Foto: Shutterstock

Saskaņa seksā ir atkarīga no libido tipa. Noskaidrojiet savu tipu 45

Autors: Annika Niedrīte, AS “Latvijas Mediji”

Par atteikumu mazgāt automašīnu ar Ukrainas numurzīmi, automazgātavas īpašniekiem noteikts 1000 eiro sods
Cilvēkstāsts
VIDEO. Žurnāliste Inese Supe atklāti par savu nopietno slimību: “Es neesmu gatava mirt, man vēl daudziem cilvēkiem ir jāpalīdz”
TV24
“Man uz konta stāv – 402 000. Visa nauda, kas ienāk, aiziet valstij. Darbs apstājies” – uzņēmējs VID uzlikto sodu uzskata par nepamatotu 150
Lasīt citas ziņas

Dažreiz attiecības izjūk, jo mēs nesaprotam, kas uzbudina partneri. Izskaidrojums ir dažāda tipa seksuālās vēlmes. Psiholoģe Sandra Perto ir pārliecināta: tā nav traģēdija, bet gan iespēja labāk iepazīt vienam otru. Viņa nosauc desmit libido tipus un paskaidro, ko katrs nozīmē.

Kura tipa libido ir visizplatītākie?

CITI ŠOBRĪD LASA

Mūsu kultūrā visvairāk novērtēts ir no daudziem piemēriem reklāmās un filmās pazīstamais tips – erotiskais. Tā pārstāvji nodarbojas ar seksu bieži un ar prieku, mīl eksperimentus un daudzveidību.

Atšķirības starp introvertajiem un ekstravertajiem mēs jau labi zinām, libido daudzveidība mazāk zināma. Tieši pretēji, mūsu kultūrā dominē pārliecība, ka, ja jums nav nepieciešams sekss katru dienu vai pat nedēļu, ar jums kaut kas nav kārtībā. Tomēr seksa dzīve nepaliek mazāk piepildīta, ja tā notiek lēnākā ritmā.

Kā seksuālās dzīves ritmu atšķirības ietekmē attiecības?

Partneriem var būt dažāda veida libido, bet tas nav tik svarīgi, ja abi ir gatavi pieņemt un cienīt šīs atšķirības. Esmu dzirdējusi no sievietēm ar samazinātu libido, ka viņu partneri pārmet: “Tu esi frigida? Kas ar tevi?” vai “Tev ir vienalga, ko es gribu, tu vēlētos seksu reizi gadā.” Sievietes savukārt sūdzas, ka partneris nepievērš uzmanību viņu izjūtām: “Viņu interesē tikai sekss, viņš domā tikai par savu baudu.” Nav jābūt pilnīgi saderīgiem seksā, tikai saudzīgi jāizturas pret cita veida seksualitāti.

Vai ir kādi libido tipi, kas ir pilnīgi nesaderīgi?

Erotiskā tipa pārstāvjiem, kuriem patīk spilgts, dinamisks sekss, būs garlaicīgi ar tiem, kuru libido ir mērenāki. Bet attiecībās var būt arī citi momenti, kas padara tās nozīmīgas. Mana pieredze liecina, ka lielākā daļa cilvēku ar kontrastējošām vēlmēm var pielāgoties viens otram un atrast tādu seksuālās dzīves variantu, kurā viņi varēs kaut ko dot viens otram.

Saka, ka pretpoli pievelkas. Tas attiecas arī uz seksuālo sfēru?

Nē, tas ir vairāk mīts. Ja jūs piederat pie seksuālā spektra galējībām, jums būs grūti saprast vienam otru. Ja vēlaties vienu un to pašu, jūs ātri sapratīsiet, kā sniegt viens otram baudu un jums vajadzēs mazāk censties un kaut ko mainīt sevī.

Vai var izmainīt savu libido tipu?

Jā. Lai gan pētījumi liecina, ka aptuveni 70% no tā, kādas būs mūsu seksuālās tieksmes, ir atkarīgs no ģenētikas, mums ir jāatceras, ka garīgā attīstība arī spēlē lomu. Mēs vienmēr varam pētīt un attīstīt sevi.

“Tips” – tas ir tikai aptuvens modelis. Realitāte ir bagātāka un nebūt nav statiska. Zinot savu un partnera libido, varat izmantot to kā palīglīdzekli viens otra pētījumos, bet ne kā argumentu ķildā vai attaisnojumu pārtraukt attiecības.

Vai dzimumu atšķirības ietekmē libido tipu?

Jā, sievietēm biežāk tiek konstatēta zemāka seksuālā tieksme, bet vīrieši vairāk mēdz būt nepiesātināmi un kompulsīvi. Bet, piemēram, jutekliskais un erotiskais tips sastopams abiem dzimumiem.

Emocionālās problēmas attiecībās noved pie nelaimīgas seksuālās dzīves vai otrādi?

Nav šaubu, ka neapmierinātība seksā var kaitēt attiecību emocionālajai pusei. Bet sievietēm biežāk ir pretēji: attiecību kvalitāte nosaka, cik daudz viņas ir ieinteresētas seksā. Tomēr, ja attiecībās kopumā ir problēmas, vīrieši mēdz pievērst mazāku uzmanību partnerei un nodarbojas ar pašapmierināšanos, savukārt sievietēm šajā situācijā vēlme pēc seksa drīz izzūd pavisam.

Ko varam darīt, lai mūsu seksuālā dzīve būtu harmoniskāka?

Vispirms nepieciešams saprast, kāpēc gribam kaut ko mainīt. Reizēm vienkārši nepieciešams mainīt savas gaidas. Man bieži jautā, kā palielināt libido. Bet jautājums drīzāk ir savu standartu analīzē. Mēs esam pārāk norūpējušies par to, cik “normālas” ir mūsu seksuālās vēlmes, salīdzinot ar citiem, cik mēs atbilstam standarta priekšstatiem par seksualitāti.

Es cenšos palīdzēt klientiem saprast, ka dzīvot normālu seksuālo dzīvi – nozīmē apzināties un novērtēt savas un partnera unikālās iezīmes un īpašības, lai bagātinātu viens otra pieredzi.

Atrodi sevi

Lai izveidotu labas attiecības ar partneri, nepieciešams vispirms tikt skaidrībā par savām vēlmēm un vajadzībām. Zināšanas par sava libido tipu un tā īpatnībām palīdzēs tev labāk izprast sevi.

Jutekliskais

Tu novērtē emocionālo saikni augstāk par savām seksuālās “kaujas spējām”. Tavas sūdzības bieži vien ir saistītas ar to, ka partneris nepievērš uzmanību tavām sajūtām seksa laikā un pievēršas tikai savām izjūtām. Padomā par jūsu attiecībām kopumā: ja partneris izrāda rūpes un maigumu citos veidos, varbūt tā viņam ir pierastāk.

Erotiskais

Šo tipu mēs bieži vien sastopam filmās idealizētā veidā. To raksturo atklāta kaisle un vēlme nemitīgi izmēģināt jaunas lietas. “Erotiķi” var būt nepacietīgi, ātri nogurst no vienveidības. Ja tas ir par tevi, bet partneris pieder pie cita tipa, tava uzvedība viņam var šķist pārāk neatlaidīga, uzbāzīga. Pamēģini iepazīt citus, delikātākus baudas gūšanas veidus. Iepazīsti partnera ķermeni, viņa erogēnās zonas, jaunus veidus, kā stimulēt – un tiksi apbalvots.

Atkarīgais

Tu izmanto seksuālo apmierinājumu kā spriedzes noņemšanas veidu. Šis tips ir ļoti izplatīts vīriešiem un veidojas pusaudža gados, kad viņi sevi apmierina masturbējot. Izmēģini citus veidus, kā tikt galā ar stresu – piemēram, elpošanas tehnikas un relaksācijas vingrinājumus.

Kaprīzais

Tu tici, ka attiecībās visas tavas vēlmes vienmēr jāapmierina. Tu centies gūt maksimālu baudu, bieži vien neņemot vērā partnera vajadzības. Kaprīzajiem mīlniekiem vajadzētu saprast, ka galu galā attiecības nesīs vairāk prieka, ja viņi domās ne tikai par sevi.

Nepiesātināmais

Šis tips ir retāks nekā citi. Visbiežāk tas saistīts ar īpašo ģenētiku: tās pārstāvjiem piemīt nepiesātināma seksuālā tieksme, kuru ir grūti kontrolēt. Tajā pašā laikā tas var būt saistīts ar emocionālo ievainojamību: cilvēkam jebkura seksuālā atsaucība no otra ceļ viņu pašapziņu. Ja piederi pie šā tipa, iespējams, tev ir tendence meklēt baudu ārpus monogāmām attiecībām. Bet tas nenozīmē, ka šajā gadījumā ilgtermiņa attiecības ir lemtas neveiksmei. Ar nosacījumu, protams, ka tu novērtē savu partneri un esi gatavs būt godīgs pret viņu.

Nesavtīgais

Tev patīk sniegt baudu partnerim. Viņa apmierinātība – atslēga uz tavu baudu. Vieniem tas ir pierādījums, ka viņi ir labi mīlētāji. Citiem trūkst pārliecības par sevi, lai sagaidītu no otra uzmanības pievēršanu viņa vajadzībām. Atsaucīgajiem mīlniekiem vajadzētu saprast, ka rūpēties par savām izjūtām ir vienlīdz svarīgi. Dzīvojot tikai ar partnera vēlmēm, var aizmirst to, kā baudīt seksu kopumā.

Saspringtais

Visbiežāk tie ir vīrieši. Šāda tipa pārstāvji mēdz pastāvīgi uztraukties par savu seksuālo produktivitāti. Ātrāk, augstāk, stiprāk – viņiem sekss ir kas līdzīgs Olimpiskajām sacensībām. Sievietes spēj simulēt orgasmu, vīriešiem izlikties uzbudinātiem ir daudz grūtāk. Tas arī ir stresa avots. Harmonijas atslēga – pievērst lielāku uzmanību seksa jutekliskajai pusei, ne tikai tam, kā tevi novērtēs.

Slāpētais

Zema seksuālā interese var būt saistīta ar emocionālo sfēru vai ģenētisku noslieci. Vieniem seksuālā tieksme var būt samazināta visu laiku. Citiem tā samazinās pakāpeniski attiecību gaitā. Partnerim šī situācija var būt mulsinoša un sāpīga un viņš meklēs cēloni sevī. Vienaldzīgajiem mīlētājiem ir vērts vairāk izpētīt savu juteklisko sfēru. Nemēģini ierosināt vai imitēt kaislību – atklāj sev dažādos tuvības aspektus: pieskārienus, skaņas, smaržas.

Atsvešinātais

Tava seksuālā tieksme var būt spēcīga, un tev nesagādā problēmas sagādāt baudu partnerim. Bet tu tāpat izjūti distanci. Bieži vien tas ir saistīts ar stresu un emocionālām problēmām. Traucējošie faktori var apdraudēt tavu iesaistīšanos procesā. Esi atklāts pret partneri par savām bažām. Izmēģini terapiju un relaksācijas metodes, vingrinājumus apzināšanās izpratnei.

Kompulsīvais

SAISTĪTIE RAKSTI

Šis tips ir visretāk sastopamais un no tuvības viedokļa visgrūtākais. Ja tas attiecas uz tevi, tava seksuālā dzīve bieži vien ir pakārtota īpašiem rituāliem, tev var būt neparastas fantāzijas un fetiši. Tavas vajadzības reti tiek saprastas un tev var būt grūti atrast partneri. Ja gribi kādu ielaist savā erotiskajā pasaulē, dari to pakāpeniski. Ļauj viņam iepazīties ar tevi mierīgā tempā, meklējot līdzsvaru starp partnera un savām vēlmēm.

Avots: psychologies.ru

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Izsmeļoši: viņa seksuālā atkarība. 12 uzvedības modeļi, kas to nodod. Ko tā patiesībā nozīmē?
Latvijā parādījies jaunais Covid-19 paveids “Pirola”, liecina notekūdeņu monitoringa dati
Cilvēkstāsts
VIDEO. Žurnāliste Inese Supe atklāti par savu nopietno slimību: “Es neesmu gatava mirt, man vēl daudziem cilvēkiem ir jāpalīdz”
Veselam
“Pirms 40 gadiem, kad pirmo reizi parādījās infekcija HIV, tas bija kā nāves spriedums” – infektoloģe par medicīnas straujo attīstību
Par atteikumu mazgāt automašīnu ar Ukrainas numurzīmi, automazgātavas īpašniekiem noteikts 1000 eiro sods
Cilvēkstāsts
VIDEO. Žurnāliste Inese Supe atklāti par savu nopietno slimību: “Es neesmu gatava mirt, man vēl daudziem cilvēkiem ir jāpalīdz”
TV24
“Man uz konta stāv – 402 000. Visa nauda, kas ienāk, aiziet valstij. Darbs apstājies” – uzņēmējs VID uzlikto sodu uzskata par nepamatotu
Cilvēkstāsts
“Ir mamma, pie kuras jau gadiem neviens no bērniem nav atbraucis, bet viņa visu laiku gaida” – ikdiena sociālās aprūpes centrā
TV24
Ja autovadītājs brauc ar “puteņa biļeti”, ko darīt pārējiem ģimenes locekļiem?
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
“Centrālā laboratorija” atvērusi filiāli Jaunajā Teikā
LaMSA rīko profilaktiskus mērījumus diabēta mēneša ietvaros tirdzniecības centros “Akropole Alfa”, “Dole” un “Sāga”
Ādas jaunība – vai sasniedzams mērķis?
“NMS laboratorija” pievienosies “Centrālajai laboratorijai”
“Aptieka – mana pasaule un mans liktenis”
Rūpēs par iedzīvotāju vajadzībām “Mēness aptiekas” veic cenu samazināšanu 
10 stratēģijas cukura diabēta komplikāciju attīstības riska mazināšanai
“Centrālā laboratorija”: Vīrieši analīzes veic gandrīz uz pusi mazāk nekā sievietes
Pazīmes un ieteikumi, ja ir kas vairāk par parastu saaukstēšanos
“Mēness aptiekas” farmaceite Jeļena Petrišina – “Gada farmaceits 2023”
OMICRON – kas tas par zvēru? 15 jautājumi un atbildes
Veselības padomi tumšajam gadalaikam
“Centrālā laboratorija” atvērusi jaunu filiāli Ādažos
Ieteikumi mērķtiecīgai sezonālo vīrusu jeb saaukstēšanās pārvarēšanai
Ja nevar aizbēgt, jāmācās sadzīvot. Demence
Mēness aptieka: Gandrīz puse aptaujāto veselības stiprināšanai ziemā izmantos arī uztura bagātinātājus
VCA poliklīnikās notiek aktīva vakcinācija pret gripu – interese arī par vakcīnām pret Covid-19
Kad labākais risinājums ir aptiekā gatavotas zāles
VCA Sievietes veselības centrs “Aura”: Topošajiem vecākiem plaša interese par gaidāmajām dzemdībām un mazuļa aprūpi
Pākšaugi ir produkts ar pievienoto vērtību
“Mēness aptieka”: Rūpēties par organismam vajadzīgo un neaizrauties ar pašārstēšanos
“Mēness aptieka” ir mīlētākais zīmols farmācijas nozarē
Uzticības persona – zinošs, iejūtīgs, un atbildīgs farmaceits
Risinājumi mobingam, vīrusu ierobežošana un vēl 10 atgādinājumi veselībai jaunajā mācību gadā
Mēness aptieka: noguruma dēļ liftu visbiežāk izmanto 18-29 gadus jauni cilvēki
“Mēness aptieka” jau otro reizi saņem starptautiskās programmas Best Places To Work apbalvojumu  
„Mēness aptieka”: No veselības viedokļa aizvien pārāk maz – tikai 17% – vasarā devušies ikgadējā atvaļinājumā
Kā atbrīvoties no pesticīdu atliekām uz augļiem un dārzeņiem
Lojalitātes programmai VESELĪBA gada laikā vairāk nekā pusmiljons dalībnieku
Vairāk nekā 10 pieņēmumi un patiesības par labas veselības simbolu – ābolu
Veselīgās un dziedinošās dzērvenes. Cik daudz dzērveņu ieteicams apēst dienas laikā?
Veselam
A vitamīns jeb retinols – veselībai un skaistumam! 10 padomi pareizai retinola lietošanai
Veselam
Laimīgo pāru noslēpumi: 6 stundas nedēļā, lai nostiprinātu attiecības
Daudzi laulātie kautrējas izpaust savas seksuālās vēlmes. Kā saglabāt kaisli laulībā?
Veselam
Trauksmes dažādās sejas – kā tās izpaužas un kā sev palīdzēt?
Veselam
Inga Ažiņa par HIV/AIDS saslimšanu: Diemžēl, tā ir klusa slimība – cilvēks ilgstoši var pilnīgi neko nejust
TV24
Artis Pabriks: “Baltijas jūrā Krievija nav tā valsts, kas jebkādi varētu dominēt”
Uzbrukums RAKUS ārstei pacienta radiniecei varētu izmaksāt ļoti dārgi. Tiek pieprasīta kompensācija 8000 eiro apmērā
Koalīcija paudusi savu nostāju jautājumā par par Kariņa speciālo avioreisu izmantošanu
Krievu karavīrs Hohlovs nošāvis savu komandieri, kurš ņirgājies par viņa uzvārdu
Par atteikumu mazgāt automašīnu ar Ukrainas numurzīmi, automazgātavas īpašniekiem noteikts 1000 eiro sods
Cilvēkstāsts
VIDEO. Žurnāliste Inese Supe atklāti par savu nopietno slimību: “Es neesmu gatava mirt, man vēl daudziem cilvēkiem ir jāpalīdz”
Kokteilis
VIDEO. “Oi, mīkstas lūpiņas, garšīgas!” Šovu zvaigznei Magonei uzradusies jauna simpātija
TV24
Ja autovadītājs brauc ar “puteņa biļeti”, ko darīt pārējiem ģimenes locekļiem?
Ģimenes ārsti no nākamā gada varētu strādāt četras valsts apmaksātas darba dienas, piekto nosakot par maksas
Veselam
Ārstējam iesnas ar pašu spēkiem – trīs soļi ceļā uz veselību
Veselam
VIDEO. Cūku gripas paveids H1N2 Eiropā mutējies kādu laiku klusi un nemanāmi. Vai tas varētu izplatīties Latvijā?
Veselam
“Ja bērnam ir sākusies anoreksija, pret to jāizturas ļoti nopietni.” Šogad 16 katastrofāli gadījumi no 182; mirstība ir augsta
Infektologi aicina reizi gadā veikt HIV testu; slimnieka sociālais portrets pašlaik attiecināms uz ikvienu
Veselam
Kad emocijas plūst pāri malām.. Sāc praktizēt emociju regulēšanas tehnikas!
Kokteilis
VIDEO. “Palika rūgta sajūta” – Rūta Dvinska dalās ar pieredzi, kas mainījusi viņas dzīvi
Veselam
Kozlovska par ģimenes ārstu pieejamību: “Laukos visā Eiropā un arī Latvijā būs tā saucamie medicīniskie tuksneši”
Steidzami lūdz atsaukties 0- un B- asins grupas donorus
Izsmeļoši: viņa seksuālā atkarība. 12 uzvedības modeļi, kas to nodod. Ko tā patiesībā nozīmē?
22:00
Uzbrukums RAKUS ārstei pacienta radiniecei varētu izmaksāt ļoti dārgi. Tiek pieprasīta kompensācija 8000 eiro apmērā
21:28
Krievu karavīrs Hohlovs nošāvis savu komandieri, kurš ņirgājies par viņa uzvārdu
21:01