu izdot Ādamsonu kriminālvajāšanai 6
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēs esam diezgan slima populācija!” Zavadska skaidro, kāpēc Latvijā tik liels mirušo skaits no Covid-19 123
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Uz Valmieras šosejas notikusi autobusa un kravas auto sadursme, kurā iesaistīta NBS mašīna 3
1 stunda
LA
LA.LV
Stāsti
FOTO: Viņš nokļuva pasaules mediju uzmanības centrā, izvēloties īsto brīdi. Kas ir NATO rudais kaķis?
17:29
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Latvijas basketbolistiem pirmā uzvara Pasaules kausa kvalifikācijā
17:07
LE
LETA
Ziņas
Minhenē sprāgusi Otrā pasaules kara aviobumba. Sprādzienā vairāki ievainotie 1
16:41
LA
LA.LV
Veselam
“Kamēr daudzi nevakcinējas pret kovidu, HIV pacienti lūdzas, lai viņiem būtu šāda iespēja,” Ažiņa atklāj, vai būs pieejama arī vakcīna pret HIV 5
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Trešajā ceturksnī vidējā alga pirms nodokļu nomaksas pieaugusi līdz 1280 eiro 22
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Naktī uz ceturtdienu Latvijā sāksies ilgstoša snigšana 4
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Minhenē sprāgusi Otrā pasaules kara aviobumba. Sprādzienā vairāki ievainotie 1
43 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
Jolanta Derkevica-Pilskunga: “Uga Dumpis pamatīgi nodarbojas ar riska komunikāciju, bet netiek ņemts vērā!” 5
2 stundas
SV
Sandra Vensko
Ziņas
Sandra Vensko: Kad gads ierit Adventa zīmē, kultūras cilvēki izgaismojas spilgtāk
2 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Kāpēc Ziemassvētku kaktusam lūst zariņi?
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Tas kaitē viņas locītavām…”: 95 gadus vecajai karalienei katru dienu vairs nav atļauta glāze sausā “Martini” 7
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā atbalsta 5-11 gadus vecu bērnu vakcināciju pret Covid-19. Ir bērni, kuriem īpaši rekomendē potēties 160
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Runa ir par cilvēku dzīvībām.” Vīķe-Freiberga par to, ka Covid-19 ierobežojumi vairākas reizes noteikti par vēlu 127
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvija būtu Krimas vietā,” Šadurskis pārliecināts, ja nebūtu iestājušies NATO, 2008. gadā Krievija “izspēlētu savu avantūru” Baltijā 79
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Svarīgi, ka arī visaugstākā līmeņa amatpersona tomēr tiek saukta pie atbildība,” Ašeradens atklāj, ka Rimšēviča lietā situācija ir mainījusies 14
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es diezgan daudz paraudāju”: latviešu aktrise Daiga Gaismiņa-Šiliņa atzīstas, ka bērnu dēļ lējusi asaras 7
7 stundas
LA
LA
Ziņas
Lasītājs jautā: “Kāpēc manavakcina.lv man ir atvērta iespēja vakcinēties 3. potei, bet kabinetā “noplāta rokas” atsaka un sūta mājās? 8
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TESTS: Izvēlies lapsu un uzzini, cik patiesībā atbildīgs un uzticams tu esi! 5
7 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Zvana nezināms vai privāts numurs: vai atbildēt ir droši? 2
6 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Cepeškrāsnī gatavoti pildīti tomāti ar skābo krējumu un zaļumiem
5 stundas
DB
Dace Baltruma
Ziņas
Lasītāja: Plaisa starp “mēs” un “viņi” plešas platumā. Vai kāds parēķinājis, cik nonākuši kapu kalniņā tikai tādēļ, ka laikus netika pie ārsta? 45
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Urbanovičs: Mums jāgatavojas tam, kas varētu notikt, ja… 63
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Arnolds un Emanuels 1
7 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Atspiedis galvu rokās, valsts pirmā persona zūdījās pils kancelejas šefam – ak tu, tētīt, Andri, šie Saeimas pļāputašas!” Egila Līcīša feļetons 30
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Bijušais Latvijas prezidents Guntis Ulmanis iekļuvis smagā autoavārijā 112
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Esmu brīvprātīgi izvēlējies nevakcinēties!”: pianists Vestards Šimkus paziņo, ka pārtrauc savu profesionālu darbību 331
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
ļoti garšīgi pagatavot šampinjonus? 8
1 diena