Mārtiņš Šics: Radiācijas bīstamība vairs neaug tikai no AES, bet gan pavisam ikdienišķām jomām 0
TV24 raidījumā “Preses klubs” Rīgas domes deputāts (AS) un katastrofu medicīnas speciālists Mārtiņš Šics pauda, ka mūsdienās radiācijas bīstamība ikdienā vairs nav tieši saistīta ar atomelektrostacijām vai kodolenerģiju, kā to bieži pieņem sabiedrībā. Viņaprāt, lielākie riski ir saistīti ar ikdienā izmantoto zobārstniecības un rūpniecisko aparatūru, piemēram, rentgena iekārtām, kurās tiek izmantoti radioaktīvi elementi.
“Ikdienas radiācijas bīstamība vairs neaug no atomstacijām, bet gan no zobārstniecības aparatūras un dažādām rentgena aparatūrām,” norādīja Šics, uzsverot, ka tieši šajās ierīcēs atrodamas nelielas, bet joprojām aktīvas radioaktīvas vielas.
Šāda aparatūra tiek stingri uzskaitīta, kontrolēta, kā arī noteiktā kārtībā nodota norakstīšanai. Tomēr teorētiski šīs ierīce var kļūt par potenciālu draudu, ja nonāk nepareizās rokās vai tiek ļaunprātīgi izmantoti.
“Katrā ir kaut kāds daudzumiņš radioaktīvā elementa, kur ir pakļauts kontrolei, uzskaitei, norakstīšanai, apglabāšanai, nodošanai,” skaidroja Šics.
Vienlaikus viņš aicina sabiedrību neļauties panikai, īpaši attiecībā uz zobārstniecības apmeklējumiem, jo izmantotās tehnoloģijas kļuvušas krietni drošākas. Viņš norāda, ka mūsdienu rentgena tehnoloģijas izmanto pavisam nelielu radiācijas devu, kas nerada būtiskus riskus cilvēka veselībai.
Šics arī atklāja, ka tieši šo iemeslu dēļ savulaik apspriests jautājums – vai nenodot veselības aprūpes sistēmai radiācijas kontroli, jo liela daļa riska faktoru nemaz nav saistīta ar kodolenerģētiku, bet gan ar ikdienā pielietotām rūpnieciskām un medicīniskām ierīcēm.