
Krievija pārbauda savas spējas kodolkara gadījumā 6
Pagājušajās nedēļas nogalē Krievijā norisinājās vērienīgas kodolmācības, kurās piedalījās aptuveni desmit tūkstoši karavīru. Trīs dienu ilgušo mācību uzdevums bija pārbaudīt Krievijas stratēģisko raķešu spēku spējas īstenot uzbrukuma operācijas iespējama kodolkara laikā. Krievijas armijas pārstāvji gan skaidro, ka mācībām nebija nekāda sakara ar Ukrainas krīzi un tās bija ieplānotas jau pagājušajā gadā. Tiesa, kā norāda Krievijas laikraksts “Ņezavisimaja gazeta”, kodolmācības ir vienas no vērienīgākajām pēdējā laikā.
Teju vienlaikus ar kodolmācībām Krievija netālu no robežas ar Somiju sākusi gaisa spēku mācības. To dēļ Somijas bruņoto spēku Karēlijas vienībā ir izsludināta trauksme. Kaut arī Somijas Aizsardzības ministrija atteikusies komentēt mācības, tā paziņojusi, ka manevriem tiek sekots līdzi ļoti uzmanīgi. Līdzīgas operācijas netālu no Somijas notika arī pagājušajā nedēļā, kad Imatras, Kupio, Ilomantsi un citu Somijas un Krievijas pierobežā esošo ciemu un pilsētu iedzīvotāji ziņoja, ka viņpus robežai manījuši “avārijas signālugunis”. Bet Austrumsomijas apgabala drošības un glābšanas dienesti paziņojuši, ka “Krievijas armijas mācību laikā netālu no austrumu robežas atskanējuši vairāki sprādzieni”. Mācības notiek Krievijai piederošajā Karēlijas apgabala daļā, uz kuru nosūtītas vairākas kaujas lidmašīnas.
Krievijai īstenojot vērienīgās kodolmācības un gaisa spēku manevrus pie robežas ar Somiju, Krievijas prezidenta Vladimira Putina bijušais padomnieks Andrejs Ilarionovs brīdinājis, ka Kremļa ambīcijas ar Krimu netiks apmierinātas – Putins neapstāsies, līdz nebūs “iekarojis” Baltkrieviju, Baltijas valstis un Somiju. Šādus pareģojumus Ilarionovs, kurš bija Putina ekonomikas padomnieks no 2000. līdz 2005. gadam, izteicis intervijā Zviedrijas laikrakstam “Svenska Dagbladet”. Viņš sacīja, ka Putins mēģina panākt “vēsturisko taisnīgumu”, atjaunojot tādas Krievijas teritorijas robežas, kādas pastāvēja cara Nikolaja II un Padomju Savienības laikos. Ilarionovs brīdinājis, ka Maskava varētu uzstāt, ka Somijas neatkarības pasludināšana 1917. gadā bija “nacionālo interešu nodevība”. “Putins uzskata, ka viņš aizsargā to, kas pieder viņam un viņa priekštečiem. Gruzijas, Ukrainas, Baltkrievijas, Baltijas valstu un Somijas daļas ir valstis, kurās Putins pieteicis savas īpašumtiesības. Rietumu līderi šķiet pilnībā aizmirsuši, ka pasaulē ir daži valstu vadītāji, kuri grib iekarot citas valstis,” brīdinājis Putina bijušais padomnieks.