Foto – Timurs Subhankulovs

RTU dibina paši savu studentu kalvi 0

Jau šā gada septembrī jaunieši, kurus aizrauj eksaktās zinātnes, varēs iestāties jaunā Inženierzinātņu vidusskolā, kas nodibināta Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) paspārnē.

Reklāma
Reklāma
VIDEO. Latgalē, netālu no Krievijas robežas, fiksēts Latvijā līdz šim savvaļā neredzēts dzīvnieks
Kokteilis
Gudri jau kopš dzimšanas: 5 zodiaka zīmju pārstāvji, kuri var lepoties ar attīstītu intelektu
“Mani šis sāk kaitināt!” Latvieši diskutē par TV3 “Koru karu” fināla tiešraides laikā ekrānā redzamo
Lasīt citas ziņas

Jaunā vidusskola ir Latvijā pirmā vispārējās vidējās izglītības mācību iestāde, ko izveidojusi universitāte. Skola piedāvās apgūt vispārējās vidējās izglītības matemātikas, dabaszinību un tehnikas virziena programmu. Skolēni padziļināti apgūs ķīmiju, fiziku, matemātiku un informātiku. Galvenā atšķirība no citām skolām, kuras arī liek uzsvaru uz eksakto mācību priekšmetu padziļinātu apguvi, būs tā, ka Inženierzinātņu vidusskolā skolēni pievērsīsies arī pētniecībai, darbosies tajās pašās laboratorijās, ko izmanto RTU studenti un pētnieki. “Īpaša uzmanība mācību procesā būs veltīta skolēnu zinātniskajam darbam RTU fakultātēs, tā jau skolas solā ieinteresējot jauniešus par pētniecību un audzinot jaunu zinātnieku paaudzi,” uzsver RTU rektors akadēmiķis Leonīds Ribickis.

“Skolēniem būs iespēja piedalīties zinātniskā darbā jau no 10. klases,” piebilst Inženierzinātņu vidusskolas valdes loceklis Artūrs Zeps. Skolēni varēs arī klausīties RTU mācībspēku un nozares vadošo pētnieku vieslekcijas. Turklāt viņiem būs iespēja jau vidusskolas laikā apgūt dažus RTU studiju kursus, iegūstot kredītpunktus. Ja Inženierzinātņu vidusskolas absolventi vēlāk studēs RTU, viņi iegūtos kredītpunktus varēs izmantot, lai ātrāk iegūtu bakalaura grādu. Skolēni varēs iesaistīties arī citās RTU piedāvātajās aktivitātēs, piemēram, Robotikas, Elektrotehnikas un Elektronikas klubos. RTU uzskata: Inženierzinātņu vidusskola būs elitāra.

Cer piesaistīt olimpiāžu uzvarētājus

CITI ŠOBRĪD LASA

Rudenī skolā tiks uzņemti 22 skolēni 10. klasē. Bez konkursa vidusskolā būs iespēja iestāties tiem 9. klases absolventiem, kuri ieguvuši pirmās trīs vietas inženierzinātņu, ķīmijas, fizikas vai matemātikas valsts līmeņa olimpiādē vai arī pirmo vai divas otrās vietas šo pašu jomu novada vai pilsētas olimpiādē. Tāpat bez konkursa plānots uzņemt tos, kuru pamatskolas atestātā matemātikā, ķīmijā, fizikā, kā arī valsts pārbaudījumā matemātikā vidējais vērtējums nebūs mazāks par deviņām ballēm. Mācības skolā būs bez maksas, un tie, kuri nav rīdzinieki, varēs par brīvu dzīvot arī RTU studentu kopmītnēs. Paredzams, ka nākotnē skolēnu skaits Inženierzinātņu skolā pieaugs. Taču skolēnu Latvijā kļūst aizvien mazāk un par viņiem skolas asi konkurē. Vai RTU Inženierzinātņu skolai arī nenāksies pacīnīties, lai piesaistītu talantīgus jauniešus, kuri ierasti dodas uz valsts ģimnāzijām, jo sevišķi prestižo Rīgas Valsts 1. ģimnāziju? A. Zeps spriež: gudru skolēnu Latvijā ir pietiekami, lai arī RTU vidusskola nepaliktu bešā. Iespējams, skolēnus no reģioniem RTU skola ieinteresēs ar iespēju bez maksas dzīvot kopmītnēs. Jaunajai Inženierzinātņu vidusskolai nāksies konkurēt arī par profesionālāko skolotāju piesaisti. A. Zeps apgalvo, ka daži augsti kvalificēti skolotāji no citām skolām jau piekrituši strādāt jaunajā vidusskolā. Taču arī daļa RTU pasniedzēju tikšot apmācīti, lai prastu skolot vidusskolēnus.

Izglītības un zinātnes ministrijas Izglītības departamenta direktore Evija Papule uzskata, ka jaunā vidusskola palielinās konkurenci esošo vidusskolu un ģimnāziju vidū. Vienlaikus šādas skolas dibināšana liek aizdomāties, vai nebūtu jāuzlabo skolu un augstskolu sadarbība, lai universitātes nebūtu spiestas dibināt pašas studentu kalves.

Popularizēs inženierzinātnes

A. Zeps stāsta: skola un tās izveidotā mācību programma jau ir licencēta, drīzumā skola tiks arī akreditēta, tad tā varēs pretendēt uz valsts finansējumu skolotāju algām, kā arī uz pašvaldību finansiālu atbalstu. Skolu finansiāli atbalstīs arī RTU sadarbības partneri: uzņēmumi “LatRosTrans”, “Latvijas gāze” un “Lattelecom”. Tehnisko nozaru uzņēmumiem trūkst darbaspēka, jo Latvijā salīdzinājumā ar citām Eiropas valstīm ļoti maz jauniešu izvēlas studēt inženierzinātnes. “Domāju, ka ir ļoti daudz jauniešu, kuri varētu studēt eksaktās zinātnes, taču, iespējams, pat neiedomājas par šādu iespēju, jo eksaktās zinātnes netiek pietiekami popularizētas. Tāpēc viens no Inženierzinātņu vidusskolas uzdevumiem būs ne tikai nodrošināt ikdienas mācību procesu RTU vidusskolas skolēniem, bet arī rīkot dažādus konkursus un citas aktivitātes visiem interesentiem,” teic A. Zeps. Jaunā skola atradīsies pašā Rīgas centrā – Kronvalda bulvārī, kur iepriekš atradās RTU Enerģētikas un elektronikas fakultāte. Patlaban telpas tiek renovētas, un RTU sola, ka gan telpas, gan aprīkojums būs mūsdienīgs un pievilcīgs. Potenciālie skolēni to varēs novērtēt atvērto durvju dienās, kas notiks februārī vai martā.

Reklāma
Reklāma

Vidusskolas pie universitātēm darbojas arī citās valstīs. Piemēram, ASV un kaimiņzemē Lietuvā. Pagājušā gadsimta nogalē vidusskolēnus izglītoja arī Daugavpils Universitāte. Tās rektors Arvīds Barševskis gan saka: patlaban optimālāka šķiet universitātes sadarbība ar skolām, nevis savas vidusskolas uzturēšana, kas tomēr mēdz sagādāt augstskolām neraksturīgas problēmas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.