
Pirms trim miljoniem gadu mazuļi no mātēm muka kokos 1
Māmiņas, kuras nogurušas dzenāties pakaļ saviem divgadniekiem pa parkiem un pagalmiem, padomājiet par šo: pirms trim miljoniem gadu mazuļi veikli bēga prom no vecākiem, rāpjoties kokos.
Izpētot labi saglabājušos Australopithecus afarensis mazuļa skeletu, paleontologi secinājuši – pirms 3,3 miljoniem gadu bērni bija pielāgojušies pārvietoties mātēm uz muguras, uzrāpjoties un pieķeroties viņām ar kāju īkšķu palīdzību – līdzīgi kā to vēl mūsdienās dara cilvēkpērtiķi. Šie īkšķi, protams, bērniem palīdzēja uzkāpt arī kokos, savukārt pieaugot pēda pārkārtojās staigāšanai uz divām kājām pa zemi.
Pētījums publicēts “Science Advance”, un tā recenzents, Ņujorkas Dabas muzeja paleontologs Vils Hārkūrts-Smits norāda – atklājums ļauj dziļāk ieskatīties cilvēka priekšteču dzīvē. Viņš uzskata – savdabīgi veidotais īkšķis ļāvis Australopithecus afarensis mazuļiem vieglāk uzkāpt kokā pēc pārtikas vai, piemēram, naktī paglābties no lielajiem plēsējiem. Tomēr paleontologs piebilst, – spēja nav bijusi ne tuvu tik attīstīta kā mūsdienu cilvēkpērtiķiem, jo pēdas īkšķis nav pretnostatīts pārējiem pirkstiem, bet gan izvietots vienā plaknē ar tiem.