Publicitātes foto

Pasaka par Zīļuku iedvesmo izmantot koka apdari Jaunmārupes bērnudārza Zīļuks jaunajā ēkā 3

Antra Viļuma, žurnāls “Baltijas Koks”

Latvijā katru gadu būvniecības un arhitektūras rezultātus izvērtē vairākos konkursos. Konkursā Latvijas Būvniecības gada balva 2021 Mārupes novada pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādes Zīļuks ēka tika atzīta par trešo labāko būvi nominācijā Sabiedriskā ēka – jaunbūve. Savukārt valsts mēroga skatē Gada labākā būve Latvijā ēka novērtēta ar 3. vietu nominācijā Koka būve, tāpēc ieskats ēkas tapšanas stāstā un hronoloģijā.

Reklāma
Reklāma
5 lietas, kuras nedrīkst izsviest no mājokļa pat tad, kad tās nokalpojušas
RAKSTA REDAKTORS
VIDEO. Pēc sievas nāves latviešu tētim Andrim Norvēģijā atņēma bērnus, kuri saskārās ar smagu realitāti: “Ja es neklausīju, mani lika pagrabā uz trepēm”
Kremlis žvadzina ieročus: nosauc divas vietas, kuras var kļūt par mērķi Putina atriebībai. Kas liek par to domāt?
Lasīt citas ziņas

Lai nerastos pārpratumi, jāmin, ka Zīļuka ēka nav koka konstrukciju ēka, bet koks ēkā un labiekārtojumā tiešām izmantots daudz un tematiski. 2021. gadā nominācijā Koka būves 1. vietu pelnīti ieguva Ogres Centrālā bibliotēka, bet 2. vietu – Latvijas ražotāju un būvnieku pēc dāņu arhitektu projekta realizētā elektroauto uzlādes stacija Frederiksbergā. Šobrīd koka arhitektūrai un būvniecībai nav atsevišķa konkursa līdzīgi kā vairākās citās valstīs, bet koka būves ir atsevišķa nominācija vairākos Latvijas konkursos. Latvijā koka arhitektūras labāko projektu konkurss notika tikai vienu reizi 2008. gadā, vērtējot iepriekšējo gadu veikumu, bet vēlāk koka arhitektūras projekti par labāko ēku tituliem sacentušies kopējā projektu konkurencē.

Jaunā pirmsskolas izglītības iestādes ēka ir energoefektīva un ilgtspējīga, atbilstoši spēkā esošajiem normatīviem realizēta būve, lai arī koks nav konstruktīvais materiāls, ko šobrīd ierobežo normatīvi. Jaunās ēkas būvdarbus veica SIA Velve, ēku projektēja SIA Arhitekta G. Vīksnas birojs, bet būvuzraudzību īstenoja SIA Marčuks. Objekta kopējā teritorijas platība ir 3,4 hektāri, no tiem apbūves platība – 5503 kvadrātmetri.

Projekta izstrāde un apspriešana

CITI ŠOBRĪD LASA

Labākā pirmsskolas izglītības iestādes jaunās ēkas projekta izvēlei pašvaldībā 2018. gadā tika organizēts metu konkurss. Izvērtējot iesniegtos projektus, Arhitekta G. Vīksnas biroja konkursa darbs tika atzīts par otro labāko, tomēr atbilstoši nolikumam pēc metu konkursa sekoja iepirkuma procedūra, kurā Gundara Vīksnas birojs ieguva tiesības izstrādāt ēkas būvprojektu.
2019. gada pavasarī notika projekta sabiedriskā apspriešana, kurā projektētāji iepazīstināja ar savu Zīļuka ieceri. Apspriešanā par ēkas arhitektūru nebija radušies jautājumi, bet diezgan daudz bažu sabiedrībai bijis par satiksmes organizēšanu un arī stāvvietu skaitu, īpaši bērnudārza saviesīgo pasākumu laikā, kad, iespējams, visu 380 bērnu vecāki vēlēsies ierasties. Sanāksmes laikā iedzīvotāji interesējās arī par ēkas apsargāšanu, teritorijas apgaismošanu un izmantotajiem materiāliem.

Iedvesmas avots jaunajai ēkai

Pasaka par Zīļuku ir viena no zināmākajām Margaritas Stārastes literārajām pasakām bērniem, kas pirmo reizi izdota 1961. gadā, bet atkārtoti izdota vēl četras reizes. Bērnudārza arhitektūrai Ozolu ielā projektētāji iedvesmojušies tieši no stāsta par Zīļuku, papildinot to ar ekoloģisku domāšanu un filozofiju. Stilizēta ozola lapas mala ir pamatā būvapjomu siluetam, un lapas dzīslojums ir pamatā slīpajam fasāžu dalījumam gan stiklotajās daļās, gan arī ēkas apdares apšuvuma dalījumā.
Ēkas būvapjoma forma veidota kā viena stāva apbūve ar atsevišķiem divu stāvu apjomiem. Katra vecuma audzēkņu grupiņām ir atsevišķs ēkas apjoms ar atsevišķu ieeju, simboliski veidojot ceļu uz skolu, kas atrodas blakus ēkā. Tematiski veidoti arī grupiņu nosaukumi, izmantojot dabas tematiku. Ēkas daļu apvienojošais elements ir gaitenis, no kura ērti var nokļūt vajadzīgajā zonā. Liels iekšējais pagalms ar plašu stiklojumu nodrošina interjera un eksterjera vizuālu saplūšanu.

Savukārt apkārt esošo ēku iedzīvotāju norobežošanai no papildu trokšņa tapis valnis, kas vienlaikus organiski veido reljefu labiekārtojumam. Bērniem ir izveidota gan zona rotaļām, gan teritorija augu stādīšanai un aktivitātēm ziemā, bet atsevišķi nodalīta sportošanas zona un laukums satiksmes noteikumu apgūšanai.

Jaunās ēkas būvniecība

Būvniecības darbi veikti aptuveni vienu gadu, un darbi uzsākti 2020. gada jūlijā ar būvlaukuma ierīkošanu un ūdens un kanalizācijas tīklu sistēmu montāžu. Projekta būvniecības procesā galvenais būvnieks Velve veica esošo inženiertīklu demontāžu, ārējo inženiertīklu montāžu (ūdens un kanalizācijas tīkli, elektroapgādes ārējie tīkli), betonēšanas darbus, metāla konstrukciju montāžu, saliekamo dzelzsbetona konstrukciju montāžu, inženierkomunikāciju montāžu, tāpat arī ārējo konstrukciju montāžu, iekšējās apdares darbus, teritorijas labiekārtošanu un braucamās daļas un stāvlaukuma ierīkošanu.

Ēkas inženierkomunikācijas ir pieslēgtas pie esošajiem tīkliem. Ēkas apkurei tiek izmantota siltās grīdas apkures sistēma un ierīkota mehāniskā ventilācijas sistēma.

Reklāma
Reklāma

Fasādes veido stiklojums un koka faktūras apšuvums, bet vidējā ēkas daļa – Zīļuka ceļš – risināta neitrāli ar baltām apmestām fasādēm. Nesošās sienas mūrētas no gāzbetona blokiem, savukārt jumtos un pārsegumos izmantotas tērauda sijas un monolītais betons. Ēkas jumtam ir izmantots tumšas krāsas locīts skārda iesegums.

Ēkas apkārtējās teritorijas risinājums balstīts esošās situācijas analīzē. Projektētie kritumi no ēkas veidoti tā, lai organizētu lietus ūdeņu noteci un visi virsūdeņi tiktu savākti teritorijas robežās. Nodrošinot vizuālu un funkcionālu dalījumu starp savrupmājām un iestādi, veidots trīs metrus augsts pakalns. Turpinot stāstu par ‘Zīļuku un ievērojot arhitektūras risinājumus, arī teritorijas labiekārtošanas elementos izmantoti dabīgi krāsu toņi, rotaļu iekārtas realizētas no kokmateriāla. Nodrošinot drošas bērnu rotaļas, projektētie rotaļu laukumi veidoti no gumijas ieseguma.

Projekta arhitekts Vīksna atzīst, ka ēkas būvniecības laikā bijusi veiksmīga sadarbība ar būvniekiem, lai kopīgi atrastu labākos risinājumus.

Mūsdienīga ēka ar ilgtspējīgiem risinājumiem

Jaunā bērnudārza projekts ir īpašs ar to, ka tajā izmantotās būvniecības tehnoloģijas ļauj šo ēku saukt par gandrīz nulles enerģijas ēku, nodrošinot vienlaikus arī ēkas kvalitāti un ilgmūžību. Pašvaldības pārstāvji norāda, ka ir svarīgi projektos ieviest ilgtspējīgus risinājumus, vienlaikus panākot lietderīgāku enerģijas resursu izmantošanu, kā arī zemas siltumenerģijas izmaksas visā ēkas ekspluatācijas gaitā.

Jaunmārupes bērnudārzs būs viena no energoefektīvākajām pašvaldības jaunbūvēm novadā, tā plašo telpu apsildi nodrošinot ar zemes siltumsūkņiem no 24 urbumiem 100 metru dziļumā. Videi draudzīgā siltumapgādes sistēma paredz, ka zemes siltumsūkņi spēs apsildīt plašo ēku, āra temperatūrai esot līdz pat mīnus 20 grādiem, un tikai nepieciešamības gadījumā tiks ieslēgta gāzes apsildes sistēma. Sarēķināts, ka, neskatoties uz lielākiem ieguldījumiem šādas apkures sistēmas izbūvē šobrīd, 15 gadu periodā tiks ietaupīti aptuveni 100 tūkstoši eiro. Ēkai plānots nākotnē uzstādīt arī saules paneļus gan elektrības iegūšanai, gan siltā ūdens uzsildīšanai.
Bērnudārza būvniecība realizēta būvniecības informācijas modelēšanas (BIM) vidē, sniedzot iespēju daudz ātrāk un kvalitatīvāk sagatavot un realizēt būvprojektu. Izveidotais digitālais 3D modelis, kurā iekļautas visas komunikācijas, tiks izmantots arī ēkas turpmākajā apsaimniekošanā. BIM vidē realizēti arī citi pašvaldības projekti: Mārupes pamatskolas jaunais korpuss un Mārupes Mūzikas un mākslas skolas pārbūves projekts.

Mūsdienīgs bērnudārzs

Simboliski iezīmējot mazā cilvēka līkumoto ceļu pretī zināšanām, ēku kompleksa iekārtojumā attēloti mazā Zīļuka raibie piedzīvojumi dažādiem notikumiem bagātajā dzīves ceļā. Īpašs akcents ir ēkas iekšpagalmā izveidotā zaļā klase, kuru no visām pusēm ieskauj stiklotās gaiteņa sienas. Mazajiem iemītniekiem ir pieejamas gaumīgas un pārdomāti iekārtotas 18 grupiņu telpas, kā arī plašas telpas kopīgām aktivitātēm – multifunkcionāla zāle saviesīgiem pasākumiem, ēdamzāle, telpas sportam un mūzikas apguvei, telpas administrācijai.
Mūsdienīgi un ar dažādiem oriģināliem risinājumiem daudzpusīgai bērnu attīstībai labiekārtota jaunās izglītības iestādes teritorija. Mazajiem mārupiešiem izveidoti ergonomiski un daudzfunkcionāli rotaļu laukumi, kuros pieejamas kāpelējamās un virvju atrakcijas, slidkalniņi, līdzsvara trases, šūpoles un citas konstrukcijas bērnu motoro iemaņu un kustības spēka attīstībai. Ierīkots futbola laukums, sajūtu taka un arī miniatūra pilsētiņa, kurā atbilstoši satiksmes noteikumiem marķētu ielu malās izvietojušās mazas divstāvu mājiņas, radot brīnišķīgu, bērniem pielāgotu vidi, kurā attīstīties un pilnveidoties.

Zīļuka interjers

Ēkas interjers projektēts vienlaikus ar ēkas būvprojekta izstrādi, tādējādi veidojot vienotu stilistiku. Arī interjera koncepcijas galvenais tēls ir Zīļuks, un noskaņu telpās veido piedzīvojumi, kurus Zīļuks izdzīvo, sākot iet dzīves skolā, līdzīgi kā mazie bērni sāk iet bērnudārzā, lai mācītos iepazīt pasauli.

Stārastes pasakas galvenie varoņi darbojas dabā – mežā, pļavās, purvos, tāpēc, atsaucoties uz dabas tēmu, projekta arhitekti izmantojuši biofilisko dizainu. Interjerā izmantotas gan dabiskas formas, gan materiāli, gan toņi, tāpat iekštelpās izvietoti telpaugi kā augu pasaules papildinājums. Raksturojošās interjera līnijas ir liektas gan interjera elementos – piekārtajos griestu elementos, gan ēkas kodola daļas arhitektonikā – multifunkcionālajā zālē un gaiteņos. Bērnu grupu telpas projektētas vizuāli atvērtas uz multifunkcionālās zāles un gaiteņu pusi ar stiklotām koka rāmju durvīm un koka rāmju logu vitrīnām, nodrošinot telpu gaišumu un pārredzamību. Grupiņu telpas darbojas kā multifunkcionāla un interaktīva vide, kur guļamzonu no aktīvās zonas atdala ap savu asi rotējošas durvis, uzsverot vides daudzpusību.

Galvenā sienu pamatkrāsa ir balta, nodrošinot telpu gaišumu un plašumu. Lai telpās ieviestu siltumu un vizuāli uzsvērtu dabas materialitāti, mēbeles veidotas no vietējās priedes saplākšņa. Gan dzīvojamās, gan kopējās telpās galvenokārt dominē smilškrāsas tonis, sūnu zaļš un silti dzeltens, kas tiek papildināts ar priedes vai gobas koka saplāksni vai MDF akustiskajām plāksnēm.
Bērnudārza administrācijas un speciālistu telpās dominē balts, silti brūns un smilškrāsas tonis, veidojot gaišu omulīgu un draudzīgu atmosfēru. Lai uzsvērtu telpu atvērtību, sienu plaknes uz gaiteni ir stiklotas. Sienu vitrīnu stiklojums ir bezrāmju, bet durvīm veidota vērtne ar koka rāmi.

Koks kā akcents dominē arī gaiteņos, no koka līstēm veidota sienu apdare ar Zīļuka stāsta varoņiem, attēlojot no līstēm izkārtotu varoņu tēlus stāsta secībā. Stāsta Zīļuks varoņi minimālisma dizainā attēloti arī grupiņu mēbelēs rotaļu stūrītī, uz sienām grupiņu tualetēs, garderobēs, mūzikas klasēs, ēdnīcā un tualetēs, kas neatrodas grupiņās.

Gaismas elementi un piekārto griestu elementi izvietoti pēc puduru principa, attēlojot dabā sastopamās kompozīcijas principus. Piekārto griestu elementi izvietoti bērnu grupiņu telpās, multifunkcionālajā zālē, ēdnīcas zālē un mūzikas klasēs. Bērnu grupiņu telpās piekārtie griesti nodrošina psiholoģisko komfortu, elementi tiek veidoti no locīta balta matēta organiskā stikla, attēlojot stilizētus šūnu elementus. Multifunkcionālajā zālē piekārtie griesti tiek veidoti no liektā līnijā slāņos locītām baltām drapērijām. Ēdnīcas zālē un mūzikas klasēs par piekārtajiem griestiem kalpo perforētie akustiskie paneļi apļa formā.

Projekts nākamajām paaudzēm

Apjomīgais 2021. gadā realizētais Jaunmārupes bērnudārza projekts izmaksāja 11,9 miljonus eiro, no kuriem 4,6 miljoni eiro ņemti kā aizņēmums Valsts kasē, bet 7,3 miljoni ir pašvaldības budžeta līdzfinansējums. Ņemot vērā augstos dzimstības rādītājus, ik gadu vairāk nekā 60% Mārupes novada pašvaldības budžeta līdzekļu tiek novirzīti izglītības jomai, pašvaldībai domājot dažādus risinājumus kvalitatīvas pirmsskolas izglītības nodrošināšanai. Jaunais bērnudārzs ar 384 vietām ir būtisks ieguldījums pašvaldības izglītības sistēmas kapacitātes paaugstināšanā. Tomēr kā intervijā 2022. gada pavasarī atzina Mārupes novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Andrejs Ence, kopējo vietu trūkumu tas nav būtiski atrisinājis, jo tajā pašlaik mācās arī vairāk nekā 100 bērnu, kas līdz šim uzturējās Jaunmārupes pamatskolas telpās, kuras nu atdotas skolas vajadzībām.

Jaunu skolas un pirmsskolas iestāžu ēku būvniecība turpinās vairākās Pierīgas vietās, kur pēdējās desmitgadēs būtiski palielinājies iedzīvotāju skaits. Daļa no jaunajām ēkām ir koka konstrukciju moduļbūves un būves no CLT paneļiem, piemēram, Carnikavā, Ķekavā, Salaspilī un citur.

Pasaka par Zīļuku iedvesmo izmantot koka apdari Jaunmārupes bērnudārza Zīļuks jaunajā ēkā

Avoti:
https://www.marupe.lv/lv/zinas/pii-ziluks-3-vieta-latvijas-buvniecibas-gada-balva-2021-14-03-2022
http://gadabuve.lv/index.php/2022/08/25/apbalvotas-gada-labakas-buves-latvija-2021/
https://www.prolatio.lv/post/atkl%C4%81ta-jaun%C4%81-pirmsskolas-izgl%C4%ABt%C4%ABbas-iest%C4%81de-z%C4%AB%C4%BCuks
https://neatkariga.nra.lv/novados/379314-andrejs-ence-bernu-novada-bus-aizvien-vairak-un-vairak

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.