Romnijs uzbrūk Obamam 0

Republikāņu partijas vadošais kandidāts ASV prezidenta amatam Mits Romnijs pēc republikāņu konservatīvā spārna ieteikuma aktivizējis uzbrukumus prezidentam Barakam Obamam, kurš paziņojis par atbalstu viendzimuma laulībām, Romnijam mēģinot izmantot šo strīdīgo jautājumu kā sviru uzvarai valsts galvas vēlēšanās novembrī. 


Reklāma
Reklāma

 

“Prezidentāla” izskata kandidāts

TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Lasīt citas ziņas

Pirms četriem gadiem Romnijs nekļuva par partijas oficiālo kandidātu prezidenta amatam, taču ieguva vērtīgu pieredzi, atzīmē raidsabiedrība BBC. Šogad Masačūsetsas štata bijušais gubernators Mits Romnijs ātri kļuva par līderi republikāņu kandidātu priekšvēlēšanu sacensībā, vairākumam viņa sāncenšu izstājoties no cīņas jau pēc dažām priekšvēlēšanu kārtām. Romnijs izvirzījās pārliecinošā vadībā priekšvēlēšanu cīņā, pateicoties paša naudai, uzņēmējdarbības pieredzei, sava vārda atpazīstamībai nacionālā mērogā un plašam atbalstītāju un kampaņas naudas vācēju lokam, kas tika izveidots jau 2008. gadā. Toreiz pusceļā uz Balto namu partijas konventā viņš piekāpās senatoram Džonam Makeinam, kurš tika izraudzīts par republikāņu oficiālo kandidātu, vēlēšanās smagi zaudējot Barakam Obamam, kas kļuva par pirmo afroamerikāni valsts galvas amatā.

65 gadus vecā Romnija stūrainais zods, kas liecinot par gribu un apņēmību, mirdzošās acis un iesirmie mati darot viņa izskatu “prezidentālu” jau kampaņas sākumā, raksta BBC.

CITI ŠOBRĪD LASA

Dažiem kandidātiem cenšoties atkratīties no apsūdzībām ārlaulības sakaros un vairākkārtējas sievu maiņas, Romnijs nodzīvojis kopā ar dzīvesbiedri Annu, kurā ieskatījās vēl pamatskolā, vairāk nekā 40 gadus. Mita un Annas Romniju ģimenē ir pieci bērni un augošs skaits mazbērnu.

 

Mormoņu misionārs un finansists

Mits Romnijs dzimis 1947. gadā ASV autobūves centrā Detroitā Mičiganas pavalstī. Viņa tēvs Džordžs Romnijs bija ietekmīgs uzņēmējs, autobūves firmas “American Motors” izpilddirektors, kurš vēlāk kļuva par štata gubernatoru, bet 1968. gadā piedalījās republikāņu pretendentu sacensībā par savas kandidatūras izvirzīšanu prezidenta amatam, taču zaudēja Ričardam Niksonam. Būdams otrā kursa students, Mits piedalījās tēva priekšvēlēšanu kampaņā. Lai gan ģimene bija pārtikusi, viņš piestrādāja par sargu “Chrysler” autorūpnīcā, bija hokeja komandas menedžeris. Viņš nebija sekmīgākais skolēns un students, jo skolas un studiju gados darbojās 11 klubos un komandās, tāpēc saņēma balvu par ieguldījumu skolas dzīvē tiem, kuru nopelni bieži nav pilnībā atzīti.

 

Pēc vidusskolas beigšanas Amerikā Mits Romnijs divus gadus kalpoja kā mormoņu misionārs draudzē Francijā, kur līdzīgi citiem mormoņu misionāriem viņam neizdevās piesaistīt daudz piekritēju ticībai, kas liedz lietot alkoholu. Viņš studēja tiesības un uzņēmējdarbību Hārvarda universitātē.

 

Romnijs darbojās mormoņu draudzē un aktīvi iesaistījās uzņēmējdarbībā, pievienojoties Bostonas finanšu konsultāciju firmai “Bain and Company”, ar laiku kļūstot par tās valdes priekšsēdi. Viņa vadībā firma darbojās ļoti veiksmīgi, kļūstot par vienu no lielākajām valstī. Drīz viņš izveidoja savu firmu “Bain Capital”, kas pelnīja naudu ar augsta riska ieguldījumiem.

1994. gadā Romnijs izmēģināja spēkus politikā, senāta vēlēšanās mēģinot pievārēt Masačūsetsas štatā ļoti populāro senatoru Edvardu Kenediju. Romnijs zaudēja, taču viņa vārds kļuva plašāk pazīstams Republikāņu partijas aprindās valsts mērogā.

 

Godīgums – 
labākais ieteikums

1999. gadā viņam tika piedāvāts vadīt Soltleiksitijas ziemas olimpiādes organizācijas komiteju, kuras neprasmīgā darbība apdraudēja 2002. gada olimpiādes sekmīgu sarīkošanu. Izglītojies Brigema Janga universitātē un ieguvis maģistra grādus uzņēmējdarbības vadībā un tieslietās Hārvarda universitātē, Romnijs iegūtās zināšanas spoži apliecināja praksē. Viņa darbība un sakari Jēzus Kristus Pēdējās dienas svēto (mormoņu) baznīcā, kuras centrs ir Soltleiksitija, aprindās, viņa ķēriens kā uzņēmējam un godīga cilvēka reputācija veicināja ziemas olimpiādes sekmīgu sarīkošanu, kā arī Romnija uzvaru Masačūsetsas gubernatora vēlēšanās tā paša gada novembrī. Romnijs ir mormoņu baznīcas draudzes loceklis piektajā paaudzē.

Reklāma
Reklāma

Romnijs izvērsa veiksmīgu kampaņu kā centrisks pragmatiķis, kliedējot liberāli noskaņoto štata vēlētāju bažas, ka viņiem varētu tikt uzspiesta labēja sociālā politika. Kļuvis par gubernatoru, Romnijs 2006. gadā parakstīja likumprojektu par veselības aprūpes reformu, kas paredzēja visiem štata iedzīvotājiem iegādāties veselības apdrošināšanas polises, piešķirot subsīdijas mazturīgajiem un tiem, kas polises nesaņem no darba devējiem.

 

Tagad Romnija kritiķi no republikāņu konservatīvā spārna apsūdz viņu līdzatbildībā par prezidenta Obamas izvirzīto veselības aprūpes plānu, kas paredz līdzīgus pasākumus. Romnijs arī tiek asi kritizēts, ka, viņam esot Masačūsetsas gubernatora amatā, pēc štata tiesas lēmuma pavalsts kļuva par pirmo štatu, kur atļautas viendzimuma laulības.

 

Kopš tā laika Romnijam nākas nemitīgi atkauties no konservatīvo aprindu apsūdzībām par šo lēmumu, ko viņš pats vēlāk kritizējis, apgalvojot, ka laulību likumus var mainīt tikai ar pilsoņu balsojumu, un cenšoties gūt atbalstu štata konstitūcijas labojumam, kas aizliegtu viendzimuma laulības.

 

Paaudžu pēctecība

Romnijs iesaistījās 2008. gada kampaņā, uzdodot sevi kā konservatīvu republikāni, kura veiksmīgā darbība Masačūsetsas gubernatora amatā liecina, ka viņš varētu pieveikt demokrātu kandidātu pašreizējo prezidentu Obamu.

Taču viņam neizdevās kliedēt partijas konservatīvā spārna šaubas par viņa ideoloģisko atbilstību un apsūdzības par nostājas maiņu abortu un geju tiesību jautājumos, tāpēc Romnijs izstājās no sacensības, kampaņā iztērējis 35 miljonus dolāru paša naudas. Šogad pēc priekšvēlēšanām vairākos desmitos štatu Romnijs izvirzījies pārliecinošā vadībā pēc savākto delegātu skaita partijas kongresā, kur tiks oficiāli apstiprināts republikāņu kandidāts prezidenta vēlēšanās. Šoreiz Romnijs cenšas pacelties virs republikāņu kandidātu savstarpējās cīņas, vēršot kritiku pret prezidenta Obamas darbību. Lai arī Romnija kandidatūra neaizrauj konservatīvos republikāņus, partijas vadība atzīst, ka viņam ir lielākās izredzes uzvarēt Obamu vēlēšanās novembrī.