Kāpēc izaug pumpaini āboli? 0

“Kāpēc šogad izauga pumpaini āboli? Vai tās ir salnu sekas?” VELTA MADONAS NOVADĀ

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti un dzērieni, kas veicina grumbu veidošanos un paātrina novecošanos
Krievu murgs Turcijā: turki Krievijas pilsoņus izsēdina no lidmašīnām un neļauj lidot uz citām valstīm
TV24
Ojārs Rubenis: “Tikai debilu cilvēku apziņā var būt tāda sajūta, ka mēs varam braukt pa tādiem ceļiem un tādām Rīgas ielām…”
Lasīt citas ziņas

Latvijas Valsts augļkopības institūta vadošā pētniece Laila Ikase skaidro, ka uzbiezinājumus (pumpas) uz augļiem parasti izraisa virspusēji kukaiņu, piemēram, zāģlapseņu, dažādu sūcējkukaiņu, arī laputu (šogad to bija īpaši daudz), bojājumi.

Ja dārzā nelieto insekticīdus, laputis izsūc, deformē lapas un jauno dzinumu galotnes, bieži vien arī izkropļo augļus. Kaitēkļi jāapkaro, tiklīdz tie parādījušies. Attīstās vairākas paaudzes, tāpēc ar insekticīdiem varbūt jāmiglo atkārtoti. Laputu izplatīšanos veicina skudras, bet ierobežo mārītes.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja vainīga ābolu zāģlapsene, zem bojājuma vietas redzamas sīkas, pārkorķojušās ejas. Kaitēklis izplatās palaikam: nemiglotos augļu dārzos dažkārt ir lieli bojājumi vai to nav nemaz (ja dārzā ir liela bioloģiskā daudzveidība un ir savairojušies zāģlapsenes dabiskie ienaidnieki – parazītlapsenes, kaitēkļu var nebūt). Pieaugušās zāģlapsenes iznīcina pirms ābeļu ziedēšanas vai tūliņ pēc noziedēšanas, izmantojot insekticīdus. Smidzināšanai var lietot Decis Mega (4 ml/10 l ūdens). Ja dārza saimnieks nevēlas izmantot ķīmiskos preparātus, kaitēkļa pārmērīgu savairošanos var ierobežot ar mehāniskiem paņēmieniem: rudenī uzrok apdobes, vasarā regulāri salasa visus bojātos, kritušos ābolus.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.