Radiācijas draudi Latvijā: Šatrovska skaidro, kā rīkoties iedzīvotājiem, ja tiek saņemtas ziņas par avāriju kaimiņvalstu kodolobjektā? 0
Radiācijas apdraudējums Latvijā galvenokārt saistās ar iespējamu avāriju kaimiņvalstu kodolobjektos, piemēram, Baltkrievijas atomelektrostacijā, un to ietekmi uz Latvijas iedzīvotājiem. Lai skaidrotu, kā rīkoties šādos gadījumos, TV24 raidījumā “Uz līnijas” viesojās Valsts Vides dienesta Radiācijas drošības centra direktore Dace Šatrovska.
Sākot ar nelielām avārijām iekš kodolobjektiem, ir ļoti svarīgi, ka ir noteikti atbildīgie cilvēki un izstrādātas instrukcijas. Šādas procedūras nodrošina, ka situācija tiek kontrolēta un tiek samazināts risks ietekmēt apkārtni.
“Ja mēs runājam par maza veida avārijām, kas ir objektos, tad tu noteikti ir jābūt atbildīgajiem cilvēkiem un jābūt iekšējām instrukcijām, kā rīkoties,” uzsver Šatrovska.
Latvijā pašlaik nav kodolobjektu, taču tuvumā esošās atomelektrostacijas, piemēram, Baltkrievijas AES, var radīt iespējamu risku. Tas nozīmē, ka iedzīvotājiem ir jāzina, kā rīkoties, ja radiācijas risks tiešām sasniedz Latvijas teritoriju.
Ja tiek saņemta ziņa par avāriju, kas varētu radīt radioaktīvu mākoni virzienā uz Latviju, svarīgākais ir tūlīt doties iekštelpās un tur palikt. Tā ir primārā aizsardzība, kas samazina tiešu saskari ar piesārņojumu.
“Ja tiek saņemta informācija par avāriju Baltkrievijas atomelektrostacijā un tiek izvērtēts, ka šis radioaktīvais mākonis virzās uz Latvijas teritoriju, tad primāri svarīgi ir iedzīvotājiem doties iekštelpās un sekot līdzi informācijai televīzijā un radio,” skaidro Šatrovska.
Šajā laikā iedzīvotājiem ir jāseko līdzi oficiālajai informācijai, kas tiks sniegta no atbildīgajām iestādēm, lai uzzinātu tālākos norādījumus.
Svarīgi saprast, ka Latvijas iedzīvotājiem šādos gadījumos nav jāevakuējas un nav jāveic joda profilakse. Ja radioaktīvais mākonis tiešām pāriet Latvijas teritoriju un pastāv risks no piesārņojuma, iedzīvotājiem var tikt sniegti papildu ieteikumi par pārtikas un ūdens lietošanu:“Ja šis risks ir pietiekami liels un šis mākonis virzās pāri, un piesārņojums var rasties Latvijas teritorijā, tad tiks sniegts ieteikums nelietot pārtikas produktus no lauka. Tāpat, ja ir atklātas akas, tad šo ūdeni labāk nelietot.”
Šādi pasākumi palīdzēs novērst radioaktīvā piesārņojuma nokļūšanu organismā.